•  

  pokaż komentarz

  Kurde... nie wiedziałem że słowo racist ma też znaczenie jako prawda czy rzeczywistość...

  •  

   pokaż komentarz

   @odomdaphne5113: Problemem naszych czasów jest popadanie w skrajności. To stereotypy, a te przeważnie nie są ani całkowicie prawdziwe, ani całkowicie nieprawdziwe. Zwykle mają jakąś korelację z rzeczywistością... ale jest ona różna dla różnych stereotypów czy podzbiorów społeczności i do tego zmienna w czasie. Problemy się zaczynają gdy stereotypy traktujemy albo od razu jako prawdę absolutną albo próbujemy je wyprzeć całkowicie pomijając przyczyny ich powstania.

   Stereotypy to próba uogólniania wiedzy o świecie za pomocą znanych sobie przypadków. Więc są subiektywne. I uogólniają na społeczności tylko jako uproszczenie poznawcze.

   Zagadnienie nie dotyczy wyłącznie człowieka a wszystkich zwierząt... i nie tylko. To także problem sztucznej inteligencji, ona też uogólnia wiedzę na podstawie znanych sobie przypadków. Odpowiednio dobierając materiał treningowy możemy ją doprowadzić do dowolnych wniosków, włącznie z absurdalnymi skrajnościami.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Sensowny komentarz milordzie.

   Dodam, że gdyby nie wspomniana umiejętność uogólniania to raczej byśmy nie przetrwali długo na tej planecie. Dobrymi przykładami jak szkodliwe może być nagłe wyparcie się stereotypów są np:

   * "youtuberki", czy inne aktywistki, które wybierają się do krajów trzeciego świata a potem są zabijane/bite/gwałcone
   * ludzie sprowadzający nachodźców z innych krajów do Europy. a potem jakieś granaty wybuchające na osiedlu i strach przed wyjściem po godz 21

   Czasami na vikop.ru wrzucają śmieszne filmy z kotami i ich reakcją na kawał ogóra. To też pewnie jakiś stereotyp: jeżeli coś jest podłużne i zielone to być może to pyton. Pytony zjadają ssaki. Jestem ssakiem. Lepiej uciekać. Hmm.. z czego się śmieje ten człowiek?

   Najsilniejsze stereotypy to te negatywne. Pewnie dlatego, że związane z traumatycznymi przeżyciami: śmierć, kalectwo, utrata dóbr. Tutaj jest jakiś artykuł o tym (źródło słabe, ale cóż): https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3896740/The-roots-racism-revealed-brains-hardwired-pick-NEGATIVE-stereotypes.html

   Gdzieś kiedyś widziałem jakiś materiał, że nawet u białych osób określających się jako nie-rasiści mózg aktywował się w określonym miejscu "strachu" po zobaczeniu zdjęć z czarnymi ludźmi. Niestety nie mogę odnaleźć źródła.

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Stereotypy pozwalają nam przetrwać i nie ładować się w kłopoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @odomdaphne5113:

   Kurde... nie wiedziałem że słowo racist ma też znaczenie jako prawda czy rzeczywistość...

   Masz racje. Zdaje sie, ze sporo chlejesz, walisz cebula i kradles samochody w Niemczech. Opowiesz cos o sobie? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @MiKeyCo: Dodam cos jeszcze... Nie jest przypadkiem tak, ze im nizsze IQ, tym bardziej stereotypy zastepuja rzetelne widzenie swiata? Mozg nie musi pracowac, nie daje rady, ma gotowa, prostacka matryce.

  •  

   pokaż komentarz

   @giku: Bo to atawizm. Zwierzęta nie zastanawiają się jaka jest natura i istota tygrysa, tylko wnioskują, że lepiej unikać każdego przedstawiciela tego gatunku, tylko dlatego, że jeden zeżarł stryjka albo siostrzeńca.

   Ale jako metoda poznawcza niestety jest nie do uniknięcia. Wszak nie jesteśmy zwykle w stanie poznać wszystkich egzemplarzy klasy, by sformułować wniosek ją dotyczący. Jedyne co jesteśmy w stanie zrobić to w bardziej naukowy sposób podejść do procesu uogólniania wiedzy - uogólniać z większej i reprezentatywnej próbki, pilnować by proces wnioskowania był powtarzalny oraz poddawać wnioski krytyce i ciągłemu ponownemu wartościowaniu. A nawet wtedy mogą pojawić się błędy (błędna metoda) albo wnioski się zdezaktualizują.

   Statystyka też uogólnia na populację, podobnie jak robią to stereotypy. Jedyna różnica to naukowość metody, a więc unikanie pochopnych wniosków czy pochopnych kwantyfikatorów takich jak "każdy".

  •  

   pokaż komentarz

   @giku:

   Masz racje. Zdaje sie, ze sporo chlejesz, walisz cebula i kradles samochody w Niemczech. Opowiesz cos o sobie?
   Jem też bociany, jeże i łabędzie a przed Wigilią wysyłam dzieciary (wszystkie 8) żeby złapały jakiegoś karpia w stawie w Łazienkach, bo z 9.000 złotych jakie wyciągam z MOPR, MOPS na wszystko nie starczy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @giku: Stereotypy to mix doświadczeń własnych i cudzych. Mam na tyle dużę IQ żeby nie propagować lewackiego widzenia swiata typu "no przecież nie wszyscy imigranci/czarni/cyganie (niepotrzebne skreślić) są źli, pójdę do nich i się zaprzyjaźnię, na pewno mnie polubią"

  •  

   pokaż komentarz

   @odomdaphne5113: Rozumiem, ze jedynym argumentem przeciw jednej skrajnosci jest druga?

  •  

   pokaż komentarz

   @giku:

   Dzieki, za przyznanie racji
   Spoko.

   Rozumiem, ze jedynym argumentem przeciw jednej skrajnosci jest druga?
   Oczywiście! Jeśli zwiększa to twoje szanse na przezycie i zachowanie zdrowia oraz mienia to jasne że tak!
   Ale tobie odradzam. Uwielbiam czytać na Wykopie historie typu "myślał że nie każdy żul to złodziej, zaprosil kilku do domu, okradli go i nasrali na stole" :D

  •  

   pokaż komentarz

   Bo to atawizm. Zwierzęta nie zastanawiają się jaka jest natura

   @MiKeyCo: one to już wiedzą, mając zapisane w genach. czyżby geny mogły być rasistowskie? ja myślę, że to ludzie są uprzedzeni i dlatego generują problemy, których nie ma w naturze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Menglomerat: Atawizmem i zapisane w genach jest także strach przed nieznanym. Także nieznanym zwierzęciem, gatunkiem, rasą, plemieniem. Więc czy to "generowanie problemów", atawizm czy jednak rozsądek?

   W przyrodzie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Że raczej musisz się przekonać pozytywnie a nie pozytywne nastawienie zakładasz od razu. Bo to drugie jedna jest zbyt ryzykowne. Więc dlaczego w dzisiejszych czasach mamy być pozytywnie nastawieni do wszystkiego? Może po prostu dajmy ludziom się przekonać o pozytywnych zamiarach drugiej strony. Czy też będziemy ludziom narzucać jak mają myśleć i żyć w imię ideologii? Bo imho wg. mnie to popadanie ze skrajności w skrajność.

  •  

   pokaż komentarz

   atawizm czy jednak rozsądek?

   @MiKeyCo: to akurat jest uprzedzenie.

 •  

  pokaż komentarz

  A tu polski akcent ok. 1:50. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopki mają takie okulary przyklejone do oczu na stałe