•  

  pokaż komentarz

  No i kogo to obchodzi ? jak według badani > 6 mln Polaków jest przekonanych, że program "Rodzina 500+" finansują bogatsi rodacy. 750 tys. wierzy, że pieniądze na sztandarowy program PiS pochodzą z kasy partii Jarosława Kaczyńskiego
  Niech obywatel którzy wybiera mniejsze zło za to płacą, przeciwnicy atomu, itp

 •  

  pokaż komentarz

  Mogą
  Potencjalnie

  ale tytuł jakby już nie wiadomo co ogłosili.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Dzięki zamrożeniu mamy jedne z najniższych cen energii w Europie

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Przy jednocześnie prawie najwyższym koszcie za MWh.
   Na dłuższą metę nie ma innego wyjścia niż podwyżki lub kreatywna księgowość.

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   Na dłuższą metę nie ma innego wyjścia niż podwyżki lub kreatywna księgowość.

   @Line-Storm: jaka kreatywna księgowość jak wszyscy mali dostawcy energii padli, zostały tylko państwowe duże firmy, ile będą chcieli żebyś im zapłacił to tyle zapłacisz

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Już samo źródło artykułu jest powiedzmy, mało popularne wśród środowiska energetycznego. Jednak nie można się nie zgodzić, że problem w sektorze energetycznym istnieje. Widzę jednak jeszcze większy problem, żadna z partii (a przynajmniej ja takiej nie znam) nie ma w swoim programie żadnych działań, które mogłyby obniżyć ceny energii. @Pawel993: dalej naganiasz ludzi do głosowania na PO? Ty masz z tego z jakiś hajs? Wkręć mnie do takiej roboty, chętnie dorobię ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: W kilku innych komentarzach z wczoraj/dzisiaj. Nie udawaj głupka ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę jednak jeszcze większy problem, żadna z partii (a przynajmniej ja takiej nie znam) nie ma w swoim programie żadnych działań, które mogłyby obniżyć ceny energii

   @Szumik: A niezależnie od partii - czy MOZNA je obniżyć w realnej perspektywie czasowej?

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę jednak jeszcze większy problem, żadna z partii (a przynajmniej ja takiej nie znam) nie ma w swoim programie żadnych działań, które mogłyby obniżyć ceny energii.

   @Szumik: Za to można dokładnie wskazać partię, jest nią PiS, która przyczyniła się do tych podwyżek. Przez 4 lata robili wszystko, żeby iść coraz głębiej w profil produkcji energii elektrycznej z węgla, udupili wiatraki, zaplanowali (zapowiedzieli) likwidację wszystkich elektrowni wiatrowych na terenie Polski, chwalili się wręcz tym że wungiel-stornk :-/ a teraz ręka w nocniku bo ceny energii są z kosmosu i będziemy wmawiać ciemnemu ludowi, że to wina PO/EU/żydów i cyklistów...

   O elektrowniach atomowych nie wspomnę... liczy się tylko socjal+ i koryto+

  •  

   pokaż komentarz

   Dzięki zamrożeniu mamy jedne z najniższych cen energii w Europie

   @Line-Storm: Podobnie jak z pensjami.

  •  

   pokaż komentarz

   W kilku innych komentarzach z wczoraj/dzisiaj. Nie udawaj głupka ;-)

   @Szumik: bo KO ma najlepszy program wyborczy, nikt z wykopków jeszcze mi nie napisał 3 argumentów niepodważalnych dlaczego mam na nich nie głosować

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: W październiku 2018 w domu w którym mieszkam licznik był przepisywany na inną osobę(nowa umowa) i rachunki do końca 2018 były o wiele większe. Dopiero w Styczniu 2019 obniżyli nam cenę do poziomu z Września 2018. Jeśli kogoś interesuje to mogę poszukać jaka była cena.

