Młodzi Amerykanie chcą socjalizmu

Młodzi Amerykanie chcą socjalizmu

Skumulowana inflacja CPI w latach 1971-2020 wyniosła 630%, a średnia płaca wzrosła jedynie o 240%. Jednocześnie średnia cena domu wzrosła o 1250%, a średnia wysokość czynszu o niemal 900%. Średnia pensja w USA w latach 70 wynosiła ok. 10 000 USD rocznie, a nowy dom kosztował ok. 25 000 USD.

 •  

  pokaż komentarz

  ale właśnie problem opisany w tym znalezisku jest spowodowany socjalizmem XD jak sie finansuje programy społeczne z długu to się bogaci najbogatszych. Problem niestety jest taki że 90% ludzi nie ma pojecia jak działa ekonomia i finanse a posiadaja prawo do głosowania

 •  

  pokaż komentarz

  Dzisiejsze pokolenia zap%?##??aja jak głupi a jak im wyjdzie, znajda dobra prace spalca kredyt to czuja dumę i z góry patrza na tych co im nie wyszło albo jakiś seba nap%?##??a 10 lat u Niemca żeby mieszkanie po babci wyremontować i ślub zrobić :D nikt z nich nie zastanawia sie czy tak powinno być i o co tutaj chodzi

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: jak jesteś ogarnięty to za 10 lat w niemczech wybudujesz dwa domy

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy: O tym mowie :D dajemy się zagonić w jakas chora gre i rzeczy typu auto czy dom stają się głównym celem egzystencji zamiast rozwój

  •  

   pokaż komentarz

   jak jesteś ogarnięty to za 10 lat w niemczech wybudujesz dwa domy

   @Morfeusz_krul_stulejarzy: tak, ogarnięty i musi jechać na budowę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kiedysbedeczerwonka: chyba w wykopowej rzeczywistości, gdzie średnia zarobków to 25k

  •  
   P.......r

   +92

   pokaż komentarz

   @IlllI: Przecież socjalizm już częściowo funkcjonuje, w niektórych krajach 1/4 pracy narodu konsumowana jest przez benefity - może warto się raczej zastanowić jak to się ma do faktu, że musisz pracować tak dużo.

   źródło: i.wpimg.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy bądźmy szczerzy, do roboty na budowie specjalnych warunków nie trzeba spełnić, a byle małpę można nauczyć cegły kłaść.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy: ale to nie chodzi tylko o zarobki, tylko brudną, ciężką, fizyczną pracę, której ktoś inny nie chciałby wykonywać, nawet za wyższa pensję. Ja np nie chciał bym pracowac na budowie nigdy w życiu i dlatego pilnie się uczyłem, żeby nie pracować w pyłach, hałasie i z ludźmi o IQ australopiteka.

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: To się geniuszu nazywa gra w rozwój cywilizacyjny. Gdyby nie ten zap!$$!!! przez tysiąclecia dalej siedzielibyśmy w jaskiniach albo jako nomadyczne plemiona.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy: O tym mowie :D dajemy się zagonić w jakas chora gre i rzeczy typu auto czy dom stają się głównym celem egzystencji zamiast rozwój

   @IlllI Dokładnie. Zaczyna się to niewinnie od cukierków w sklepie i że nie możemy sobie czegoś odmówić. Możemy sobie wszystko kupić tylko potem stajemy się niewolnikami tych produktów. Niektóre laski bez makijażu nie wyjdą z domu, a auto i kredyt to musi być koniecznie podstawa życiowa?

   I tak wkręcają ludzi w konsumpcjonizm by byli od niego uzależnieni. Plastik wygodny bo nie widać stanu konta.

   W Niemczech jest duża kultura płacenia gotówką, a w UK sporo ludzi mieszka na barkach i w domkach letniskowych.
   Po co wspierać tą finansjerę? Można żyć skromnie i nie być niewolnikiem. Tylko trzeba się oprzeć podjudzaczom.

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI:

   to czuja dumę i z góry patrza na tych co im nie wyszło

   No nie wiem, całe mirko jest zaj??#ne hejtem na osoby którym się lepiej powodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego pilnie się uczyłem, żeby nie pracować w pyłach, hałasie i z ludźmi o IQ australopiteka.

   @Glikol_Propylenowy: Żal mi Cię... Masz świadomość że są ludzie dla których twoje IQ to właśnie poziom "australopiteka"?

