Moduły rozdajo

Moduły rozdajo

Mirki i Mirabelki! Mam do rozlosowania 10 modułów dopuszkowych dzięki, którym można rozbudować standardowy włącznik światła o funkcję sterowania smartfonem. Wystarczy zamontować moduł w głębokiej puszcze podtynkowej tuż za włącznikiem światła i już można włączyć lub wyłączyć oświetlenie...

 •  

  pokaż komentarz

  nie wiem, który komentujący jestem, ale jak się sprawdzi to będę miał jeden mniej do kupienia do domu (DOMU Mirki, nie mieszkania ;) )

 •  

  pokaż komentarz

  Hej
  Mam kupione wszystkie dostępne obecnie moduły... czyli dwa ;)

  Z przyjemnością dołączę do grona w losowaniu kolejnego trzeciego.
  Bardzo wam kibicuję, bo nareszcie za rozsądne pieniądze można zautomatyzować dom i przemieć dotychczasową instalację w inteligentne rozwiązanie (inteligentny dom).

  Poniżej opis który już jakiś czas temu wkleiłem na wykopie tego co mam i testowałem:

  1.) Test włącznika WIFI
  2.) Test modułu bramowego

  Przeczesałem cały internet dwa razy w poszukiwania najlepszego modułu inteligentnego domu.
  I znalazłem dużo modułów za relatywnie dużą kasę.

  I tu się pojawiło kluczowe pytanie czy za zwykłą "zabaweczkę" jestem w stanie wydać kilka tysięcy zł.
  Odpowiedź jest fundamentalna bo dotyczy do czego mogę tego używać inteligentnego domu.

  Po co mi inteligentny dom?

  Włączanie lub wyłączanie światła - na litość boską mam wydać kilka tysięcy bo jestem na tyle leniwy żeby nie chciało mi się ruszyć tyłka z kanapy i wyłączyć światło.

  Podnoszenie i opuszczanie rolet. Zakładam że mam elektrycznie podnoszone rolety. Takie rolety działają zazwyczaj na pilota lub na przycisk na ścianie, zatem co ma robić inteligentny dom? Ma sprawić żeby zamiast przycisku pilota naciskał przycisk w tablecie. Czyli krótko mówiąc zamienił stryjek bo nie widzę zasadniczej różnicy czy będę opuszczał rolety pilotem czy tabletem.

  Włączanie i wyłączanie gniazdek - nie widzę zastosowania dla tej opcji na tyle potrzebnej żebym miał wywalać w błoto kilka tysięcy. W zasadzie to w jakich sytuacjach ma mi się kontakt wyłączać. Może żeby wyłączyć grającą wieżę (którą mogę wyłączyć z pilota), może żeby wyłączyć telewizor (który też ma pilota).
  Chiński włącznik na pilota na Alledrogo dla dwóch urządzeń kosztuje 34zł. Zatem wydawanie kasy na inteligentny dom umówmy się że jest wywalaniem kasy.

  Zatem pomimo że jestem gadżeciażem, idea zbudowania inteligentnego domu spaliła na panewce wrzucając gadżet inteligentnego sterowania do kategorii przydrogiej fanaberii.

  Jakiś czas później natrafiłem na dwa układy SUPLI i oczka mi się zaświeciły.

  Pierwszy to włącznik WIFi sterowany ze smartfona za 40 zł,
  Drugi to moduł bramowy sterowany ze smartfona za 99 zł.

  Jako że na obrazku w internetach i w opisach wszystko pięknie wygląda a w rzeczywistości okazuje się porazką kupiłem obydwa moduły do przetestowania.

  1.) Włącznik WIFI Sonoff sterowany ze smartfona.
  Jak to działa?
  Włącznik ten można porównać do zwykłego włącznika takiego jaki jest zamontowany na przewodzie przy lampce nocnej.
  Czyli mamy przewód na przewodzie jest włącznik, przewód z jednej strony do zwykłego kontaktu na 230V z drugiej strony podłączamy żarówkę. (tak jak to jest na zdjęciu poniżej).
  Teraz na naszym włączniku jest przycisk który po naciśnięciu włączy a po kolejnym naciśnięciu wyłączy żarówkę.
  Czyli mamy normalny zwykły włącznik. Teraz bonus jaki dodatkowo daje nam Włącznik WiFI.
  Włączamy aplikację na smartfonie z Androidem. Wyświetla się aplikacja z widocznym wirtualanym przyciskiem i naciskając taki przycisk włączamy i wyłączamy zdalnie żarówkę.
  Jako bajer nie bez znaczenia jest fakt, że możemy to robić wszędzie tam gdzie mamy internet czyli nawet z drugiego końca Polski.
  To co mnie denerwowało w innych podobnych rozwiązaniach inteligentnego domu to to, że włączanie następowało z małym opóźnieniem. To nie były duże opóźnienia ale od naciśnięcia do włączenia światła mijała np: 0,5 sekundy.
  Może to nic ale ta własciwośc inteligentnych właczników mnie denerwuje. Nie po to stosuję droższe i lepsze rozwiązania żeby działało to wolniej niż zwykły włącznik. W przypadku włącznika Sonoff nie zauważyłem tych opóźnień.