  •  

   pokaż komentarz

   Dzięki zamrożeniu mamy jedne z najniższych cen energii w Europie

   @Line-Storm: to pokaż teraz grafikę obrazująca cenę kwh energii w funkcji średniej pensji

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Nie pamiętam żeby zapowiadali likwidację farm wiatrowych, ale pewnie mnie uświadomisz kiedy ktoś tak zapowiadał? Zgadzam się, że PiS kontynuuje politykę energetyczną poprzednich rządów. Bo chyba zgodzimy się, że żadnej partii do tej pory nie zależało na odstawieniu elektrowni węglowych? @graf_zero: można, a raczej można było uprzedzić fakty i powstrzymać wzrost cen (bo moim zdaniem, teraz jest już za późno na obniżanie). Zapytasz jak? Układy parowo gazowe - wytwarzanie energii nadal tańsze od OZE, a jednocześnie mieści się w większości obostrzeń dotyczących emisji. Tylko tak jak mówię, za to trzeba było wziąć się 8-10 a może i 12 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: No ja Ci podałem jeden, dotyczący polityki energetycznej. Nie wszedłeś wtedy w dyskusję. Nie znam się na wszystkim, ale może powiedz które postulaty są najciekawsze dla Ciebie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumik: czyli jedyny głęboko w D. niezależnie od.partii

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: W sensie że jesteśmy głęboko w d tak? (Pytam bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem) No i z tym się zgodzę i o tym piszę tutaj od miesiąca, że przekrzykiwanie się kto jest lepszy PiS czy PO nic nam nie da. Próbuje to tłumaczyć ludziom, ale wtedy pojawia się jakiś płatny trol jeden czy drugi i mi próbuje wmówić że jestem pisior albo konfederat czy cokolwiek. Kiedyś myślałem, że moje pokolenie (90-00) będzie tym które coś zmieni, ale powoli tracę w to nadzieję.

  •  

   pokaż komentarz

   No ja Ci podałem jeden, dotyczący polityki energetycznej. Nie wszedłeś wtedy w dyskusję. Nie znam się na wszystkim, ale może powiedz które postulaty są najciekawsze dla Ciebie?

   @Szumik: niestety z energetyką jest problem bo jest ściśle związany z kopalniami... zobacz ten kwiiik pod postami PO np na facebooku że za ich rządów likwidowali kopalnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Nie, nie będę czytał komentarzy na FB. Sam wiesz, że spora większość z nich, pisana jest przez ludzi (delikatnie mówiąc) nie znających się na zagadnieniach które komentują. Tam nie bardzo jest z kim wejść w dyskusje, i nie ma tu znaczenia którą opcję popierają. Znowu zamiast napisać co dobrego jest w partii którą popierasz, piszesz że przeciwnicy polityczni... "blablabla"

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumik: może żadna w obecnym sejmie. Konfederacja jasno postuluje zbudowanie elektrowni jądrowej, a rządy SLD, PO i PISu tylko rozmyślały nad atomem i utrzymywały spółke "Polski Atom", na którą poszło już 1mld zł, a efektów żadnych, znaczy pieniądze na pensje były i są wypłacane

  •  

   pokaż komentarz

   Znowu zamiast napisać co dobrego jest w partii którą popierasz, piszesz że przeciwnicy polityczni... "blablabla"

   @Szumik: np ich program
   https://platforma.org/upload/document/86/attachments/121/KO%20Program.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @Krisu_7: Dobrze, ale dlaczego według Ciebie postawienie jednej elektrowni atomowej miałoby powstrzymać wzrost cen energii (nie mówię o ich obniżeniu, bo to już chyba nigdy nie będzie miało miejsca)?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: No ok nie odpowiadaj na pytania skoro nie chcesz. Myślałem że jesteś błyskotliwszy, ale mimo wszystko miłego ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumik: budowa elektrowni to nie jest takie hop siup, ale jak się patrzy tylko w perspektywie 4 letniej żeby się pochwalić przed następnymi wyborami to nikt tego projektu nie zaczyna, lepiej wziąć kredyt-dać ludziom socjal i wygrać kolejne wybory. Oczywiście że dywersyfikacja żródeł energii prowadzi do niższych cen, prąd z atomu jest tańszy niż z węgla i nie musimy kupować prądu z zagranicy- tutaj mocniejsza pozycja kraju. Budowa elektrowni to inwestycja na 50 lat, nie możemy się obudzić jak problem będzie dużo większy niż dzisiaj.

