Wpis z mikrobloga

Koniec z propagandą nauczycieli!

Nauczyciele #!$%@?ą paskami, albo postują wszędzie wynagrodzenie zasadnicze, zapominając o stażowym, 13 pensji i innych dodatkach. Od kilku lat słyszymy, że średnie podawane przez MEN są "wirtualne" (a są to średnie, które musza uzyskać wynagrodzenia nauczycieli na określonym stopniu awansu w każdej gminie i są one nawet zaniżone, bo wiele miast/gmin płaci więcej + dodatek wiejski 10% nie jest liczony do średniej). Nauczyciele i ZNP przekonują, że to funkcyjni oraz odprawy i nagrody jubileuszowe zawyżają średnią. Nauczyciele starają się nam wmówić, że nauczyciel mianowany robi za 2300, a dyplomowany po 15 latach za 2500- 2700 netto, kiedy PITy radnych nauczycieli wskazują, że nauczyciele osiągają średnie MEN, bo osiągać muszą (dla dyplomowanych 5300 brutto za 2018, 5600 od stycznia 2019, i 6137 brutto od września 2019). No, ale wtedy jęk, ze to tylko radni, oni zawyżają średnią, a normalny nauczyciel dyplomowany po 15 latach pracy nie zarobi 3 tysięcy. Kilku nauczycieli i mężów nauczycielek wstawiło PITy na wykop (stażysta, kontraktowy, 3 mianowanych, 0 dyplomowanych) i za każdym razem PIT potwierdzał średnie MEN. Jeden koleś wstawił PIT mający potwierdzać niskie zarobi, dopiero po dopytaniu dodał, że to PIT żony stażystki pracującej pierwszy rok. I się okazało, że żona na tym stażu nie zarabia 1700 jak twierdzą nauczyciele, a 2500 netto. Ale koleś nadal twierdził, że żona robi za 1800, bo reszta to dodatki (13 pensja, dodatki świąteczne, wakacyjny).

Dlatego mówię sprawdzam. Drodzy nauczyciele, dzisiaj przygotuję wzór dokumentu o udostępnienie informacji publicznej z wysokością wynagrodzenia rocznego nauczycieli w poszczególnych szkołach danej gminy. Wstawię go na wykop i każdy będzie mógł wysłać do swojej gminy/urzędu miasta taki wniosek.

Wniosek będzie o informację na zasadzie: nauczyciel1 (bez imienia i nazwiska) - stopień awansu, wymiar zatrudnienia, staż, całkowite roczne wynagrodzenie (ze wszystkimi dodatkami), 13 pensja, pozostałe dodatki (wakacyjny, odprawy, nagrody). Przekonamy się, czy w danej szkole nauczyciele mówią prawdę, że nikt 3k nie zarabia. Każdy rodzic, uczeń a przede wszystkim podatnik, będzie mógł się przekonać ile zarabiają nauczyciele w danej szkole.

Skoro ten rząd nie ma jaj, żeby upublicznić zarobki w budżetówce, to zrobię to ja, mam nadzieję z waszą pomocą. Może po tym, ktoś pójdzie po rozum do głowy i 13 pensję oraz inne dodatki włączy do pensji zasadniczej, żebyśmy nie byli ciągle terroryzowani paskami. Pomożecie?
#matura #strajknauczycieli #nauczyciele #licbaza #neuropa #4konserwy #wykopefekt
  • 80
  • Odpowiedz
@pan_demonium: ale 13 pensja, dodatki wakacyjne, świąteczne, ewentualny dodatek wyrównawczy już nie. Dlaczego nauczyciele, gdy starają się negować średnie MEN nie pokażą swoich PITów? Przecież średnie MEN zawierają wszystkie dodatki, więc jak sam pasek ma być dowodem na nieprawdziwość tych średnich. Dać ci przykłady z wykopu, gdzie nauczyciele wrzucali PITy i sami potwierdzili prawdziwość tych średnich? Mam ci pokazać PIT mianowanych, którym wychodziło średnio ponad 3k, gdzie nauczyciele sugerują, że mianowani
  • Odpowiedz
@pan_demonium: tak. Jedna mianowana to była przedszkolanka, na jednym etacie. Nauczyciel mianowany miał 22 godziny tygodniowo etat (wciąż mniej niż średnia OECD). We wniosku poproszę, o wykazanie przy każdym nauczycielu na jaką część etatu robi. Wszystko będzie klarowne i dowiemy się jak rzeczywiście wyglądają zarobki nauczycieli.
  • Odpowiedz
Nauczyciel mianowany miał 22 godziny tygodniowo etat


