"Czasami ludziom zdarza się potknąć o prawdę, ale większość prostuje się i idzie dalej, jakby nic się nie stało"

 •  

  #polityka #wybory

  Polceam fUnpage #neuropa na fejsie xD

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1580931062052431&id=302566939888856

  tl,dr:
  "Wybory bendom sfauszowane! ...no hyba ze my wygramy, to wtedy nie"

  W ostatnich tygodniach przed wyborami samorządowymi lawinowo wzrosła liczba nowych rejestracji w Warszawie.

  pompowanie wyborców w Warszawie przez PiS - nie jest na razie do wykluczenia. Świadczy o tym kilka rzeczy - choćby to jak wcześniej PiS próbował przejąć Warszawę przez manipulowanie granicami okręgów wyborczych. To wskazuje, że Kaczyński chce Warszawy dla PiSu - nie wiem, może ma to dla niego wartość sentymentalną bo wcześniej miastem rządził jego brat?

  wyniki sondaży z Warszawy mogą znacznie odbiegać od wyników wyborów w stronę PiS.
  #4konserwy #bekazlewactwa
  pokaż całość

 •  

  #marszniepodleglosci #polityka

  NPC z #neuropa już pieją z zachwytu po żenującym wyskoku HGW. Są zbyt ograniczeni, żeby zczaić, iż to tylko wzmocni ruchy patriotyczne. Niewykluczone, że padnie rekord frekwencji.

  #4konserwy też mają deficyt wyobraźni. Na ich miejscu poważnie bym się zastanowił czy warto organizować ten marsz z wielką pompą, kiedy akurat policja strajkuje. Jeżeli nie zabezpieczą odpowiednio, to wystarczy kilka marnych prowokacji jak te z czasów Sienkiewicza i zamiast wielkiego święta, będzie wielka tragedia i kompromitacja. ...tym bardziej, że lgbtqwerty juz zapowiedziało swoje trolowanie.

  #takaprawda
  pokaż całość

 •  

  #ambergold #polityka

  Epicka akcja zakopywania i minusowania wszystkiego w wykonaniu neuropy. Jak szybko i sprawnie:) Polecam
  #bekazlewactwa #bekazpodludzi

  https://www.wykop.pl/link/4630457/stanowski-madrze-podsumowal-temat-starcia-tusk-vs-komisja-ds-amber-gold/

  Komentarz Stanowskiego też polecam (zanim zostanie zakopany). Bardzo trafny. Gość ma więcej RiGCzu niż większość komentatorów politycznych w PL.
  #mirkoreklama
  pokaż całość

 •  

  #syria

  Minister ds. Jerozolimy, ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego Izraela, współprzewodniczący rosyjsko-izraelskiej komisji międzyrządowej Zeew Elkin powiedział, że izraelska armia jest gotowa zaatakować rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-300, rozmieszczone w Syrii.
  Rosja sprzedała Syrii s300, teraz Izrael je zniszczy, zeby Rosja mogła znów sprzedać, zeby Izrael znow zniszczył... dobry interes:) Finansowo-przemysłowo-militarne perpetummobile

  Wcześniej członek Komisji ds. Polityki Zagranicznej i Obrony Knesetu Ksenia Swietłowa poinformowała, że izraelskie Siły Powietrzne nie realizowały lotów bojowych w kierunku Syrii po tym, jak zostały tam dostarczone rosyjskie S-300.
  https://pl.sputniknews.com/amp/swiat/201811069137783-izrael-atak-s-300-rosja-syria-sputnik/
  pokaż całość

 •  

  #goldwykopsays

  #jezykoznawstwo #grammarnazi

  Ciekawa wypowiedź odnośnie języka polskiego na przykładzie popularnego cytatu:
  "Koncz waść, wstydu oszczędź"

  Na pewno każdy już sie spotkał z wypokowymi #sienkiewicznazi którzy sa dumni, że znają trylogię na pamięć i do porzygu wałkują poprawianie na siłę, choć używanie tego cytatu bez odwzorowania 1:1 wobec sytuacji z trylogii jest zrozumiałe dla każdego.

  Będzie trochę advocatus diaboli, ale... sens był inny w oryginalnym dziele literackim, jednak przebił się do mowy potocznej i w międzyczasie nabrał nowego znaczenia (nie twierdzę, że stracił stare, po prostu jego znaczenie się "rozwidliło"). Zrozumiałbym podejście purysty, gdyby ten frazeologizm nie miał w tym znaczeniu sensu (jak użycie bynajmniej zamiast przynajmniej). Lecz w tym przypadku użycie tego sformułowania w wykonaniu @Porewit jest jak najbardziej logiczne i zrozumiałe. Można przecież oszczędzić wstydu sobie. W końcu my nie jesteśmy Kmicicem, a nasz rozmówca nie jest Wołodyjowskim.

  Moim zdaniem więc protestowanie przeciwko takiemu użyciu jest tu trochę nadgorliwością. Trochę się rozpisałem, ale że jako językoznawca gardzę preskryptywizmem (a tutaj widzę analogię) za to uwielbiam obserwować wszelkie mutacje w języku, to musiałem się wypowiedzieć. Teraz można minusować :)
  https://www.wykop.pl/link/4630151/comment/59986737/#comment-59986737
  pokaż całość

  +: W33D420, Mesmeryzowany +4 innych
 •  

  #ciekawostki #pilkanozna #manchesterunited

  Według źródeł cytowanych przez serbski Telegraf po tym, jak kwiat maku został przypięty do jego koszulki, pomocnik zapytał, co to jest, a słysząc, że jest to uhonorowanie poległych żołnierzy brytyjskich i NATO, zerwał kwiatek i rzucił na podłogę w szatni, stwierdzając emocjonalnie:
  „Zbombardowaliście mój kraj, nie ma mowy, żebym to nosił. Jeśli to konieczne, jestem gotów natychmiast opuścić klub i Anglię”.


