Bardzo wysoka cena postępu

Bardzo wysoka cena postępu

Kiedy członkowie plemienia Papuasów z Nowej Gwinei w 2011 r. odwiedzili Londyn, nie mogli uwierzyć, że Londyńczycy pracują po 9-10 godzin dziennie, tylko po to, by spłacić kredyt na mieszkanie.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś oglądałem Cejrowskiego, byl w jakims afrykanskim zakątku gdzie ludzie przez wiekszosc dnia się wylegiwali i zapytal dosadnie do kamery, skoro czlowiek z zachodu poswieca swoj czas na to by zaplacic za rate telewizora, mieszkania czy nowego telefonu to kto tu jest sto lat za murzynami?

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: kluczem jest klimat. w krajach których całymi dniami jest diabelnie gorąco niczego nie chce się robić. Widać to w samej Europie, inna mentalnośc jest w krajach ciepłych (większy luz, sjesty, rekreacja) a inna w krajach zimnych (spina, sztywność, praca, wyzsze technologie). po prostu jakby taki Papuas mieszkał na wygwizdowe i nic nie robił zmarzłby z zimna w zimie. Słowianin już tysiąc lat temu musiał zap!???$?ać żeby narąbać drewna i zbudować chatę a potem w niej napalić. a jak już zbudował chate a drugi sąsiad Slowianin miał lepszą chatę to ten też chciał mieć lepszą xD. I tak to sie kreci

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: W ciepłych krajach przez sjestę pracuje się dłużej lub kończy później. Tak mi znajomi z Grecji opowiadali co pracuja w branży fmcg

  •  

   pokaż komentarz

   Słowianin już tysiąc lat temu musiał zap!???$?ać żeby narąbać drewna i zbudować chatę a potem w niej napalić. a jak już zbudował chate a drugi sąsiad Slowianin miał lepszą chatę to ten też chciał mieć lepszą xD. I tak to sie kreci

   @danieldan: Raczej mordował albo wypędzał sąsiada i przenosił się do jego chaty. Ale potwierdzam, że mentalność podobna przez te tysiąclecia. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: Głupoty którymi ekscytują się ludzie udający jak to przejmują sie zepsuciem świata xD

   Mi tam dobrze z telewizorem, mieszkaniem i internetem. Bez tych rzeczy też bym pewnie siedział na dupie, bo co innego można robić, wiecznie bym nie biegał po lesie.

  •  

   pokaż komentarz

   byl w jakims afrykanskim zakątku gdzie ludzie przez wiekszosc dnia się wylegiwali

   @xdrcftvgy: trzeba przyznać, że w ch$? ciekawe życie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: Ale nikt nikomu nie kaze oglądać telewizji, jeżdzic po swiecie czy zajadać sie w restauracjach smakami na codzien dla nas niedostepnymi. Zycie papuasa pewnie by sie dało wiesc pracując jeden dzien w tygodniu. Zamiast plazy miałbys łąke - ale juz taki hiszpan czy grek to mogli by zrobic sobie symulacje papuasa w 100 procentach. Ale problem jest taki ze nikt tak nie chce zyc. Bo to jest fajne tylko na zdjeciach albo 5 minut. Czlowiek od zawsze walczy z wszechogarniającą nudą. Po 2 tygodniach na wakacjach juz sie odechciewa lezec na plazy. Dlatego sie rozwijamy. Jeden wymysli klimatyzacje inny mu namaluje obrazek - pracujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba przyznać, że w ch$$ ciekawe życie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Soothsayer: W sumie, jak pomyślę, że większość wolnego czasu spędzam na przeglądaniu wykopu, kwejka czy youtube, to nie jestem pewny, czy moje jest faktycznie ciekawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: No nie do końca, wielkie cywilizacje powstały najpierw tam gdzie był najbardziej sprzyjający klimat.

  •  

   pokaż komentarz

   ciekawsze jest dymanie u Janusza?

   @xdrcftvgy: dymanie u janusza to nie jedyny aspekt jaki niesie ze sobą życie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: ale zabiera 1/3 dnia i to w przypadku gdy masz robotę na miejscu i Janusza który nie każe zostawać po godzinach

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: Fajnie jest to opisane w książce : „Sapiens od zwierząt do bogów” polecam

  •  

   pokaż komentarz

   ale zabiera 1/3 dnia i to w przypadku gdy masz robotę na miejscu i Janusza który nie każe zostawać po godzinach

   @xdrcftvgy: 1/3 dnia w pracy to już dużo, ale 1/3 dnia na swoje zajęcia to już mało? Jak Ci ktoś każe zostawać po godzinach, a nie chcesz to się nie zgadzasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: No tak, jak spojrzysz na to z tej strony, to jest wszystko fajnie. Krótko pracują i się wylegują.

   Problem się jednak zaczyna gdy któryś się zrani i wda się zakażenie, członek plemienia umiera.
   Problem jest gdy zachorujesz na cokolwiek poważniejszego, członek plemienia umiera.
   Problem jest gdy jest jakikolwiek problem przy ciąży, przyszły członek plemienia i członek plemienia umierają.
   Problem jest gdy przez wiele dni nie złapie się zwierzęcia, członkowie plemienia głodują.

   Jest pewien powód dla którego plemienia koczownicze zwykle są małe. Po prostu nie są w stanie utrzymać większego plemienia, a choroby, rany i śmiertelność wśród dzieci uniemożliwia rozrost.

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: Nie. Cywilizacja rozwinęła się w ciepłym, sprzyjającym człowiekowi klimacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: rozróżniasz poświęcać 1/3 bliskim których kochasz i z którymi lubisz spędzać czas od poświęcać 1/3 życia by móc nie mieszkać pod mostem?

  •  

   pokaż komentarz

   rozróżniasz poświęcać 1/3 bliskim których kochasz i z którymi lubisz spędzać czas od poświęcać 1/3 życia by móc nie mieszkać pod mostem?

   @xdrcftvgy: no to chyba dosyć ważna sprawa żeby nie mieszkać pod mostem i mieć środki do życia, nie da się nie pracować i jednocześnie pływać w luksusach...

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: Nie. Cywilizacja rozwinęła się w ciepłym, sprzyjającym człowiekowi klimacie.

   @Katsukyun: no co ty, zdaniem wykopków cywilizację rozwinęli Słowianie wraz z eskimosami

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: dlatego mówię, u papajow zlatuje się wioska i dom jest zbudowany w dwa tygodnie a ty masz reszte życia na pozostałe czynności (lenistwo zabawa spędzanie czasu z dziećmi czy rodzina) a my jako cywilizacja bierzemy kredyty i dymamy na to 30 lat by móc mieć dach nad głową.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wiesmin: a u nas w zamian zdychasz na zawał niedozywajac emerytury. Nie masz pieniędzy, przerobiłeś u Janusza milion nadgodzin a i zostawiasz długi bo mieszkanie jeszcze nie spłacone XD

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: telewizor czy telefon to jest nic, bo to kupisz za jedną wypłatę, nawet niecałą. Mieszkania są problemem. Tutaj próbowałbym się wzorować na ludach mniej rozwiniętych, budowałbym jakieś chatki z gliny, drewna itp. Oczywiście w środku podłączamy prąd i kanalizację. Mieszkanie "w przyczepie" czy "kontenerze" też nie musi być złe, jeśli pokonamy uprzedzenia i dobrze się urządzimy.

