Wpis z mikrobloga

Zrobiłem dla Was porównanie, jak wygląda w tej chwili Słońce (w tej chwili, czyli 2:00 rano) na różnych długościach fali. W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, na zdjęciach widać ciemną wstęgę - filament, - czyli protuberancję widzianą z góry. Obszar aktywny widziany w nadfiolecie jest pod postacią jasnej plamy. To samo miejsce na tarczy Słońca sfotografowane tak, jak to widzi ludzkie oko, posiada plamy ciemne: plamy słoneczne. To z tego zespołu plam słonecznych Słońce błysnęło na nas już dwa razy rozbłyskami o potężnej sile, klasy X.

Zdjęcia są podpisane. Przy znaczniku "SDO/AIA" jest podana obserwowana długość fali. Jednostkami są Angstromy, czy 10^{-10} metra.

#ciekawostki #astronomia #slonce #nasa #sdo #animacja
Al_Ganonim - Zrobiłem dla Was porównanie, jak wygląda w tej chwili Słońce (w tej chwi...

źródło: comment_DCEIDhN6u3kCi9zBxFC5CpfCnDL0Ofp0.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@cruc: No patrz, co się dzieje... Człowiek dostaje planetkę ze swoim nazwiskiem i od razu się przekwalifikuje ;)

Masz zatem świeższe informacje ode mnie. Dawno się z nim nie widziałem.
  • Odpowiedz
@cruc: Temat planetoid i NEO żył od jakiegoś czasu, ale nie wiedziałem że miał on całkiem zastąpić komety. To nowość.

@czubaba: obserwuj tag #slonce, jeśli chcesz widzieć fotografie z SDO, jakie wrzucam od czasu do czasu. Na mirko staram się pisać wyłącznie o astro, więc możesz śmiało mnie zaobserwować. Nie będę spamował ;). Z kolei pod tagiem #oauj umieszczam wpisy poświęcone ogólnie pojętej astronomii w Krakowie, w tym moje
  • Odpowiedz