  Naloty NATO trwały kilka miesięcy, od 24 marca do 10 czerwca, zabijając ogromną liczbę ludzi, a dokładna liczba ofiar wciąż jest nieznana. Według serbskich władz około 2500 osób, w tym 89 dzieci, zostało zabitych, a około 12 500 osób odniosło obrażenia w wyniku bombardowania, podczas gdy szkody materialne wyniosły 30-100 miliardów dolarów.

  Operacja wojskowa została przeprowadzona bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ
  #terroryzm #nato
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_2018-11-06-10-07-032.jpg

 •  

  #ambergold #polityka #psychologia

  Donald Tusk cedził słowa, świadomie kontrolował każdy gest i mimikę twarzy. Nie pokazał, że jest nieszczery. Z kolei Małgorzata Wassermann ostro atakowała. Szczególnym gestem wrogości był długopis i palec wycelowany w przesłuchiwanego. Ekspert mowy ciała komentuje posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold.
  https://wiadomosci.wp.pl/trik-tuska-i-manipulacja-wassermann-ekspert-od-mowy-ciala-o-kulisach-przesluchania-6313698161972865a?amp=1

  Fragmenty:

  Jej zdaniem Wassermann pokazała, że zna psychologiczne aspekty techniki przesłuchań. - Kilka razy powiedziała do Tuska, "proszę się nie denerwować". Właśnie te słowa i przerywanie mu podczas wypowiedzi, miały wyprowadzić go z równowagi i sprowokować do potknięcia. Tusk opanował jednak kotłujące się w nim emocje - mówi dalej ekspertka.

  Niezależnie od efektów prawnych, samo przesłuchanie to jej zdaniem świetny materiał na szkolenie, jak maskować emocje i kontrolować mowę ciała. - Tusk i Wassermann zastosowali najwyższej jakości techniki, mające wyprowadzić przeciwnika z równowagi i zyskać poparcie widowni. Trudno wskazać, kto wygrał - kończy analizę ekspertka.

  Dobre podsumowanie. Niestety nie dla plebsu. Ten wyprze to ze świadomości i dalej będzie wskazywał zwycięzców na podstawie właśnie takiego PRowego gówna, ktore im sie serwuje, zamiast faktów i merytorycznych wypowiedzi.
  #bekazpodludzi
  pokaż całość

  +: W33D420, sad_pepe +1 inny
 •  

  #ambergold

  Rozmiar propagandy i dmg ctrl jest bardzo wymowny. Znów Tusk "zaorał" xD ...jak Kaczyńskiego w debacie - nic na temat, nic merytorycznego. Same pyskówki i oftopy (jak z prawem jazdy Jarka:)

  Gdyby kogoś interesowało coś na temat:

  "Donald Tusk zeznał, że nie wiedział o zakazie zajmowania się ABW jego synem Michałem Tuskiem"
  Tusk bedzie fenomenem e historii RP - 'premier, ktory nie wiedział nic' xD

  Członek komisji Jarosław Krajewski odtworzył zeznania świadka nr 6, który mówił: "zostałem poinformowany, że postępowanie dotyczące pana Michała Tuska jest wyłączone. (...) Zostało mi powiedziane, że jeżeli będziemy się tym zajmować, dostaniemy zarzuty za utrudnienie śledztwa".
  #polityka #bekazlewactwa
  pokaż całość

  •  

   @Yahoo_:

   nieudolnych prób nabijania się z "lewactwa"
   Jak tez masz problem z definicjami to ja ci nie pomogę.

   ...ale gdyby poprawić twoja wypowiedź...
   "prób nabijania sie z nieudolnego lewactwa"
   To mozna ci przyznac racje. Farrahan to najnizszy sort neuropy. Przyjebalem sie z nudów, bo nie bylo do kogo. Jak tylko. pojawił sie steke ze swoimi gwaltami na rigczu i kłamstwami to od razu zmienilem cel i. poszedłem orac tego pajaca. Doceń to ( ͡° ͜ʖ ͡°) pokaż całość

  •  

   @Farrahan:

   Panu Steke to ty nawet nie jesteś godzien butów lizać.
   Bekowe jest ta wasza z gory ustslona raz na zawsze hierarchia. Szczególnie w wykonaniu takich szeregowych neuropkow tylko od klakierowania jak ty czy majk. W pelni akceptujecie swoje podporządkowanie wobec takich miernot jak kotlet, rakoluk, shitboxer czy siarkowiec xD

   Nie ma to jak być świadomym swojej mierności. Szanuje!
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (48)

 •  

  #ukraina #patologiazewsi

  Parlament Ukrainy przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego"

  Dokument reguluje używanie języka ukraińskiego jako jedynego języka państwowego we wszystkich sferach życia publicznego na całym terytorium kraju. Wyjątki będą dotyczyły tylko kontaktów prywatnych i obrzędów religijnych.
  Określono także krąg osób, które mają obowiązek swobodnie rozmawiać po ukraińsku. Będzie to dotyczyć nie tylko najwyższych władz — prezydenta, premiera, członków rządu i deputowanych, ale także pedagogów, pracowników służby zdrowia, adwokatów i notariuszy.


  Język ukraiński ma być obowiązkowy w czasie procesów sądowych, w wojsku, organach porządkowych, reklamach, w czasie kampanii wyborczych i referendów.

  Przypominam, ze oni walczą o powrót rosyjskojezycznych obwodów do Ukrainy. #ukrainelogic
  pokaż całość

  •  

   @Primus_inter_pares:

   mało który Ukrainiec posługuje się jego czystą formą
   bo maja 3(4?) grupy dialektów, po kilka w kazdej grupie (razem z kilkanaście będzie)

   by chronić swój język przed dalszą rusyfikacją
   rly?

   Jeżeli chodzi o wyniki spisu ludności z 2001 roku, na którym prawie 70% ludności Ukrainy zadeklarowało ukraiński jako swój język ojczysty
   nastepny spis przeniesiony na 2020. Przekonamy sie czy trzba chronic ukraiński przed rusyfikacja, czy np rosyjski przed faszystowskimi zapedami Ukrainskich prawaków.

