Wpis z mikrobloga

skoro nas stać


@steemm: w jakim sensie "stać nas"? "Nas" jako państwo?

a co to znaczy precyzyjniej?


@stekelenburg2: Najbarwniejsze przykłady to (co umieściłem w spojlerze) na przykład prostytucja. Albo narkotyki - co prawda "ofiara" jest - zazwyczaj osoba biorąca, no właśnie ale jak to napisała @fir3fly - volenti non fit iniuria. Sprecyzuj pytanie może.

Tylko teraz rodzi się kwestia: narkoman lub alkoholik (nie ma przestępstwa bez ofiary + chcącemu nie
@fir3fly: nie jestem multi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@steemm: oh well... sądzisz, że państwo lepiej się "zaopiekuje" uzależnionymi? Czy wydajniej?

IMHO państwo powinno się trzymać z daleka od tego.
@RonPaul: alkoholik czy narkomsn jeżeli jest uzależniony i nie może przestać chociaż by chciał też jest ofiarą. mało kto jest w stanie przestać zażywać twarde narkotyki, alkohol pod tym względem jest średni, ale też nie jest łatwo i mało kto się na to decyduje.
@stekelenburg2: oj niekoniecznie musi w tym momencie chodzić konkretnie o polskie prawo w tym momencie, tylko o ogólne reguły. I dlaczego złe założenie?

Stręczycielstwo – nakłanianie innych osób do prostytucji, w wielu państwach uznane za działanie karalne w rozumieniu prawa karnego.


Dlaczego samo nakłanianie powinno być karalne? Sutenerstwo oczywiście, że tak. Ale samo nakłanianie?

No chyba, że definicja z wiki jest błędna lub niepełna, albo ja ją źle interpretuję.

@dreaper:
rodzina może ukarać takiego delikwenta ostracyzmem, bez wyroku sądu.


Z tego co wiem uzależnienie jest jednostką chorobową. Czy chciała byś, żeby twoja rodzina dowiadując się, że masz raka się ciebie wyrzekła?! Uważasz, że to by ci pomogło przezwyciężyć chorobę? #szitwykopsez

@fir3fly:
może chodzi bardziej o przymusowe leczenie (na koszt np. rodziny, jeśli się zgodzi) niż zakaz. Nie wiem co prawda na ile takowe jest skuteczne.


Żeby kogoś zmusić do podjęcia leczenia wbrew jego woli wypadało by najpierw go ubezwłasnowolnić, a to może zrobić jedynie sąd na podstawie opinii biegłego. Z resztą i tak taka osoba musi być w jakikolwiek sposób niebezpieczna dla otoczenia.