Wpis z mikrobloga

proste pytanie, jak pompa grzeje na CO to dużo więcej musi "dołozyć" od siebie od razu do zagrzania CWU? bo może warto jakoś ustawić żeby podgrzewało CWU razem z CO?
ogólnie to zmieniłem teraz grzanie z CWU na 48 stopni i histereza 7 stopni w kółko na grzanie raz dziennie do 48 i zastanawiam się czy to wystarczy, będę testować ale..
woda już teraz ma 37,9 stopni (z 46) (po zmywaniu, 2x prysznicem i myciu w wannie) i wydaje mi się, że może być mało
cyrkukację też macie na konkretne godziny? miałem co 90 min na 150 sekund bodajże ale na razie wyłączyłem, bo i tak musiałem czekać na ciepłą wodę. Chyba lepiej też jak ustawię harmonogram na konkretne godziny.
#pompaciepla #ogrzewanie
  • 31
  • Odpowiedz
@hexxx:
A CO też masz takie, że pompa musi dawać 48 stopni? ;-)
Jaki masz zbiornik, jakiej pojemności?
Nie oczekuj, że cyrkulacja raz na 1,5 godziny zapewni Ci ciepłą wodę w instalacji. Nalej sobie ciepłej wody do szklanki, zobacz jak szybko stygnie.
Raczej cykle co kwadrans w czasie kiedy zazwyczaj używasz ciepłej wody.
Ewentualnie kup jakiś czujnik ruchu który będzie wzbudzał cyrkulację kiedy ktoś wchodzi do łazienki.
  • Odpowiedz
@hexxx: Ustawiłem raz 4 lata temu temperature i nic mnie nie interesuje, cyrkulacje wyłaczyłem bo bardzo szybko wode wychładzało. Chociaż możnaby właczyć na rano i wieczór. Pompa kończać grzenie cwu odrazu dogrzewa CO jeślitrzebaa kończąc CO dogrzewa CWU jeśli trzeba, tak bya zminimalizowac starty sprężarki. Do CWU ustawiam minimalna i maksymalną temperaturę a do Co zamiast histerezy są stopniominuty
  • Odpowiedz
  • 0
@t-tk: @zibizz1 myślisz, że 48 stopni to za dużo? jechałem na ustawieniach od serwisanta i tyle, pokombinować chcę, dlatego odpaliłem na razie harmonogram na CWU. Zbiornik 190L w szafie hydraulicznej. Dlatego też wyłączyłem cyrkulację, jedna łazienka za ścianą, a druga trochę dalej. Więc nie czekam jakoś mocno długo na ciepłą wodę. A CO mam na termostat ustawione, 23 stopnie, histereza 1 stopień.

Mam jeszcze taką opcję jak Jednokrotne ładowanie CWU -
  • Odpowiedz
@hexxx: 23 stopnie to temperatura powietrza w domu.
Ja pytam o to jaką temperaturę pcha pompa w układ ogrzewania.
Generalnie to, że pompa nie grzeje jednocześnie co i cwu nie wzięło się znikąd, tylko z prostego faktu, że na co zazwyczaj nie potrzeba tak wysokiej temperatury jak na cwu.
O ustawieniach pompy nic Ci nie powiem, bo nie mam pojęcia co tam masz u siebie ;)
  • Odpowiedz
@hexxx: No więc teraz możesz sobie odpowiedzieć na pytanie czy ma sens jednoczesne grzanie co i cwu tą samą temperaturą ;)
  • Odpowiedz
@hexxx: Cudów nie ma - mały zbiornik będzie częściej dogrzewany.
Można kombinować z umiejscowieniem czujnika temperatury wody w zbiorniku wyżej/niżej, zmieniać histerezę - ale ostatecznie jak wylejesz ciepłą wodę to trzeba zbiornik zagrzać na nowo.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@t-tk ustawię na razie dodatkowo grzanie 7 rano ( i o tej 18), będę obserwował jak to wyjdzie. @ProgramistaNaBudowie pisal w innym temacie, ze spada mu z zagrzanego CWU wieczorem do 42 do 37 o 16 kolejnego dnia. U mnie to wrecz nieprawdopodobne.
  • Odpowiedz
@hexxx: A wspomniał o tym jak dużo wody wylewa w tym czasie, jak duży ma zbiornik i ile razy w międzyczasie go dogrzewał? ;)
  • Odpowiedz
@hexxx: No i fajnie, bardzo metodycznie podszedł do tematu. Inaczej jak eksperymentami nie dojdziesz do tego...
Tak jak każdy dom różni się zapotrzebowaniem na ciepło, tak każdy trochę inaczej korzysta z ciepłej wody.
Ostatnio przeglądałem sterownik, a tam takie zużycie energii na CWU ;)
U innych tyle w miesiąc schodzi spokojnie.
t-tk - @hexxx: No i fajnie, bardzo metodycznie podszedł do tematu. Inaczej jak eksper...

źródło: IMG20240416101535

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@t-tk u mnie do tej pory pobierało ok 4-5 kwh dziennie za samo grzanie CWU. Tak mi sie wydaje. Bo od 1 maja CO nie grzało w sumie, a zeszło ok 45 kwh. Tak samo jak i 4300 kwh miało byc na rok wg OZC, tak juz od pazdziernika mam ok. 4700.
  • Odpowiedz
@hexxx: OZC wyliczyło Ci zużycie energii przez pompę? ;)
Ale skoro miałeś OZC to powiedz mi jakie jest zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą w temperaturze projektowej, jaki metraż grzejesz, jaka strefa klimatyczna i jaki masz system ogrzewania, jakiej temperatury wody wymaga. Wtedy możemy się wypowiadać dużo/mało ;)
  • Odpowiedz
  • 0
III strefa klimatyczna - 12 985 kwh zapotrzebowanie energii cieplnej (tutaj edycja, to jest bez CWU)
grzeję 144 m2, cały dom w podłogówce, garażu nie grzeję
a może być taki myk, że to przez wyłączoną pętle ogrzewania (dosłownie 2 rurki przy ścianie zewnętrznej), która idzie przez kawałek kotłowni - w tym pod szafą hydrauliczną/przy wszystkich rurkach od wody? może lepiej byłoby włączyć ten obieg?
  • Odpowiedz
  • 0
@t-tk: OZC było robione zeby dobrac moc pompy, 6kw mi dobrali, 10kw miala byc za duza juz, tak szczerze mowiac to jak mi wyszlo +- 4400 kwh bez CWU i nie bede grzal w lecie do padziernika to mozna powiedziec, ze bedzie sie zgadzalo mniejwiecej, CWU nie obliczyl bo wlasnie zalezy od preferencji ale wyjdzie pewnie ok. 250 kwh/os/rok
  • Odpowiedz
@hexxx: W OZC bardziej interesujące do doboru mocy źródła ciepła będzie wskaźnik zapotrzebowania w W/m2.
Wtedy sobie pięknie wyliczasz jakiej mocy grzewczej potrzebujesz w temperaturze projektowej, a potem dobierasz.
Skoro będziesz mieścił się w obliczeniach, to fajnie. Pierwszy rok dla nowego domu to suszenie, a dla Ciebie nauka obsługi tej pompy.
Przy okazji przeglądu ogarnięty technik zawsze Ci coś podpowie, sprawdzi i powoli będziecie się docierać.
Ja widzę, ze w zdecydowanej
  • Odpowiedz