  Ale po co mi właściwie włączanie domu z drugiego końca świata
  -Możemy symulować obecność domowników. Wyjeżdzamy na wakacje i z drugiego końca świata włączamy wieczorem światło w domu żeby odstraszyć potencjalnych złodziejaszków pragnących pozbawić nas dobytku.
  -Możemy podjeżdżając wieczorem pod dom włączyć halogen lub oświetlenie ogrodowe, żeby ładnie rozświetlić teren lub żeby było widno gdy wychodzimy z auta z zakupami i gdy musimy trafić kluczem do zamka.
  -Możemy podłączyć oświetlenie choinki lub iluminacji świątecznej w ogrodzie.
  -Możemy zamontować to w piwnicy, gdzie schodząc po ciemku jednym prostym przyciskiem mamy rozświetloną komórkę a nie musimy macać brudnych ścian ręką szukając włącznika.
  -Możemy zamontować to jako oświetlenie wewnątrz dynii na typowe Polskie święto Haloween ;) gdzie dzieciaki podchodzące do dyni aż piszczą z radości bo nie wiedzą jak to się dzieje dlaczego dyńka się rozświetla gdy są blisko ;)
  -Oświetlenie w garażu gdy tak samo nie musimy latać i szukać włącznika.
  -Zdalne resetowanie urządzeń. Tu ucieszą się informatycy w firmach, gdy mamy problematyczny sprzęt który trzeba okresowo zdalnie wyłączyć i włączyć jeszcze raz a urządzenie jest w drugim budynku. Zdalnie wyłączamy urządzenie osczędzając nas cenny czas.
  -Monitorowanie czy mam prąd i internet w domu. Gdy mam kilka serwerowni, rozdzielni, szaf, stacji czy innych miejsc które chcę monitorować i w każdej mam włącznik Sonoff to jednym spojrzeniem na smartfon wiem że wszędzie jest prąd ;) Gdy jest prąd i internet włacznik w aplikacji jest zielony, gdy nie ma jest czerwony.

  Zalety:
  -po naciśnięciu przycisku wirtualnego włącznika na smartfonie działa bezzwłocznie, rzadko zdarzają większe opóźnienia.
  -niewiarygodnie niska cena (relatywnie do super wypasionych innych modułów które robią dokładnie to samo co SUPLA)
  -nie trzeba lutować (przewody przykręca się małym śrubokrętem)
  -nie porazi nas prąd (całość zamknięta jest w obudowie)
  -nie potrzeba zasilania z zewnątrz (układ zasilany jest bezpośrednio z sieci)
  -łatwo uruchomić układ (nie trzeba mieć doktoratu z elektroniki stosowanej żeby to uruchomić - całość mi zajęła 10 min.)
  -Jest informacja w aplikacji wirtualnego przycisku czy światło jest zapalone czy zgaszone.
  -Można monitorować czy jest prąd i internet w domu.
  Urządzenie działa bezawaryjnie. Nie zawiesza się, nie ma przestojów, nie ma samoistnych niekontrolowanych włączeń.

  Wady:
  -Słychać cyknięcie przekaźnika przy każdym włączaniu lub wyłączaniu.
  - Gdy siądzie w domu WIFI jesteś w ciemnym... lesie (Ale to jeżeli chodzi o wszystkie urządzenia podłączone przez WIFi)
  -Przy włączaniu aplikacja nie ma zabezpieczenia np: na pin lub hasło czyli tak jak wyżej dzieci mogą bezkarnie poklikać w SUPLI i powłączać coś bez mojej wiedzy.
  -Rozwiązanie działa przez internet a ja nie wiem kto siedzi po drugiej stronie czyli nie mam kontroli i informacji kto wie że coś włączam lub wyłączam i kto może zdalnie mi coś włączyć i wyłączyć.
  -Dłuższe naciśnięcie i przytrzymanie fizycznego przełącznika, przełącza urządzenie w tryb konfiguracyjny (czyli przestaje działać zdalnie).
  -Zbyt mały fizyczny włącznik na obudowie. Nie można go wygodnie używać zamiennie jako zwykłego włącznika.

