Wpis z mikrobloga

Miecz cesarza Goujian (55 cm, 875 g), Chiny 771 - 403 rok przed naszą erą.

Miecz odnaleziono w czasie wykopalisk w Chinach w 1965 roku. Archeolodzy natknęli się na wystawne groby. Podczas przeszukiwania grobowców archeolog zobaczył krótki miecz w pochwie obok szkieletu. Młody archeolog (jego historia 22:25) wyciągnął broń i jego oczom ukazał się niewiarygodny miecz. Najbardziej niesamowite w całym znalezisku było to, że nie było na nim śladu rdzy ani jakichkolwiek niedoskonałości. Szczęśliwy znalazca zawołał resztę ekipy i gdy otaczali go, aby lepiej się przyjrzeć, to ktoś popchnął go i miecz zadał mu ranę w dłoń głęboką na 2/3 cm. W tym momencie do archeologów dotarła waga znaleziska. Miecz jest tak niewiarygodny, że na początku zarzucano Chińczykom fałszerstwo, ale całe szczęście miecz jest autentyczny. Został wykonany ze stopu miedzi i cyny, ale znajdują się tam jeszcze śladowe ilości żelaza, siarki, arszeniku i ołowiu. Oprócz tego bardzo pomogła pochwa i to, że woda nie miała kontaktu z ostrzem. Ponoć miecz cesarza po długiej przerwie prawie 2500 lat wciąż przecinał grubość 20 kartek papieru (standardowy test) i kawałki się nie strzępiły. Po czasie nastąpiły badania składu chemicznego, a wyniki możecie zobaczyć na wiki. Miecz robi spore wrażenie od strony wizualnej, ale wykonanie plasuje się jako jedno z największych osiągnięć ludzi w dziedzinie miecznictwa.

Prawdopodobnie do tej pory jest to najlepiej zachowany miecz w historii, choć wszystko zależy od warunków. Nawet miecze stalowe odnajdowane 500/600 lat temu bywają w gorszym stanie. Nie mówimy już nawet o ostrości. Daje to też wgląd w zaawansowanie Chińczyków. A jak ktoś lubi historię, to ten okres w Chinach jest naprawdę ciekawy. Tam walczą ze sobą armie, które często liczą po 120 000 ludzi.

Wideo na ten temat
Artykuł
Kilka przedmiotów z tego okresu: leopardy z brązu, słynne dzwony i rzeźba żurawia

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #historiajednejfotografii #militaria #chiny #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - Miecz cesarza Goujian (55 cm, 875 g), Chiny 771 - 403 rok przed naszą...

źródło: comment_XNu0ZOgZyAdlGvL54pNJmD1O5jHBgyLp.jpg

Pobierz
  • 20