•  

  pokaż komentarz

  Dobra, no to są trzy możliwości - albo poprzednia "norma" była całkowicie z dupy - ale skoro obowiązywała to chyba jednak się skądś wzięła? Albo od czasów poprzedniej normy dokonano jakiegoś przełomowego odkrycia w tej sprawie (skoro różnica jest rzędu 800%). Albo też - jak ze wszystkim - korpo klient płaci i wymaga.

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando: Aby rozwiać te wątpliwości wystarczy sprawdzić jakie normy są w innych europejskich krajach.

   pokaż spoiler A obstawiam że staliśmy się testerami wpływu sieci 5G na organizmu ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   A obstawiam że staliśmy się testerami wpływu sieci 5G na organizmu ludz

   @rav2: To już było tyle razy przetestowane, że nie ma potrzeby tesotwać nic więcej.. 5G to są takie same fale elektromagnetyczne jakie są powszechnie stosowane w wielu obszarach od ~ 100 lat i były zbadane na wszelkie możliwe sposoby. Rezultat? Dopóki nie powodują efektów cieplnych są zupełnie obojętne:
   https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando normy były tak samo przemyślane jak wiele ograniczeń prędkości na drogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando: Poprzednia norma podobno nie była zmieniana od lat '80, obok Bułgarii, Włoch i Szwajcarii była jedną z najniższych w Europie i operatorzy skarżyli się na nią już przy wprowadzaniu LTE.
   @rav2: Dokładnie, to plan depopulacji Słowian - w Korei i Szwajcarii 5G już działa i Słowian jest garstka - przypadek?

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando: @hphp123: @Cinoski: Normy PL są absurdalne. Są jedne z najbardziej rygorystycznych w EU.

   Cały cyrk z 5G polega na tym, że o ile moc nadajników nie wzrosła o tyle zaczęto stosować tzw beam-forming. W rezultacie można nadawać indywidualnie dla każdego użytkownika bez zakłócania sąsiednich więc pojemność komórki bardzo rośnie ale może pojawić się lokalnie większe natężenie pola niż przy poprzedniej generacji.

   Wątpię żeby było to szkodliwe dla zdrowia bo transmisja jest parkietowa więc trwa bardzo krótko (impuls) a przy tych mocach liczy się średnia (całka po mocy w czasie) a nie max.

   Jednak w normie jest napisane, że nic nie może przekraczać ileś tam mW w całym paśmie. Skoro nic a nie energia to dotyczy wartości max. i na to 5G się już nie łapie. Norma była pisana jak się o transmisji pakietowej nie śniło a Beam-forming był co najwyżej w labach...

   Mówiąc szczerze to niedawno mnie dopiero kumpel uświadomił o tym problemie więc jak coś przekręciłem to poprawcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty czyli wychodzi na to że 5G będzie odpowiednikiem radarów AESA które chwalone są za znacznie większe możliwości przy niższej nocy, i będą promieniować tylko do użytkownika zamiast też do postronnych osób w pobliżu.

  •  

   pokaż komentarz

   zaczęto stosować tzw beam-forming

   @kwanty: W LTE też beamforming jak najbardziej jest stosowany. Może być takipełen beamforming dla mu-mimo ale też "bieda wersja" na posatwie precodingu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Nie rozumiem o czym mówisz, ale brzmi tak jakbyś się znał więc wierzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: tylko zobacz ile ile ludzi choruje na j@%#ne nowotwory. gdzie sie nie obrócisz to ktoś albo ma guza albo jest po chemii. i oczywiscie nikt nikomu nie udowodni a prawda jest taka, że ludzie umierają jak muchy i nikt nie wie z jakiego powodu. czy przed 3g/4g/lte/wifi/bluetooth, czy przez to gówno sprzedawane jako "jedzenie". a może to mix wszystkiego po trochu. jak tak dalej pójdzie to na urodzinach będziemy śpiewać "50 lat, 50 lat niech żyje, żyje nam..."