   Komu sie nie chce czekać do 2020 niech sam wyciagnie wnioski z innych faktów. Np:

   Od 2012 roku obowiązuje jednak ustawa o językach regionalnych, gwarantująca prawo do używania na poziomie lokalnym języków, którymi posługuje się co najmniej 10% mieszkańców
   przypominam ze rosyjskim mowi (a raczej mówiła! - przed rozpadem) ok. polowa.

   po zwycięstwie Euromajdanu nowa ekipa rządząca próbowała ją anulować,
   Brawo. Wincyj zamordyzmu na Ukrainie. Wincyj! Tego tam brakuje do spokoju i powrotu wschodnich obwodów xD
   pokaż całość

  •  

   @Cheater: Odniosę się tylko do pierwszej bzdury, bo już mi się nie chce tracić czasu. Wiesz, że te dialekty różnią się tak samo jak Mazowiecki od Wielkopolskiego i Małopolskiego? To w Polsce idąc tą logiką mamy 5 dialektów i nikt nie mówi czystą polszczyzną? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Opozycja kontynuuje odpalony protokół o nazwie "rządy PiS do 2050roku"

  Andrzej Rzońca, uchodzący za głównego ekonomistę Platformy Obywatelskiej, w sierpniu 2016 roku prognozował, że deficyt budżetowy Polski w 2018 roku może wynieść nawet 100 mld zł! Po dziewięciu miesiącach tego roku mamy, póki co, 3,2 mld zł nadwyżki. Czy Rzońca, który w momencie wypowiadania swoich prognoz przewodniczył Radzie Towarzystwa Ekonomistów Polskich, a nieco wcześniej przez 6 lat był członkiem Rady Polityki Pieniężnej

  Najpierw Petru, a teraz Rzońca i Biedroń. Takich liderów im trzeba xD

  Cóż za fenomenalna polityka personalna. Ciężko sie oprzeć myśli, że tę politykę prowadzi za opozycje sam Jarek

  #4konserwy #neuropa #polityka #bekazlewactwa
  pokaż całość

 •  

  https://www.wykop.pl/wpis/35740061/skoro-napisanie-o-kims-uposledzony-to-nie-jest-obr/

  Jeżeli na wykopie obrazamy kogoś nieprawdą, to nie ma z tym najmniejszego problemu i nawet bana nie będzie.

  To teraz zgadnijcie dlaczego pasta o serwerowni tak triggeruje mihaua i elfika i jest usuwana natychmiast po dodaniu, a bany lecą jak ckmu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #moderacjacontent #tajemnicakarieryelfikanawykopie
  pokaż całość

 •  

  #polityka #ekonomia #socdem i #liberalizm (dla kazdego cos dobrego:)

  Ciekawy wywiad z Kluską. Romek jakoś dziwnie się wysławia i trochę ciężko go zrozumieć, ale ważne rzeczy mówi. Polecam
  https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-roman-kluska-o-morawieckim-jesli-ma-sie-silne-argumenty-to-p,nId,2650118

  Fragmenty:

  Premier w odróżnieniu od poprzednich premierów, bo miałem możliwość rozmawiania prawie z każdym z premierów rządu, bo byłem kiedyś szefem dużej firmy. Po raz pierwszy zdarzyło się, że jeśli się ma bardzo silne argumenty, to premier przyznaje rację i realizuje. Pod tym względem premier Morawiecki jest dla mnie chlubnym wyjątkiem.

  Ja mieszkam na wsi, mieszkam w rejonie biednym, górskim i wiem na przykład jaką wartością dla tych ludzi jest 500+. U nas są rodziny wielodzietne, często 5 lub nawet więcej dzieci. Ci ludzie - często zdeptani - odzyskali swoją godność. Ja widzę ich radość, jak teraz mamy dostały wyprawki do szkół.
  A są ludzie, którzy mówią, że to jest jałmużna.
  Może dla zarabiających wiele, to jest jałmużna. Ale dla tej Polski wiejskiej, Polski w trudnych warunkach gospodarowania, bo w górach nawet na rolnictwie nie da się zrobić pieniędzy, więc dla tych biednych ludzi to jest wsparcie, które tak naprawdę po raz pierwszy od transformacji oni realnie odczuli.

  Zależy od miejsca siedzenia. Jeżeli byłbym szefem wielkiej korporacji, to byłbym zadowolony. Bo każde zmniejszenie podatków to jest duża ilość pozostałych w firmie pieniędzy. Natomiast jeżeli popatrzymy na grzech pierworodny gospodarki polskiej od chwili gospodarki polskiej do dzisiaj - to jest na przyjęcie absurdalnego, nie stosowanego w żadnym innym kraju Europy założenia, że demokracja polega na równości wszystkich podmiotów względem prawa w tym sensie rozumianym, że jeżeli wychodzi jakaś ustawa, jakiś akt prawny, to wszystkie podmioty na rynku muszą jednakowo realizować ten akt prawny. To jest absurd, niestosowany - przeglądałem prawo gospodarcze w wielu krajach UE - nigdzie nie ma tak. Zawsze mała firma ma dużo łatwiejsze warunki niż wielka korporacja.

  "W Wielkiej Brytanii w zasadzie żadna regulacja poza rejestrowaniem firmy i płaceniem podatków nie dotyczy małej firmy"" - mówił w internetowej części programu "Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM" Roman Kluska, prezes firmy i przedsiębiorca. "Taka regulacja na wzór Wielkiej Brytanii jest potrzebna (w Polsce - red.). Ona odblokuje małe firmy, wtedy młodzi ludzie będą nie tylko zakładać firmy tak, jak teraz, ale jeszcze będą osiągać większe sukcesy" - ocenił.

  Tego absurdalnego założenia, które polska polityka gospodarcza przyjęła w okresie transformacji i nigdy żaden rząd nie podważył tego założenia, tylko jest pełna kontynuacja tej tragicznej dla gospodarki polityki wybijania małych, a promowania dużych, ponieważ dla dużego spełnienie kolejnego aktu prawnego, to jest nic.