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: Ale wiesz, że mam rację? To, że ująłem to w chamski sposób, wcale nie oznacza, że jej nie mam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A mnie nie musisz żałowac, dobrze mi się powodzi, lepiej zostaw trochę żalu dla tych, którzy go potrzebują, np dla Ukraińców. I nie porównuj mojego poziomu inteligencji, bo jest dużo wyższy niż innych ludzi, możesz jedynie wyrazić ubolewanie, że jestem chamem, bo jestem ale to ludzie mnie takiego stworzyli, sam byłem dobrze wychowany, niestety w tym społeczenstwie miłym się być nie da, bo obrywasz w dupę codziennie za swoje dobre serce. Niestety Polska robi z ludzi Januszy i nie będzie tu lepiej już nigdy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: budowa-budowlancy-poniedzialek-rano-obowiazkowo-trzeba-zapytac-mlodego-czy-grzmocil-w-weekend.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   chyba w wykopowej rzeczywistości, gdzie średnia zarobków to 25

   @Morfeusz_krul_stulejarzy: to rozumiem, że każdy ma j##?ć za minimalna, a każdy powyżej być j##?ny i oddawać debilom wszystko?

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: pytanie tylko czy to teraz jest zle czy poprostu w okresie od zakonczenia wojny do lat dziewiedziesiatych pewne obszary swiata jechaly na "kredyt" kosztem srodowiska i biedniejszych rejonow. Trzeba brac tez pod uwage fakt ze w 38 lat populacja sie podwoila a od wojny wzrosla 4x, konsumpcja zasobow przez jednostke wzrosla tez parokrotnie. Obecnie nasze zapotrzebowanie na surowce jest 5x wieksze niz 40 lat temu i bedzie sie podwajac co 17 lat. Jesli konsumpcja jest wieksza niz produkcja to znaczy ze zuzywa sie zapasy lub wykozystuje innych a to musi wkoncu jebnac. Osobiscie uwazam ze wczesniej takie obszary jak USA czy zachodnia europa zyly ponad norme a teraz wraca to do sytuacji gdzie mamy tyle na ile zapracujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   a byle małpę można nauczyć cegły kłaść.

   @nativ: powodzenia w mieszaniu w domu z ścianami nośnymi zrobionymi przez małpę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @obk: Oczywiście, że tak. A najlepiej widać to po tym, że w pewnych miejscach na świecie (np. w Polsce, w Chinach, czy w Indiach) poziom życia realnie wzrósł i to w stopniu bezprecedensowym, natomiast jedyne państwa, gdzie spadł, to bogaty zachód Europy oraz USA, które to państwa jechały przez stulecia na eksploatacji biedniejszych rejonów świata. Oczywiście polityka monetarna też dołożyła swoje, ale ona nie wzięła się znikąd - gdyby nie tani kredyt, to poziom życia spadałby w takich USA znacznie szybciej w ostatnich dziesięcioleciach, teraz po prostu płacą za odkładanie przez polityków tego momentu w imię słupków sondaży. Wychodki porównują się do Niemców czy Skandynawów, a powinni do Polaków 1990. Ale większość użytkowników tego serwisu nie miała nawet wtedy rodziców w wieku produkcyjnym xD Oczywiście my też mierzymy się z własnymi patologiami i problemami, ale są one inne niż w najbogatszych państwach świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @DooBeeDooBee: p0lack wybaczy ci wszystko tylko nie sukces

  •  

   pokaż komentarz

   @nativ: budowa to nie tylko cegły. Elektryka hydraulika.

   Dałbyś małpie po szkoleniu położyc elektrykę we własnym domu? Albo podłogówkę?

   Glazury nie dał bym takiej układać. A szpachlowanie, tynk tradycyjny czy dekarstwo....

  •  

   pokaż komentarz

   @Glikol_Propylenowy: uwaga zdradzam sekret. Można byc miłym, otwartym, pracowitym i szczęśliwie tutaj żyć, będąc otoczym innymi ludźmi. Miłymi, otwartymi i pracowitymi.
   Ty w swoim egoizmie i chamstwie jesteś zwyczajnym frustratem nie różniącym się niczym od emeryta skolconego z faktami TVN. Współczuję, bo moge sobie tylko wyobrazić jak to strasznie pali w środku.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomaszEn: kolego ale większość tutejszej elity widziała budowy z kanapy tatowego punta i wydaje się im, że budownictwo sprowadza się do malowania sufitu, do którego kiedyś zagoniła ich mame..