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando polska norma wzięła się z czasów kiedy o telefonie mobilnym ludzie nie mieli pojęcia. W Polsce jest 0.1 W/m^2 a zalecenia EU i WHO to 10W/m^2 jak byśmy mieli normy jak w Eu to maszty byłyby dużo niższe oraz można by było stosować microkomorki na latarniach itp. Podobnie jest to dla WiFi. Dodam, że dla WiFi normy nie ma i często pem obok routera to 10W/m^2

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderball: nie, ludzie nie umierają jak muchy, ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek. A na pewno zdecydowanie dłużej niż wtedy kiedy było tylko "eko" jedzonko i nie trzeba było ekranować się od pola elektromagnetycznego bo takie nie było (przynajmniej sztucznego). Ale lepiej wierzyć w żółte napisy bo łatwiej, zawsze to jakiś cel w życiu. Lepszy taki niż pustka.

  •  

   pokaż komentarz

   Dobra, no to są trzy możliwości - albo poprzednia "norma" była całkowicie z dupy - ale skoro obowiązywała to chyba jednak się skądś wzięła?

   @destruktiv_komando: poprzednia norma pochodzi z PRL, gdy władza chciała na siłę odciąć Polaków od kontaktu z Zachodem.

   Czyli tak, jest ona z dupy, ale obowiązuje, bo do tej pory nikomu nie przeszkadzała.

   W Niemczech i Szwecji normy są 100 razy większe.

  •  

   pokaż komentarz

   @rav2: ja tam podzielam Twoje obawy.
   Nie pierwszy raz cos na polakach testują.

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando poprzednia/obecna norma PEM jest jeszcze z PRLu... Jest ona dziesięć razy bardziej restrykcyjna niż w krajach,, starej unii". Generalnie cały bój toczy się o pieniądze, których przy obecnych normach należałoby wydać 10 razy więcej, aby spełnić cele pokryciowe(prawie dziesięciokrotnie większe zagęszczenie anten)

  •  

   pokaż komentarz

   @SamiS: super, żyją dłużej. tylko ciekawe że zachorowalność na nieuleczane choroby wzrasta.
   i żeby nie było - ja nie winie tu 5g tylko ogólnie irytuje mnie włażenie do dupy korporacjom którzy pod płaszczykiem robienia "dobrze ludzkości" testują sobie różne setupy. chuj, jak nie wyjdzie to się wymyśli coś innego - tylko jakim kosztem. dziś tego nie wie nikt. a już jak widze nadajniki gsm montowane na szkołach gdzie jak wiadomo klasy podstawowe są na ostatnim piętrze to mam ochote dać w ryja temu kto wyraził zgode na montaż instalacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderball: Niewiele rozumiesz z otaczającej cię rzeczywistości, prawda? ;)
   - skoro niby według ciebie "wzrasta zachorowalnoś na nieuleczlane choroby" to jakim cudem ludzie coraz dłużej żyją? LOL. A może kiedyś jeszcze niedawno ludzie po prostu umierali na te nieuleczalne choroby a teraz mogą jeszcze całkiem długo cieszyć się życiem. Kiedyś na cukrzycę się umierało, nie robiono bypassów itp itd.
   - a to ze szkołą, klasą i BTSem to dobre. A wiesz że w tej klasie same telefony które uczniowe mają w plecakach dają większe natężęnie pola elektormagnetycznego niż ten BTS zamontowany nad nimi? No ale pewnie nie uwrzysz w to bo i tak nic z tego nie rozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   staliśmy się testerami

   @rav2: To spisek reptilian, masonów, Illuminatów i Żydów (którzy stoją za wszystkim) w celu depopulacji Polski! I jeszcze szczepionki z chemtrailsów! I wmawianie ludziom, że Ziemia jest kulista! Szatan działa już otwarcie!

   pokaż spoiler Nie daj się zacipować lewakom!

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: a co niby nie wzrasta zachorowalność? sam niewiele rozumiesz siedząc przed komputerem z łapą w majtach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty:

   Nie do końca jest tak jak mówisz. Postaram Ci się to wyjaśnić w miarę sprawnie.
   W Polsce normy wcale nie są tak bardzo restrykcyjne jak to się mówi. Ogólne promieniowanie elektromagnetyczne w Niemczech czy Francji są paradoksalnie mniejsze aniżeli w Polsce z uwagi na zupełnie inny sposób pomiaru tych wartości. Według mnie normy są porównywalne i nie ma potrzeby ich zmieniać w górę pod dyktando firm telekomunikacyjnych.