  •  

   pokaż komentarz

   No ok nie odpowiadaj na pytania skoro nie chcesz. Myślałem że jesteś błyskotliwszy, ale mimo wszystko miłego ;-)

   @Szumik: nie, że nie chcę, po prostu stworzyli program wyborczy który mi odpowiada. Szczególnie wpieranie firm i zachęcanie do inwestowania. Szczególnie interesuje mnie punkt 3. POLSKA DOSTATNIA oraz 4. POLSKA EKOLOGII

   do wyboru mam pis który chce oskubać przedsiębiorców do końca, konfederacja która obiecuje gruszki na wierzbie, LEWICA co jeden z założycieli chciał wsadzić podatek chyba 80% dla najbogatszych i PSL co to do końca nie wiadomo co jest ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Szczerze mówiąc, to nie bardzo widzę taką możliwość.
   Można próbować wypowiedzieć pakiet klimatyczny ale nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe.

   Nowe bloki energetyczne są znacznie bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż stare. Być może uruchomienie nowych bloków w elektrowni Opole i zamknięcie starych spowoduje spadek cen, choć nie spodziewałbym się zbyt wiele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawel993: Nie mogę się z Tobą nie zgodzić, wybór mamy jaki mamy. Tylko że to jest wina nas samych (obywateli) że wyboru dokonujemy dopiero po zgłoszeniu komitetów wyborczych.
   @Krisu_7: prąd z atomu jest tańszy mówisz? Zgodzę się tylko w momencie, kiedy mamy już elektrownie obu rodzajów, mamy obie technologie i przede wszystkim mamy infrastrukturę dla obu. Nie przekonasz mnie, że program budowy 5 (bo zgadzamy się, że jedna nic nie zmieni?) elektrowni jądrowych wprowadzony w tym momencie sprawi, że ceny energii spadną. Ba, nie przekonasz mnie, że nawet po skończeniu inwestycji tych 5 elektrowni, ktoś nam obniży ceny energii. W mojej opinii, temat elektrowni jądrowych jest rozdmuchiwany i kierowany do "pelikanów".

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mogę się z Tobą nie zgodzić, wybór mamy jaki mamy. Tylko że to jest wina nas samych (obywateli) że wyboru dokonujemy dopiero po zgłoszeniu komitetów wyborczych.

   @Szumik: no trzeba wybrać teraz kogoś, nie pójście na wybory jest jeszcze gorsze

  •  

   pokaż komentarz

   Nie pamiętam żeby zapowiadali likwidację farm wiatrowych, ale pewnie mnie uświadomisz kiedy ktoś tak zapowiadał?

   @Szumik: https://wysokienapiecie.pl/14929-pep2040-energetyka-wiatrowa-w-polsce-plany-rzadu/

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Dobrze, powiedz mi czytałeś w ogóle przytoczony w artykule dokument? Dzięki Tobie wiem, że ten konkretny autor artykułów (ciężko go nazwać dziennikarzem) ma skłonność do manipulacji i przejaskrawienia. Tak się składa, że ja znam ten dokument. Proszę, to są wzmianki o wiatrakach:

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2019-10-07-12-25-37-471_com.google.android.apps.docs.png

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty:

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2019-10-07-12-25-28-831_com.google.android.apps.docs.png