   Trzeba by to połączyć. Czerpać korzyści z cywilizacji jak i kultur pierwotnych, eliminując ich wady.

  •  

   pokaż komentarz

   @czworokot: no dokładnie mieszkanie to problem, bardziej natury chyba prawnej bo teraz każdy grunt ma własność. No i nie możesz iść do lasu i od tak sobie zabić sarny bo ona też jest czyjaś własnością. Powiem więcej, nawet gdybyś miał gospodarstwo to nei możesz od tak kupić sobie świni i ją sam ubić XD. Ludzie ludziom zgotowali ten los

  •  

   pokaż komentarz

   @Boska_Klaudia: Tekst ze Słowianami co rąbali drewno i rozwinęli cywilizację europejską wyznacza nowe trendy na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: nie dom tylko lepianka z gówna. I jak Ci wioska zbuduje dom to już nie musisz nic robić do końca swojego życia? Ty nikomu domu nie musisz budować? Skąd weźmiesz jedzenie? Środki na usługi medyczne itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: oczywiście że też pomagasz innym w wiosce o tym mówi artykuł. Łowisz zwierzynę, zbierasz owoce itp.

   Cywilizacja ma swoje plusy ale też mnóstwo wad m.in. takich że jesteś niewolnikiem systemu, banków, prawa własności itp.

   Myślisz że jakbyś był dziś głodny to możesz upolowac w mieście gołębia i go zjeść?

  •  

   pokaż komentarz

   a u nas w zamian zdychasz na zawał niedozywajac emerytury.

   @xdrcftvgy: Jak masz w ch@! pecha, to tak. 2/3 zgonów na zawał dotyczy ludzi mających 75 lat, lub więcej. Więc po rozpoczęciu emerytury, w wieku wiele większym niż najstarszy członek plemienia.

   Nie masz pieniędzy, przerobiłeś u Janusza milion nadgodzin a i zostawiasz długi bo mieszkanie jeszcze nie spłacone XD
   Lecz nadal żyjesz na lepszym poziomie niż członek plemienia, gdzie każda rana może być śmiertelna. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wiesmin: tak, odkryłeś koło cywilizacja ma swoje plusy min rozwinięta medycyna ale ma też mnóstwo wad cechujący nowoczesne niewolnictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: Cóż, życie plemienne ma dużo więcej minusów i mniej plusów niż życie nowoczesne.

  •  

   pokaż komentarz

   Cywilizacja ma swoje plusy ale też mnóstwo wad m.in. takich że jesteś niewolnikiem systemu, banków, prawa własności itp.

   @xdrcftvgy: no ma, ale jak ktoś krytykuje cywilizację wzdychając jednocześnie do życia plemiennego to śmiać mi się chce. W jaki sposób jestem tym niewolnikiem systemu? Bo chcę pracować żeby mieć środki do rozwijania swoich pasji?

   Myślisz że jakbyś był dziś głodny to możesz upolowac w mieście gołębia i go zjeść?

   @xdrcftvgy: no nie możesz polować na dziką zwierzynę i dobrze, ma to swoje uzasadnienie. Jak jesteś głodny to nie musisz polować.

   oczywiście że też pomagasz innym w wiosce o tym mówi artykuł. Łowisz zwierzynę, zbierasz owoce itp.

   @xdrcftvgy: czyli pracujesz... do tego masz do wyboru tylko jedną branżę czy tego chcesz czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: nie chcesz pracować by rozwijać swoje pasje tylko MUSISZ pracować bo inaczej jesteś wykluczony z życia i jeszcze w Polsce znajdziesz jadłodajnie i nocleg za friko ale w takim Los Angeles śpisz pod namiotem i grzebiesz w śmieciach. Nasuwa się pytanie kto jest bardziej niewolnikiem ty czy papaj?

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan:
   rajach których całymi dniami jest diabelnie gorąco niczego nie chce się robic

   O czym ty majaczysz o imperium rzymskim słyszałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: i jeśli Ty jako jednostka masz komfort własnego mieszkania to ok ale zauważ że większość ludzi z cywilizowanego świata bierze kredyt na resztę życia by móc gdzie mieszkać, czym wpędza się w "niewolnictwo". Tu jako cywilizacja według mnie ponieśliśmy porażkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: Nie muszę pracować, pewnie mógłbym pasożytować na zasiłkach, ale chcę lepszego standardu więc poświęcam część swojego życia na pracę. Jest to mój wybór, żaden bank czy bezos nie każe mi tego robić. Lubię się rozwijać, lubię możliwości jakie daje mi cywilizacja, lubię tą anonimowość i bycie nic nie znaczącym trybikiem (w dużej skali).

   Papaj nie musi pracować? Ciekawe jak jego plemię by go traktowało gdyby nagle przestał robić... Papaj rodzi się i może robić tylko jedną rzecz do końca swojego życia. Zero rozwoju, zero urozmaiceń, ciągle tylko polowanie budowa i spędzanie dzień w dzień czasu z tymi samymi ludźmi.

  •  

   pokaż komentarz

   i jeśli Ty jako jednostka masz komfort własnego mieszkania to ok ale zauważ że większość ludzi z cywilizowanego świata bierze kredyt na resztę życia by móc gdzie mieszkać, czym wpędza się w "niewolnictwo". Tu jako cywilizacja według mnie ponieśliśmy porażkę.

   @xdrcftvgy: przez dużą część życia nie miałem takiego komfortu, ale posiadanie mieszkania, albo posiadanie czegokolwiek co nie leży w granicach moich możliwości jest nisko na liście moich priorytetów bo znajduję radość w innych aspektach życia. Jak nie było mnie stać na kupno mieszkania to w ogóle o tym nie myślałem i robiłem inne swoje rzeczy. Dobrze, że nie czytałem wtedy wykopu bo bym się dowiedział, że powinienem być nieszczęśliwy i codziennie przeklinać na rząd i korporacje.

  •  

   pokaż komentarz

   a u nas w zamian zdychasz na zawał niedozywajac emerytury. Nie masz pieniędzy, przerobiłeś u Janusza milion nadgodzin a i zostawiasz długi bo mieszkanie jeszcze nie spłacone XD

   @xdrcftvgy: Noo, więc wiadomo że lepiej zdechnąć w wieku 10 lat, bo jakiś patyk cię zadrapał albo ten bizon/bawół/k!@!a kurczak, którego upolowali twoi znajomi, "był coś nie teges", a machanie kutasem przez lokalnego szamana niestety nie pomogło na zatrucie pokarmowe xDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: papaj to musi upolowac dzika i go zjesc i bimba reszte dnia, a my jako ucywilizowany narod zrywany sie o 6 rano by moc splacic odsetki od kredytu w banku :D I tak bym to widzial i o tym jest ten artykul. O wynajmie mieszkania wiecej nie ma co dodawac, nie jestes wtedy niewolnikiem banku tylko czyims, bo jak nazwac to ze trzeba 1/3 miesiac poswiecic na to by moc gdzie mieszkac. Rozumiesz do czego pije?