   Po pierwsze beamforming nie potrzebuje absolutnie zwiększenia norm dotyczących mocy nadawczych. To jest właśnie rozwiązanie które niweluje pewne problemy właśnie restrykcyjne. Moc nadajników z układów antenowych z beamfromingiem czy bez jest dokładnie taka sama. Beamforming opiera się na tym, że antena nadająca/odbierająca dostosowuje swoją charakterystykę do tego aby odbierać sygnał z takiego czy innego obszaru. To oczywiście zwiększa EIRP całego układu, ale nie stanowi zagrożenia takiego, żeby beamforming mógł "podnieść" moc powyżej pewnego dopuszczalnego poziomu. (z pustego się nie naleje).

   Transmisja w systemach 5G nie jest "pakietowa" właśnie - podobnie jak w systemach 4G. Gęstość mocy jest zdecydowanie wyższa z uwagi na to, że zasadniczo urządzenia dostępowe (nie abonenckie) nadają "cały czas". Tutaj nie ma czegoś takiego jak CSMA :) Kolega który Ci to tłumaczył nie wie jak dokładnie działa warstwa fizyczna takiego radia. Oczywiście moc z uwagi na korzystanie z szerokich kanałów się rozprasza i nie jest taka sama ale to już jest zupełnie inny temat.

   @MMaros: Co ty za bzdury gadasz. Jak możesz mieć PEM na poziomie 10W/M^2 skoro moc dostarczona do wyjścia układu radiowego zwykłego routera nie przekracza nigdy 100mW. Nawet przy założeniu, że zainstalujesz antenę kierunkową to przekroczenie 10W na m2 jest fizycznie niemożliwe jeśli mówimy tutaj o mocy zastępczej.

   Całe to gadanie o 5G i szkodliwości moim zdaniem jest śmieszne. Ale nie jest śmieszne już wciskanie ludziom kitów, że 5G nie będzie działać albo będzie działać słabo... bo normy są zbyt restrykcyjne. Umówmy się - jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i to o gigantyczne pieniądze.

   Technologia 5G tania nie jest i nie będzie a tym bardziej budowanie BTSów nie jest zadaniem tanim i prostym. W Polsce jak to w chlewie obsranym gównem - za decyzjami polityków stoją naprawdę duże lobby telekomów których nie można nazwać "polskimi". Interes jest ich taki, że jeśli już mają wdrażać z marketingowym bełkotem nową technologię to nie chcą się wysilać. Przecież oczywistym jest, że łatwiej jest postawić BTSa o dużej mocy w jednym miejscu niż bawić się w stawianie wielu mniejszych o mniejszej mocy (choć sumarycznie jest to bardziej opłacalne z uwagi na zwiększenie pojemności sieci - choć to często jest iluzoryczne). Dla telekomów stawianie kolejnych stacji bazowych to koszt nie tylko sprzętu ale i całej papierkologii która jest niemała i zajmuje tak naprawdę jakieś 70-80% całej inwestycji. I tak między Bogiem a prawdą jest tak - że 80% BTSów które w tej chwili działają i tak nie spełniają wszystkich norm i co do tego jestem bardziej niż pewien - bo nikt niezależny tego nie bada. Co to są za pomiary skoro wykonują ją często podmioty zależne od samych operatorów?

   Dlaczego u nas jest chlew i lepiej nie będzie? A no proszę. Wiecie dlaczego w Polsce nigdy nie mogłaby powstać sieć komórkowa taka jak Three w UK? Bo u nas nie można wdrożyć sieci dostępowej w technologii mobilnej jako sieć typu MicroCELL i to nie z przyczyn technicznych... tylko z przyczyn formalnych. Ponieważ każda taka mikrocella musi być zaraportowana i zdefiniowana dla jeb*** urzędasów jako stacja bazowa. Musi oczywiście zostać pobrana opłata z tytułu uruchomienia takiej bazy i musi znajdować się w urzędowym rejestrze. I musi ona przejść procedury pomiarów takie jak duża stacja bazowa. Kij z tym, że wprowadzenie microCELL zasadniczo rozwiązałoby problemy z pojemnością sieci, kosztami budowy...