@nowy_ja: tego. Ale właśnie wyjaśniłeś. Nauczyciel taki, np. od biologii ma etat mierzony w pensum 18 godzin. Lekarz specjalista, jak na przykład logopeda, ma etat określony jako 22 godziny. Stąd określenie "ma 22 godziny tygodniowo etat" nie jest precyzyjnym określeniem.
Czego nie rozumiesz?
  • Odpowiedz
Mam ci pokazać PIT mianowanych, którym wychodziło średnio ponad 3k, gdzie nauczyciele sugerują, że mianowani robią za 2k, a 3k to według nich nawet dyplomowani nie osiągną.


@nowy_ja: to jeszcze nic. Na FB jedna nauczycielka przekonywała, że zarabia 2400zł netto na miesiąc (bo tyle było "do wypłaty") - kiedy w kolumnie obok było widoczne, że zabierają jej z wypłaty 700zł z racji kredytu mieszkaniowego.

To są takie głąby, że aż ciarki
  • Odpowiedz
2400zł netto na miesiąc (bo tyle było "do wypłaty") - kiedy w kolumnie obok było widoczne, że zabierają jej z wypłaty 700zł


@trevoz: ten numer to jest standard. Oni naprawdę mają ludzi za debili, bo widziałem kilka takich pasków. Nawet księgowy w gminie mówił, że nauczyciele się z nim kłócą, że nie mają tej średniej, bo głąby myślą, że kredyt się nie liczy. Nosz #!$%@?, co za komuna.
  • Odpowiedz
@kolnay1: tak wiemy, wszyscy pracujecie za 2k. Wszystko się zmienia gdy zoczymy PIT. 13 pensję dostają tylko znajomi królika?

polecam ci ten wątek. Gość najpierw wrzucił skan swojego przelewu, a następnie PIT, twierdząc, że to PIT dyplomowanego. Szkoda, że wcześniej napisał, że ma 10 lat stażu. A PIT był z 2017. Później sam przyznał, że PIT jest z okresu jak był mianowanym. I co? Gość ma średnią podawaną przez MEN. Tak,
  • Odpowiedz
@nowy_ja: nie jestem nauczycielem, ale dobrze wiedzieć, że z manipulacją nie masz problemów. Swoją drogą rząd ani razu nawet nie zająknął się by zlikwidować dodatki a znacznie podwyższyć płacę zasadniczą. Zastanawiałeś się czemu? Bo tymi dodatkami mogą mamić opinię publiczną, a przeciętny nauczyciel ich nie widzi.
  • Odpowiedz
Zastanawiałeś się czemu?

@kolnay1: bo są debilami?

Dlaczego nauczyciele nie walczą o likwidację dodatków, skoro nikt ich nie widzi? 13 pensja i stażowy są dodatkami obowiązkowymi. Dlaczego nauczyciele nie pokazują swoich PITów, które te 13 pensje zawierają?
  • Odpowiedz
@nowy_ja: nie wiem, może dlatego że są zupełnie nieistotne, a w postulatach strajkowych porusza się palące kwestie. Bedziesz miał te dane, to będzie o czym gadać. Póki co to czyste spekulacje.
  • Odpowiedz
@nowy_ja do tego masz jeszcze płatne wolne na 2 czy 3 lata, to jak się podzieli przez liczbę lat pracy to też się doda po kilkadziesiąt zł miesiecznie. Ogólnie nauczyciele trochę źle podeszli do tematu, gdyby powiedzieli że chcą wiecej bo są wykształceni, ważni itd to by wszyscy mniej więcej się zgodzili ale jakimś cudem oni wybrali drogę zeby kłamać ze zarabiają duzo mniej niż w rzeczywistości no i tutaj na razie
  • Odpowiedz
Ogólnie nauczyciele trochę źle podeszli do tematu, gdyby powiedzieli że chcą wiecej bo są wykształceni, ważni itd to by wszyscy mniej więcej się zgodzili ale jakimś cudem oni wybrali drogę zeby kłamać ze zarabiają duzo mniej niż w rzeczywistości no i tutaj na razie polegli


@stan-tookie-1: i o to mi chodzi. Sam bym nie miał problemu, gdyby do sprawy podeszli uczciwie. A oni starają się wmówić, że zarabiają mniej niż pracownicy
  • Odpowiedz