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież socjalizm już częściowo funkcjonuje, w niektórych krajach 1/4 pracy narodu konsumowana jest przez benefity - może warto się raczej zastanowić jak to się ma do faktu, że musisz pracować tak dużo.

   @Poemander: Miszczu ty może poczytaj, czym ten socjalizm jest w ogóle, bo się trochę kompromitujesz.
   A i w tych czasach, gdzie było niby lepiej w USA, to była bardzo silna progresja podatkowa. Szok, co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @obk nie będzie się podwajać co 17 lat bo obecnie zużywamy / zużyliśmy 20% wszystkich zasobów i surowców jakie na ten moment uznajemy za użyteczne w jakikolwiek sposób.

   To ile takich podwojeń jeszcze dasz radę zrobić? Jedno tak. Dwa już trudno, byś musiał wygrzebywać te zasoby nawet z Syberii i Antarktydy. Trzech się nie da.

   Ten niczym nieograniczony konsumpcjonizm upadnie i to już za kilka lat. Polityka celowego postarzania produktu już kopie w dupy producentów telefonów na przykład. Bo się kończą materiały do produkcji układów scalonych i nie można naganiać motłochu na nowy telefon co rok. Podobnie z samochodami. Zamiast wciskać ci nowy co 5 lat będziesz jeździł jednym przez 15 lat bo nowego nie będzie. Już teraz się czeka rok albo i dwa jak chcesz sztukę taka typowo prosto z linii produkcyjnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Poemander: W Polsce to tylko 16%, a jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w UE. Zatem widać przyczyna jest inna. Np. różnice wynagrodzeń za te samą pracę w poszczególnych krajach, czy stopień opodatkowania obywatela.

  •  

   pokaż komentarz

   nikt z nich nie zastanawia sie czy tak powinno być i o co tutaj chodzi

   @IlllI: wincyj socjalizmu wincyj - na pewno będziecie zap%??%@!ać mniej mając więcej patologii i nierobów na utrzymaniu xddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

  •  

   pokaż komentarz

   @TomaszEn: Kładzenie kabli i podłogówki to trudne do ogarnięcia prace? XD

   Masz projekt i kładziesz według niego. Chyba właśnie tylko ktoś z IQ australopiteka uzna to za trudne zajęcie. Podpinasz pod rozdzielacz i lecisz do pomieszczenia, robisz ślimaka na tej folii w kratkę żeby było łatwo wyznaczyć odległości, przypinasz pistoletem do styropianu, wracasz do rozdzielacza i zrobione, nawet nie ma czego zepsuć, no jeszcze dylatacje w drzwiach. To już trudniej te cegły kłaść i to znacznie, bo zaprawę trzeba dobrze rozmieszać.

   Ja to robiłem 2 razy w życiu i po 5 minutach wiedziałem co i jak. Teraz pokaż mi mirka z budowy który po 5 minutach będzie umiał cokolwiek zaprogramować, albo zrobić operację.

  •  

   pokaż komentarz

   @Luciferrrro: w kurniku możesz se układać proste kable i swoją podłogówkę. Zapraszam do domów 170 metrowych gdzie kladnie się setki km kabli. Do wszystkiego od domofonu po firanki w oknach.
   Albo do zrobienia obróbki dekarskiej. Obrobienia komina na start.

  •  

   pokaż komentarz

   @falconiforme: można też nie żyć skromnie i też nie być niewolnikiem. Posiadanie kredytu np. na dom nie równa się byciu niewolnikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomaszEn: No ale od tego to masz projekt zrobiony przez kogoś ogarniętego, a później robi się według projektu. Elektryka bardziej skomplikowana, ale prawda jest taka że 90% kabli ułoży ktoś bez żadnych kwalifikacji, jedynie pod nadzorem kogoś ogarniętego.

   W budowlance nie bez powodu taka jest hierarchia cech potencjalnego pracownika:
   1. Czy nie kradnie
   2. Czy nie zapije
   3. Czy potrafi zap#?$$#%ać i ma chęć do pracy
   4. Czy ma jako-takie zdolności manualne i umysłowe
   5. Czy zna się na robocie

   Umiejętności są na ostatnim miejscu, bo większość prac składa się z prostych czynności, których nauczysz bez problemu każdego kto coś tam ogarnia manualnie i umysłowo. Wiadomo że trzeba być inteligentnym itd. żeby w tej robocie wybić się, robić dobrze i pójść na swoje. Ale do bycia przeciętnym budowlańcem, to nie trzeba wiele.

