Wpis z mikrobloga

Siemka mordy,
za kilka dni będę miał możliwość podłączenia internetu światłowodowego i będę umawiał montera. Ogólnie rzecz biorąc, chcę mieć zewnętrzny model ONT i do niego mieć możliwość wpięcia własnego routera z OpenWRT (Xiaomi AX3600). Teoretycznie zamówienie złożyłem już u Play na światłowód 600Mbps, jednak nadal nie wiem gdzie zgłosić, że chcę modem ONT i router osobno (a nie 2 w jednym).
Zastanawia mnie też sposób podłączenia, gdyż dziś dzwoniłem na infolinię i mi babeczka mówi, że oni nie zalecają innego routera niż swój i nie dają żadnej gwarancji, że to będzie działać. Zapytałem się wtedy czy może mi podać moje dane logowania PPPoE (login, hasło, VlanID, etc.), a ona mówi, że "nie za bardzo może" i jeśli już to może mi to technik dać... I teraz się zastanawiam czy serio są z tym takie jaja, że ja tych danych nie otrzymuję? Albo, że tak utrudniają podłączenie swojego routera? Potrzebuję też ustawić IPv4 (IPv6 wyłączyć).
I teraz się zastanawiam, jak to jest u innych, jak takie dane otrzymać i jak podłączyć swoje urządzenie? A jak to wygląda u np. Orange, też tak się kryją z danymi? Jak takie dane pozyskać i jakie dane na swoim routerze wpisać, żeby się podłączyć, jakaś weryfikacja MAC na WAN jest czy co?

#play #playswiatlowod #upc #swiatlowod #swiatlowody #swiatlowodinwestycje #orange #openwrt #internet #router #siecikomputerowe
  • 20
  • Odpowiedz
@MisiekD: w Orange normalnie na umowie masz login i hasło. Kwestia ONT jest chyba zależna od infrastruktury światłowodu, np tam gdzie światło kładzie Nexera zawsze jest ONT Nokii, a u Ciebie może być tak że dostaniesz router z wbudowanym ONT i wtedy praktycznie tylko DMZ zostaje bo te routery nie mają trybu bridge :/
  • Odpowiedz
  • 0
@MichaelT128: @BooB Swiatłowód robił Inwestycje Światłowodowe. Puszka jest na słupie i ma przyjeżdżać monter niedługo, będą ciągnąć ze słupa do domu.. Wiem, że u nas robił też Tauron jakiś czas temu przyłącza do domów przy drodze głównej i wtedy dawali modem ONT.
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB: Kurcze... Szczerze powiedziawszy to nawet ten bridge mnie nie zadowala.
1. Chcę ograniczyć niepotrzebne pobieranie prądu, bo router Play to doodatkowe Waty (a routera i tak nie wykorzystam i tak będę musiał wyłączyć w nim WiFi).
2. Muszę swój routera i tak wpiąć do WAN, bo chcę uruchomić na nim skrypty, żeby regukujące lagi i te skrypty muszą wykorzystywać NATowanie. Więc kolejne NATowanie na routerze Play to bezsens i znów
  • Odpowiedz
@MisiekD: masz chyba 14 dni na rozwiązanie umowy po założeniu neta, jak już będziesz pewien że #!$%@? w play to zrywaj i próbuj orange ;)
  • Odpowiedz
@MisiekD: Zapewne chodziło Ci o Światłowód Inwestycje. Wtedy przy Play dostaniesz ONT, ale to w tym wypadku nic Ci to nie da, bo Play nie pozwoli podłączyć swojego routera ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na łączach SI masz dostępne z własnym routerem tylko Netię, ew. Orange jak wymusisz na technikach ONT (z defaultu dostajesz jedynie Funbox 6, który nie potrzebuje ONTa - światłowód wpina się bezpośrednio do niego,
  • Odpowiedz
  • 0
@MichaelT128: A serio Play nie pozwoli włączyć swojego routera? To już jakaś reguła? Kilka msc temu (w okolicach stycznia) dzwoniłem jeszcze na infolinię, połączyli mnie z UPC i mówili, że nie ma żadnego problemu + jak zgłoszę zapotrzebowanie danych to wysyłają SMS-em :/ A teraz co z tym Play?
  • Odpowiedz
@MisiekD: w orange chyba najlepiej wypada jak nabierzesz u nich abo na telefony, telewizje itd. Nie wiem jak jest faktycznie, ale sporo słyszałem że ze stabilnością samego łącza w Play jest tak sobie, sam używam Orange od ponad roku (600/100) i nie zdarzyło mi się aby kiedykolwiek czy to DL czy UL przymulił chociaż na chwilę :)
  • Odpowiedz
  • 1
@MisiekD na SI tylko TMobile i Orange lecą bez zewnętrznych ONT, ale nie ma problemu żeby technik Ci dołożył zewnętrznego ONT jak ładnie poprosisz i będzie miał na stanie, jeżeli nie będzie miał na stanie to po prostu niech ci zrobi instalacje i w ramach "wykonania sieci domowej" niech ci dołoży ONT, technicy na sieci SI robią dla wsyzstkich, także często mają ONTki na autach (wiem z autopsji) i jeżeli ich nie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Retsew Kurcze... A jak to wykraść, wiesz może? I czy w Playu jakoś autoryzują router po MAC WAN-u? Czy każdy jeden router podepnę i poleci?
  • Odpowiedz
  • 1
@MisiekD router autoryzuje się po PPPoE tak samo jak wszyscy na światłowodzie. Połączenie jest z OLTa do ONTka zapewnione przez SI, później idzie do punktu styku z Playem.

Żeby wykraść hasło i login do PPPoE musisz postawić serwer PPPoE na swoim komputerze i spiąć do WANu, łapiesz pakiety wiresharkiem i powinno być zhashowane albo plain textem, w każdym razie na spokojnie da się to uzyskać
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Retsew Dziękuję za linka :D To mi się zaczyna podobać.

PS. A Ty może wiesz jak wygląda pierwszeństwo dostawców na światłowodzie SI? Czy to nie jest jakoś tak, że pierwszeństwo w łączu mają klienci Orange, a dopiero potem Play i inne? Jak to działa?
Ogólnie to Tauron ciągnął swój światłowód główny, a do niego wpina się SI ze swoimi mufami.
  • Odpowiedz
  • 1
@MisiekD czyli dzierżawią łącze od Tauronu, ale z zasady siec jest SI, klienci Orange mają pierwszeństwo (niepisane, ale tak jest) są traktowani trochę wyżej od innych.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: Co z tego, że ich kupili? Routery inne dają, sprzęt inny, nie masz nawet symetryka w playu, nie możesz nawet swojego routera podpiąć o innych różnicach nie wspominając.

Z tego co pamiętam to w upc to wszystko było możliwe. Także co plej ma wspólnego z upc jeżeli chodzi o internet i jego jakość gdzie masa ludzi narzeka na przejście na plej i ich sprzęt? Infrastruktura to jedno. Oprócz tego trzeba
  • Odpowiedz