   Papaj na swoj dom pracuje krocej niz my cywilizowani ludzie, ba . Nawet jak mu zmyje ta chatke z gowna to postawi podobna w dwa tygodnie, Ty po takiej katastrofie nie spisz rok czasu , klocisz sie z ubezpieczycielem na ktorego pracowales poprzednie lata, itd itd.

  •  

   pokaż komentarz

   papaj to musi upolowac dzika i go zjesc i bimba reszte dnia, a my jako ucywilizowany narod zrywany sie o 6 rano by moc splacic odsetki od kredytu w banku :D

   @xdrcftvgy: a ja się ciesze, że nie muszę polować na dzika pół dnia tylko idę i kupuje co chcę mając do wyboru znacznie więcej niż dzik.

   O wynajmie mieszkania wiecej nie ma co dodawac, nie jestes wtedy niewolnikiem banku tylko czyims, bo jak nazwac to ze trzeba 1/3 miesiac poswiecic na to by moc gdzie mieszkac.

   @xdrcftvgy: Dla mnie to był bardzo dobry deal przez dużą część życia.

   Papaj na swoj dom pracuje dlugo krocej niz my cywilizowani ludzie, ba

   @xdrcftvgy: nie na dom tylko na chatkę z gówna, która nijak ma się do naszego budownictwa. Zamieszkaj sobie w domku z drewna, w obi takie można kupić bez pozwolenia na budowę. Kosztuje chyba 5 tysięcy, też nie będzie ci szkoda jak się rozdupcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer: strescmy to co ustalilismy, zeby dojsc do konsensusu. Cywlilizacja ma swoje plus ale mnostwo patologii, tak jak plemienne zycie tez ma swoje plusy ale i sporo minusow, jednak w mojej opinii jesli chodzi o wolnosc jako takiej jednostki to papaj ma jej wiecej.

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: To dlaczego jesteśmy biedniejsi od hiszpanów?

  •  

   pokaż komentarz

   Cywlilizacja ma swoje plus ale mnostwo patologii

   @xdrcftvgy: zgadzam się.

   tak jak plemienne zycie tez ma swoje plusy ale i sporo minusow

   @xdrcftvgy: powiedzmy, że też się zgadzam.

   jednak w mojej opinii jesli chodzi o wolnosc jako takiej jednostki to papaj ma jej wiecej.

   @xdrcftvgy: no to zależy jak definiujesz wolność. Ja czuję się o wiele mniej ograniczony od takiego papaja.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak już zbudował chate a drugi sąsiad Slowianin miał lepszą chatę to ten też chciał mieć lepszą

   @danieldan: I wtedy narodził się nosacz ^^

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: u nas na takich "papuasów" wola się żule i niech Cejrowski taki mądry nie będzie, bo to że butów sobie nie kupi nie sprawi, że nagle nie padnie ofiarą konsumpcjonizmu.. ba, gdyby nie wydał książek, nie nagrał programów to teraz by pewnie w lepiance z gówna musiał siedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: BArdzo DOBRY KOMENTARZ WIELCE CZCI GODNY PANIE DANIELU.

  •  
   J.............e via Wykop Mobilny (Android)

   0

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy:

   to kto tu jest sto lat za murzynami

   No raczej że papuas murzyn, który ma chatkę z gówna XD

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz: zanim dostałeś dostęp do internetu to tylko rodzina wiedziała żeś debil

  •  

   pokaż komentarz

   po prostu jakby taki Papuas mieszkał na wygwizdowe i nic nie robił zmarzłby z zimna w zimie. Słowianin już tysiąc lat temu musiał zap!???$?ać żeby narąbać drewna i zbudować chatę a potem w niej napalić. a jak już zbudował chate a drugi sąsiad Slowianin miał lepszą chatę to ten też chciał mieć lepszą xD. I tak to sie kreci

   @danieldan: Ty Słowian trzeba podzielić na tych z północy i z południa. Sami eskimosi też wiele nie osiągnęli, ale spokrewnieni z nimi Chińczycy czy Japończycy już tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: kilka razy słyszałem w TV porównanie ludzi z północnej Europy, do Włochów, czy Hiszpanów. Na północy trzeba pracować i kombinować, bo w zimę będzie ciężko, a Hiszpanie mają w dupie. Raz znajomy opowiadał, jak wyglądała praca na wykończeniu wnętrz w Hiszpanii. Jak to pracował i jak nie było drobnostki typu nóż do płyt gk, to sobie radził, a Hiszpanie robili sobie przerwę, bo nie mają jak pracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy:

   @Soothsayer: ale zabiera 1/3 dnia i to w przypadku gdy masz robotę na miejscu i Janusza który nie każe zostawać po godzinach
   Jak 1/3?
   Zabiera większość rozporządzalnego czasu.
   Doba ma 24h, 8h się śpi (albo mniej ale to jest kosztem zdrowia, więc wtedy się krócej żyje i na jedno wychodzi w ostatecznym rozrachunku).
   Zostaje 16. Praca plus dojazdy i już wychodzi ponad 1/2.
   Jak odliczyć inne standardowe rzeczy, które trzeba wykonać, jak toaleta, przygotowanie ciuchów, ubieranie się, sprzątanie, przygotowanie posiłków, niezbędne zakupy, jedzenie, itd. to c@!@# zostaje. Wychodzi, że żyje się aby pracować (i spłacać kredyt)

  •  

   pokaż komentarz

   @Soothsayer:

   @xdrcftvgy: no to chyba dosyć ważna sprawa żeby nie mieszkać pod mostem i mieć środki do życia, nie da się nie pracować i jednocześnie pływać w luksusach...
   Fajnie, że j??@nie 30 lat na "apartament" z aneksem w chowie klatkowym to jest pławienie się luksusach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @oddalenie:

   Jeden wymysli klimatyzacje inny mu namaluje obrazek - pracujemy.
   A inny wymyślił lichwę, i zarówno ten od obrazka, jak i ten od klimatyzacji, pracują głównie na niego ¯\_ಠ_ಠ_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   byl w jakims afrykanskim zakątku gdzie ludzie przez wiekszosc dnia się wylegiwali i zapytal dosadnie do kamery, skoro czlowiek z zachodu poswieca swoj czas
   @xdrcftvgy:
   To zdecydujcie się, czy brak osiągnięć Afryki to zaleta czy wada ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Co prawda sam uważam, że idea 4-dniowego czasu pracy (lub 5 x 7h) nie jest zła i ci, którzy gadają, że szykuje się system dla leni, po prostu nie wiedzą o czym mowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: tam gdzie ty widzisz j!#@nie na kogoś 30 lat, ja widzę szansę na poprawienie jakości swojego bytu. Urodziłem się w bardzo biednej rodzinie i całe życie nic nie miałem dopiero jak poszedłem "j!#@ć na janusza" to mogłem zaoszczędzić wreszcie coś swojego i zacząć żyć, a nie wegetować. Ktoś mi przygotowuje stanowisko gdzie jedyne czym się muszę martwić to, żeby odbębnić swoje i mam resztę życia dla siebie oraz środki na to życie. Spotkałem już dziesiątki takich jak Ty i wiem, że do niczego Cię nie przekonam. Zawsze tylko narzekanie i głoszenie pustych frazesów na lewo i prawo o niewolnictwie, godnym życiu i "mi się należy".