  •  
   P.......r

   0

   pokaż komentarz

   @beliar_ttl: Polacy pracują dużo ale mało wydajnie. Były na ten temat raporty, dlatego ta perspektywa nie jest tutaj do końca miarodajna.

  •  

   pokaż komentarz

   @nativ: juz widzę jak zatrudniasz byle małpę która ci wybuduje proste ściany w domu trzymając sie planu

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy Ja za 5 lat kupiłem mieszkanie i dom postawiłem. Nie wiem dlaczego cię minusują wystarczy oszczędnie żyć ale kiedy ja odkładałem moi rówieśnicy się bawili a teraz jest płacz . Zanim dasz minusa sprawdź bo robiłem AMA nawet jak tanio kupić mieszkanie i wybudować dom są fotki aktów notarialnych i mame i tate nie pomagało

  •  

   pokaż komentarz

   @wacek901: ja za 6 lat kupiłem działkę i dom od deva w rozwiniętym mieście powiatowym w dobrej lokalizacji i rejonie z perspektywami. A nie zakrzywiam rzeczywistości i nie jestem jak każdy tutaj 25k. Wystarczy rozsądnie dysponować swoimi oszczędnościami, inwestować trochę, ale ogólnie konsekwentnie odkładać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morfeusz_krul_stulejarzy no właśnie, jak jesteś ogarnięty. Kiedyś po prostu pracowałeś bez tego pędu i było.

  •  

   pokaż komentarz

   @IlllI: Ja zap$?$%!!am przez 5 miesięcy w roku a przez resztę czasu jeżdzę po świecie. Czuję, że żyję. Nie wyobrażam sobie pracy non stop i wakacji 2 tygodnie w roku lub mniej. To marnotrawienie życia.

  • więcej komentarzy(28)

 •  

  pokaż komentarz

  Młodzi Amerykanie nie chcą socjalizmu. Chcą tylko standardów krajów rozwiniętych których nie mają. Takich jak:
  powszechna służba zdrowia która nie jest darmowa tylko dla najbiedniejszych i nie trzeba od niej bankrutować,
  darmowej lub tańszej edukacji wyższej i kursów po szkole średniej,
  płatnych urlopów wypoczynkowych, chorobowych, wychowawczych a nie że jak nie pracujesz to dostajesz 0 kasy

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: tylko ci amerykanie myślą, że ta służba zdrowia jest darmowa... a ona nie jest darmowa. ostatnio załaciłem 1000zł za samo zdrowotne ;-/ i pewnie na poważne badania lub operację musiałbym stać w długiej kolejce - a nawet mógłbym czekając umrzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   że ta służba zdrowia jest darmowa... a ona nie jest darmowa.

   @severnight: Zapewne jednak względem ich, nasza to groszowe sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: sęk z tym, że jeśli ich służba zdrowia stanie się powszechnie dostępna - mogą mieć gorsze problemy od nas z dostępem do lekarza

  •  

   pokaż komentarz

   @severnight: Jeśli dobrze sobie zbudują podstawy to myślę że nie będzie takiego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko ci amerykanie myślą, że ta służba zdrowia jest darmowa...

   @severnight: wiedzą że z podatków, jak mają prywatne to i tak pracodawca zabiera im z wypłaty
   Chodzi o to że jak na ulicy masz wypadek albo wylew to nie wychodzisz ze szpitala z rachunkiem na 100 tysięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: Z drugiej strony, pracujący w Polsce płacą podatek na ZUS/NFZ, ale żeby iść do dentysty (jak i wielu innych lekarzy), to trzeba już zapłacić. Większość Polaków nie widzi w tym sprzeczności ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   tylko ci amerykanie myślą, że ta służba zdrowia jest darmowa...

