Wpis z mikrobloga

#europauniversalis4 #eu4

Chyba jak do tej pory moja najlepsza rozgrywka (nie licząc Bawarii którą zdobyłem pół świata). Zaczynałem Papiestwem z 3 prowincjami. Na samym początku sprzedałem Awinion Francji bo nie był mi do niczego potrzebny (za cel postawiłem sobie utworzenie Kingdom of God, ale teraz się zastanawiam czy mi to potrzebne). Od razu złapałem sojusze z Francją, Austrią i Polską, dość szybko wciągnąłem Urbino (dyplomatycznie) i Sienę (wojną), później zająłem się Bałkanami. Wypowiedziałem wojnę Bizancjum, którym o dziwo Ottomani nie spuścili #!$%@? na samym początku. No ale od czego jest papież ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szybka wojna skończyła się wasalizacją Bizancjum i przyszłościowym patrzeniem w tamtym kierunku. Chwilę potem wypowiedziałem wojnę Ottomanom, przeciw którym nie dość że była krucjata to byli atakowani ze wszystkich stron:

- ja, Bizancjum, Francja, Austria, Polska

- Mamelukowie i ich wasale

- Węgry i Bawaria

W tej wojnie zabrałem im kilka prowincji, które od razu sprzedałem Bizancjum. Zająłem się dalszą ekspansją w Europie. Wypowiedziałem wojnę Savoy, w której oprócz Francji pomogli moi nowi sojusznicy, Szwajcaria. Później poszła jeszcze wojna z Milanem, zakończona wasalizacją. I dalej: kolejne prowincje zabrane Ottomanom, wojna z Węgrami zakończona uwolnieniem Chorwacji która szybko stała się moim wasalem, wojna z Genuą, zakończona aneksją, wasalizacja Sardynii, Korsyki i Sycylii, które zostały pouwalniane przez Aragonię i Genuę w wyniku innych wojen, wojna i aneksja Neapolu, kilka prowincji zabranych Wenecji, wasalizacja i aneksja Wallachi, Mantui i Ferrary. Stan na dziś: sojusz z Francją i Czechami, wasalami są Szwajcaria, Savoy i Ottomani, koalicja przeciwko mnie dość spora ale mając takich sojuszników chyba nie mam się czego obawiać. To będzie dobra rozgrywka. ( ͡ ͜ʖ ͡)
czmaja - #europauniversalis4 #eu4

Chyba jak do tej pory moja najlepsza rozgrywka (ni...

źródło: comment_5m6uowzXPbLYgr0UjuwD2Qub2YZBx1UV.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@czmaja: Maroko rozbierane przez hiszpanię, portugalię i francję?

dodałbyś w komentarzach więcej skrinów z innymi widokami map, czyli koalicje, sojusze i coś jeszcze, jeśli jest ciekawa sytuacja.
  • Odpowiedz
@Dare:

http://i.imgur.com/ODnxnpw.jpg koalicje

W sumie wydawało mi się że jest gorzej, takich rywali to chyba sam bym ściągnął. Wydawało mi się że jeszcze Austria i Litwa są w koalicji. Swoją drogą Litwa w każdej mojej grze #!$%@? pół Rosji i jest jednym z większych kozaków

http://i.imgur.com/oFIWiK6.jpg a tutaj Maroko, ładnie ich cisną, nie ma co.

Masz jakieś porady co robić dalej? Mam pomysły ale chętnie posłucham innych opinii ( ͡°
  • Odpowiedz
  • 1
@czmaja: hmm, ja bym chyba teraz bosnie zamalowal i jakies wyspy na morzu srodziemnym, bo chyba aragon ma jakies niedobitki.

Sojusze masz chyba dobre, wiec raczej nie musisz szukac nowych.

Z mojego doswiadczenia wynika, ze bardzo ulatwia gre, gdy duzych i mocnych przeciwnikow sie rozbije na mniejsze kraje zamiast sie z nimi 'scigac'. Wiec ja bym myslal nad wojna z mamelukami, bo zaraz beda Ci zagrazac bezposrednio.
  • Odpowiedz