  •  

   pokaż komentarz

   Podobnie jest to dla WiFi. Dodam, że dla WiFi normy nie ma i często pem obok routera to 10W/m^2

   @MMaros: Jak nie ma jak są:

   Zakres częstotliwości fal radiowych wykorzystywany w 802.11 nie podlega koncesjonowaniu i dlatego można bez żadnych zezwoleń instalować sieci tego typu. Istnieją jednak wprowadzone przez administracje rządowe ograniczenia mocypromieniowanej EIRP. W Polsce dopuszczalna moc promieniowania EIRP wynosi 100 mW dla pasma 2,4 GHz, a dla pasma od 5470 MHz do 5725 MHz jest to maksymalnie 1 wat.

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123:

   czyli wychodzi na to że 5G będzie odpowiednikiem radarów AESA które chwalone są za znacznie większe możliwości przy niższej nocy, i będą promieniować tylko do użytkownika zamiast też do postronnych osób w pobliżu.

   W teorii. Wiązka powinna śledzić użytkownika albo grupę użytkowników. Nie wiem jak to w praktyce będzie działać. W każdym razie będzie dynamiczne - prawdopodobnie nie będzie w pełni zaimplementowane w pierwszych generacjach standardu.

   @PDCCH:

   W LTE też beamforming jak najbardziej jest stosowany. Może być takipełen beamforming dla mu-mimo ale też "bieda wersja" na posatwie precodingu.

   W LTE są raczej nadajniki sektorowe. Jest MIMO ale to nie jest beam-forming. Tak jak piszesz, taka bieda wersja ;-)

   @Thunderball:

   tylko zobacz ile ile ludzi choruje na j#@@ne nowotwory

   Sorry ale nikt nie wykazał związku jednego z drugim. Oddziaływanie el-mag w tym zakresie częstotliwości jest wyłącznie cieplne. Od słońca dostajesz 1000 W ciepła na m2 skóry i żyjesz (chociaż jak się opalasz za dużo to masz szansę na czerniaka) a z radia masz jakieś ułamki pojedynczego wata i to tylko w niewielkich miejscach - tam gdzie trzymasz smartfona podczas rozmowy (ucho, oko, prawa strona mózgu jak jesteś praworęczny). Jakoś nie widać wzrostu zachorowań na nowotrowry w tym regionie.

   Sorry ale to jest foliarstwo :(

  •  

   pokaż komentarz

   Podobnie jest to dla WiFi. Dodam, że dla WiFi normy nie ma i często pem obok routera to 10W/m^2

   @MMaros: Coś mi się tu nie zgadza. Norma dla WiFi to jest 100mW (tx). Skąd więc weźmie się 10W/m^2?

  •  

   pokaż komentarz

   W LTE są raczej nadajniki sektorowe. Jest MIMO ale to nie jest beam-forming

   @kwanty: W TDLTE jest pełen BF resztą polecam:
   https://www.sharetechnote.com/html/Handbook_LTE_BeamForming.html

  •  

   pokaż komentarz

   @destruktiv_komando: z tego co pamiętam to stare normy były jeszcze komunistyczne

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozumiem o czym mówisz, ale brzmi tak jakbyś się znał więc wierzę.

   @Tranzystor303: tak działają wszelacy szarlatani, pokazy garnków, cusownej pościeli itp.
   Uważaj na siebie cumplu

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderball: liczba zgonów utrzymuje stały poziom w Polsce https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5468/12/5/1/podstawowe_informacje_o_rozwoju_demograficznym_polski_do_2014.pdf Być może te całe problemy z chorobami to tylko naturalny mechanizm zabezpieczający ludzi przed przeludnieniem, a my jak zwykle dopisujemy temu teorie spiskowe.

  •  

   pokaż komentarz

   W TDLTE jest pełen BF resztą polecam:

   @PDCCH: To co jest w normie a to co jest używane to dwie różne sprawy :) Być może jest tam naciągany beamforming albo zwyczajnie nie był używany - w nadajnikach nie było takiej opcji dlatego przechodziły bez problemu certyfikację.