   @Czesterek: @severnight: oni nie chcą darmowej. Chcą dostępnego (w ramach ich pensji) ubezpieczania dzięki któremu nie będą się bali skorzystać z pomocy lekarskiej. I nie obchodzi ich czy będzie to państwowe, czy mozliwe do wykupienia w korporacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek:

   Młodzi Amerykanie nie chcą socjalizmu. Chcą tylko standardów krajów rozwiniętych których nie mają. Takich jak: powszechna służba zdrowia która nie jest darmowa tylko dla najbiedniejszych i nie trzeba od niej bankrutować,

   Najbiedniejsi mają finansowaną służbę zdrowia. Osoby o wyższych dochodach na państwowym modelu tylko tracą bo to oni go finansują. Jest to naiwne myślenie wbrew swoim interesom.

   Gdyby trochę bardziej myśleli to przede wszystkim chcieliby ułatwienia zostania lekarzem bo USA mimo importu lekarzy z zagranicy ma ilość lekarzy na poziomie Polski przez co lekarze zarabiają fortuny a ceny idą w kosmos. Gdy podaż usług medycznych jest sztywna to dosypywanie kasy jedyne co powoduje to zwiększenie cen a dostępność usług wręcz spada (przez mniejszą chęć do robienia nadgodzin na skutek wyższych podstaw).

   płatnych urlopów wypoczynkowych, chorobowych, wychowawczych a nie że jak nie pracujesz to dostajesz 0 kasy

   Czyli mniejszych pensji. Urlopy to nie jest żaden przywilej. Firmy po prostu dostosowują pensje do liczby godzin i w USA masz większą podstawę z tego powodu. No ale to jest to naiwne myślenie, że coś jest za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli dobrze sobie zbudują podstawy to myślę że nie będzie takiego problemu.

   @sylwke3100: I myślisz tak bo? Ceny w USA są takie nie bez powodu. Mają tam bardzo mało lekarzy, duże koszty ubezpieczeń od błędów lekarskich i ciągle dosypują pieniądze licząc, że dodatkowa gotówka coś zmieni. Mówienie, że nagle upaństwowienie systemu cokolwiek pomoże to poziom wiary w świętego mikołaja. Już teraz USA wydaje na służbę zdrowia więcej niż kraje zachodnie z budżetu. Sprowadzanie wszystkiego do dyskusji o tym jaka to zła jest ta prywatna służba zdrowia powoduje ignorowanie rzeczywistych podstaw problemów i przyczynia się do pogorszenia sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: W usa jak nie jesteś leniem to też nie bankrutujesz po wizycie w szpitalu. Tylko, że decydujesz czy chcesz jesteś za 50 czy 299$ miesięcznie. Od tego zależy co Ci przysługuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamillus ale trzeba płacić za każdą osobę w rodzinie, nie że raz wezmą ci podatek I nie ważne czy masz 1 czy 6 dzieci, każdego trzeba osobno ubezpieczyć. A na koniec i tak płacisz np w kwartale do 2000 dolarów i dopiero jak przekroczysz to to pokrywają i jeszcze masa tych kruczków co pokrywa ubezpieczenie a co nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @relk: teoretycznie dentystę masz na NFZ jak i wszystkich lekarzy a ze usługa gorszej jakości bądź musisz dłużej poczekać to już inna kwestia

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: W narracji wykopu rzeczy które wymieniłaś to dosłownie komunizm xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: tak i nie. Dopłata za żonę/męża przy pakiecie 300$ to 45$. Nie wiem ile za góniaka, bo mnie to akurat nie interesowało już, ale w lipcu się dowiem ;)
   Moja dziewczyna należała do tych "młodych socjalistów" do czasu gdy zobaczyła jak to w praktyce wygląda u nas. Wyleczyła się skutecznie.
   Przede wszystkim w przypadku długów można tam ogłosić bankructwo, gdzie nie zabiorą Ci za to domu, a konsekwencją praktyczną jest brak możliwości zaciągnięcia kredytu przez 5 lat i karty kredytowej przez... rok.
   Boli jedynie, że ma się tylko 15 dni PTO rocznie, ale z drugiej strony państwo nie pożera 41% podatku od specjalistów.
   W przypadku technika (65k$ income) efektywny podatek to 17% i przy zaupach 6% odpowiednika VAT. Koniec.
   To co dochodzi później to podatek od nieruchomości, który jest odczuwalny, ale nie bolesny.

   Przy dwóch osobach i 265k$ income efektywny podatek to już 28%. U nas przy tych samych warunkach wychodzi 37% i do lekarza musisz czekać pół roku (u nich w tych pakietach za 300$ masz na jutro, bo w interesie ubezpieczyciela jest, aby nie zachorować poważnie). Składkę emerytalną (401k) możesz w każym momencie wyciągnąć z opłatą karną 10% lub wziąć z niej dodatkową pożyczkę.