  2.) Drugi moduł to Bramowy włącznik WiFi.
  Włącznikiem bramowym jak to włącznik bramowym otwieram... bramę. Dlaczego się na to zdecydowałem. Gdy podjeżdżam pod dom, wyciągam pilota od bramy i czekam aż mi się wolno brama otworzy. Gdy się spieszę lub jestem głodny to denerwuje mnie to jeszcze bardziej gdy czekam jak z szybkością ślimaka na spacerze brama mi się otwiera. W tej chwili podłączyłem moduł bramowy i gdy jestem przecznicę od domu na telefonie włączam otwieranie bramy i gdy dojadę już brama jest otworzona. Niby głupotka a cieszy jak cholera.
  Jak to działa?
  Moduł bramowy to jest odpowiednik zwykłego włącznika dzwonkowego. Czyli to tak jakbyśmy mieli do dyspozycji zwykły mechaniczny przycisk. Naciskamy i mamy załączony obwód. Czyli moduł bramowy to nie jest automatyka odpowiadająca za sterowanie bramą, ale jest to odpowiednik zwykłego przycisku. Zatem żeby go zastosować musimy podłączyć się do istniejącego przycisku otwierania bramy. Podłączamy się do niego równolegle i niezależnie czy naciśniemy przycisk mechaniczny w domu czy przycisk w aplikacji SUPLI efekt będzie taki sam. Od technicznej strony przycisk zrealizowany jest na przekaźniku, czyli naciśnięcie przycisku w aplikacji spowoduje chwilowe połączenie styków przekaźnika. Jest też kilka ciekawych dodatków (stan nappięciowy i beznapięciowy w przekaźniku, funkcja furtki, termometr, czujniki wejścia) ale to już na dłuższe omówienie.

  Ale po co mi właściwie włącznik bramowy WiFi
  -Otwieranie bramy...to oczywiste.
  -Gdy mamy gości na dłużej, instalujemy im włącznik na telefonie i nie muszą dostawać pilota od bramy, furtki nie musimy nic kupować (sami sobie otwierają)
  -Moduł można podłączyć w słuchawce analogowego domofonu w blokach. Gdy podchodzimy pod klatkę otwieramy drzwi telefonem (wygooglujcie filmiki na youtube)
  -Przyjechał mi kurier z dużą paczką gdy nie było mnie w domu. Długo słychać było ciszę w słuchawce jak mu powiedziałem że nie ma mnie w domu ale właśnie mu zdalnie otwieram bramę żeby skrzynie zostawił na podjeździe za domem ;)
  -Włączanie podlewania ogrodu. Na wiosnę planuję podłączyć moduł bramowy pod podlewanie ogrodu i jednym przyciskiem uruchamiać zraszacze.
  Takie rozwiązanie mogą docenić działkowcy gdy nie ma ich na działce a mogą zdalnie podlewać ogródek, szklarnię, drzewka itd.

  -Fenomenalny system zabezpieczający w samochodzie. Udostępniamy Wifi w telefonie i gdy podchodzimy do auta mamy możliwość go uruchomienia tajemniczym ukrytym systemem. albo z innej beczki, gdy złodziej ma zapędy jak w GTA i nas na skrzyżowaniu wyrzuci z samochodu, w aplikacji zdalnie mu auto wyłączamy ;)
  Robi się science fiction ale wraz z rozwojem elektroniki mamy coraz lepsze dostępne rozwiązania ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

  Zalety:
  -działa bezzwłocznie (niewiarygodnie szybko)
  -niska cena
  -dwa niezależne obwody do sterowania w jednym module. (możliwość podłączenia dwóch bram, dwóch furtek, bramy i furtki itd. )
  -nie trzeba lutować (przewody przykręca się małym śrubokrętem)

  Wady:
  -nie porazi nas prąd (całość zamknięta jest w obudowie)
  -moduł nie posiada własnego zasilania (trzeba dokupić dodatkowo zasilacz na 12V) lub korzystać z zasilania zewnętrznego np akumulatora 12V.