  •  

   pokaż komentarz

   @danieldan: Tysiąc lat temu musiał. Ale wcześniej, taki Słowianin nie prowadził osiadłego trybu życia, był łowcą-zbieraczem i pracował po 4h dziennie. I, wedle opinii wielu, miał po prostu lepiej. Osiadły tryb życia popsuł nam życie

  •  

   pokaż komentarz

   @xdrcftvgy: kluczem jest klimat. w krajach których całymi dniami jest diabelnie gorąco niczego nie chce się robić. Widać to w samej Europie, inna mentalnośc jest w krajach ciepłych (większy luz, sjesty, rekreacja) a inna w krajach zimnych (spina, sztywność, praca, wyzsze technologie).

   @danieldan: Jest wiecej powodow i to wazniejszych.
   W cywilizowanych panstwach odebrano ludziom mozliwosc wyzywienia sie samemu. Czlowiek musi pracowac by sie najesc i przezyc.
   Papuas ma w du.ie prace dla Janusza, bo ma mozliwosc upolowania sobia jedzenia. I przezyje.
   W Europie czlowiek musi pracowac by przezyc, bo odebrano mu mozliwosc po prostu upolowania sobie jedzenia.
   Gdybym mial mozliwosc po prostu pojsc do lasu i upolowac sobie jelonka to mialbym w du.ie prace dla Janusza. Ale odebrano mi te mozliwosc i zmusza si emnie do pracy dla wyzyskiwacza i jeszcze zabiera od tego podatek.

 •  

  pokaż komentarz

  Coraz więcej ludzi zaczyna to zauważać. I szuka się rozwiązania. Myślicie, że skąd biorą się idee czterodniowego tygodnia pracy albo tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego?

  Tylko tu jest inny problem: o ile czterodniowy tydzień pracy wygląda bardzo obiecująco, to już np. dochód podstawowy działa bardzo średnio. Dlaczego? Pozwolę sobie zacytować:

  Raczej nie zdarza się, by ktoś nic nie robił i „pasożytował” na „pracy” innych członków plemienia, bo to, co my rozumiemy jako pracę, u Papuasów jest bardzo przyjemne, satysfakcjonujące i integrujące, bo wykonywane w towarzystwie bliskich ludzi.

  Rozumiecie? Wśród Papuasów nikt nie wycenia usług/pracy ani nie prowadzi rachunku zysków i strat, nikt do nikogo nie ma pretensji że "ja ci dałem pomoc o wartości 2000 jednostek umownych a Ty mi się odwdzięczyłeś uczynnością wartą 1900". Bo stąd bardzo krótka droga do frustracji (osoby silne i sprawne dzielą się ze słabszymi i dostają w zamian mniej) oraz do zazdrości (jeden ma więcej od drugiego).

  To dlatego wszelakie ustroje komunistyczne sypią się błyskawicznie. To dlatego komuniści tak wielki nacisk kładą na "likwidację własności prywatnej", słusznie upatrując w niej w niej wielkiego zagrożenia. Tyle, że nie da się zmienić ludzkiego systemu wartości ot tak, pstryknięciem - obywatele nie przestaną cenić pieniędzy ani dążyć do gromadzenia bogactwa tylko dlatego, że wyda się odpowiedni dekret. Zresztą sama komusza wierchuszka daje najlepszy przykład, żyjąc na poziomie magnatów.

  I w końcu - to dlatego "podstawowa dola życiowa" zadziała bardzo średnio. Nie wyłączy bowiem różnic majątkowych, nie zlikwiduje dążeń do gromadzenia bogactwa etc., lecz jeszcze mocniej je nasili i wzmocni wewnętrzne frustracje. Bo ktoś się będzie musiał na tę "dolę" składać.

  •  
   ansiichan

   +36

   pokaż komentarz

   @jagoslau: ubi to obietnica automatyzacji, która postępuje, i będzie postępować, nie ma tutaj pracowitość czy leniwość kogoś nic do rzeczy

  •  

   pokaż komentarz

   @ansiichan: Idea jest żeby opodatkować roboty i automaty w fabrykach, kasy samoobsługowez autonomiczne pojazdy itp. i te pieniądze dystrybuować jako dochód gwarantowany. Im więcej automatyzacji tym więcej kasy dla ludzi. A ludzie dzięki temu mają mieć pieniądze na dobra produkowane przez te automaty. Oczywiście ludzie powinni w miarę możliwości i zdolności zarabiać też inaczej, np. inżynier będzie konstruować i programować automaty, lekarz leczyć itd.
   Sam jestem ciekaw jak to się będzie spinać finansowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiecie? Wśród Papuasów nikt nie wycenia usług/pracy ani nie prowadzi rachunku zysków i strat, nikt do nikogo nie ma pretensji że "ja ci dałem pomoc o wartości 2000 jednostek umownych a Ty mi się odwdzięczyłeś uczynnością wartą 1900". Bo stąd bardzo krótka droga do frustracji (osoby silne i sprawne dzielą się ze słabszymi i dostają w zamian mniej) oraz do zazdrości (jeden ma więcej od drugiego).

   @jagoslau: tylko pominales jedna rzecz, dochod bezwarunkowy to nie sztywny i jedyny dochod dla 100% spoleczenstwa, a jakas umowna kwota pozwalajaca na zycie, spoleczenstwo nadal bedzie potrzebowalo specjalistow aby gospodarka dzialala, nawet w dobie automatyzacji i robotyzacji ktos bedzie musial ogarniac serwis, programy itd, i ci ludzie nadal beda zyli na wyzszym poziomie od reszty.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: Czytałem ostatnio bardzo ciekawe spostrzeżenie Sama Altmana bodajże brytyjskiego przedsiębiorcy:
   https://moores.samaltman.com/
   Zauważył on że normalnie dostajemy wynagrodzenie za swoją pracę, ale coś na co pracują wszyscy ludzie a nie dostają za to profitów to... firmy i działki (być może też mieszkania i domy ale o nich nie wspomina). Chodzi o to że działki zyskują z czasem dlatego że całe społeczeństwo polepsza infrastrukturę wokół nich. Firmy także się rozwijają dzięki pracy pracowników a jak wiemy wynagrodzenie pracownika nie zależy od jego kompetencji czy umiejętności lecz od trudności znalezienia kolejnego pracownika na jego miejsce.
   Dlatego Altman proponuje coś na zasadzie dywidendy od firm dla każdego (spada koniunktura to spada i dywidenda) w jakimś tam % + odpowiednio dobrana opłata od działek które ktoś posiada co zapobiegałoby skupowaniu rezerw ziemi i dorabianiu się na pierdzeniu w stołek przez 50 lat (wzrost wartości gruntu). Polecam przeczytać. I nie, nie ma to nic wspólnego z komunizmem. Raczej porównał bym to do funkcjonowania spółdzielni z czym też proponuję się zapoznać. Taką spółdzielnią do niedawna była muszynianka lecz niestety ostatnio się to zmieniło bo stare dziadki co odchodziły na emeryturę nie chciały oddawać akcji więc przegłosowali przekształcenie na inną formę prawną.