   Z tymi szpitalnymi rachunkami grozy to zazwyczaj manipulacja - ktoś na reddita wstawia rachunek na 300k$, po czym okazuje się, że realnie do zapłaty miał 4000$, a finalnie zapłacił 200$. Jest to po prostu system, którego nie rozumiemy tutaj.
   Oczywiście przy minimalnej wydanie 300$ na ubezpieczenie boli, ale masz wybór czy chcesz 300$ z full service czy 70$ z podstawową dentystyczną. I przy zarokach 65k$ rocznie na singla jest to jak najbardziej normalny wydatek, a są to zarobki technika. Specjalista wyciąga 150k-300k$ rocznie. Ah - nawet przy maksymalnych pakietach płaci sięzryczałtowaną opłatę za wizytę, która jest refundowana jeżeli było zagrożenie życia. Zależnie od ubezpieczyciela to opłata na poziomie 20$-100$. Chodzi oczywiście o odkorkowanie opieki zdrowotnej żeby nie zalegały tam stare baby (seniorzy 65+ mają chyba zawsze 20$) i hipohondrycy.

   Tam jest inny problem - młodzi mają ciężki start, bo dopiero 30+ zaczyna sięzarabiać sensowne pieniądze ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @severnight: 1000 zł to 250$, za tyle w amerykańskim szpitalu to nawet Paracetamolu nie dostaniesz...

  •  

   pokaż komentarz

   teoretycznie

   @Zuberbuber: teoretycznie z bólem zęba wytrzymasz 6 miesięcy?

  •  

   pokaż komentarz

   @relk: teoretycznie masz nocna opiekę stomatologiczna , sam korzystałem

  •  

   pokaż komentarz

   @Czesterek: dokładnie. Chcą mix wolnego rynku z domieszką socjalizmu jak w większości europejskich krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko ci amerykanie myślą, że ta służba zdrowia jest darmowa... a ona nie jest darmowa. ostatnio załaciłem 1000zł za samo zdrowotne

   @severnight: trzeba było nie pracować to byś miał za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @9Mn3bsRvWlWjP9W8JbgL: lubię pracować, niestety spotyka mnie za to kara ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Młodzi Amerykanie nie chcą socjalizmu. Chcą tylko standardów krajów rozwiniętych których nie mają. Takich jak:
   powszechna służba zdrowia która nie jest darmowa tylko dla najbiedniejszych i nie trzeba od niej bankrutować,
   darmowej lub tańszej edukacji wyższej i kursów po szkole średniej,
   płatnych urlopów wypoczynkowych, chorobowych, wychowawczych a nie że jak nie pracujesz to dostajesz 0 kasy


   @Czesterek: Jeżeli coś jest darmowe dla Kowalskiego, to znaczy że Nowak musiał za to zapłacić. To że jakiemuś Sebkowi zszyją za darmo głowę, po pijackiej bójce nie jest darmowe, płacę za to ja (1007,81 zł miesięcznie). Jeżeli kobieta ma płatny urlop wychowawczy, to nie znaczy, że jej praca się wykona sama. Jej pensja powinna zostać wykorzystana do opłacenia nadgodzin reszty zespołu. Ludzie łatwo zapominają, ile pieniędzy płacą w podatkach i nie interesuje ich jak te pieniądza są potem wydawane. Jakby ktoś dostał propozycję na co zostanie wydana każda złotówka, to gwarantuję, że skreśliłbym co najmniej 2/3 pozycji na liście. Standardy w "krajach rozwiniętych" są takie, że jak Helmut zarabia śmieszne 100k euro rocznie, to państwa kładzie mu łapę na połowie tej kasy, ale za to potem jakiś lump może godnie wcinać kawior w szpitalu. Nie mam nic przeciwko temu, żeby kobiety miały i 18 lat płatnego urlopu wychowawczego, lumpy leczyły się za darmo, a Julki bezpłatne gender studies. Tylko niech zrzucają się na to fakultatywnie osoby popierające taką formę redystrybucji owoców ich pracy. Jeżeli ktoś wmawia Ci, że X jest dobre, ty nie jesteś zainteresowany X, a mimo tego ktoś zmusza Cię do X, to znaczy że ten ktoś Cię oszukuje i X jest dobre nie dla Ciebie tylko dla niego ¯\_(ツ)_/¯

  • więcej komentarzy(12)

 •  

  pokaż komentarz

  nie ma szczepionki na marksizm, trzeba przechorowac, tylko smiertelnosc wysoka.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: być może gdyby pokolenie ich rodziców i dziadków nie spowodowało tego że młodzi na start nie mają nic oprócz długu, a do tego muszą pracować na dwa etaty kiedy ich dziadkowie pracowali na jeden etat i to tylko mąż, to im się nie chce tego podejmować.

