Wpis z mikrobloga

Ktoś ze znajomych polecił mi lubimyczytac.pl żeby stworzyć swoją biblioteczkę, skorzystać z rekomendacji etc.

Wchodzę a tam Pan Tadeusz oceniony przez użytkowników na 6.31, dla testu odpaliłem sobie porównanie i wklepałem jakiegoś Harry'ego Pottera, Kamień Filozoficzny ma 7,84, Zakon Feniksa 8.0 :---DDD Psychodela nie ma dna.

#lubimyczytac #ksiazki #literatura #mickiewicz
  • 55
@grzegorz-zielinski:

1. super argument

2. racja (i nie ma)

3. Wielkość Pana Tadeusza nie polega na odkrywczości. To dzieło skupiające całą kulturę słowiańsko-polsko-litewską w jednym miejscu i wskazujące czytelnikowi wartość postrzegania patriotycznych i honorowych zachowań jako najważniejszych w życiu. Twój argument o dezaktualizacji jest kulawy i świadczy o Twoim braku umiejętności odczytania uniwersalnego dzieła. To, że obecnie nie istnieje żaden Sopliców, nie znaczy, że nie istnieją rodziny i ludzie traktujący tradycję,
2. w podstawie programowej ministerstwa nie ma całości

3. będę wdzięczny jeśli wskażesz mi te inne sposoby (nie zapominaj, że ciągle jesteśmy w misji przekazania namiastki tych wartości ludziom młodym, w wieku licealnym max. 19 lat)

Gdybym był w Ministerstwie Edukacji przepychałbym obowiązkowego Pana Tadeusza dopiero przed licencjatem na trzecim roku studiów. Na pierwszy rzut ucha brzmi to kretyńsko, ale wydaje mi się, że miałoby większe powowdzenie niż w liceum gdzie każdy
@rudy2007: Tak się składa, że wielkość poety jest całkowicie "mierzalna" poprzez badania typologiczne i analizy literackie pod kątem wersyfikacji i konwencji. Tu akurat Gombrowicz strzela kulą w płot, bo wielkość poety nie ma nic wspólnego z kwestią "podobania się". Są to dwie odrębne kwestie jedne z pogranicza kompetencji badacza literatury, drugie z kompetencji zbuntowanego gimbusa.

Chociaż i tak uważam, że to prowokacja ze strony Gombrowicza, bo każdy wykształcony autor ma świadomość
@hartke_B: a no tak, skoro Wielcy Badacze Literatury, czyli poloniści do kwadratu, ustalili, że to wielkie dzieło jest, to musi tak być.

Przecież pisarze i poeci piszą właśnie po to - żeby jakiś śmieszny gość, który za takie bzdety dostał tytuł doktora czy profesora, siedział i mierzył wielkość danego dzieła. A nie po to, żeby ludzie je czytali. :D

Jak jesteś polonistą to współczuję twoim uczniom.
@rudy2007: :---DD skisłem

Kanon "wielkości" nie jest ustalany do użytku dla uczniów tylko od badacza literatury dla innych zaawansowanych w tym temacie. I nie jest to ustalane za pomocą stwierdzenia "tak musi być", co widać na podstawie preferencji badaczy, jedni stawiają wyżej Słowackiego niż Mickiewicza, inni na odwrót. Jednostka jaką w tym wszystkim jest jakiś randomowy uczeń ma tylko poznać wybranych autorów i jego opinia "podobało się" nie ma w tym
@hartke_B: Polecam też "Lubimy czytać".

Ludzie jak już czytają, to myślą, że są tą lepszą częścią społeczeństwa. Nie wiedzą, że liczy się jeszcze "co" się czyta i "jak" się czyta.

Zasada prosta jest, że z ludźmi niekumatymi lub niewykształconymi, nie ma co gadać o książkach.
@hartke_B: przeszkadza ci to, że ludzie oceniają tam książki według własnych upodobań? Że nie są koneserami tak jak ty? Sytuacja przypomina idealnie zjawisko występujące na wykopie. Nie pijesz pale male alpa lagera z browaru Najstarsza Ruina Świata? Tylko jakieś koncernowy szczochy? No #bekazpodludzi nie wiesz co to dobre piwo. Co z tego, że lubię HP bo to jedne z pierwszych książek które kupowałem i mam duży sentyment. Co z tego, że
To dzieło skupiające całą kulturę słowiańsko-polsko-litewską w jednym miejscu i wskazujące czytelnikowi wartość postrzegania patriotycznych i honorowych zachowań jako najważniejszych w życiu.


@hartke_B: twoim zdaniem. Zdaniem oceniających na tym serwisie - NIE.

Twój argument o dezaktualizacji jest kulawy i świadczy o Twoim braku umiejętności odczytania uniwersalnego dzieła.


"nie podoba ci się, bo nie rozumiesz" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skoro Pan Tadeusz to takie wielkie dzieło, to czemu