Wpis z mikrobloga

@Marcinowy: Podpowiedź

Szwedzi imigrują do Norwegii nie bez powodu. Szwecja jest najgorszym wyborem i mają problemy z imigrantami. O Finlandii nie mam dużej wiedzy, ale pozostałe nordyckie kraje mają przekonanie, że "Fins cannot into Scandinavia".

Sam mam zamiar emigrować do Norwegii i nie wiem po co wybierać inny kraj skoro pogoda bardzo zbliżona a w Norwegii się zarabia najwięcej. Ludzie mają też mniejszy ból dupy o wszystko i nie robią afery
  • Odpowiedz
@Marcinowy: Nie wiem co znaczy to pytanie, jest zbyt ogolne. Przeciez rozne zawody zarabiaja rozne pieniadze. Norwegia ma najwiecej hajsu -> placi najwiecej osobom w tym samym zawodzie. Moze za wyjatkiem niektorych zawodow do ktorych potrzeba duzo doswiadczenia i skilla, poniewaz jest tam male rozwarstwienie plac, ale konkurencji i tak nie robia kraje skandynawskie tylko np. Ameryka (w poszukiwaniu osob do ambitniejszych prac zwiazanych z wydobywaniem ropy lub stanowiskami CEO itp.).
  • Odpowiedz
@Marcinowy: Kiedyś widziałem wykres porównujący zarobki IT i w Norwegii średnie roczne zarobki wynosiły $100000. Wiadomo, że wszystko zależy od doświadczenia. Do IT norweski raczej nie jest wymagany jeśli ktoś ma doświadczenie to pracę znajdzie z angielskim (który musi być porządny) a bez doświadczenia większego pasuje mieć ten język. Kolega się tym bardziej interesował jak będzie online to poproszę, żeby mi dał link do wykresu.
  • Odpowiedz
@Marcinowy: a "w czym" robisz? Ja przeniosłem się w lipcu do Norwegii i nie narzekam - pracuję jako Web Developer. Starałem się też o pracę w Kopenhadze i myślę, że jak bym ją wybrał to też byłoby dobrze (stosunek płacy do kosztów życia bardzo zbliżony)
  • Odpowiedz