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Wiesz, obnizyc w perspektywie krotko-terminowej nie mozna, ale mozna pomyslec o przyszlosci. Nasza niedoinwestowana energetyka potrzebuje poteznego zastrzyku zarowno jesli chodzi o pieniadze jak i innowacyjnosc. Zamiast doplacac do pradu rzad powinien wygospodarowac srodki na nowe elektrownie, uwolnic OZE, modernizowac sieci przyslowe zanim same sie rozpadna. Ale to by dalo pozytywne efekty na przestrzeni 1-2 dekad a kadencja trwa 4 lata. Naturalnie nie zachecam do wydluzenia kadencji do dekady czy dwoch ale u nas jest tak ze wszystkim. Tak samo zamiast zrobic operacje i wyleczyc nasze chore panstwo to my przyklajamy plaster szpitalom zamiast odpowiadac na ich relane problemy. Bo jak sie sypnie kasa obywateli to efekt widac mierny ale jest, a jak problem byl tak zostal. Teraz to juz nawet nie ma kasy zeby sypac. Na 500+ sie znalazlo, dzieci raczej nie przybylo, z bieda tez bywa roznie. Za prad, zdrowie i wiele innych rzeczy zaplcimy wszyscy, niektorzy dostali 500+.

  •  

   pokaż komentarz

   O elektrowniach atomowych nie wspomnę... liczy się tylko socjal+ i koryto+

   @kwanty: No bo do diabła dopłaty dla miliarderów na wielomiliardowe projekty OZE to nie jest socjal? Taki poj$!?ny socjal gdzie biedak funduje miliardy bogaczowi budującemu farmę wiatrową, na której zarobi miliardy. Zajebisty nie socjal nie koryto.

   Jak te elektrownie to taki świetny bizens, dopłat nie potrzebują to na rynku powstawałyby jak grzyby po deszczu. Problem w tym, ze ten prąd z atomówek wcale nie jest konkurencyjny i trzeba miliarderom tez dołożyć kolejne miliardy. Bo będzie on prawie dwa razy droższy od produkowanego obecnie z węgla.
   No ale socjal do bogaczy to świetny pomysł.

   Całe pierwotne źródło cyrku z cenami energii to sukces Kopacz nas szczycie klimatycznym. UE w dowolny sposób może windować u nas ceny energii elektrycznej zarzynać nam gospodarkę jak jej się podoba. dzięki KOPACZ.
   Chcieli to zdjęli z rynko 900 mln uprawnień do emisji CO2, chcieli to masz droższy prąd. dzięki sukcesowi Kopacz.

   Niepotrzebnie tylko uj$!?li wiatraki-mogli wkręcić ludzi na dole jako współwłaścicieli, tak aby zapuszczone regiony dostały kopa gospodarczego dzięki produkcji energii elektrycznej na swoim terenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Dobrze, powiedz mi czytałeś w ogóle przytoczony w artykule dokument?

   @Szumik: No tak, przeczytałem. Minister rządu PiS zapowiedział, że zlikwidują wszystkie wiatraki na terenie Polski w przeciągu 17 lat. I powiedział że jest to decyzja polityczna. Obiecał też coś-tam-cośtam ale ja obietnicom polityków nie wierzę (no chyba że obiecują podnieść podatki...).

   Za likwidowanie sprawnych technicznie wiatraków, tylko dlatego że górnikom obiecało się w kapani wyborczej że ich profitów z wydobywania węgla nie ruszą jest czymś niewyobrażalnym. Zwłaszcza jeżeli to oznacza podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców i konsumentów oraz nie zmniejszenie emisji CO2/zanieczyszczeń.

   A jeszcze chwalenie się tym jest wprost absurdalne...

   Mamy też bardzo twarde dane o zmniejszeniu ilości energii uzyskiwanych z wiatraków w trakcie rządów Kaczyńskiego. Zmienili prawo tak, żeby w praktyce nie dało się wybudować żadnego nowego wiatraka.