  Członek Narodowej Rady Rozwoju mówił też o coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy - w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy w takich sektorach jak na przykład budowlanka. "Ilu Polaków nam brakuje?" - pytał Kluska. "Mieli wszyscy wrócić. Mieliśmy obietnice, że oni wszyscy wrócą lub prawie wszyscy. Praktycznie nikt nie wrócił" - dodał gość RMF FM. "Jeśli już tu muszą być imigranci, to wolałbym, żeby byli to imigranci ze wschodu - Ukraina, Białoruś. Ludzie, którzy mogą się zasymilować i kiedyś uznać Polskę za swoją nową ojczyznę" - mówił gość RMF FM.

  No dobrze, a dla pana jako przedsiębiorcy ten rząd jest rządem przyjaznym?
  Nie można na to pytanie w każdym aspekcie odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno jest rządem przyjaznym, ponieważ zmniejsza ilość pieniędzy wyciekających. To jest bardzo ważne, dlatego, że każda wyciekająca złotówka to jest niższa średnia płaca w Polsce. To są pieniądze, które są pozyskanie sprzecznie z podstawową ideą przedsiębiorcy. Przedsiębiorca jest po to, żeby rozwijać biznes, dać ludziom pracę, płacić podatki, ale za tę pracę godziwie wynagradzać. Jeżeli teraz z pieniędzy społecznych bardzo wiele środków wycieka, to automatycznie zmniejsza się ta średnia płaca w Polsce.


  #4konserwy #neuropa
  pokaż całość

  •  

   @Cheater: "U nas są rodziny wielodzietne, często 5 lub nawet więcej dzieci. Ci ludzie - często zdeptani - odzyskali swoją godność."
   Niewolnik odzyskal godnosc bo pan go ozlocil.
   Moze by tej godnosci w pierwszej kopejnosci nie stracili gdyby nie robili 5 dzieci nie majac na ich utrzymanie pieniedzy?

   Powaznie, jezeli przez branie jalmuzny od rzadu odzyskuje sie jakakolwiek godnosc to ten kraj i jego obywatele zadnej godnosci nigdy nie beda miec.

   Mnie zawsze uczyli - jak cos bierzesz od obcego to badz przygotowany zeby to oddac lub odplacic - to jest godnosc. Poczucie wlasnej wartosci takie, ze mozemy czyms odplacic obdarujacemu. Plebs i menele zyjacy z 500+ nigdy godnosci nie beda posiadac.
   pokaż całość

  •  

   @za-co: skoncz pierdolic dzieciaku. na utrzymaniu mamusi siedzisz jak przegryw, a jedyne twoje zajecie to udawanie kogos innego w internecie.

   Plebs i menele zyjacy z 500+ nigdy godnosci nie beda posiadac.
   a ty przegryw i stulejarz żyjący z pensji mamusi

   ... a teraz zapraszam wypierdalać

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  No dobra, pogralbym w to #rdr2
  Ktora wersje lepiej kupić? Na #ps4 czy #pcmasterrace ???
  Prosze o poważne odpowiedzi. Najlepiej z jasnym uzasadnieniem.

  +: Muhacz5000, Cronox
 •  

  #polityka #4konserwy #neuropa

  szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest coraz bliższy podjęcia decyzji o starcie w wyborach prezydenckich w 2020 r. Jak przekazał swoim współpracownikom, warunkiem ma być fotel szefa rządu dla lidera PSL Władysława Kosiniaka – Kamysza.
  Dodałbym jeszcze na jego miejscu warunek lądowania UFO w Radomiu i lot balonem Korwina na Marsa xD pokaż całość

 •  

  #publicystyka #prawo #polityka

  W wielu wypowiedziach polityków PiS dotyczących wymiaru sprawiedliwości nieustannie przewija się argument, że realizują swoje zobowiązania wyborcze. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy proponowane i realizowane dzisiaj przez Prawo i Sprawiedliwość reformy w tej dziedzinie znajdują swoje odzwierciedlenie w programach i materiałach wyborczych sprzed wyborów 2015 roku. Ze szczegółowej analizy wynika, że mamy do czynienia z daleko idącą realizacją programu przy zastrzeżeniu, że najbardziej kontrowersyjne zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i Sądy Najwyższego nie zostały przed wyborami zapowiedziane wprost.
  https://klubjagiellonski.pl/2017/07/21/czy-pis-w-wymiarze-sprawiedliwosci-realizuje-wole-suwerena-sprawdzamy-wyborcze-obietnice/

  Wstęp:

  W swoim Programie PiS wskazał, że sądy i prokuratura w naszym kraju wymagają zasadniczej naprawy, która powinna opierać się na trzech założeniach:

  – wymiar sprawiedliwości nie może być „państwem w państwie”. Według PiS chodzi tutaj o stworzenie skutecznych mechanizmów kontroli przeciwdziałających odrywaniu się ogniw wymiaru sprawiedliwości od jego służebnej wobec społeczeństwa roli oraz korygowania błędów;

  – polityka karna musi zapewniać skuteczne ściganie i sprawiedliwe karanie przestępców, co zasadniczo sprowadza się do ponownego połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości;

  – „zero tolerancji” dla patologii w wymiarze sprawiedliwości. Według PiS wymiar sprawiedliwości powinien bowiem być sferą działalności państwa całkowicie wolną od korupcji, nepotyzmu, układów towarzysko-biznesowych.

  Niniejszą analizę podzieliliśmy na sekcje dotyczące reform: prokuratury, sądownictwa oraz polityki prawnej (prawno-karnej).
  pokaż całość

 •  

  #ciekawostki #tesla #elonmusk #gielda #ekonomia

  5 podobieństw między Teslą, a Lehman Brothers
  Oto podobieństwa, jakie znalazł Einhorn między spółką Elona Muska, a bankiem, którego upadek we wrześniu 2008 roku uważany jest za epicentrum ostatniego globalnego kryzysu finansowego:

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/gielda-usa/20181017/tesla-problemy-2018

  1. Lehman Brothers przeszedł suchą stopą przez kryzys roku 1998, z wydatną pomocą różnych instytucji publicznych. Według Einhorna podobnie wygląda sprawa w przypadku Tesli, która być może już dawno powinna ponieść surowe konsekwencje swoich błędów biznesowych, ale jest jednak wspierana przez amerykański rząd i jego agendy.

