Wpis z mikrobloga

Wczoraj na Wykopie pojawił się wpis osoby, która twierdziła, że znalazła się w trudnej sytuacji i prosi o pomoc w znalezieniu pracy. Część z Was od razu zaczęła weryfikować informacje, szukać potwierdzenia. Kilka faktów nie dawało Wam spokoju, o czym od razu informowaliście pozostałych Wykopowiczów. I bardzo dobrze, należą Wam się brawa za czujność! :-)

Wpis oczywiście okazał się jedynie wymysłem bujnej wyobraźni jego autora. Ale cieszę się, że szybko i sprawnie to wykryliście. Uważam, że pomagać trzeba, ale w całym tym pomaganiu należy zachować zdrowy rozsądek, by ktoś czasem nie próbował wykorzystać naszych dobrych chęci. Dlatego zawsze weryfikujcie informacje, jesteście inteligentnymi ludźmi, bystrymi, umiejącymi poruszać się w Internecie, nie pozwólcie więc robić z siebie pelikanów. To taki mój apel na wtorek.

Dzień dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wykop #bojowkaas #manipulujo #aswykopu
  • 80
pisze moderacja serwisu żerującego na łamaniu praw autorskich


@M4ks: No raczej nie. Jeśli mamy wiarygodną informację, że treść narusza prawa autorskie, to bez problemu taką treść usuwamy. Nigdy nie robimy z tym problemu. Ja bardzo chciałabym, by ludzie nie naruszali praw autorskich, ale w tak dużym serwisie trudno jest kontrolować każdą publikowaną treść. Dlatego to na osobie publikującej ciąży obowiązek, by publikowana przez nią treść nie naruszała żadnych praw.
@a__s: rozumiem, rozumiem, mi raczej chodzi o mikrobloga, na którym wpisy, teksty i wszystko inne ma dość dynamiczny przepływ, przy czym użytkownicy nie mają żadnego realnego wpływu na to (oprócz czarnolistowania, nie mówię też o gorących dyskusjach). Dopiero gdy ktoś wyczerpie limit komentarzy i wpisów (to chyba jedyny uzasadniony przypadek tych limitów - antyflood i antyspam zielonek) i ktoś to po prostu zgłosi, taka osoba będzie zbanowana. Ale i tak wróci.
@a__s: wstrzymajcie się jako moderacja z tym przesadyzmem śledczym bo prawie narobilibyście mi kłopotów z pewnym AMA.

Uważam, że każdy user powinien mieć prawo założyć dodatkowy fake profil w konkretnym celu, jeśli nie chce być rozpoznany. To tak niekoniecznie odnośnie tego o czym piszesz, tylko ogólnie piszę.
@a__s:

zmyślone AMA o narkotykowych baronach?


wydaje mnie się, że było raczej o chemiku a nie o żadnym baronie, ale ok, na ile zmyślone nie możesz wiedzieć a nie masz wiedzy by i doświadczenia ani też sposobu by je zweryfikować, i mamy klops bo wtedy podejmujesz decyzję pod wpływem "wydaje mi się".

No ale mniejsza o to. Tak dla twojej wiedzy: nie ma już czegoś takiego jak baron narkotykowy w Polsce.
Dla mnie te wszystkie baity mają poziom tak bardzo Chytrego Złego Planu, jak np. wejście na forum dla kulinarne, poproszenie o przepis na pizzę, powiedzenie że ma się problem z ciastem bo nie chce rosnąć, a po uzyskaniu 30 pomocnych odpowiedzi napisanie HAHA MAM WAS WCALE NIE ROBIE PIZZY PELIKANY BAITA ŁYKNĘLIŚCIE.


@Sh1eldeR: albo dodawanie na forum phpbb by przemo w temacie Pajacyk +1 a tak naprawdę nie klikanie w pajacyka.
@a__s: Ale mnie denerwuje takie coś... Od początku podejrzewałem, że to fejk, ale mam z natury dobre serce - co niestety jest tak samo dużą zaletą, jak i wadą. Szkoda tylko, że przez takich #!$%@?ńców będziemy teraz mieli dziwne podejrzenia wobec osób, które naprawdę będą potrzebowały pomocy.
@Go_Ask_Alice:
Aye.

