Wpis z mikrobloga

Kupujesz kartę graficzną za cenę trochę poniżej średniej rynkowej.

- Oferta zakupu z odbiorem osobistym ale masz 550km więc pytasz sprzedawcy czy by nie wysłał.
Sprzedawca konto na allegro ponad 13lat.
Sprzedawca pisze że ok tylko że nie był przygotowany na wysyłkę i ma stare konto podpięte pod payU a śpieszy mu się ze sprzedażą więc prosi o wpłatę na konto.
Sprzedawca wysyła wszelkie dane, robisz przelew i to w sumie na tyle - ani kontaktu ani przedmiotu ani zwrotu kasy.
Zgłaszasz sprawę na policję gdzie pytają Cię m.in. czy niska cena nie powodowała podejrzeń, odpowiadasz że masz świadomość że oszustów jest pełno ale tu nic nie wzbudziło podejrzeń.
Po ok 2tygodniach dostajesz postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania BO MIAŁEŚ ŚWIADOMOŚĆ RYZYKA więc nie doszło do wprowadzenia w błąd (WHAT?????????) "Wobec czego sprawa nie nosi znamion czynu zabronionego"
Strona pierwsza wysoka rozdzielczość
Strona druga wysoka rozdzielczość

Wniosek? Wystaw ofertę poniżej ceny rynkowej, wez kasę na konto a policja nic Ci nie zrobi.
InkedHellcat - Kupujesz kartę graficzną za cenę trochę poniżej średniej rynkowej.

- ...

źródło: rsz_1obraz_3

Pobierz
  • 95
  • Odpowiedz
@InkedHellcat
Po pierwsze dodaj tagi i zrób znalezisko.
Po drugie bez twojego komentarza po zapoznaniu się z dokumentem, mam wrażenie jakbyś zgłosił, że karta nie działa, a nie że zostałeś okradziony. To jest na pewno odpowiednik artykuł?
  • Odpowiedz
  • 798
@InkedHellcat: Czy jeśli sam znajdziesz sprawcę i zrobisz mu krzywdę (pytam, nie namawiam - tak, zabezpieczam się przed ew. pomówieniem mnie o namawianie do przestępstwa), to wtedy też umorzą, bo typ miał świadomość ryzyka?
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@InkedHellcat:

BO MIAŁEŚ ŚWIADOMOŚĆ RYZYKA


https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/sposoby-zakupow/czym-sa-propozycje-zakupu-poza-allegro-i-dlaczego-nie-warto-z-nich-korzystac-KMBYY3rWBSw

Jakbyś postępował zgodnie z zasadami portalu, na którym znalazłeś wspomnianą w komentarzu kartę graficzną, to byś przynajmniej odzyskał hajs poprzez Allegro Protect.

Sprzedawca chciał wydymać Allegro, aby uniknąć płacenia prowizji, przy okazji wydymał i Ciebie.

¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 6
@cordianss: pierwszy raz tutaj, komentarz? Zgłosiłem że odbyła się transakcja (cała rozmowa wraz z potwierdzeniem przelewu ze sprzedającym została załączona do "materiału dowodowego") i że brak jest kontaktu ze sprzedającym oraz że zamówienia nie otrzymałem. Co więcej powinienem dodać? Oświadczenia z PP i wszystkich firm kurierskich że takiej przesyłki nie mieli do mnie? Czy może poprosić sprzedającego aby mi napisał oświadczenie że mnie oszukał?
  • Odpowiedz
  • 10
@vulfpeck: Znaczy się tu nie tyle chodzi o kwestię że zostałem oszukany bo nie ja pierwszy nie ja ostatni, a bardziej o kwestię że z racji iż "znałem ryzyko" to według mojego rozumowania policja i prokurator który się pod tym podpisał uważają że sprzedający nie popełnił przestępstwa oszukując mnie... Tak jak wspomniał wyżej @77adam teraz ja powinienem znależć gościa i zrobić mu krzywdę i z tego tytułu nie powinienem mieć konsekwencji
  • Odpowiedz
czy niska cena nie powodowała podejrzeń, odpowiadasz że masz świadomość że oszustów jest pełno ale tu nic nie wzbudziło podejrzeń


@InkedHellcat: To była zła odpowiedź która prawdopodobnie Cię pogrążyła.
Kiedyś przeszedłem krótkie prawnicze szkolenie jak rozmawiać z policjantami, prokuratorami, urzędnikami itp. itd.