   Obietnice o tym, że wybudują elektrownie wiatrowe offshore (kiedyś tam) traktuję z takim samym prawdopodobieństwem jak obietnice Morawieckiego o milionie polskich samochodów elektrycznych w kilka lat... Bajanie kłamliwych polityków :-/

  •  

   pokaż komentarz

   No bo do diabła dopłaty dla miliarderów na wielomiliardowe projekty OZE to nie jest socjal?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: No tak, za wszystkim stoją żydzi i cykliści... A to państwo nie może samo pociągnąć projektów OZE tylko musi zlecać tym milarderom??

   A powiedz mi, po co Kaczyński zmienił prawo tak żeby nie dało się budować nowych wiatraków? Przecież oni do tego nie dopłacali... jakby nie zmienili to prywatni inwestorzy sami by wybudowali bo obecnie jest to bardzo intratny biznes (wysokie ceny energii).

   A!!!! już wiem!!!! mówisz o tych miliarderach z lobby węglowego do którego dopłaca ciągle państwo! Dopłaca umarzając pożyczki, raty ZUS, wcześniejsze emerytury, gigantyczne odprawy po 20lata pracy, etc...

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Naprawdę nie wiem gdzie Ty wyczytałem że zlikwidują wszystkie farmy. Albo ja jestem ślepy, albo brniesz w te manipulacje z zamkniętymi oczami. Tak, nie będą budować nowych farm NA LĄDZIE, bo to rzekomo przeszkadza ludziom w sąsiedztwie (tak, dla mnie to też jest absurdalny argument). I przewidują że po konkretnym okresie czasu (nie jest to przypadkiem związane z gwarancją?) eksploatacji, turbiny będą wyłączane z bilansu. Prawda, nie ma wzmianki o zastępowaniu ich nowymi, ale nie ma też wzmianki o definitywnym złomowaniu całych farm. Dlatego się czepiam, bo powtarzasz frazesy wyskrobane w artykule który podrzuciłeś, a których nie mogę doszukać się w oficjalnym rządowym dokumencie. Jestem ciekaw tych bardzo twardych danych, wskazujących że przez PiS produkujemy mniej energii z wiatraków. To oni już pozamykali farmy? Czy blokują przepływ powietrza w atmosferze? Tym mnie nawet rozbawiłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   No tak, za wszystkim stoją żydzi i cykliści...

   @kwanty: Weź z tymi cyklistami to sobie wyskakuje do kogoś innego.

   A to państwo nie może samo pociągnąć projektów OZE tylko musi zlecać tym milarderom??
   No ale właśnie to zrobił PiS. Uwalił konkurencyjne projekty miliarderów, na które przez dekady szłyby wielomiliardowe dotacje i wziął się za OZE na morzu. W 2027 masz mieć 40 TWh z wiatru na morzu.
   Tylko czy to taka świetna strategia?

   Gdzie masz zezłomowane sprawne wiatraki?

   Państwo dopłaca do węgla samo sobie. NO i kacapii- gdzie tu jest jedyny sens szybkiej rozbudowy ORZE-ograniczenie importu węgla.
   I najszybszym sposobem są PV i tu akurat pisowcy ostro wsparli PV.

  •  

   pokaż komentarz

   No ale właśnie to zrobił PiS. Uwalił konkurencyjne projekty miliardów, na które przez dekady szłyby wielomiliardowe dotacje i wziął się za OZE na morzu. W 2027 masz mieć 40 TWh z wiatru na morzu. Tylko czy to taka świetna strategia?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: A za dwa lata milion POLSKICH pojazdów elektrycznych na polskich drogach. Baju baju...

   Gdzie masz zezłomowane sprawne wiatraki?

   w artykule masz, wszystkie bez względu na stan techniczny

   Państwo dopłaca do węgla samo sobie.

   :-) A skąd państwo ma pieniądze? Ty też jesteś z tej grupy ludzi, która twierdzi że pieniądze na 500+ idą z budżetu pari PiS???