  •  

   pokaż komentarz

   @puto: no i co wtedy korwin zrobi, jak on cale zycie pierdzi w stolek

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: Komunizmy się walą, bo lewaki likwidują swojego wroga i zajmują jego miejsce robiąc to co ten ich wróg.
   Na ten przykład Rosja i bolszewiki, którzy wyrżnęli szlachtę, a potem zajęli jej miejsce stając się nową elitą kraju.
   To samo Korea Północna. Ludzie głodują, władza potępia zgniły zachód i jego styl zycia, ale jednocześnie ta sama władza korzysta z dóbr tej zgniłej jak ją nazywają cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego Altman proponuje coś na zasadzie dywidendy od firm dla każdego (spada koniunktura to spada i dywidenda) w jakimś tam % +

   @puto: Już jest coś takiego i nazywa się podatek CIT który idzie m.in. na emerytury socjal i całą resztę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: U mnie w robocie są dwa ciekawe systemy pracy, jeden poniedziałek-czwartek po 10h co daje 3 dni wolnego i drugi piątek-niedziela 36h za trochę większa stawkę tak ze wychodzi tyle samo :)

   Ja generalnie mam takie podejscie ze lepiej popracować rok bardzo dużo żeby kolejny rok w innym kraju siedzieć i nic nie robić. Nie ma sensu siedzieć zbyt długo w jednej robocie jak niektórzy po 10-20 lat ani kupować domów w kredyt

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau ja nie czaje,co Wy macie do tych nierownosci spolecznych? Masz leb na karku,jestes pracowity, myslisz perspektywicznie, to bedziesz mial lepiej niz inni. Twoje dzieci beda mialy lepszy start,a jezeli takze beda ogarniete, to moze Twoje wnuki beda juz bogaczami czerpiacymi korzysci z tych nierownosci.
   Nie,nie staniecie sie Kulczykami w pare pokolen,ale bedziecie zyc przyzwoicie.

  •  

   pokaż komentarz

   Już jest coś takiego i nazywa się podatek CIT który idzie m.in. na emerytury socjal i całą resztę.

   @Herubin: tak tylko jedno to czy istnieje a drugie to czy istnieje i działa. Bo po drodze wpieprzają te zyski nieroby z pisu + rozpieprzają kasę na różnych wałach. To by musiało być coś z pominięciem budżetu kraju. Być może właśnie CIT-em ominąć budżet i prosto do obywateli. Ale to by trzeba gruntownych zmian, na pewno nie nowe podatki w żadnej formie dla nikogo bo nie o to chodzi xDxDxD

   no i co wtedy korwin zrobi, jak on cale zycie pierdzi w stolek

   @qusqui21: No taki system byłby nie na rękę politykom bo musieli by zacząć konstruktywnie rządzić. Aczkolwiek gdyby konstruktywnie rządzili to by mieli z tego profity, ale na pewno mniejsze niż pisowcy na wałach i nepotyzmie.

  •  

   pokaż komentarz

   Coraz więcej ludzi zaczyna to zauważać. I szuka się rozwiązania.

   CC @ansiichan: @t_e_o_m_o: @Dante27:

   @jagoslau: Rozwiązanie na ten tytułowy zap!?%$!% na kredyt na mieszkanie jest bardzo, bardzo proste. Podatek od wartości gruntu, coś około 90%. Ale nie można bo uuu to byłby socjalizm ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lepiej by ludzie podbijali wartość gruntu w nieskończoność i sami robili się niewolnikami by żyć z tym czymś jako niemal podstawą ekonomii. Dlaczego tak ma być? Bo tak.

   O i bonusik, system w oczywisty sposób będzie dążyć do feudalizmu jeśli nagle wzrost gospodarczy zwolni, bo właściciel ziemi może wziąć ~całą wartość wyprodukowaną na tej ziemi za sam fakt jej posiadania.

   No ale czego się nie zrobi, by był "kapitalizm" (pusty termin praktycznie już). Można rozwiązać problem sprawiając by kupno ziemi było nieopłacalne w celu ekstrakcji tej wartości, by było czysto użytkowe - i do tego zdobyć gigantyczne źródło pieniędzy dla społeczeństwa, i tym samym przestać opodatkowywać pracę...

   Ale nie ma nawet debaty o tym. Nie mainstreamowej. Jak i na temat wielu innych idei które mogłyby pomóc. Bo obecna implementacja "demokracji" to jest farsa.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_warto%C5%9Bci_gruntu

   To, w połączeniu z UBI jak najbardziej mogłoby pomóc. UBI to prosty mechanizm oparty na wolnym rynku który nie ma nic wspólnego z gospodarką centralnie sterowaną. Ostatnio przetłumaczyłem tekst takiego kapitalisty w jaki sposób rozwiązało by to wiele problemów. Wrzuciłem jako znalezisko, co oczywiście nie spotkało się z żadnym zainteresowaniem, co przewidywałem. Oczywiście wszystkie znaleziska na głównej są dużo wartościowsze, heh!

   @puto: Widzę że w sumie zalinkowałeś oryginał. W ogóle to masz więcej specyficznie na temat LVT (link w ten sposób bo kilka razy zalinkowałem i najwyraźniej hiper-zaawansowane antyspamowe filtry Wypoka się uaktywniły):
   astralcodexten substack com /p/your-book-review-progress-and-poverty

   @Herubin: To nie jest CIT.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: gdybym mógł zaplusować 10 razy to dałbym 10 plusów ( ͡° ͜ʖ ͡°) najlepszy komentarz tutaj

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: Problemem jest to że zawsze jakaś grupa ludzi nieproduktywna chce mieć takie same profity jak ta produktywna mimo tego że nic nie dokłada do gospodarki a nie własność prywatna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pavulon12345: Problem jest taki, że jak za dużo ludzi nagle spadnie poniżej pewnego poziomu to się skrzykują i wieszają tych co mają lepiej, bo uświadamiają sobie, że gorzej już być nie może. Kilka takich przypadków w historii już było i ja też jakoś sobie nie wyobrażam, żeby mogło się to stać w dzisiejszych czasach, ale Ci poprzedni też sobie nie wyobrażali. Generalnie za duże nierówności powodują niepokoje społeczne i to nie jest korzystne dla nikogo.