   Można powiedzieć, że to ich dziadkowie i rodzice budując dla nich obecny stan rzeczywistości sami w marksizm i komunizm ich wepchali.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: oj przechorują przechorują. Im się komuny odechce jak raz faktycznie ją dostaną. Wtedy dzieciaczki zaczną płakać rzewnymi łzami, jak ich bananowe pojęcie o "równości" się wywróci i dostaną po dupie swoimi własnymi ideami. Wystarczy tylko poczekać. Wada tego rozwiązania jest taka, że wszyscy normalni też dostaną rykoszetem.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: @kaganiec_oswiaty: usa szybko wyzdrowieje, polsza już nie za bardzo

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: Widzisz, tylko, że idea socjalizmu dla większości z tych osób to coś podobnego do tego co mamy w europie - publiczna służba zdrowia, darmowa edukacja wyższa, kilka innych rzeczy. Mało kto chce hajsu za darmo, większość po prostu nie chce spłacać kredytów za studia do 50 roku życia i płacić po $20k za poród w szpitalu.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: To banki i rządy wepchały ludzi w spiralę zadłużenia, dziadkowie i babcie nie są niczemu winni - przecież grali według zasad.
   Teraz zasady są inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: jest szczepionka w ampułkach 9mm dla pacjenta zero

  •  

   pokaż komentarz

   @m_ney: niestety tam pacjenci zero chowaja sie na uniwersytetach, a strzelaniny to raczej tradycja szkol srednich.

  •  

   pokaż komentarz

   @dapps właśnie tego nie mogę zrozumieć. Po co oni się na te studia pchają i biorą takie wielkie kredyty studenckie? Nie mówię tu o tych co mają jakiś pomysł na siebie i idą na dobre studia techniczne do których mają predyspozycje. Mówię o całej masie ludzi którzy kończą studia, mają ponad $100k długu i pracują za stawki jak ludzie bez studiów

  •  

   pokaż komentarz

   Po co oni się na te studia pchają i biorą takie wielkie kredyty studenckie?

   @Leithain: środowisko (i nawet rodzice) umacniają ich w stanowisku że "college education" to wartość sama w sobie, nawet gównokierunki. Do tego brak umiejętności zarządzania pieniędzmi - czesne płaci się na początku semestru ale do któregoś tygodnia można wypisać się z przedmiotu i odzyskać całość lub część kasy. Wielu tego nie robi, przez co potrzebują więcej środków. Do tego - kawa w domu? Kto by, starbax musi być! :) ogólnie wielu nie chce zniżyć poziomu życia, więc trzeba większy kredyt. Do tego dobre planowanie może może znacznie zmniejszyć koszty studiów, początkowe ~2 lata można zrobić w community college gdzie czesne jest zerowe lub śladowe, a potem transferować na uczelnię docelową. Trzeba też zadbać o rezydencję, bo ludzie spoza stanu płacą wyższe czesne. Zwykle wystarczy rok pomieszkać, więc dobrym pomysłem jest albo rok w community college, lub po prostu w pracy.
   Ogólnie - powodów jest wiele, ale głównie marnotrastwo i brak ogarnięcia.

   Już nie mówię o rodzicach - których stać żeby od narodzin dziecka przez 18 lat przelewać co miesiąc kilka stów by dziecko miało na studia. Oni wolą te parę stów wydać np na zmianę 3 letniego auta na nowszy :> A dzieciak obserwuje i powiela błędy.

   Dużo by pisać.