  2. Lehman Brothers groził inwestorom, którzy grali na spadek kursu jego akcji. Podobnie czyni Elon Musk.

  3. Zarząd banku Lehman Brothers w pewnym momencie sugerował, że spółka zostanie zdjęta z giełdy. To kolejne podobieństwo. Niedawno postąpił tak na Twitterze Elon Musk sugerując, że chętnymi na akcje spółki są inwestorzy z Bliskiego Wschodu. Został za to ukarany przez amerykański nadzór finansowy.

  4. Tesla, podobnie jak Lehman Brothers, jest przeceniana przez analityków. Przykładem jest raport Catherine Wood z ARK Investment Management, firmy która jest jednym z głównych udziałowców Tesli. Wood wyceniła spółkę Muska na 4 000 USD za akcję, czyli na 900 mld USD. Problem w tym, że ta analiza bazuje na prognozie, iż 84% przychodów Tesli w roku 2023 będzie generowane przez 3 mln elektrycznych taksówek autonomicznych. Tymczasem dziś Tesla nie ma uruchomionego takiego projektu, poza tym nie byłaby w stanie zbudować 3 mln aut do 2023 roku.

  5. Tesla, podobnie jak bank Lehman Brothers, porusza się na krawędzi uczciwego i nieuczciwego biznesu, często naruszając etykę biznesową. W 2013 roku Elon Musk w tajemnicy przed akcjonariuszami prowadził negocjacje w sprawie sprzedaży Tesli na rzecz Google. W 2016 roku Musk reklamował produkt spółki Solar City zależnej od Tesli, z którego produkcją wciąż jest problem (chodzi o Solar Roof).
  pokaż całość

 •  

  #neuropainformuje a raczej przedstawia kolejny wielki autorytet prawniczy w PL po Rzeplińskim, Biernacie, Gersdorf, Wróblu, Żurku... ktory nawet na UW uczy prawa i moralności kolejne pokolenia polskich prawników, a w rzadzie premierów i ministrów jak tworzyc dobre prawo (myk polega na tym dla kogo dobre:)

  Maciej Jacek Kaliński (ur. 9 maja 1974 w Warszawie) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa cywilnego.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kaliński

  W 2010 wszedł w skład Rady Legislacyjnej, a w 2011 został jej wiceprzewodniczącym

  #ciekawostki #prawo #warszawa #4konserwy #neuropa

  576 mln zł – tyle ze środków Warszawy wypłacono w ostatniej dekadzie z tytułu reprywatyzacyjnych odszkodowań. Lista najskuteczniejszych pełnomocników zaskakuje. Otwiera ją wybitny cywilista i ekspert prawny czterech premierów.
  http://prawo.gazetaprawna.pl/galerie/1296848,duze-zdjecie,1,kto-najskuteczniej-dostawal-odszkodowania-z-reprywatyzacji.html
  pokaż całość

  +: Jade, Cronox
  •  

   @joyride:

   Pytanie: co ma do tego Maciej Jacek Kaliński?
   Czytales artykul? Chyba nie, bo jakieś kretyńskie pytania zadajesz.

   W 2011 r. sporządził dla stołecznego ratusza opinię prawną, która stanowiła jedną z podstaw decyzji o zwrocie działki przy dawnej Chmielnej 70.

   Maciej Kaliński, który doradzał rządowi PiS w procesie legislacji

   najbardziej obrotnym prawnikiem był doradca premiera Morawieckiego

   Kaliński doradzał też premierom Tuskowi i Kopacz

   osoba, która sporządziła opinię dotyczącą reprywatyzacji dla miasta, jednocześnie była pełnomocnikiem, czyli wnioskowała w sprawach, których efektem było uszczuplenie miejskiego majątku

   – Ekspert, który pisał na zlecenie ratusza korzystne dla handlarzy roszczeń opinie, jest liderem zestawienia najskuteczniejszych pełnomocników. Człowiek, który był członkiem Rady Legislacyjnej, która zastopowała prace nad dużą ustawą reprywatyzacyjną, odzyskał największą sumę odszkodowań z tytułu warszawskiejczy zbiegiem okoliczności jest to, że w ciągu pięciu miesięcy od dnia przedłożenia zamówionej przez ratusz opinii (była ona jedną z podstaw do wydania decyzji korzystnej dla nabywców roszczeń do nieruchomości przy dawnej Chmielnej 70) prof. Maciej Kaliński uzyskał 24 korzystne dla swoich klientów decyzje o odszkodowaniach na sumę ok. 100 mln zł. reprywatyzacji

   Kaliński był w stanie doprowadzać do złożenia wniosku do uzyskania korzystnej decyzji w średnio 2,5 roku, podczas gdy wielu pełnomocników czekało po 8–10 lat.

   W 2011 r. sporządził dla stołecznego ratusza opinię prawną, która stanowiła jedną z podstaw decyzji o zwrocie działki przy dawnej Chmielnej 70.
   Jprdl, co ja robie? Cytuję to co jest w liinku! Jestes analfabetą czy kaleką bez palców? Nie umiesz czytać czy klikać w linki?

   Ok, dość wykopu na dziś:/
   pokaż całość

  •  

   @Cheater: Widzisz? Socjalizm to zło, tak samo jak komunizm czy czasem Ty...

   źródło: tylkoludzie.jpg

   +: s...........a
  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #publicystyka #polska #polityka

  Spośród 41 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska zajęła 37. pozycję w ratingu demokracji. Według gazety „Rzeczpospolita" Polska spadła aż o 29 miejsc. Międzynarodowe badania na temat jakości rządów zostały opracowane po raz trzeci przez ekspertów niemieckiej fundacji Bertelsmanna.

  Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie praworządności, w tym ograniczenie niezależności sądownictwa. Raport zauważa także upartyjnienie mediów publicznych, ograniczenie prawa do zgromadzeń, rosnącą brutalność policji, próby kontroli organizacji pozarządowych oraz zmiany w prawie wyborczym.

  Korespondent (...) poprosił o komentarz w tej sprawie publicystę, prof. (...)