  źródło: supla.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor: w powiązanych link do aukcji mirka z wyłącznikami ITEAD SONOFF opisanymi wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor: gdybys mial ochote splodzic jakis tutorial nt. sterowania brama /potrzebne czesci - budzetowo i na bogato, montaz, soft i samo dzialanie/ to bardzo chetnie poczytam

  •  

   pokaż komentarz

   Wady:
   -nie porazi nas prąd (całość zamknięta jest w obudowie)


   @veltor: Ta wada dyskwalifikuje dla mnie to rozwiązanie. Lubię być rażony prądem. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @LolleQ: nie poddawaj się, możesz zdjąć obudowę, i twoja wewnętrzna potrzeba rażenia prądem będzie zaspokojona ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor: Trochę mnie pocieszyłeś... Ale co z gwarancją, kiedy otworzę obudowę? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @LolleQ: cholera wie jak to jest w tych do puszkowych ale te wyłączniki wifi co mam to w pełni rozbieralne są. Możesz macać kabelki ile chcesz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-wozniak-750: Na szczęście tam nie ma większej filozofii. Z tego co pamiętam wygląda to tak.

   1.) wchodzisz na supla.org (rejestrujesz się)
   2.) na stronie dodajesz nieintuicyjne Menu ;), podajesz że chcesz dodać nową lokalizację. System podaje ci dwa loginy i hasła. Jeden login i hasło do aplikacji i inny login i hasło do urządzenia.
   3.) Włączasz urządzenie i naciskasz i przytrzymujesz jedyny przycisk jaki jest na obudowie. Spowoduje to że urządzenie chodzi w trybie konfiguracji (urządzenie działa w trybie AcessPoint)
   4.) Jak nie rozumiesz o co chodzi powyżej to po prostu w telefonie wyszukujesz sieć WiFi o nazwie Supla (bez hasła)
   5.) Logujesz się do niej.
   6.) Wpisujesz w przeglądarkę podany w instrukcji adres strony (czyli logujesz się do włącznika)
   7.) Na stronie pojawi się okno i poprosi o wpisanie nazwy twojej sieci WiFi i hasła do niej oraz z tego co pamietam (ale mogę się mylić) wpisanie loginu i hasła z pkt 2. Klikasz na zapisz.
   8.) Restartujesz urządzenie

   9.) Włacznik WiFi loguje się do twojej sieci WiFi (i już nie widzisz sieci WiFi w telefonie o nazwie Supla, ta sieć jest widziana tylko w trybie konfiguracji) i automatycznie nawiązuje kontakt z bazą w chmurze.
   10.) Instalujesz w tablecie z Androidem aplikację do włączania zdalnego (musi być aplikacja, włącznika nie uruchomisz przez WWW czy na komputerze). Podajesz login i hasło z pkt nr 2. i bawisz się włacznikiem WiFi
   :)

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor:

   Ladnie opisane, prawie jak program z lokowaniem produktu lub artykul sponsorowany :)

   Nie podzielam twoich zachwytow nad automatyzacja domow. W obecnej chwili panuje dziki zachod w tej materii. Sam stwierdziles ze te urzadzenia nie maja zabezpieczenia i dzieciarnia moze sie bawic.

   Nie twierdze ze to jest zle, sam jestem zwolennikiem automatyzacji, ale podchodze (moze ze wzgledu na zawod) bardzo ostroznie do takich nowinek - jesli chodzi o zastosowania komercyjne, w ktorych "otwieram" drzwi swojego domu.

   & @pzygmunt
   Chetnie potestujem, szczegolnie ze "dajo"

  •  

   pokaż komentarz

   Ladnie opisane, prawie jak program z lokowaniem produktu lub artykul sponsorowany :)

   @jeanpaul: no dzieki. Ja mam awersję na opisy typu nowy wspaniały, niezawodny, otwierający nową jakość produkt...
   i inny bełkot nic nie wnoszący do życia.

   Napisałem to tak jakbym ja chciał to przeczytać o innych systemach inteligentnego domu.
   Mam też zastrzeżenia co do bezpieczenstwa.
   Drzwi wejściowych bym nie podłączył pod sytem ale od kurnika czy drewutni już tak ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Drzwi wejściowych bym nie podłączył pod sytem ale od kurnika czy drewutni już tak ;)

   @veltor: celowo napisalem "otwieranie" w cudzyslowie. Wiesz co mam na mysli - nie ma znaczenia czy podlaczysz drzwi, rolety czy brame wjazdowa, czy te cytowane drzwi. Im wiecej automatyki, tym wieksze ryzyko - calkowiecie i tak naprawde niepotrzbne.

