Wpis z mikrobloga

Mam panele fotowoltaiczne 7 kwp na dachu na wschód.
Wypełniłem wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej i chciałbym dołożyć jeszcze niecałe 3 na dachu na stronę zachodnią.
Jak to powinno być zrobione prawidłowo, żeby te panele działały jak należy? Bo wiadomo, że rano to te od wschodu będą lepiej produkować, w południe raczej po równo, po południu zaś te od strony zachodniej. Jak to połączyć, żeby jedna strona nie ograniczała mocy z którą produkuje druga? Jakieś mikroinwertery? Osobny falownik do tej nowej instalacji? Jak najprościej i najtaniej to ogarnąć?
Bo na upartego aktualny falownik dałby radę (7,2 kw) przy takim rozmieszczeniu paneli, tylko jak to ugryźć żeby było dobrze

#fotowoltaika
  • 15
  • Odpowiedz
  • 1
@msr99: to 2x mppt to znaczy że ogarnia jednocześnie jakby dwie strony świata tj osobno będzie produkował wschód a osobno zachód?
  • Odpowiedz
@robertx tak, każdy MPPT ogarnia inna płaszczyznę, tylko trzeba się zmieścić w zakresach prądów o napięć, większość normalnych falowników wymaga minimum 6 paneli, najlepiej z 8. Jeśli mniej na polać chcesz zamontować to raczej mikrofalownik
  • Odpowiedz
@robertx jeśli masz na drugiej stronie obecnie 20x350 to powinno być ok, tylko trzeba jeszcze parametry dokładnie sprawdzić, czy można te 20 wpiąć pod jedno MPPT bo pewnie obecnie masz pod 2
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: A dobra już mam. W sumie to on ma 2 mppt więc może i by sobie poradził, pogadam z gościem który ma instalować może byśmy zostawili ten falownik 7,2 kw i by to ogarnął :)
  • Odpowiedz
@robertx jakby było za dużo pod jedno MPPT tych obecnych to można zawsze że 2 przełożyć na drugą stronę jeśli dokupione zostaną takie o podobnym prądzie
  • Odpowiedz
  • 1
@robertx no ja tak właśnie miałem, że zamontowałem najpierw 4.13kWp E-W na falowniku 3.6, a później dołożyłem kolejne ~3kWp w formie bodaj 5-ciu nowych mocniejszych. Stare były takie same, więc wszytskie poszły na zachód, a całość działa nadal na tym małym falowniku ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
no dobra. ile masz na to kasy ???
panele teraz są mega tanie, mniej iecej 100pln ~100W
350 a np 400/450 różnica bedzie niewielka
wiec paneli ze wsch. bym nie ruszal
na zachód, dołożył ile tam ci wlezie

falownik z 2mppt powinien ogarnąć, po prostu będzie ciał moc od 10-13 gdy moc będzie się nakladala

poszukaj na olx na jakiś używkę falownika
np ja mam na zbycie 6kw fronka ale mi się
msr99 - no dobra. ile masz na to kasy ???
panele teraz są mega tanie, mniej iecej 100...

źródło: unnamed

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99: kasy mam ile trzeba ale wiadomo że im taniej tym lepiej ( ͡º ͜ʖ͡º) Też nie robota dokładać paneli ile wlezie bo jestem na starych zasadach i poniżej 10 kwp mam 0,8 do odebrania prądu a powyżej tylko 0,7 więc żeby to miało sens trzeba ładować chociaż te 15 kwp a to są niepotrzebne koszty
  • Odpowiedz