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle, że nie da się zmienić ludzkiego systemu wartości ot tak, pstryknięciem - obywatele nie przestaną cenić pieniędzy ani dążyć do gromadzenia bogactwa tylko dlatego, że wyda się odpowiedni dekret.

   @jagoslau: Niestety masz racje. Myślę że ludzie mają w genach tendencje do bogacenia się. Bo bogactwo i władza to teoretycznie najlepszy sposób na sukces reprodukcyjny - pozwala zdobyć najlepsze kobiety i wykarmić dużo dzieci.
   Tylko dawniej, w społecznościach zbieracko-łowieckich, możliwość gromadzenia bogactwa była bardzo ograniczona. Nawet jeśli ktoś pracował dużo ciężej, upolował dużo zwierzyny to nie miał jak jej przechowywać. Mięso się szybko psuło, a skóry są kłopotliwe w długim przechowywaniu i transporcie. Jeśli co chwilę trzeba było obóz przenosić w inne miejsce to naturalnie zmuszało do ograniczenia posiadanych rzeczy.

   Gdy tendencja ludzi do gromadzenia bogactwa spotykała się z ograniczeniami trybu zbieracko-łowieckiego to wytwarzała się naturalna równowaga. Ludzie gromadzili to co im było na prawdę potrzebne, bo zbytnie gromadzenie miało za wiele minusów.

   Teraz mamy pieniądze czy akcje, które dają nieograniczone możliwości przechowywania bogactwa. Już nie trzeba nawet papieru przechowywać - wystarczą cyfry w systemach komputerowych. Jeden człowiek może teoretycznie posiadać więcej bogactwa niż wszyscy pozostali ludzie na ziemi. Technicznie to nie tylko możliwe ale i stosunkowo proste. Może dlatego teoretycznie przeciwne ustroje - kapitalizm i komunizm, w pewnym stopniu prowadzą do tego samego - do powstania grupy bardzo bogatych, których bogactwo wypracowywane jest przez miliony biednych. Oba systemy nie uwzględniają ludzkiej psychiki, stąd nawet jak założenia wydają się fajne to w praktyce są same wypaczenia.

   Rozwiązanie na ten tytułowy zap!!%?@? na kredyt na mieszkanie jest bardzo, bardzo proste. Podatek od wartości gruntu, coś około 90%.

   @Sinity: Obawiam się że podatek od gruntu byłby tylko częściowym rozwiązaniem. Jak by opodatkować grunt to najbogatsi zaczęli by lokować kapitał w inne miejsca. Grunt może byłby bardziej dostępny, ale pewnie wywindowało by to ceny innych towarów (materiały budowlane, minerały?). Najlepiej gdyby do współczesnego świata przenieść ograniczanie gromadzenia bogactwa z czasów zbieracko-łowieckich. Jak by to konkretnie miało wyglądać - nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego?

   @jagoslau: Temat znam sprzed 10 lat.

   Dzisiaj jest ruszany tylko dlatego że można pod fajną ideą przemycić de facto utworzenie systemu klasowego nieposiadającego plebsu i godlike nadzorców

  •  

   pokaż komentarz

   Jak by opodatkować grunt to najbogatsi zaczęli by lokować kapitał w inne miejsca.

   @dr00: Ale to nie jest samo w sobie takim problemem. Przenieśliby to w miejsca gdzie pcha to ekonomię do przodu, być może. Nawet jeśli - to jest to krok do przodu.

   Tyle że wszystko rozbija się o to że nie ma jak takich kroków do przodu poczynić. Większość ludzi nawet nie próbuje myśleć nad policies dyskutując o polityce. Tylko jakieś abstrakcyjne bitwy o puste ideały. Nawet jeśli chciała by tego większość... to nic. Można by to poprawić poprawiając system, demokrację - ale tutaj istnieje ten sam problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: ubi też nie ma zbyt szansy zadziałać, że gdy wszyscy go dostaną (a na tym polega, nie?), to zwiększy zdolność kredytową całego społeczeństwa. To zaś niemal automatycznie spowoduje proporcjonalny wzrost cen nieruchomości i dalej to już z górki, bo koszt zamieszkania ponoszą wszyscy, więc jest presja na wzrost płac, a za tym wzrost cen wszelkich innych usług i produktów.
   Przy systemie monetarnym gdzie pieniądz tworzy się poprzez dług ubi "zostanie połknięte". Po wprowadzeniu ubi, wszyscy będą mieć taką samą siłę nabywczą, jak mieli przed. Tylko, że już ubi się nie da wtedy łatwo wycofać. Także jedyne co zyskamy dzięki ubi, to kolejne chomąto systemowe, bo urzędas na pewno będzie miał możliwość ubi zawiesić gdy się nie będzie tańczyć tak jak nam zagrają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ansiichan: @t_e_o_m_o: to są wizję idealistyczne, które raczej się nie ziszczą. Globaliści prędzej nas zutylizują na kompost niż będą automatami nam produkować dobra i dawać pieniądze abyśmy mogli te dobra konsumować.
   "Najlepsze", co się może dzięki ubi uzyskać to kolejny dystopijne narzędzie kontroli, patrz: mój poprzedni komentarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau:
   Tak to wlasnie dziala. Ta slynna polska zawisc jest pozostaloscia po PRLu. Ludzie niczego nie mieli lub mieli to samo wiec jakis lepszy ciuch, buty, nieco inne lepsze meble czy jakas p%!?%%!a wywolywaly zazdrosc. Nie mowie juz o lepszym domu typu willa ( na tamte czasy zwykle 1 pietrowy betonowy klocek obrzucony napredce szarym tynkiem) czy ,,zachodnim'' samochodzie. Taka osoba to juz byl bogacz o ktorym gadali wszyscy ze zlodziej. Czesto tak bylo ale czesciej byla to osoba z inicjatywa np tzw ,,prywaciarz'' albo ,,badylarz''. Okreslenia pogardliwe nie bez powodu. Oznaczaly ze ktos ma wiecej od innych. Wprawdzie dzieki wlasnej inicjatywie i pracy ale dla homo sowieticus to niepojete wiec zlodziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jagoslau: myslę że to jest przede wszystkim konsekwencja faktu że tacy Papuasi nie bardzo w ogóle znają pojęcie kapitału, a to dlatego że nie mają technologicznych możliwości gromadzenia go.

   Nie ma lodówki, jak upolujesz więcej niż dziś jesteś w stanie zjeść to się zepsuje, więc lepiej dać koledze.