 •  

  pokaż komentarz

  Młodzi amerykanie są tak naprawdę ekonomicznymi wołami boomerów którzy zniszczyli bogactwo USA.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @LateNever:
   W punkt. Nie bez powodu na pokolenie "Baby
   Boomers" mówi się także "Me Generation" - to pokolenie jako ogół jest tak egoistyczne, narcystyczne, w siebie zapatrzone i tylko na sobie skupione, że aż boli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Boomerzy przez całe życie wesoło korzystali sobie z bogactwa wypracowanego przez poprzednie trzy pokolenia, cieszyli się wspaniałą koniunkturą gospodarczą, niskimi cenami nieruchomości i tanią edukacją... po czym oddawali głosy na kandydatów, którzy te wszystkie wspaniałości zniszczyli. Wprowadzili szkodliwe neoliberalne reformy, które, jak się okazało, poskutkowały głównie tym, że prawie 100% owoców wzrostu produktywności wynikającego z postępu technologicznego trafiło do kieszeni bogatych. Boomerzy swoimi wyborami pozbawili własne dzieci i wnuki dobrodziejstw, które sami mieli, i tym samym wpędzili je praktycznie w ekonomiczną niewolę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Boomerzy swoimi wyborami pozbawili własne dzieci i wnuki dobrodziejstw, które sami mieli, i tym samym wpędzili je praktycznie w ekonomiczną niewolę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @Devilus: To pokazuje jak zdegenerowane jest te pokolenie. Odbieranie przyszłości kolejnym pokoleniom to jedna z największych zbrodni, a co najlepsze oni jeszcze narzekają na młodych xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Leon_Zawodowiec2: dokładnie.Kiedyś nie było podatków dochodowych, a wraz rządami lewicowymi dochodziły nowe w imię sprawiedliwości społecznej XD.

  •  

   pokaż komentarz

   @LateNever: @Devilus: dupa nie zniszczyli to jest mit amerykanow ktorzy nie widza nic poza swoim krajem - po prostu do lat 70 amerykanie nie mieli wogole konkurencji na swiecie -ZERO . Byli potega eksportowa jaka China sie nawet nie snilo , technologiczna , dolar waluta swiatowa caly swiat byl w dupie i ich dotowal. Wszystko zaczelo sie walic jak w latach 70 doszly Japonia i w koncu Europa , teraz zas Chiny i Indie.

  •  

   pokaż komentarz

   @SECRETRANK:

   Kiedyś nie było podatków dochodowych, a wraz rządami lewicowymi dochodziły nowe w imię sprawiedliwości społecznej
   tak? A przypadkiem w USA nie było stawki podatku 91% w latach 50 i 60?:) Ale kto by się tam przejmował faktami, wykopek sobie wymyślił własną, alternatywną rzeczywistość i będzie się jej trzymał!

  •  

   pokaż komentarz

   @Devilus: poprzednie trzy pokolenia? Może w USA, bo w Europie mieliśmy dwie wielkie wojny i ludzie jedli gruz posmarowany smołą. Ich rodzice i dziadkowie dożyli młodego wieku i poumierali albo stali się inwalidami. Zostały co najwyżej mamy i babcie, które w tamtych czasach głównie siedziały w domach i opiekowały się hordami gówniaków.

   Boomerzy to pierwsze od wieków pokolenie, które nie musiało się przejmować gównowojnami i mogło zająć się edukacją, robieniem biznesów i wszystkimi tymi innymi rzeczami z wyższych poziomów piramidy Masłowa. Tym ludziom też od dziecka wpajano, że ich patriotycznym obowiązkiem będzie obudowanie świata po złych czasach i jako generacja się z tego wywiązali. Oczywiście teraz wszyscy p??#%@@ą, jak im benzyna drogą jest, ale prawda jest taka, że żyjemy w czasach luksusu i względnego spokoju.

   Jeżeli już bym kogoś merytorycznie winił, to pokolenie X, które (przynajmniej w Polsce) zostało wychowane w późnej komunie i nauczone nie tego, jak przedsiębrać, tylko jak cwaniakować, żeby się nie narobić. Nie licząc emerytów, to wśród nich jest najwięcej entuzjastów kiełbasy wyborczej, co widać po wynikach exit pollów. Dołóżmy do tego bycie na bakier z technologią (serio, w necie albo piszą Grażyny, albo millenialsi), brak chęci do rozwoju, ogólne rozczarowanie rzeczywistością czy tendencje do łykania p??#%@@enia bajarzy takich jak Jakub Czarodziej, czy Dziki Trener. Jeżeli myśleliście, że dzisiejsi emeryci są straszni, to zobaczycie za 15-20 lat.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna