Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #budowadomu #przydomowaoczyszczalnia #scieki #inzynieriasrodowiska
#kanalizacja #budownictwo

Mirki, rozważam przydomową oczyszczalnię ścieków, działka mała więc wolałbym biologiczną bez zbiornika gnilnego. Samo odprowadzenie to drenaże z małą przepompownią, studnia chłonna odpada ze względu na poziom wód.
Pytanie 1:
Rozważam tunele Grafa lub coś podobnego zamiast klasycznych drenaży. Czy ktoś stosował lub ma praktyczną wiedzę jak to się sprawdza?
Pytanie 2:
Skłaniam się ku oczyszczalni biologicznej VH6 Premium. Wydaje się prosta w budowie, ale jak to wszyscy sprzedawcy, o wadach skutecznie milczą. Proces neutralizacji polega na napowietrzaniu ścieków, sama budowa jest dość prosta więc łatwo awaryjnie zainterweniować, ale czemu w takim razie nie którzy producenci dają sterowniki PLC do sterowania procesem, a tutaj tylko kompresor i zegar? Ktoś coś więcej o tej branży i tym konkretnym modelu? Chętnie poczytam porady osób które już użytkują taką lub podobne...
  • 5
  • Odpowiedz
@bdg-bro: ja ostatnio przechodziłem proces składania zgłoszenia do wód polskich i gminy . wiec mam podobne dylematy
i ja akurat wybieram bioset, jest droższa ale nie sprężarek, zaworów czy sterowników. tylko u góry prosty silnik i pasek.
co do rozsączania u mnie większość osób 15 letnie drenaże przerabia właśnie na tunele grafa. zaleta to duża pojemność i mniej miejsca potrzeba. I każda oczyszczalnia będzie działać 10 lat bez zarzutu, gorzej po
  • Odpowiedz
  • 0
@hrabia_ponimirski: dzięki, czy masz problemy z zapachami w przypadku kilkudniowej nieobecności? Podobno wtedy robi się kiepsko z oczyszczalniami napowietrzającymi. Ewentualnie czy pion kanalizacyjny nie powinien tych zapachów wyciągnąć?

@lukaschels taką ze złożem obrotowym też biorę pod uwagę, jeżeli potencjalne ryzyka innych rozwiązań będą zbyt duże. Naprawa lub wymiana kompresora akurat mnie nie przeraża, bo urządzenie jest obok zbiornika i łatwo dostępne. Ja ścieki zamierzam odprowadzać do betonowego zbiornika 4-5m3, później przepompować
  • Odpowiedz
dzięki, czy masz problemy z zapachami w przypadku kilkudniowej nieobecności? Podobno wtedy robi się kiepsko z oczyszczalniami napowietrzającymi. Ewentualnie czy pion kanalizacyjny nie powinien tych zapachów wyciągnąć?


@bdg-bro: żadnych
  • Odpowiedz
@bdg-bro: każda oczyszczalnia wypuszcza tylko wodę, pytanie jaki jest stopień oczyszczenia , osadnik gnilny wypuszcza wodę o kolorze szarym, i to normalne ścieki tylko trochę przefermentowane w osadniku, oczyszczalnie z reaktorami lub napowietrzane lub złoża obrotowe powinny dawać wodę czystą wizualnie bo technicznie to woda szara to podlewania lub spłukiwania. Znam dom gdzie zero waste to maksyma domowników i mają oddzielna instalacje do wody szarej ze zbiornika na deszczówkę i właśnie
  • Odpowiedz