   Wyższe ceny energii (nawet z dopłatami) zmniejszają również konkurencyjność polskiej gospodarki. Coraz mniej opłaca się produkować w Polsce i sprzedawać na zachód bo koszt produkcji rośnie przez prąd i inne wynalazki PiSu (wyższe podatki, sztucznie pompowana płaca minimalna, etc...)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: A ty jesteś z jakiej grypy ludzi? Z jełopów, którzy w każdym poście nie odnoszą się do meritum tylko wymyślają sobie jakieś bzdury i przyczepiają komuś łatki?
   Chcesz tak rozmawiać dzbanie to nie ze mną. Który raz półgłówku wyjeżdżasz z tekstami w stylu cyklistów, żydów i tych co nie wiedza skąd państwo ma pieniądze?
   Tak to możesz se durniu w piaskownicy dyskutować.

   A teraz idź windować ceny energii energii aby poprawić konkurencyjność gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: A jak to policzyłeś? przeliczyłeś po kursie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nic bardziej nie wprowadza w błąd.

   Popatrz 15.600 pence/kwh jak przeliczysz na złoty to wyjdzie ok 80 groszy/kwh.
   Jeżeli zarabiasz w złotym a płacisz rachunki w UK to będzie to 80groszy, jednak pracując i zarabiający w £ nie przelicza i kwh kosztuje
   ok 16p (takie 16"groszy")

   Przeliczać możesz będąc na wakacjach a nie zarabiajac w jakiejś walucie¯\_(ツ)_/¯

   I tak wlaśnie łatwo manipulować, że na zachodzie coś kosztuje więcej.

   źródło: 20191007_140141.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D_Z_Chicago: To są dane eurostat. Co ma do rzeczy kurs, pensja, siła nabywcza jak koszt produkcji MWh na to nie zwraca uwagi.

   Nie porównuje kto więcej z pensji oddaje w danym kraju, a jakie są stawki produkcji MWh i ile płaci klient końcowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm: Ty mi tu z danymi Eurostat wyjeżdżasz a ja Ci pokazuje realną cenę a nie średnie w dodatku w przeliczeniu( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Szumik: no lepiej agitować za po niż pozwolić żeby pis dalej rządził i robił właśnie takie szopki

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm
   Ta mapa (ceny kWh) równocześnie pokazuje najbardziej uprzemysłowione kraje. Przypadek?

  •  

   pokaż komentarz

   @atencjon: Gdzie Ty mieszkasz?! W moim regionie podaję SMS-em odczyt licznika i pocztą przychodzi rachunek. Raz kiedyś (nieregularnie) przychodzi Pan (ten, do którego wysyłam SMSy) odczytać licznik i sprawdzić plomby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Line-Storm fajne zamrożenie, skoro dotowane z państwowych pieniędzy

  •  

   pokaż komentarz

   @vartan: Dlatego napisałem kreatywna księgowość, w rachunkach widzimy mało, a i tak płacimy więcej tylko zabierają gdzie indziej i po cichu.

 •  

  pokaż komentarz

  Chcieliście, to macie! Polacy zasłużyli sobie na wszystkie gospodarcze plagi egipskie.

 •  

  pokaż komentarz

  Kto podpisał pakiet klimatyczny? Tusk!!! To przez niego będą podwyżki

 •  

  pokaż komentarz

  Cena węgla na świecie +/- 60 dolców za tonę co daje jakieś 240 zł, cena węgla za tone w Polsce 650-750 zł za tonę a oni chcą jeszcze podwyżek. Dokąd ten kraj zmierza to ja nie wiem. Po co w ogóle wydobywać węgiel w Polsce jak taniej go sprowadzić a najlepiej to wywalić go w p!#@u z użycia i zacząć budować elektrownie atomowe.

  Tym krajem zarządzają p!#@usie co się boją drastycznych zmian, które każdemu by wyszły na dobre poza chujkom z energetyki co od 40 lat przekazują sobie tylko stołki.

Dodany przez:

avatar piururo dołączył
835 wykopali 47 zakopali 5.1 tys. wyświetleń
Advertisement