Wpis z mikrobloga

#obligacje

siedzę i siedzę, liczę i liczę

mam EDO każdej emisji między EDO0532 a EDO0134

z tego co liczę, EDO0433 i EDO0533 opłaca mi się sprzedać bez względu na wszystko i kupić nową emisję EDO
reszta, w kontekscie zamiany na nowe EDO, zależy oczywko od odczytów inflacji

analizuje też pod kątem sprzedaży EDO i zakupu TOS

tu granica opłacalności jest mniej więcej na inflacji 3.8% (średnio przez następne 3 lata) - jeśli będzie poniżej, opłaca się sprzedać każda emisję EDO kupiona po Lutym 2023 i kupić TOS. tutaj przewaga dodatkowo rośnie, jeśli po 3 latach będę chciał użyć tej kasy, bo w TOŚ zapłacę tylko belkę, a przy wyciąganiu EDO belkę i 2zl kary od obligacji. akurat za 3 lata kończą mi się stałe stopy na kredycie, więc byłby to dobry moment na nadpłatę, jeśli stopy nadal będą wysokie. przy inflacji powyżej 3.8% opłaca mi się zatrzymać EDO

zastanawiam się, czy nie zostawić sobie poduszki finansowej w EDO, a resztę wymienić na TOS

z drugiej strony odmrożony VAT, rosnące ceny energii, program mieszkaniowy, niepewną sytuacją na wschodzie i może #!$%@? #inflacja

także nie wiem, czy zostawić edo i mieć inflację w dupie, czy jednak ładować w tosy

dajcie znać co wy robicie
  • 8
  • Odpowiedz
@powodzenia: Mordo. EDO kupujesz aby ochronić gotówkę przed inflacją (nominalnie nie stracisz) a nie aby na nich spekulować. Ja nie ruszam - nigdy nie wiesz jakie będą odczyty inflacji i co się wydarzy.
Z kolei jak chcesz spekulować na obligacjach to zamiast TOS pakuj w indeks obligów albo "bezpieczne" obligi korporacyjne które przy spadającej inflacji przyniosą większy zysk niż TOS.
  • Odpowiedz
@QWEDRY99 w mojej symulacji brałem pod uwagę wykup na dzień dzisiejszy i i tak się opłaca, no ale one są na 17.25% czy coś takiego, więc im później, tym lepiej. boję się tylko, że następna emisja będzie miała gorsze oprocentowanie, więc pewnie zrobię wykup tak, żeby ogarnąć to na moment przed końcem kwietnia
  • Odpowiedz
@Polska5Ever zawsze się trafi ktoś, kto to napisze. a ja chce spekulować na obligacjach, bo dostaje 6.4% choćby skały srały. poza tym są takie nobrainery jak sprzedaż EDO z kwietnia i maja 2023 i zakup nowej emisji, na czym po prostu nie da się stracić. a na obligacjach korporacyjnych da się #!$%@?ć
  • Odpowiedz
  • 0
@powodzenia wymiana edo kwietniowego jest oczywista. Edo majowe zdecydujesz w kwietniu jak podadzą infację za marzec. Natomiast nie wiem czemu chcesz kupować TOS? Jeśli inflacja wzrośnie to Edo wygrywa i tak. Zakup TOS jest obstawieniem, że ta inflacja będzie niska. A jeśli będzie niska to też stopy procentowe zaczną obnizac, a wtedy znacznie więcej zarobisz na obligacjach staloprocentowych notowanych na rynku (TBSP)
  • Odpowiedz
@QWEDRY99 wykup obligacji trwa 5 pełnych dni roboczych więc 25 kwietnia to za późno, żeby czekać z decyzją
@SiDi inflacja za marzec jest już znana, wstępna, ale właściwa będzie blisko
w przypadku TBSP jak jednak inflacja spadnie to mogę stracić, na TOS nie mogę (przynajmniej nominalnie)
  • Odpowiedz