   A z drugiej strony, bardziej istotnej - jak już upolujesz wystarczająco dużo żeby się dziś najeść, to nie ma sensu już więcej "pracować" na swoje potrzeby tego dnia, bo po prostu nie ma sposobu na to żeby bardziej zaspokoić swoje potrzeby. Na jutro nie napolujesz jedzenia, bo do jutra się zepsuje. A poza jedzeniem w zasadzie niczego nie masz i nie potrzebujesz.

   Dla odmiany współczesny człowiek w nowoczesnej cywilizacji, jak już zarobi na dzisiejszy obiad, to może jeszcze zarobić na jutrzejszy, i ten za dwa dni i trzy i miesiąc i za dziesięć lat. I na samochód, i na wycieczkę na koniec świata, i na studia dla dziecka, i na leczenie jak zachoruje. I na ten telewizor co go kupił wczoraj za pieniądze których jeszcze nie miał. I tak dalej.

   Różnimy sie przede wszystkim tym że u nas jest po co pracować, a u Papuasów po prostu nie ma nawet jak wykonać więcej użytecznej pracy po tym jak już zrobisz dzisiejszy obiad. Możesz pewnie ewentualnie naostrzyć dzidę czy poprawić liście palmy na dachu chaty, ale to i tak bardzo mało. Jest bardzo mało sposobów na gromadzenie kapitału. Nie ma czego posiadać, nie ma czego zbierać i kumulować i na co pracować.

   Już w prymitywnych rolniczych społecznościach jest inaczej. Jakieś prawo własności zaczyna mieć sens, zaczyna mieć sens posiadanie więcej niż pełnego brzucha. Możesz mieć o krowę więcej, większy kawałek dobrego pola, zapas zboża na zimę i przyszły rok, udrożniony kanał nawadniający... jest coraz więcej sposobów na to żeby zrobić więcej pracy dzisiaj która zwróci sie później.

   No i przypuszczalnie gdyby takim Pauasom dać coś co można posiadać i czego posiadanie ma sens i wartość, to też (przynajmniej niektórzy z nich) by zaczęli więcej pracować żeby mieć tego więcej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Swoją drogą może właśnie o coś takiego chodzi w tym "nowym porządku"; "you'll own nothing and you'll be happy"? Trzeba poczytać. Nie chcę przez to powiedzieć że to dobry pomysł, bo w to wątpię, nawet jeśli intencje są dobre (w co też wątpię), to takie ingerowanie w naturalny porządek rzeczy rzadko się kończy dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   Większość ludzi nawet nie próbuje myśleć nad policies dyskutując o polityce.

   @Sinity: Zgadzam się że brakuje spojrzenia z wyższej perspektywy i zastanowienia się nad zasadami. Choćby z jednej strony jest ostatnie nastawienie na ograniczenie plastiku, segregacje śmieci, recykling. Jednak nadal gospodarka oparta jest na ciągłym wzroście konsumpcji, gdy zasoby ziemi są ograniczone. Żeby to był chociaż wzrost jakości i rozwój nowych technologii. Jednak w praktyce wzrost to zmniejszanie jakości produktów, żeby szybiej się psuły i żeby częściej kupować nowe. Albo produkcja i wciskanie ludziom jakiś niepotrzebnych gadżetów, które po kilku minutach zabawy idą do śmieci. Czy też coraz częstsze wypuszczanie nowych modeli, które różnią się głównie nazwą.
   Bez zastanowienia się nad kluczowymi zasadami (tu gospodarka oparta na wzroście konsumpcji) wszystkie inne kroki to będą tylko pozorowane działania. Podobnie to wygląda w innych tematach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ansiichan: A będzie tak, że staniesz się nikomu niepotrzebnym śmieciem, który zostawia tylko ślad węglowy. Dostaniesz dochód gwarantowany, żarcie z przydziału, mieszkanie w kontenerze pomiędzy 10 tys. innych kontenerów. A potem przymusową kastrację. I będziesz miał gówno do gadania.

  •  
   ansiichan

   -1

   pokaż komentarz

   @jakub-dolega: owszem, no i ? nie stanie się to za mojego życia, ale to jest nieuniknione, będzie okres przejściowy gdzie wyginie we względnym komforcie większość bezużytecznej populacji, zostaną tylko ci uznani za wartościowych ale to truizm, co proponujesz, zatrzymać automatyzację ? przestać się rozwijać, wrócić do pracy ręcznej ? naturalnym kolejnym krokiem rozwoju jest MNIEJSZA ilość ludzi, nie większa, bo dużo ludzi jest po prostu zbędnych, a co najistotniejsze, nie będzie dla nich zajęcia, i o ile w przypadku kobiet to jest naturalny stan rzeczy to mężczyźni definiują się i są wstanie być szczęśliwi tylko poprzez bycie przydatnym dla współplemieńców, i będą masowo popełniali samobójstwa, co już widać. mężczyzna żyje po to aby czuć się potrzebnym, w momencie w którym przestaje takim się czuć zwykle skacze z dachu. zresztą, jeżeli mysia utopia ma przełożenie na ludzi, a pewnie jakieś ma, to żadne kastracje nie będą potrzebne, ludzie sami stracą popęd seksualny

 •  

  pokaż komentarz

  Raz biznesmen szef siedmiu spółek, sześciu banków
  Pięciu hoteli i czterech luksusowych kółek
  Miał znajomych w AWS, mój Boże
  Jednym słowem wiodło mu się nienajgorzej
  Idylla - mogło by się wydawać
  Z tym, że podupadł na zdrowiu
  Mo a w sumie to miał zawał
  Wyszedł z tego, co miał nie wyjść, a jak?
  Wziął go lekarz i powiedział tak:
  "Panie, co tak spieszno panu z tą ciasną trumnę?
  Masz pan żonę, masz pan dzieci, weź pan urlop
  Rzuć pan wszystko, serce może walnąć w każdej chwili
  I sp?#@??#aj na wakacje, nie wiem, do Brazylii!?"
  Ziomek się przestraszył, w końcu zawał to nie katar
  Wsiadł w samolot i na drugi koniec świata
  A tam: spacer, relaks, joga, chuje muje
  Mówił "Tak, teraz odpoczynku potrzebuję"
  Tu się rzecz komplikuje, bo po dwóch dniach lenistwa
  Cała nadzieja na powrót do zdrowia prysła
  Otóż była tam przystań, w tej mieścinie rzadkiej,
  Na którą nasz bohater trafił przypadkiem
  pomyślał: "O, tu ludzie pracy są też"
  I podszedł do rybaka który chlał wino, zresztą piąte
  Popatrzył i żeby zaczął gadkę chyba, powiedział:
  -No co tam słychać panie rybaku?
  A rybak na to:
  -A dobrze, dzisiaj rano wstałem
  Odbiłem łódkę, trochę popływałem, kurwa
  Przez godzinę wyłowiłem ryb z piętnaście
  I odpoczywam sobie od południa tutaj właśnie
  -Od dwunastej? - krzyknął biznesmen - Od dwunastej już masz wolne?
  -A co? Siądę tu gdzieś i wino pierdolnę
  Biznesmen chociaż na wczasach poczuł się w żywiole:
  -Pozwolisz, że dam ci radę...
  -A co? Pozwolę!
  -Jak to k@%@a? O dwunastej dzień pracy skończony?
  Przecież mógłbyś zarobić więcej, tylko pomyśl!
  Połowiłbyś od rana, aż do chwili kiedy słońce znika
  I po tygodniu miałbyś pana pomocnika
  Po miesiącu kupiłbyś drugą łódkę, a potem trzecią
  Po roku śmigałbyś pięknym miejskim kutrem
  Później drugim, siódmym i tak dalej...
  Stary, wielka firma - czy to nie brzmi wspaniale?
  Tu rybak przerwał:
  -Panie, muszę powiedzieć, że pomysł niezły
  Ale ze mną co bedzie?
  -Jak to co? Będziesz odpoczywał sobie!
  -Tak? No a co ja teraz robię?