  •  

   pokaż komentarz

   To co jest w normie a to co jest używane to dwie różne sprawy

   @kwanty: No jasne, że 3GPP definiuje sporo różnych możliwości a producenci implementują tylko podzbiór jakiś. Ale pełen BF na LTE istnieje, conajmniej jeden producent go ma i.. sam tą implementację współtworzyłem (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli 5G jest prozdrowotne wg niektórych.
  Nie ma badań stwierdzających, że 5G jest takie, albo owakie, bo do tego trzeba czasu. Te głupie Szwajcary nie chcą tego gówna, ale co oni tam wiedzą. Korpo powiedziało, że zdrowe i kuce powtarzają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ego44: Dobrze, że pyły są zdrowe i Polakom nie przeszkadzają xdddd

  •  

   pokaż komentarz

   @ego44: W wielu krajach Europy normy są wyższe, a gdzie wysoka umieralność na raka?
   Chyba że tylko w Polsce będą montować nadajniki z nowotworami.

  •  

   pokaż komentarz

   Korpo powiedziało, że zdrowe i kuce powtarzają

   @ego44: Naukowcy też.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma badań stwierdzających, że 5G jest takie, albo owakie, bo do tego trzeba czasu

   @ego44: Są badania. 5G używa takich samych fal elektromagnetycznych jakich ludzkość używa w różnych zastosowaniach już jakieś 100 lat. Przez ten czas wpływ promieniowania EM z zakresu niejonizującego na organizmy żywe został bardzo dokładnie zbadany i żadnego negatywnego dzialania nie stwierdzono. Przy natężeniach pola które nie powodują efektów termicznych oczywiście, ale to kilkadziesiat tysięcy razy większe niż to co jest stosowane w telekomunikacji.
   Tutaj nie ma żadnej magii, a 5G boją się tak naprawdę tylko ci co nic z tematu nie ogrniają. Podobnie jak ze szczepionkami ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Mnie zastanawia kto i na podstawie czego ustanowił obecne limity, które mają być zmienione ? Zwykły Kowalski przecież tego nie wymyślił tylko ktoś z tytułem

  •  

   pokaż komentarz

   @marecki22: Takie kiedyś tam ustawiono, bo tak się komuś wydawało.
   Większość norm na dopuszczalne stężenia, natężęnia itp itd tak właśnie powstało, jakis inststut naukowy w oparciu o dane jakimi dysponowano np w latach 60 (czyli na dzisiejsze standardy to zapewne są dane z dupy) wymyślił zę ma być tyle a tyle i tak sobie zostało. No ale nauka się rozwija, czasy się zmieniają i niektóre z tych norm się czasem aktualizuje.

  •  

   pokaż komentarz

   5G używa takich samych fal elektromagnetycznych jakich ludzkość używa w różnych zastosowaniach już jakieś 100 lat.

   @PDCCH: Ale nie na taką skalę w pasmach milimetrowych.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie na taką skalę w pasmach milimetrowych.

   @McRancor: No co ty, dołączasz się do chóru przeciwników 5G? ;;)
   Milimetry od dawna są stosowane we wszelkiego rodzaju radarach:
   - samoczynne drzwi np w Lidlu
   - w każdym większym mieście z jakąś tam sterowaną sygnalizacją świetlna na każdym skrzyżowaniu masz takie zliczarki pojazdów
   - radiolinie
   - TV SAT, no ale tutaj to moce ledwie szum przebijają
   - wszelkie radary nawigacyjne
   - większość nowych samochodów ma radar do aktywnego tempomatu
   Ogólnie to promieniowanie EM pozostawało w zasięgu naukowców odkąd tylko nauczyliśmy się je wytwarzać w kontrolowany sposób. Badań na temat rzekomej szkodliwości przeprowadzono naprawdę dużo i jak do tej pory nic jednoznacznie szkodliwego nie wykryto.

   pokaż spoiler a 5G na milimetrach to ślepa ścieżka i gówno z tego będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Porównujesz moc samoczynnych drzwi do nadajnika telefonii?!

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: To tak jakby górnik był przeciwnikiem węgla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Po prostu fakty są takie że to są nowe pasma i moce i ich wpływ nie jest znany do końca. Z ciekawostek - radary w aktywnych tempomatach mają moce rzędu 10dBm, więc to inna bajka. Zliczarki pojazdów i drzwi, jeszcze mniej - poniżej 8dBm.

   Dla 5G MIMO celują z antenami w EIRP rzędu 60dBm, przy paśmie 28GHz. To jest dużo zwłaszcza że tych anten będzie jak nasrane, bo przecież przy tej częstotliwości babie lato robi różnice...