Jeszcze pal licho, jak ktoś #!$%@? coś kreatywnego czy wykona to na poziomie, jak np. ten typek kiedyś, co ściemniał, że jest na jakichś wyprawach i wstawiał starannie dobrane zdjęcia z kolejnych faz podróży, a tak naprawdę wszystko siedziało w jego umyśle, a sam siedział w piwnicy (iirc w sumie okazało się, że kolo miał jakieś zaburzenia psychiczne). Ale nawet wtedy... IMO lepiej by było wykorzystać tę kreatywność do
@Go_Ask_Alice:

Tak dla twojej wiedzy: nie ma już czegoś takiego jak baron narkotykowy w Polsce. Teraz zajmują się całym interesem bardzo często młodzi ludzie. To nie Meksyk, Kolumbia czy USA. Może przemytem kokainy jakiś "baron" steruje, całą resztą, czyli produkcją, wpuszczaniem na rynku innych dragów często zajmują się ludzie młodsi od Ciebie. Serio.

Ty znowu chcesz żeby ktoś nasłał na ciebie policję?
Sama fabuła zresztą też. Ludzie interesowali się tym tylko dlatego, że działo się to "naprawdę" i dotyczyło "kogoś z nas", wykopków.


@Sh1eldeR: na tej samej zasadzie działają tak wyśmiewane wśród wykopków (o ironio) te wszystkie ,,Trudne Sprawy" i ,,Dlaczego ja?". #!$%@?, że te historie są tak idiotyczne iż mój kuzyn w wieku dwunastu lat zaczyna mieć wątpliwości, ,,przecież to mogło zdarzyć się każdemu" i tak jest to nagrywane.

Wykopki łykają to
@Tical25:

Wykopki łykają to samo, a uważają się za niewiadomo jaką elitę intelektualną.

Łykają-srykają. W necie było wiele wpisów i akcji, które były w 100% autentyczne. Czasem z tego, że ludzie je "łyknęli" i pomogły, wyszło bardzo dużo dobrych rzeczy. Sęk w tym, że wiele z tych rzeczy trudno sprawdzić. Pal sześć, gdy ktoś poda swoje dane i powie, że ma chorą mamę -- to można sprawdzić. A jak ktoś walnie
Jeśli miałbyś "nie łykać" żadnych baitów, musiałbyś olewać wszystkie takie wpisy. To by dało całkowity paraliż. Nikt by nie otrzymał pomocy.


@Sh1eldeR: chodziło mi o nadmierne przeżywanie i angażowanie się emocjonalnie wykopków we wpisy typu: ,,laska mnie zdradziła" czego efektem są komentarze w stylu ,,wszystkie to #!$%@?" i ,,nigdy nie zaufam żadnej kobiecie", co jest dowodem na wzbudzenie nadmiernej frustracji w tych osobnikach.

Jeśli ktoś prosi o pomoc, to można napisać
@Tical25:

chodziło mi o nadmierne przeżywanie i angażowanie się emocjonalnie wykopków (...) wzbudzenie nadmiernej frustracji

Aye. Co mam Ci powiedzieć? To jest dziecinada. Stoicyzm to podstawa w internetach. Nawet jeśli zechcemu komuś tu nawrzucać, powinniśmy zachować wewnętrzny spokój i mieć #!$%@?. Przeżywanie jak mrówka okres tego, co się dzieje w internetach... jest bardzo naiwne.

Jeśli ktoś prosi o pomoc, to można napisać porady, bo nawet jeśli to bait, to bardzo możliwe,
Dlatego to są okazje, by przedstawić nieco inny sposób rozumowania. I ludzie mogą ocenić, który lepiej pasuje do tego, co widzą na co dzień.


@Sh1eldeR: taa i na jednego człowieka, który doceni wartościowy wpis poparty badaniami, mówiący na przykład, że te babskie ,,przeszłość seksualna się nie liczy" to zwykłe #!$%@?, żeby usprawiedliwić się z skakania po wielu bolcach, a statystycznie lepsza do zwiqzku będzie panna z niskim przebiegiem, przypadnie kilkanaście ludzi,
@Tical25:

na jednego człowieka, który doceni wartościowy wpis poparty badaniami, mówiący na przykład, że te babskie ,,przeszłość seksualna się nie liczy" to zwykłe #!$%@? (...) przypadnie kilkanaście ludzi, którzy zaczną krzyczeć ,,Mizoginia!!!" i sugerować, że masz małego, bo marzy ci się dziewica.

Ale to są nic nie warte wypowiedzi. I mam dokładnie to na myśli -- nic nie warte. Nie chodzi o to, żeby tylko tam mówić i się nimi przejmować,
Pamiętaj, że również masz tu konto. Każda opinia o Wykopowiczach, jest również opinią o Tobie :-)


@a__s: Nie każda opinia. To opinia o grupie, więc dotyczy typowych użytkowników wypoku, są jeszcze ci nietypowi. To jest jego opinia, więc można założyć, że sklasyfikował siebie jako jednego z tych nietypowych.

No i niestety ma sporo racji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wstrzymajcie się jako moderacja z tym przesadyzmem