Wpis z mikrobloga

Mireczki, niedługo zabiorę się za robienie anteny do modemu usb Huawei E367 pod Aero2 (antena Kharchenko) ponieważ korzystając z Aero2 na wsi (modem wykrywa HSPA (czy HSPA+?) więc przyjęte w obliczeniach f=900MHz) mam bardzo słaby zasięg i muszę latać z laptopem po całym domu żeby złapać namiastkę zasięgu. Gdy w wyniku obliczeń opór anteny wyjdzie 100-150 ohmów, mogę sobie spalić/uszkodzić swój modem USB? (Oryginalne anteny mają opór 50 ohmów) Czy zgodnie z prawem Ohma, gdy opór wzrośnie 2x to przy takim samym napięciu natężenie będzie 2x mniejsze? Czyli jestem po bezpiecznej stronie? Czy niekoniecznie :D

Tak, wiem że można kupić gotową za 20-30zł, ale gdzieś przeczytałem że lepsze rezultaty daje taka właśnie antenka zrobiona własnoręcznie. (tez nie wierzę w 6-7db deklarowane przez chińskiego producenta)

#modem #huawei #aero2 #elektronika #hspa #antena

Więcej informacji na temat takiej anteny, nomogramy do R, +db oraz wzory tutaj:


http://radiowolna.narod.ru/bikwadrat.html


w moim przypadku wychodzi: długość fali a=320mm, l=90mm, d=1mm, a/l=0,28, l/d=90, przewidywane wzmocnienie sygnału 5db tak aby opór był najmniejszy czyli w granicach 100-150ohmów


jestem zielony w te klocki i proszę o wyrozumiałość ;)

  • 13
@lmh_: nie znam się na tym i nie wiem za bardzo o czym mówisz, ale jeśli urządzenie ma 100 om na napięciu 5V z usb to będzie pobierało 50mA więc niczego nie spalisz, poza tym usb ma zabezpieczenia na to
@lmh_: no to co koledzy pisza ze wzraz ze wzrostem rezystancji spada pobor jest ok, ale dla klasycznych obwodow, a ja ten obwod juz bym zaliczyl do obwodu mikrofalowego. w tym momencie nastepuje problem niedopasowania falowego ukladu wyjsciowego modemu i anteny, WFS jest wtedy stosunkowo duzy, co oznacza ze duzo mocy wypromieniowanej przez wzmacniacz "odbija sie" od anteny i wraca spowrotem do wzmacniacza/mieszacza. W skrajnym przypadku modem wyzionie ducha...
@lmh_: koles w tym co przytoczyles napisal poprostu ze lamiac wszystkie dobre zasady przylutowal goraca zyle anteny bezposrednio do swojego modemu ;) dlaczego nie wiem, ale nie wzorowal bym sie na tym projekcie