Wpis z mikrobloga

Powoli przymierzam sie do instalacji i na pierwszy rzut idzie elektryka, mam juz skrzynke w granicy dzialki.
1. Jak szukac wykonawcy - jest cos na co powinienem zwracac uwage? Jakies konkretne uprawnienia? Pozniej ten sam elektryk moze mi odebrac instalacje?
2. Czytalem, ze warto samemu kupowac material i rozliczac sie tylko za robocizne. Domyslam sie, ze elektrycy kreca na cos takiego nosem? Warto na to naciskac? Ewentualnie chciec na wszystko fakture i sprawdzac cene?
3. Dodatki warte rozwazenia typu 4 zyly do oswietlenia lub mozliwosc podpiecia akumulatora/agregatu do instalacji?
4. Czy istnieje jakis standard jesli chodzi o wyceny instalacji elektrycznych? Kiedys liczono mnie za punkt + rozdzielnice, ale teraz jak pytam o cos takiego to slysze "paaanie to trzeba na spokojnie, ja ceny przez telefon nie podam".

#budowadomu #elektryka #budujzwykopem
  • 7
  • Odpowiedz
@hszan: 1. Tak ważne żeby miał uprawnienia e+d i kluczyk master do szafek - idzie wtedy sprawniej. Ponadto mimo wszystko warto policzyć przekroj kabla i moc zamówioną. Mamy teraz ładowarki indukcję, pompy ciepła I inne prądożerne urządzenia.

2. Nie warto. Ceny w hurtowni są bardzo zbliżone do cen na necie - to żaden przemysł że co innego katalog - co innego rynek. A na fakturze wraz z usługą masz 8% zamiast
  • Odpowiedz
@hszan:
1. Z polecenia. Ma mieć ŚK E+D zostawić protokół z pomiarów i oświadczenie wykonawcy i oświadczenie kierownika robót elektrycznych - to ostatnie ważne, bo nie każdy to załatwi.
2. A dasz radę zorganizować ten materiał tak żeby nie miał przestojów w pracy? Ja jestem w hurtowni niemal codziennie rano i dobieram to czego mi brakło poprzedniego dnia. Z resztą życzę szczęścia z elektrykiem który się na coś takiego zgodzi.
Umawiasz
  • Odpowiedz
@hszan: elektryk z polecenia i najlepiej zobacz 2 ostatnie jego roboty. Oświetlenie i rolety rób w gwiazdę(lepiej dać sterowanie w rozdzielnicy na din niż bawić się w WiFi, głębokie puszki i inne problemy). Włączniki rolet nie przy oknach tylko pod włącznikami świateł. Oświetlenie rób na 4x1.5- zawsze można czujki dołożyć. Nie przesadzałbym z ilością gniazd przy tv i komputerze(lepiej dać listwę niż robić 6-8 gniazdek).
  • Odpowiedz
  • 0
@appmstt elektrycy zatrzymali się w rozwoju 10 lat temu. Są już nowe bezprzewodowe technologie specjalnie dedykowane do automatyki budynkowej, wifi to przeszłość. W dodatku wykorzystanie takich technologii jak zigbee, z-wave lub thread pozwala zaoszczędzić na rozkładaniu kilometrów przewodów i nie ma potrzeby od razu planować wszystkiego na przyszłość bo bezprzewodową automatykę można bardzo elastycznie dostosowywać nawet istniejących instalacjach. @hszan
  • Odpowiedz
  • 0
@gonorrhoea_:
Dzięki za odpowiedź!

oświadczenie kierownika robót elektrycznych - to ostatnie ważne, bo nie każdy to załatwi

Co jesli tego nie ma? To jest potrzebne przy odbiorze budynku?

Z resztą życzę szczęścia z elektrykiem który się na coś takiego zgodzi.

Umawiasz się na wykonanie całej instalacji i nie obchodzi cię ile kosztował materiał.

Dużo osób skarży się, że elektrycy ładują im najtańszy/najgorszy materiał nawet jak zaznaczają, że mogą dopłacić te kilka
  • Odpowiedz