   Nie wydaje mi się żeby krowy od tego mleko przestały dawać, ale też nie jest tak że te wysokie pasma i wysokie moce są dobrze przebadane.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównujesz moc samoczynnych drzwi do nadajnika telefonii?!

   @videon: Oczywiście. Z tej odległości z jakiej świeci w ciebie ten radarek a z jakiej BTS to natężenie pola jest mniejsze w przypadku BTSa.
   Nie mówiąc o telefonie w twojej kieszeni. Tutaj natężenie pola jest dziesiątki razy większe.

  •  

   pokaż komentarz

   Po prostu fakty są takie że to są nowe pasma i moce i ich wpływ nie jest znany do końca

   @McRancor: Po prostu fakty są takie że pieprzysz głupoty, mimo że niby z branży:
   - wpływ był przebadany do spodu przez dziesiątki lat badań nad falami EM. Poczytaj sobie, nie chce mi się teraz szukać linków
   - jasne, miło jest operować mocami EIRP, ale zważ że moc maleje w kwadracie odległości. Z jakiej odleglości świeci w ciebie BTS a z jakiej radar od drzwi? Albo radar w samochodzie ? Stoisz w korku to twój radar pięknie się odbija od samochodu poprzedzającego i świeci prosto w ciebie (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
   Wiem ze to może być ciężkie do przełknięcia że "przecież to złe promieniowanie" i że jak tego nie widać to na pewno jest szkodliwe. Ale nie jest. Dopóki nie czujesz że grzeje ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ego44 czy siedzenie przed kompem jest prozdrowotne, czy samochody, czy samoloty, czy spalanie węgla, czy wifi, komórka... Nie jestem ekspertem, nie posiadam badań na potwierdzenie swojego wpisu, ale wiem, że bez tych rzeczy, wynalazków nie dałoby się funkcjonować we współczesnym świecie. Według mnie niektóre z tych rzeczy mogą mieć wpływ przy stałej ekspozycji, ale bez tych rzeczy(i wielu innych poprzedzających) nie byłoby postępu i może byś nie umarł na raka (oczywiście nic tego nie wyklucza), ale można przytoczyć historię dżumy, która potrafiła zabić w samej Europie 100 mln, więc nie wiem co lepsze...

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH trzeba też pamiętać o tłumieniu fal o wysokiej częstotliwości, wolę nadajnik 200 metrów dalej, niż router i telefon 4 metry ode mnie...

  •  

   pokaż komentarz

   Poczytaj sobie, nie chce mi się teraz szukać linków

   @PDCCH: bladego pojęcia nie mam w temacie waszej rozmowy. Ale wtrącając takie zdanie, choćbyś miał 200% rację, stajesz się totalnie niewiarygodny.

  •  

   pokaż komentarz

   @sasik520: MOże tak, ale wklejam te linki non stop i już mi się trochę nie chce. A mojego dyskutanta troche znam wiec pozwalam sobie na pewne uproszczenia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ego44: To nie korpo powiedziało tylko rząd chce w Polsce zamontować taki system jak w Chinach. Niedługo jak nie lubisz PISu to nie kupisz biletu na autobus bo nie będziesz miał wystarczającej ilości punktów społecznych. Ta sieć ma współpracować z superkomputerem co zamontowali na AGH i tam też był tworzony program INDECT. Pętla się zaciska, za rok wprowadzą e-paragony.

  •  
   Miyazaki

   -3

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Jebniety jestes? : D . Ile ty masz lat? Wiedze bierzes z wykopka?

  •  

   pokaż komentarz

   Ile ty masz lat? Wiedze bierzes z wykopka?

   @Miyazaki: Prawie 50. Nie, ja przekauję swoją wiedzę na wykopie, a z czym się nie zgadzsz?

  •  
   Miyazaki

   -3

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Nie wierze ci to raz, nie zgadzam sie z ktoryms tam postem, ale programisci nie przewidzieli ze bede potrzebował sie do niego odniesc

  •  

   pokaż komentarz

   @Miyazaki: Ni eumiesz czata ogarnąć? XD ?
   Nie musisz mi wierzyć, masz do tego pełne prawo. Ale jak bys się chciał coś dowiedziec z zakresu fizyki, telekomunikacji, elektronki i mechaniki samochodowej to wal śmiało.
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   Miyazaki

   -3

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Dobrze juz dobrze.

