Wpis z mikrobloga

@Yahoo_: chociażby problem z wodą pitną powinien spowodować rozwój czegoś do jej pozyskiwania albo jej magazynowania jak w Europie. Może się mylę bo mieszkali tylko w lasach i przy rzekach. Albo coś mieli a ja nic o tym nie wiem.
  • Odpowiedz
@Paluszek_rybny: To jest gigantyczna dyskusja, w której ścierają się dwa podejścia: europocentryczne i nieeuropocentryczne. Zwolennicy pierwszego poglądu uważają, że Europa z takiej lub innej przyczyny była/jest wyjątkowa i co najmniej od przełomu średniowiecza i nowożytności wyprzedzała zdecydowanie resztę świata pod względem cywilizacyjnym, inni zaś wykazują, że jest to interpretacja ex post dla wyjaśnienia konkretnego stanu świata z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uczeni ci wskazują, że sztandarowe osiągnięcia europejskiej
  • Odpowiedz
@Czajna_Seczen: Z opium to bardziej chodziło o odzyskanie srebra przez Brytoli, którym to musieli płacić za inne towary Chińczykom. Europa w średniowieczu była w tyle za Chinami, dopiero rewolucja przemysłowa zaczęła zmieniać ten stan. Gdyby za Mingów nie wycofano się od ekspansji, dziś mówilibysmy po chińsku.

Co do Indian, źródła które podałem wyżej mówią też o nie wykorzystaniu w pełni wynalazku koła. Wynaleźli je, jednak nie użyli do transportu i innych
  • Odpowiedz