 •  

  pokaż komentarz

  Lepiej siedzieć i pierdzieć w kamień? Bez pracy białego człowieka nie było by takiego postępu cywilizacyjnego i dalej byśmy siedzieli jak Papuasi na kamieniu i w niego pierdzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @t1dzej: super by było - teraz żeby posiedzieć na swoim kamieniu musisz wydać 200+ tys zł na dzialke, z każdego innego mogą cię pogonić właściciele, albo inne służby.

  •  

   pokaż komentarz

   @t1dzej: dokładnie. kluczem jest klimat. w krajach których całymi dniami jest diabelnie gorąco niczego nie chce się robić. Widać to w samej Europie, inna mentalnośc jest w krajach ciepłych (większy luz, sjesty) a inna w krajach zimnych (spina, praca). po prostu jakby taki Papuas mieszkał na wygwizdowe i nic nie robił zmarzłby z zimna w zimie. Słowianin już tysiąc lat temu musiał zap!???$?ać żeby narąbać drewna i zbudować chatę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ProofOfConcept: Nie manipuluj. Jak dobrze poszukasz to swój kamień znajdziesz w lesie, to teren państwowy tak jak lasy Papui-Nowej Gwinei Możesz sobie na nim siedzieć i pierdzieć do woli, nie potrzebujesz do tego mieć dom.

  •  

   pokaż komentarz

   siedzieli jak Papuasi na kamieniu i w niego pierdzieli

   @t1dzej: A skąd pomysł, że Papuasi mają ciągle problemy żołądkowe?
   Siedzielibyśmy na kamieniu, opalali się, podjadali owoce i rozmawiali z przyjaciółmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @t1dzej: i niby w lasach panstwowych tak sobie mozesz siedziec, tak? A pamietasz niedawne zakazy wstepu do lasu, bo smiertelne przeziebienie covidoe? Co prawda nikt nie wie, czemu lasy, bo to przeziebienie chyba wsrod bobrów nie bylo, ale rzednicy moga zamknac wszystko jedna pieczatka.
   W dodatku czasem zejsc ze sciezki to juz przestepstwo, ze o rozpalaniu ognia nie wspomne.

  •  

   pokaż komentarz

   @t1dzej: no i cały dzień se taki typek chilluje grzyba, a C y W i L i Z o W a n Y b I a Ł y C z Ł o W i E k musi zap%$$!$%ać w fabryce azbestu na dwie zmiany żeby go z mieszkania 15m2 nie wyj%$@li na ulice. Panie, ale w końcu cywilizacja xD

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikireks: oni budują chaty, ciekawe jaka afera by u nas była jakby ktoś sobie altanę na dziko w lesie postawił i zamieszkał - leśnicy, policja, psychiatra w końcu. Co innego swoj prywatny las, albo twierdza Kulczykow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fenoloftaleinowy_Chrabaszcz: no ale po 60 latach pracy ma szanse splacic dach nad glowa i w miedzyczasie moze nawet sobie netflixa obejrzec, jak baba rzuca facetami jak jakis szatan. Papuasi moze i chate maja szybciej, ale netflixa to juz na przyklad nie maja.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikireks sprawdz ceny lasu, z minimalnej pensji bez problemu mozesz spory kawalek lasu kupic.

  •  

   pokaż komentarz

   super by było

   @ProofOfConcept: To słuchaj- zostaw harnasie na miesiąc i masz na bilet na takie wyp!#%#?#ewo. Możesz nawet nie brać podręcznego. Pakujesz dupę w samolot i jesteś.
   Dostęp do usług zdrowotnych- żaden, stomatolog to niepotrzebny gadżet, jeśli jest dłuto i kamyk. Zęby zresztą też.
   Dostęp do rozrywki- żaden, ew. "gała" krowim pęcherzem lub "gała" od lokalnej bazy wirusów
   No jest ciepło przez 365 dni w roku, ale jak przyjdzie monsun/ el nino / cokolwiek większego niż 365-dniowa średnia pogoda, to nie masz dachu nad głową.

   No i najważniejsze- Dostęp do internetu xD- A co to internet?

   I taki mądry wykopek nie wchodzi na wykop i nie p!#%#?#i, jak to jest wspaniale, bo może sobie siedzieć na dupie i pierdzieć, chyba że akurat dziabnął bo pająk albo inny wąż, wtedy umiera xD

  •  

   pokaż komentarz

   musisz wydać 200+ tys zł na dzialke

   @ProofOfConcept: znalezienie działki za max 5 tysięcy to 3 minut roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   @mazaken: hehe. Cywilizowany biały człowiek nie będzie przecież na "zadupiu" mieszkał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Niby każdy chciałby mieć spokój, mieszkać w dżungli, ale jak przychodzi co do czego to tęsknią za miastem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ProofOfConcept:
   Nigdy i tak twoj nke bedzie. Jakby byl twoj to na dzialce moglbys wyciac drzewo a bez pozwolenia nie mozesz. Moglbys wybudowac dom ale wiekszego niz garaz plus schowek na kosiarki traktorki tez nie wybudujesz bo musisz prosic o pozwolenie. Jak sie okaze ze tam jest np ropa to dzialka jest tylko do 1m wglab i ropa nie twoja, nie mowiac o np zyle zlota. Jak zaplanuja cos przebiegajacego przez niby twoja dzialke i sie postawisz to maja prawo cie wywlaszczyc i usunac.

 •  

  pokaż komentarz

  ...ależ to idzie naprawić bardzo łatwo, bez psucia kapitalizmu. System kapitalistyczny ma wiele ograniczeń, państwo pilnuje wielu gałęzi gospodarki. Po prostu należy wypieprzyć z rynku nieruchomości mieszkalnych instytucje. Wielkie fundusze skupujące mieszkania, by zwyczajnie je trzymać i czekać na wzrost wartości. Są fundusze, które nawet nie wynajmują nabytych nieruchomości, bo nie chcą się bawić w drobnice i remonty. Wykupią np. kilkaset lokali, a za 3 lata sprzedadzą drożej.

  W takim Londynie, te drogie apartamenty stoją puste, służą jako lokata kapitału.