   Z tego co napisales wyzej, sterowanie odbywa sie przez chmure supla - to jest no-go dla mnie. Im wieksza beda sie cieszyli popularnoscia tym wieksze ryzyko wlamania. Po co dawac znajomy klucze, nawet jesli im ufasz - jesli wlamia sie do nich to takze i do ciebie.

   Moja motywajca do napisania tych kilku zdan, jest fakt ze bylem ofiara ataku / wlamania. Policja jest bezradna oni nawet nie rozumieja o czym ja mowie. Firma odpowiedzialna robi audyt od 2 miesiacy. Mnie sie wydawalo ze jestem bezpieczny bo wiem co robie itp. Okazalo sie ze tak nie jest.

   Centralny wlacznik swiatla w domu, czy niskonapieciowe sterowanie swiatlami, monitorowanie sa ok. Ilosc wyjsc na zewnatrz, wifi, porty, aplikacje itp itd. drastycznie ograniczam. Straty mialem niewielkie, ale tylko dlatego ze inteligetnie napisany soft powiadomil mie o nietypowym zachowaniu sie jednego z elementow i moglem sam podjac odpowiednie kroki.

   Pisze to tylko jako ostrzezenie dla tych ktorzy uwarzaja ze wiedza co robia i krytycznei podchodza do tych spraw. Czasami nie warto.

   Zraszacz do ogrodu - ok, rownie dobrze wystarczy mi czujnik wilgoci i automat. Nie musze otaczac sie urzadzeniami sprawiajacymi jedynie wrazenie ze mam to wszystko pod kontrola.

  •  

   pokaż komentarz

   @jeanpaul: oprócz "chmury" mozesz postawić sobie na swoim serwerze obsługe tego. Z tego co czytałem na githubie sa zródła, jest tez obraz wirtualnej maszyny pod virtualboxa, jest obraz na RPI.

   pokaż spoiler nie znam tego produktu nigdy nie uzywałem, tak tylko poczytałem...

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor:

   " Włączanie i wyłączanie gniazdek - nie widzę zastosowania dla tej opcji na tyle potrzebnej żebym miał wywalać w błoto kilka tysięcy. W zasadzie to w jakich sytuacjach ma mi się kontakt wyłączać. Może żeby wyłączyć grającą wieżę (którą mogę wyłączyć z pilota), może żeby wyłączyć telewizor (który też ma pilota)."

   Ja używam tego zawsze gdy wychodzę z domu. Jednym przyciskiem odcinam całe zasilanie w domu dzięki czemu nie muszę chodzić i gasić wszystkich światełek/radia itd. bo zrobi się to automatycznie. Do tego systemu nie są oczywiście podłączone sprzęty AGD typu lodówka/zamrażarka/zmywarka. Dodatkowo, kiedyś biegałem wiele razy aby sprawdzić czy na pewno żelazko jest wyłączone, żeby nie spowodować pożaru. A teraz mam to gdzieś to wiem, że to konkretne gniazdko zostało odłączone. Może wydaje się na poczatku głupie, ale na prawdę z czasem bardzo człowiek się do tego przywiązuje - szczególnie jak się spieszy, a często się spieszymy :).

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor: sonoff'y z chin dzialaja z supla? trzeba wykonac jakies akrobacje czy jest to kompatybilne? nie ukrywam ze sa tam tansze o polowe niz te sprzedawane na allegro

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-wozniak-750: Ja kupowałem przez Allegro, ale powinno być to w pełni kompatybilne z Chińskimi odpowiednikami. Supla jest przecież otwartym projektem.

  •  

   pokaż komentarz

   @veltor: wizualnie to jest to samo tylko sie zastanawiam czy samo oprogramowanie przelacznika nie jest jakos modyfikowane...

   BTW: 2 szt na banggood to wydatek 9,58$ - gdyby ktos mial zamiar kupic to sluze kodem na znizke /dostepny na stronie cebulaonline/

   jeszcze jedno: modul bramowy to juz autorski wyrob?

  •  

   pokaż komentarz

   @marek-wozniak-750: Z tego co kojarzę to są dostępne biblioteki także jak chcesz to nawet sam możesz sobie napisać program.

   Co do zakupów grupowych. To możemy zrobić listę chętnych. Ja z chęcią pobawię się modułami pomiaru temperatury, wilgotności i moduł zużycia energii.

   Co do modułu bramowego to nie wiem czy to ich autorskie rozwiązanie. Zapytaj u źródła.

  •  

   pokaż komentarz

   @rawilson: Czyli nie musi być w chmurze. Nice.

1 2 3 4 5 6 7 ... 64 65 następna