  — Jako Polak zupełnie nie dostrzegam tego wszystkiego, co jest opisane w tym raporcie, to znaczy oczywiście zdaję sobie sprawę z niedomagań polskiej demokracji, ale nie są to niedomagania nowe, ponieważ one również były za poprzednich rządów, między innymi przez 8 lat Platformy Obywatelskiej działy się bardzo podobne zjawiska upartyjnienia, braku wolności, ograniczania różnych struktur pozarządowych itd., to się wszystko działo. Ten krzyk wynika z faktu, że pewna grupa polityczna, która przez ostatnie lata rządziła Polską, jest odsuwana od władzy i na to miejsce wchodzi inna grupa polityczna, która, można powiedzieć, robi dokładnie to samo, co robili poprzednicy. Tyle tylko, że grupa odsuwana od władzy ma bardzo silne powiązania międzynarodowe, szczególnie z Niemcami, i nie jest to przypadek, że ten raport robi właśnie niemiecka organizacja. W związku z tym te sprawy są nagłaśniane i tworzy się jakiś wizerunek, że w Polsce załamuje się demokracja. Ja jako Polak osobiście tego nie dostrzegam, co nie zmienia faktu, że jestem bardzo krytycznie nastawiony i bardzo krytycznie oceniam funkcjonowanie polskiej demokracji, ale jakiejś zmiany jakościowej tutaj nie widzę.

  — Zdaniem autorów raportu niepokojące jest to, że mimo spadającej jakości demokracji w krajach takich jak Polska, Węgry czy Turcja zaufanie obywateli do rządu w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło. Czym może Pan profesor wytłumaczyć ten fenomen?

  — Fenomen ten możemy wytłumaczyć jedną bardzo prostą rzeczą, mianowicie przy całym rzekomym ograniczeniu demokracji, jak by nie patrzeć, zdecydowanemu wzmocnieniu uległy struktury państwa oraz również w sposób zdecydowanie większy zaspokajane są różnego rodzaju potrzeby socjalne, szczególnie najuboższych warstw społecznych. Właśnie dlatego grupy te udzielają ekipom rządzącym, bardzo krytycznie ocenianym i źle cenzurowanym przez zachodnie media i ośrodki polityczne, swojego zaufania.

  Jako politolog powiedziałbym tak, wyrażę to w ten sposób: liberalna demokracja składa się z dwóch elementów. To znaczy z instytucji liberalnych i z elementu demokratycznego, czyli legitymizacji władzy przez obywateli. Te elementy liberalne rzeczywiście w tych wszystkich rządach, o których Pan wspomniał, czyli Turcja, Węgry czy Polska, słabną, ale wzmocnieniu ulega zaufanie społeczeństw do państwa i silniejsza jest identyfikacja z państwem. Społeczeństwa te uważają, iż instytucje liberalne były głuche na ich roszczenia, żądania i oczekiwania, a w tej chwili sądzą, że te władze, które są akurat oceniane przez tę niemiecką fundację, realizują właśnie ich oczekiwania. Można powiedzieć, że oczekiwania liberalnych elit zachodnioeuropejskich i nieliberalnych, ale jak najbardziej demokratycznych społeczeństw wymienionych w raporcie po prostu się nie pokrywają w sposób radykalny.

  — Według raportu model liberalnej demokracji jest coraz bardziej pod presją także w krajach, o których mówiliśmy, w UE. W niektórych państwach centralne standardy demokratyczne i konstytucyjne, takie jak wolność mediów, są już poważnie naruszone. Czy można w ogóle stwierdzić, że mamy do czynienia z ogólnym kryzysem modelu liberalnej demokracji?

  — Tak, z takim kryzysem zdecydowanie mamy do czynienia i dotyczy to nie tylko tych wymienionych krajów, ale moim zdaniem całej Unii Europejskiej, dlatego że o ile współczesne społeczeństwa są bardzo przywiązane do elementu demokratycznego, do tego, że to naród wybiera władzę, i tutaj to przywiązanie jest znaczące i rośnie również w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, o tyle społeczeństwa nie bardzo przywiązane są do instytucji liberalnych, które uznają za instytucje stworzone przez elity dla korzyści, w związku z czym uznając je w znacznym stopniu za przeciwne swoim własnym oczekiwaniom. Dlatego obserwujemy też ten kierunek na to, żeby liberalna demokracja powoli przekształcała się w demokrację nieliberalną, polegającą na tym, że naród co cztery lata wybiera pewne elity do rządzenia, powierza im władzę, ale jednocześnie nie oczekuje od nich liberalnych rządów.
  pokaż całość

  +: Cronox

  Komentarz profesorka jest...

  • 8 głosów (66.67%)
   trafny
  • 3 głosy (25.00%)
   bzdurny
  • 1 głos (8.33%)
   nie mam zdania
  •  

   Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie praworządności, w tym ograniczenie niezależności sądownictwa. Raport zauważa także upartyjnienie mediów publicznych, ograniczenie prawa do zgromadzeń, rosnącą brutalność policji, próby kontroli organizacji pozarządowych oraz zmiany w prawie wyborczym.

   @Cheater: To oni z opóźnieniem o 5-6 lat robią te rankingi czy co?( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  #ciekawostki #biznes #ekonomia #korwin

  Lech Kaniuk to przedsiębiorca, rocznik 1983, który założył już kilkanaście świetnie prosperujących firm. Swoje udziały w jednej z nich zbył za 100 mln euro.

  O jakie firmy chodzi? M.in. Pizza Portal, iTaxi, Bean&Buddies. To te ostatnie, bo swój pierwszy biznes gość Pierwszego Śniadania w TOK-u i autor książki "Siła Pędu" prowadził już w wieku 12 lat. 
  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,23973557,wspoltworzy-firmy-warte-ponad-5-miliardow-euro-jaka-ma-rade.html#s=BoxOpLink

  - Z Polski wyprowadziliśmy się do Szwecji, kiedy miałem rok. Nasz start był dosyć ubogi. Nie mieliśmy pieniędzy i kiedy coś się chciało, to trzeba było jakoś to sfinansować. Szukałem możliwości, jak zarobić kilka groszy. Pierwszy biznes był taki, że zrywałem kwiaty, które gdzieś rosły przy drodze - mówił gość TOK FM.

