Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wytłumaczyć czemu wiele osób twierdzi, że nie ma ras wśród ludzi bo genetycznie jesteśmy wymieszani a mimo wszystko mamy masę dowodów na to, że potomkowie Europejczyków i Azjatów są hybrydą (mieszańcem dwóch różnych gatunków) człowieka i neandertalczyka? Przecież bez problemu można wydzielić ludzi na podstawie DNA na tych którzy są hybrydą (nowym gatunkiem/rasą) od tych którzy tą hybrydą nie są. #rasizm #pytanie #nauka #ewolucja
FejsFak - Może mi ktoś wytłumaczyć czemu wiele osób twierdzi, że nie ma ras wśród lud...
  • 17
  • Odpowiedz
@FejsFak: Sprawa jest prosta, chodzi o polityke i poprawność polityczną. Nie szukaj tu sensu. Świat już przezył 100 lat temu etap w którym naukowo podeszliśmy do ewolucji i stąd wyrosła eugenika i rasizm Adolfa. Odbiło się to czkawką i teraz jako ludzkość wolimy udawać że wszyscy jestesmy tacy sami. Może w szerszej skali ma to sens, ale przez takie udawanie bardzo łatwo można zalać europe ciapakami, wybijając miejscową ludność, a my
  • Odpowiedz
  • 0
bardzo łatwo można zalać europe ciapakami, wybijając miejscową ludność, a my jako miejscowi nawet nie możemy bąknąć


@Rujtan: możesz rozwinąć tę myśl bo nie rozumiem w jaki sposób wybija się miejscową ludność ciapakami?
  • Odpowiedz
nie rozumiem w jaki sposób wybija się miejscową ludność ciapakami?


@FejsFak: Z punktu widzenia ewolucji i twojego oryginalnego postu pomiędzy azjatami, białymi i murzynami są pewne różnice biologiczne. W mojej ocenie to co dzieje się od jakiegoś czasu to celowe mieszanie ras w taki sposób żeby biali europejczycy wrzucili do swojej puli genowej inne rasy, a w konsekwencji przestali być biali (nie chodzi mi o kolor skóry, a o te róznice
  • Odpowiedz
  • 0
biali europejczycy wrzucili do swojej puli genowej inne rasy, a w konsekwencji przestali być biali


@Rujtan: na tym polega ewolucja, świat nie stoi w miejscu - mieszanie genów przyśpiesza ewolucję tak jak w przypadku naszej hybrydyzacji z neandertalczykami dało nam to przewagę ewolucyjną nad ludźmi z Afryki. Nie ma to nic wspólnego z wybijaniem więc nie rozumiem czemu taki termin jest używany w tym przypadku. Możesz to wyjaśnić?
  • Odpowiedz
@FejsFak: Bo pierwsze mimo tych różnic genetycznych wciąż zróżnicowanie homo sapiens jest małe. Gatunek musiał przejść przez wąskie gardło doboru co wykosiło bardziej odmienne linie genetyczne. Wszystkie genomy mitochondrialne, dziedziczone przez kobiety zaczynają się w jednym punkcie wcale nie tak dawno, i podobnie jest z mężczyznami i chromosomem Y. A przecież nie rozpoczęliśmy się od jednego mężczyzny i jednej kobiety (których życie dzieliło kilkadziesiąt tysięcy lat odstępu). To jakby dzielić na
  • Odpowiedz
  • 0
@KubaGrom: pytałem o hybrydyzację z neandertalczykiem a ty mi piszesz jakieś slogany bez związku z tą sprawą - czy hybryda dwóch gatunków nie stanowi odrębnego gatunku?
  • Odpowiedz
Nie ma to nic wspólnego z wybijaniem więc nie rozumiem czemu taki termin jest używany w tym przypadku. Możesz to wyjaśnić?


@FejsFak: Użyłem słowa 'wybijanie' w kontekscie pozbywania się, równie dobrze mógłbym napisać eliminacja.
T

na tym polega ewolucja, świat nie stoi w miejscu - mieszanie genów przyśpiesza ewolucję


@FejsFak: pełna zgoda, tak własnie to sie odbywa, podobnie jak słabsze ludy ulegały tym silniejszym, wiele narodów przestało istnieć bo byli
  • Odpowiedz
  • 1
podobnie jak słabsze ludy ulegały tym silniejszym


@Rujtan: no nie, bo tam mężczyźni po prostu byli wybijani (w sensie mordowani) a zostawały tylko kobiety
  • Odpowiedz
  • 1
tak jak przestali istnieć Sumerowie


@Rujtan: ale ja nie pisałem o strukturach społecznych tylko o genetyce a to są dwie różne rzeczy chociaż czasami mogą być ze sobą w jakiś sposób powiązane ale z reguły nie są
  • Odpowiedz
  • 1
to jest spoko z punktu widzenia ewolucji społeczeństw, ale z punktu widzenia Polaka czy Sumera dość smutne


@Rujtan: jeszcze raz powtórzę - pomieszałeś pojęcia
  • Odpowiedz
@FejsFak: Europejczycy w typie kaukaskim nie stanowią hybrydy. W ogóle populacji występuje domieszka osób z genami neandertalskimi, nie ma tam hybryd czyli osobników mających połowę genomu od rodzica jednego gatunku a drugą od rodzica drugiego gatunku. Te osoby wizualnie nie różnią się od reszty. Podobnie w Indonezji żyją osoby z domieszką genów od Denisowian - co nie dotyczy jednak reszty Azjatów (więc możemy ich podzielić na dwie różne rasy żółte, jak
  • Odpowiedz
  • 1
Samo posiadanie genów od drugiego gatunku jest więc niewystarczające do wyróżnienia jakichś grup jako ras.


@KubaGrom: właśnie ta kwestia mnie interesuje - czemu to nie jest wystarczające?
  • Odpowiedz
@FejsFak: Bo nie różnicuje grup wystarczająco. Gdyby przypadkiem tylko biała odmiana człowieka miała geny neandertalczyka a pozostałe nie, a tylko żółta domieszkę genów Denisowian a inne nie, to można by to uznać za wyróżnik. A tak mamy trochę różnych domieszek we wszystkich grupach z dużym zróżnicowaniem wewnątrz. Na przykład pewien wariant genu produkcji barwy włosów, który może wywołać rude włosy i uważa się, że pochodzi od neandertalczyka, występuje u 70% indonezyjskich
  • Odpowiedz
  • 1
A tak mamy trochę różnych domieszek we wszystkich grupach z dużym zróżnicowaniem wewnątrz


@KubaGrom: ja wyróżniam 4 grupy - hybryda z neandertalczykiem, hybryda z denisowianem, hybryda z denisowianem i neandertalczykiem oraz człowiek pierwotny bez hybrydyzacji. Nie wiem o jakich ty grupach piszesz?
  • Odpowiedz