Wpis z mikrobloga

#elektryka

No dzieńdobry państwu. Mam pytanie bo uczę się elektryki i narazie przerabiam podstawy i mam pytanie odnośnie układów sieci. Wiem czym one się różnią z grubsza, ale nie do końca rozumiem zasadniczą różnicę między TN-C a TT. Czy jeżeli do domu dochodzi TN-C, a ja PEN z przyłącza podłącze prosto do głównej szyny N i będę PENu sieciowego używał tylko jako N-ki, a PE zrobię swój własny z bednarki, w ogóle nie połączony z sieciową N-ką, to co to za układ mi wychodzi? Czy to będzie TT? Czy takie rzeczy się w ogóle robi kiedykolwiek? Jeżeli to opisane przeze mnie to nie jest TT, to jaka jest główna róznica między TN-C a TT? Skoro w TT przy transformatorze N jest połączone z ziemią, to dlaczego idąca dalej do domów N-ka jest tylko N-ką, a nie PENem?
  • 5
  • Odpowiedz
  • 0
@Darnok15: ChatGPT mówi tak:

Twoje pytanie jest bardzo trafne i dotyczy istotnej różnicy między układami TN-C (Terra-Neutral-Combined) a TT (Terra-Terra).

W układzie TN-C, jak już wspominałeś, przewód PEN (łączący przewód neutralny i przewód uziemiający) jest używany jako przewód neutralny (N) wewnątrz instalacji. Natomiast w układzie TT, neutralny przewód (N) nie jest połączony z ziemią na transformatorze, co oznacza, że nie ma bezpośredniego połączenia między przewodem neutralnym a ziemią.

W twoim scenariuszu,
  • Odpowiedz
Skoro w TT przy transformatorze N jest połączone z ziemią, to dlaczego idąca dalej do domów N-ka jest tylko N-ką, a nie PENem?


@Darnok15: TT to już chyba się dziś nie buduje. Główna różnica jest taka, że w TN-C masz wiele punktów uziemienia, czyli Ty uziemiasz i każdy sąsiad PEN uziemia, ba jeszcze na niektórych słupach też są uziemienia. Nawet jak strzeli uziemienie na słupie to PEN nadal będzie uziemione przez
  • Odpowiedz
ma racje czy #!$%@? glupoty?


@Darnok15: #!$%@? głupoty. W układzie TT przewód N jak najbardziej jest połączony z ziemią, tak jak przewód PEN w układzie TN-C, z tą różnicą że w TT to połączenie jest w zasadzie tylko jedno, przy transformatorze, natomiast w TN-C przewód PEN jest uziemiany wielokrotnie - przy transformatorze, i dodatkowo na każdym końcu sieci, co kilkaset metrów wzdłuż sieci, na odgalezieniach sieci, na każdym zejściu kablowym ze
  • Odpowiedz