  Nie żal ci? Tworzysz coś, co staje się sukcesem i natychmiast przeskakujesz na następny biznes - pytał Piotr Maślak.

  - To jest jeden z elementów biznesu. Moja rola jako założyciela firmy jest określona w czasie. Robię swoją robotę, a potem ktoś inny musi to przejąć. Trzeba też zrozumieć, że nie każdy dobrze robi wszystko - tłumaczył Kaniuk.
  (link do podcastu w artykule) #polityka
  pokaż całość

  +: wisztom, S......o +7 innych
 •  

  Niedziela to dzień duchowy służący do przywrócenia wewnętrznej równowagi po weekendowych wrażeniach. Jedni idą do kościoła, inni do meczetu, a my z Panią Chinką medytujemy. Ona #taichi a ja... mam inne narzędzia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler #religia #narkotykizawszespoko #niedzieladziencwela
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG_20180923_083842.jpg

 •  

  #patologiazmiasta

  Chyba najdłuższa kolejka na potańcówke jaka w życiu widziałem.
  Kto da więcej?

 •  

  #syria

  Syryjska agencja informacyjna SANA opublikowała film z przygotowań do domniemanego „ataku chemicznego w syryjskiej prowincji Idlib, który przygotowały Białe Hełmy, aby mieć powód do oskarżania o atak syryjski rząd. Po kilku minutach wideo zostało usunięte z YouTube.

  Opublikowany przez agencję pięciominutowy film składa się z trzech wariantów tego samego wideo z nieco różniącymi się „scenariuszami" i rozmieszczeniem „aktorów". Na początku filmu na ziemi leżą rzekome „ofiary" ataku chemicznego, jednego z mężczyzn wnoszą na noszach do karetki, a dziecko polewają wodą na przyczepie pickupa.

  Z kolei w drugiej i trzeciej wersji wideo mężczyzna już nie leży na noszach, a pomaga innym polewać dziecko wodą.

  Film został usunięty z YouTube po kilku minutach od publikacji z powodu rzekomego naruszenia zasad witryny, artykuł o filmie pozostał na arabskiej i angielskiej wersji strony internetowej agencji SANA.

  Film opublikowano ponownie na innym kanale YouTube. Uwaga, wideo zawiera treści, które nie są odpowiednie dla każdego.

  edit:
  #ruskapropaganda - bo zaraz będzie kwik
  pokaż całość

  źródło: youtu.be 18+

 •  

  Nie tak znowu skuteczna walka z globalną biedą

  Wstęp:

  Życie bezkrytycznych miłośników wolnego rynku było kiedyś proste. Wystarczyło rzucać na przemian kilkoma hasłami. Przypływ podnosi wszystkie łodzie! Więcej rynku to więcej demokracji! Znieśmy regulacje rynkowe i uwolnijmy energię oraz przedsiębiorczość ludzi sukcesu! Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te opowieści. Im bardziej państwa rozwinięte podążały za wolnorynkową ortodoksją, tym gorzej się w nich działo. Realne płace klasy średniej stanęły w miejscu. Nierówności społeczne wzrosły do poziomu nieznanego od czasów sprzed II wojny światowej. Demokracja zaczęła ustępować rządom finansjery. Na to wszystko nałożył się potężny kryzys gospodarczy, wywołany między innymi deregulacją sektora finansowego.

  Fundamentalistom rynkowym pozostał ostatni mit. „Popieram neoliberalizm, bo w ostatnich kilkudziesięciu latach wyciągnął setki milionów ludzi z ubóstwa” – napisał mi kiedyś jeden ze znajomych. To jedno zdanie dobrze podsumowuje ten mit. Może najubożsi i klasa średnia w krajach rozwiniętych nie mają tak dobrze, jak chcieliby, ale zobaczcie za to, ilu ludziom w krajach peryferyjnych pomógł ten rzekomo wstrętny neoliberalizm. Ta opowieść opiera się między innymi na danych Banku Światowego, wedle których skrajne ubóstwo w skali globalnej zmniejsza się systematycznie z roku na rok.

  Jason Hickel, brytyjski antropolog, zauważa jednak, że gdy tylko przyjrzymy się bliżej problemowi światowego ubóstwa, to dostrzeżemy mniej optymistyczny obraz. Jak to często bywa, Bank Światowy okazuje się skuteczniejszy w reklamowaniu rzekomych sukcesów niż w rzeczywistej walce z biedą.
  #publicystyka #ekonomia #bekazliberalow
  pokaż całość

  •  

   @Cheater:

   Przecież wytłumaczył najpierw dlaczego to podawanie odsetka jest manipulacja (Chiny!)

   Z tego wynika, że w Japonii jest większa bieda niż w Polsce, bo tam jest więcej bezdomnych niż w Polsce?

   ..ale jak się upierasz na odsetek, to odrzuć Chiny i sprawdź jak się ten odsetek zachowa, kiedy największy przyrost naturalny jest na obszarach gdzie dominuje nędza (Afryka, Azja południowa...)

   W 2017 r. PKB per capita Polski był wyższy o 165% niż 1990 r., PKB per capita świata bez Chin był wyższy o 42% ( z Chinami o 74%), a Afryki Subsaharyskiej tylko o 38%. Jakby te różnice we wzroście interpretował Markiewka? Polacy "otrzymali" o wiele za dużo z "globalnego wzrostu" "kosztem" Afryki?
   pokaż całość

  •  

   @Miniu30: @Raf_Alinski:
   Ok poddaje sie. Dopóki nie zrozumiecie ze neoliberalizm jest doktryna polityczna, a nie systemem ekonomicznym/gospodarczym i nie dowiecie sie jakie ma założenia co do działań na arenie międzynarodowej to ta dyskusja nie ma sensu. Pozdro i RiGCzu życzę

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  #ciekawostki #ekonomia #feminizm #kobiety #polska

  Z badania IRCenter wynika, że, pomimo aktywności zawodowej kobiet, nadal ogromna większość obowiązków domowych spoczywa na ich barkach.

