Wpis z mikrobloga

2 dni temu ugryzłem widelec i teraz przy gryzieniu boli mnie dolna jedynka. Nic się nie ukruszyło, i nie wiem teraz czy iść do dentysty i bulić kasę czy to samo przejdzie?
Od wewnętrznej strony dolnych zębów od wielu lat mam przyklejony drucik stabilizujący dolne zęby po leczeniu ortodontycznym więc nie mogę stwierdzić czy ząb się rusza po ugryzieniu widelca czy nie.

#dentysta #stomatolog #stomatologia
  • 9
  • Odpowiedz
@aleksc: nie, za tydzień sobie pójdź jeśli nie przejdzie.
Jak sobie ktoś wybije zęba, to się go wsadza z powrotem, jest martwy, ale obrasta i zostaje na miejscu.
Twój trzyma się na druciku to też przyrosnie.
A poważnie to pewnie tylko nadwyrężył się aparat zawieszeniowy zęba. Jeśli zaś skruszył się, to tam są takie mikro kanaliki i jest mechanizm w zębie, który też sobie z tym poradzi.
  • Odpowiedz
@eldoopa: co by miało "przyrastać"...? xD Takie zęby po urazie się leczy kanałowo, więc zawsze konieczna jest wizyta u dentysty.

@aleksc mógł Ci jakiś fragment szkliwa odprysnąć i stąd nadwrażliwość. Raczej nie jest to nic poważnego, wymagającego interwencji, ale warto byłoby to skontrolować.
Nie ma szans żeby się ruszał po ugryzieniu widelca. Jedyne co Ci grozi to jakieś pęknięcie zęba, ale to by bolało wyraźnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Byłem wczoraj u dentysty. Faktycznie odpadł mi kawałek szkliwa, został więc odbudowany o odpadnięty fragment. Dentysta jednak zauważył, że ząb się rusza, zrobił zdjęcie i ze zdjęcia wynika, że ząb nie jest na szczęście pęknięty. Mimo to kazał ząb obserwować, nie gryźć nim, bo może w skrajnej sytuacji obumrzeć. Zapomniałem dentystę zapytać więc może Ty wiesz - czy ten ząb jeśli wyzdrowieje to już zawsze będzie się ruszać czy przestanie?
  • Odpowiedz
@aleksc: nie, nie, on się musi przestać ruszać. Koniecznie pójdź za 3 miesiące na badanie żywotności zęba (może obumrzeć za jakiś czas) i kontrolę RTG. I potem powtórz po pół roku (konieczne zrób tomografię microCBCT), a potem koniecznie rób rtg co rok. Z takimi zębami lubią się dziać różne rzeczy po latach (np resorpcja wewnętrzna korzenia czy zapalenie tkanek okw po obumarciu zęba).

Licz się z tym, że ta odbudowa za
  • Odpowiedz
@aleksc: spoczko :) Jeszcze jedno, myj go dokładnie (szczoteczka z miekkim wlosiem, np curaprox ultra soft) i ruchem wymiatającym (szczoteczkę elektryczną/soniczną możesz myć resztę zębów, ale tej jedynce daj 14 dni spokoju). Często popełnianym błędem jest niedomywania zęba (bo się boicie że pogorszycie sytuację), a to właśnie pogłębia problem i opóźnia gojenie (z powodu gromadzenia się kamienia nazębnego, w którym zawarte są "złe" bakterie).
  • Odpowiedz