Wpis z mikrobloga

@zajety_login: nie.

@M4ks: a może dla ludzi, którzy nie mają czasu na czekanie aż kompilator raczy coś wyprodukować? Wbrew pozorom Scala też ma masę problemów. W dodatku można idąc twoim tokiem rozumowania powiedzieć, że Scala jest dla frustratów, których przerasta Haskell albo OCalm.

To co rzeczywiście jest wartościowe w Kotlinie, a o czym jeszcze nie pisałem, to inne podejście do widoczności elementów oraz dobrze zrobiona obsługa nulli.
@koziolek666: ja nie twierdze ze Scala nie ma problemów. Problem w tym, ze Scala jest juz hmm, uznanym w świecie, językiem, z narzędziami i środowiskami, wniosła pewien powiew świeżości, zwłaszcza w porównaniu do Javy. No a jednak w porównaniu z OCalmem czy Haskellem ma pare innych bajerow, chociażby imperatywnych ;)

Pytanie czy jest sens budować nowy język który daje tak właściwie co w tym kontekście? Trochę prostsze pattern matchingi? Mniej literek,
@informatyk15000k: no jak chcesz banalny język to masz Jave ( ͡° ͜ʖ ͡°) im prostszy język tym łatwiej zrobić IDE i tyle.
Z Clojure tez jest właśnie ten problem, ze w sumie nikt tego nie używa, ofert pracy b. mało, a przez to właśnie nie ma ekosystemu..
@M4ks:

Skomplikowanie w przypadku scali, c++ traktuję jako negatyw bo są niezamierzone i prowadzą do niezamierzonego skomplikowania pisanych programów.
A jeśli chodzi o Scalę i Javę - jak dla mnie Java jest z założenia łatwa a Clojure prosty.
@informatyk15000k: długo chyba w Scali nie pracujesz, bo dobrze napisany kod jest wręcz prostszy niż ten w Javie. Jest duzo rożnych rzeczy, cześć może wyglądać cieżko (implicits) ale nie ma tam magii znanej z innych języków.
Natomiast nie zgodzę sie, ze projektowano te języki by były trudne tak po prostu.