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmiała "nie".
I dalej nie wydajesz z siebie żadnych dźwięków, nawet jeśli (zapewne celowo) zapada niekomfortowa cisza, jak rozmówca podnosi wzrok znad papierów i
  • Odpowiedz
  • 5
@InkedHellcat oszustwo bardzo trudno udowodnić. Trzeba wykazać, że od początku sprawca miał zamiar kogoś oszukać, już wystawiając przedmiot miał takie intencje. Dlatego prokuratura nie chce się w to bawić.

Sprawca zezna, że karta mu się zniszczyła, że przeprasza, że maile wpadły do spamu, zachorował czy inną bajeczkę opowie i ze sprawy nici.

Ale i tak bym się zażalił na postanowienie.

Ostatecznie zostaje ci sprawa cywilna.
  • Odpowiedz
  • 12
@hellfirehe: Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, mając dostęp do Internetu ciężko nie słyszeć o sytuacjach w któryś ktoś w jakiś sposób został oszukany. Nauczka na przyszłość żeby w razie coś udawać poprostu idiotę żyjącym pod kamieniem nie wiedzącym co się dzieje w świecie. Zażalenie napisane i wysłane poleconym w tym samym dniu.
  • Odpowiedz
teraz ja powinienem znależć gościa i zrobić mu krzywdę i z tego tytułu nie powinienem mieć konsekwencji ponieważ sprzedawca oszukując mnie "znał ryzyko".


@InkedHellcat: Jednak zrobienie krzywdy osobie, która Cię oszukała, jest poważniejszym przestępstwem niż oszustwo, którego padłeś ofiarą.

Masz nauczkę, żeby nie przenosić transakcji poza Allegro i samo Allegro to wyraźnie zapisało w swoim regulaminie.

https://kancelaria-adwokata.pl/blog/zazalenie-na-odmowe-wszczecia-postepowania-lub-umorzenie-dochodzenia-sledztwa

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/kupuj%C4%85cy-o-allegro-lokalnie/zap%C5%82aci%C5%82am-poza-allegro-i-zosta%C5%82am-oszukana-przez/td-p/165552
  • Odpowiedz
@Iskaryota: @InkedHellcat pare lat temu bylem zglosic, ze strona z ktorej zamowilem buty zniknela i ani hajsu ani butow, po 2 tygodniach dostalem wezwanie na komisariat w celu uzupelnienia zeznan a oni mi oświadczyli "a wie pan, że ta strona została zamknięta?" i to był powod wezwania mnie na te "uzupelnienie zeznan"
  • Odpowiedz
  • 0
@dancop: Jak najbardziej zdarzają się sytuacje losowe ale na logikę w takiej sytuacji oddajesz hajs i tyle, a jeżeli sąd uzna że "kaszelek" lub uszkodzenie karty uniemożliwia zrobienie przelewu zwrotnego czy też napisanie wiadomości o zaistniałej sytuacji to cóż, sprawa nadaje się tylko do nagłośnienia jak nasze sądy (nie)działają
  • Odpowiedz
@InkedHellcat: Taka porada na przyszłość - składając zawiadomienie mówisz, że nic nie wiesz, nie jesteś niczego świadom i jesteś bardzo pokrzywdzony. Sam kiedyś chciałem być uczciwy jak mi ukradli rower miejski. Gdybym nie zeznał zgodnie z prawdą, że zapięcie mogło być uszkodzone, to bym nie musiał płacić 2,5k za tą przyjemność.
  • Odpowiedz
  • 0
@kvtasjusz-mgbewe: a nie no to jak zamknięta to spoko, niech sobie zostawią kase, ja butów nie potrzebuje ;)
Ja byłem 2x zgłosić, raz była to sobota i musiałbym czekać uj wie ile aż jakiś ktoś kto może przyjąć moje zgłoszenie wróci z terenu, ale że mogę wysłać zgłoszenie mailowo i że oni zaczną je procedować i mnie wezwą na komisariat. Tak też zrobiłem, załączyłem wszystko co mogłem wraz z dokładnym opisem
  • Odpowiedz