Wpis z mikrobloga

Jak długie przerwy powinno się robić między seriami? Od 8 miesięcy ćwiczę FBW z 2-minutowymi przerwami i progres jest, ale ostatnio ktoś na siłowni zwrócił mi uwagę, że to za długo i wystarczy 30-60 sekund. Później popatrzyłem sobie w Internecie i faktycznie często ludzie piszą/mówią, że tyle wystarczy, ale coś za coś - przy krótszym odpoczynku będę musiał zejść z obciążeniem, bo nie jestem w stanie utrzymać obecnych obciążeń.

I teraz sam nie wiem - czy dalej ćwiczyć tak, jak ćwiczę i być na plus z przyrostami (większe obciążenie to lepsze przyrosty), ale tracić trochę czasu przez dłuższy trening, czy zmniejszyć przerwy i zyskać na czasie, ale cofnąć się o kilka tygodni (miesięcy?) progresu (plus przyrosty może nie będą tak dobre, jak byłyby przy większych ciężarach)?

#silownia #mikrokoksy
  • 18
  • Odpowiedz
@zaciskk: Z początku jak robiłem wszystkie ćwiczenia z planu, to wychodziło ok. 1,5h (ok. 2h razem z dojazdem/powrotem/prysznicem). Potem odjąłem ćwiczenia na nogi, bo i tak mam je bardziej masywne w porównaniu do reszty + sporo jeździłem rowerem, to zszedłem do okolic 75h, ale ostatnio znowu wróciłem do tych partii i znowu jest to ok 2h.

I też właśnie teraz tak mi chodzi po głowie, czy nie zejść z przerwami do
  • Odpowiedz
@dominges08: Tak, tylko kwestia jest taka, czy jeśli bym zjechał z obciążeniem by oszczędzić czas, to nie cofnę się o kilka tygodni czy nawet miesięcy z progresem? Bo jak teraz np. przy wyciskaniu na maszynie przy 2 minutach mam 70/70/70, to przy 1 minucie byłoby pewnie coś w okolicy 60/60/60.
  • Odpowiedz
@Kasahara: Tak, ale przy krótszym odpoczynku moim 100% będzie mniejszy ciężar niż przy odpoczynku 2-minutowym i się zastanawiam, czy jakbym zszedł tak z obciążeniami, to czy niejako nie cofam się w swoim progresie o tych kilkanaście tygodni?

@Kibix Obecnie rekompozycja, bo i masy mięśniowej potrzebowałem.
  • Odpowiedz
@buntowniczaczupakabra: właśnie o to chodzi w odpoczynku, żeby nie musieć redukować ciężaru. Oczywiście do pewnego momentu, bo wiadomo, że ta siła będzie co serię spadać i raczej nie będziesz robił 10min przerw. Trzeba to indywidulanie wypośrodkować, a 30 sekundowe przerwy to zdecydowanie za mało, chyba że w jakichś izolacjach, albo w superseriach (choć tam nie ma żadnej przerwy).
  • Odpowiedz
@Kasahara czy jest znaczna różnica w hipertrofii w poniższych scenariuszach?
1. Jeżeli zrobię 3x10 RPE 9.5 tym samym ciężarem, odpowiednio długo czekając podczas przerwy.
2. Załóżmy, że mam mniej czasu na przerwę, nie dam rady się zregerowac i robię w pierwszej serii 10p, w drugiej serii 8p i w trzeciej 7p? Wszystko również blisko upadku.
  • Odpowiedz
@Kruchy5: IMO różnice będą tak marginalne, że nawet nie ma co się nad tym specjalnie zastanawiać. Hipertrofię osiągasz poprzez odpowiednie adaptacje a nie to co zrobisz na jednej tylko jednostce treningowej. A więc bardziej istotne jest to, czy w kontekście całego planu będziesz w stanie progresować i np. zrobić za tydzień to samo ćwiczenie z większym ciężarem, czy z dodatkowymi powtórzeniami.
  • Odpowiedz
  • 1
@buntowniczaczupakabra wedle badań większa hipertrofia zajdzie przy dłuższych przerwach 3-5 minut w ćwiczeniach wielostawowych, przy izolacjsch można trochę szybciej.
IMO odpoczywaj tak długo jak to konieczne abyś wydajnie zrobił kolejną serię.
Przy martwym ciągu to po dwóch minutach mi dopiero mroczki przed oczami schodzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@buntowniczaczupakabra: W zależności jaki ciężar, jakie ćwiczenie i jaki poziom zaawansowania. Ja kiedyś odpoczywałem tyle by zrobić dobrze serie i żeby oddech się uspokoił całkowicie. Teraz odpoczywam przy izolacjach 1-3 min w zależności od ćwiczenia i dnia bo na jednym treningu odpocznę 1min bo mam mega siłe, a na drugim odpoczywam 3min bo dzień słabszy. W wielostawowych ćwiczeniach odpoczywam 5min, jak wiem, że zaraz mam dwa ćwiczenia pod rząd które są
  • Odpowiedz