 •  

  pokaż komentarz

  No zaczyny się wysyp zj%?#nych komentarzy że 5g wypali mózg. Spokojnie wam już nie wypali. Aż mi się to przypomniało.

  źródło: bac4443b18c31e8487125a18ddf2e3ff.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  A po co właściwie komuś jest potrzebne to 5g? Do ściagania torrentów w komórce? Pornole się zacinają?

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: tez nie wiem skad ta obsesja. Wyscig zbrojen operatorow komorkowych typu "kto szybszy" ?¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: tak samo jak 4k i 8k w telewizorach - pogoń za mitycznym wzrostem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: 5g znacznie lepiej radzi sobie z dużą ilością użytkowników. A tych rośnie, bo gęstość zaludnienia w miastach rośnie, coraz więcej ludzi nosi po kilka telefonów lub innych urządzeń, samochody też są klientami.

   Jak nie będzie rozwoju to możemy niedługo mieć problem z korzystaniem z map online albo biletów elektronicznych.

   Ale też czemu by nie mieć możliwości oglądania filmów wysokiej jakości lub grania online przez internet komórkowy? Jak się przeprowadzisz, albo będziesz w podróży to nie zawsze masz dostęp do dobrego neta stacjonarnego. Poza tym nawet w dużych miastach są czasem zaskakujące miejsca gdzie nie ma sensownego stacjonarnego neta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: A po co komu silniki spalinowe, albo światłowody czy jakikolwiek inny postęp?

  •  

   pokaż komentarz

   @globbi: skoro mapy online nie będą działać to można skorzystać z map offline. Najprostrze rozwiązania są najlepsze.

   Zupełnie nie rozumiem tego onlineowego szału.
   Najlepszym przykładem są mapy i muzyka których z powodzeniem od lat używam w Polsce i zagranicą w trybie offline. Mam wszystko co chce i potrzebuje ale... najpierw muszę to zaplanować, przewidzieć czego będę potrzebować i pobrać. Mam wrażenie że dzisiaj większość ludzi zatraciło zdolność przewidywania i chcą mieć wszystko szybko i wygodnie bez przygotowania. IMO ludzie stali się debilami.

  •  

   pokaż komentarz

   @globbi: @globbi: W Polsce mamy jedne z najlepszych i najtańszych łącz internetowych na świecie (jest o wiele lepiej niż w USA), a wciaż jesteśmy tylko eksporterem jabłek i futerek z lisów. Najprostsza sprawa sądowa trwa nadal 2 lata, a żeby cokolwiek załatwić w urzędzie musze pojechać do niego osobiście z wydrukowanym i własnoręcznie podpisanym podaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Jedyne co zmieni 5G to to, że teraz będzie można sobie streamować w tramwaju Disco Polo w bezstratnej jakości, a na każdej stronie na WP będzie można wrzucić 4 automatycznie odtwarzające się pełnoekranowe wideoreklamy kremu na grzybicę. No i będzie można szybciej synchronizować z chmurą zdjęcia bombelków (w rozdzielczości 40 megapikseli).

   I wszystko nadal będzie po staremu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: Trafiłeś w sedno sprawy. Tak jak napisałem w poprzednim poście wyżej żyjemy w dziwnych czasach w których wszystko musi być online.

   Kiedyś z koleżanką porównywaliśmy rachunki za telefon. Zdziwiłem się że ona płaci dwa razy więcej niż ja a korzystam z telefonu dużo. Okazało się, że ona słuchaj muzyki na YouTube. Kto bogatemu zabroni... ale ona pochodziła z raczej niezamożnej rodziny a sama na studiach dorabiała żeby móc studiować. Zaproponowałem jej żeby ściągnęła sobie to co potrzebuje i słuchała muzyki offline. I tutaj pojawiła się bariera mentalna. Wolała dopłacać za dodatkowy transfer niż pobrać muzykę i słuchać jej offline. Największym paradoksem jest to, że płaciła za transfer w telefonie komórkowym i w wynajmowanym mieszkaniu za łącze stacjonarne szerokopasmowe.

Dodany przez:

avatar daw_jan88 dołączył
556 wykopali 16 zakopali 12.2 tys. wyświetleń