  W polskich rodzinach to kobiety gotują, sprzątają, załatwiają sprawy urzędowe oraz piorą, mężczyźni natomiast odwożą i odbierają dzieci z placówek edukacyjnych oraz chodzą do pracy najemnej poza domem.

  Jak donosi portal pulshr.pl, w corocznym indeksie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, publikowanym przez magazyn „The Economist”, Polska zajmuje wysokie 4. miejsce z 71 pkt na 100 możliwych do zdobycia. Okazuje się jednak, że rosnąca pozycja pań na ryku pracy nie idzie w parze z dążeniem do równego i sprawiedliwego podziału obowiązków domowych. Badanie przeprowadzone przez IRCenter na zlecenie firmy Tchibo, pokazuje, że większość tego rodzaju zadań wciąż spoczywa na barkach kobiety – spośród 24 obowiązków, o które zapytano, aż 19 w dużej mierze pozostaje po stronie pań.

  90 proc. uczestniczek badania stwierdziło, że do ich obowiązków należy pranie i przygotowywanie posiłków dla pozostałych domowników. Ponad 60 proc. pań domu zajmuje się kontaktem z urzędami i załatwianiem spraw formalnych, takich jak płacenie rachunków. Do kobiet należy również opieka nad dziećmi: 83 proc. mam zajmuje się maluchami, gdy są chore, 73 proc. dba o codzienną toaletę dzieci, 69 proc. szykuje je do snu, a rano wyprawia do szkoły. Chodzą one także na szkolne wywiadówki.

  Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1002 kobiet w wieku 21–45 lat, których dzieci nie ukończyły jeszcze 18 roku życia.
  pokaż całość

 •  

  #nostalgia #gorzkiezale #psy #truestory #coolstory

  To, że bezdomne psy zniknęły z ulic miast i wsi, to chyba pozytywne zjawisko, ale jakoś zatęskniłem za czasami, kiedy moja suczka miała cieczkę i przez cały ten okres chodziłem zawsze do szkoły w obstawie. Moi prywatni ochroniarze zawsze grzecznie czekali pod szkołą aż skończę lekcje, potem odprowadzali mnie do domu i pilnowali cała noc pod furtką, aby nikt nie zakłócał mego odpoczynku. Czułem się jak prawdziwy VIP. pokaż całość

 •  

  #syria #izrael #rosja

  Rzecznik Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow:

  „Wszystkie dywagacje pseudoekspertów na temat przyczyn katastrofy samolotu Ił-20 z powodu rzekomej usterki systemu „swój-obcy" to tylko dyletanckie fantazje" — powiedział. System „swój-obcy" jest ściśle indywidualny dla każdego państwa i eksportowane z Rosji egzemplarze zbrojeń nie są w nie wyposażone — podkreślił Konaszenkow, dodając, że łączy tylko należące do Rosji statki latające i systemy obrony przeciwlotniczej. Dotyczy to również wysłanych do Syrii środków obrony przeciwlotniczej.

  „Precedensu przekazania takiego systemu razem z rosyjskimi kodami identyfikacyjnymi innemu państwu nigdy nie było i być nie może z założenia" — podkreślił rzecznik Ministerstwa Obrony.

  a teraz zacytujmy największego "eksperta wojskowego" spod tagu:)
  pokaż całość

 •  

  #korwin #lgbt #homoseksualizm #4konserwy #neuropa #polityka

  Janusz Korwin-Mikke tego się nie spodziewał. Został oficjalnie zaproszony na paradę równości. Prezes partii Wolność był tak zaskoczony, że aż czuł się w obowiązku odpowiedzieć na zaproszenie.

  Na swoim oficjalnym blogu zamieścił taką oto odpowiedź an zaproszenie na „Paradę Równości”.

  „Bardzo dziękuję za zaproszenie na Marsz Równości. Rozumiem, że to wielkie wyróżnienie spotyka mnie osobiście jako prominentnego zdeklarowanego homosia, w dodatku zboczonego (bo lubiącego kobiety). Niestety: natłok obowiązków związanych z wyborami nie pozwala mi na wzięcie w tej imprezie udziału.”

  „Wszelako, pisząc poważnie, nie wziąłbym nigdy udziału w Marszu Normalności (heteroseksualistów), w Marszu Indywidualności (onanistów) ani w Marszu Przyjaźni dla Zwierząt (zoofilów) – gdyż uważam, że sprawy związane z płcią muszą pozostawać całkowicie intymne. O nich nie powinno się mówić – a już w żadnym przypadku robić w oparciu o nie masowych imprez.”

  „Ta otoczka tajemniczości jest piękna i podniecająca. Jakiekolwiek demonstrowanie tego sprowadza nas na poziom psów, robiących to publicznie na ulicach. Bez obrazy psów: mają po prostu inne, niż ludzie, obyczaje.”

  „Tak więc uważam, że takie marsze idą w złym kierunku. W nadziei na poważne potraktowanie tej epistoły, pozostaję z rezerwą.”

  PS: Jestem również zdecydowanym wrogiem Równości – ale, jak rozumiem, nie o to w tej sprawie chodzi.

  Nczas.com/ korwin-mikke.pl
  pokaż całość

  +: maestrozo, i.....s +8 innych
 •  

  #ciekawostki #polityka #psychologia #4konserwy #neuropa

  Odwracaj uwagę od rzeczy istotnych i ważnych. Skup się na emocjach i mów do społeczeństwa jak do małego dziecka. Twórz problemy, po czym proponuj sposoby ich rozwiązania. Wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo. Utwierdź społeczeństwo w przekonaniu, że dobrze jest być przeciętnym, a na końcu zamień społeczny bunt w poczucie winy. Powyższe techniki wyjaśniają dlaczego ekipa Platformy Obywatelskiej rządziła krajem 8 lat z rzędu. Czy stosuje je również PiS? Polecam lekturę i samodzielne wyciągnięcie wniosków.

  > Poniżej prezentuję 10 sposobów manipulowania opinii społecznej spisanych swego czasu przez Noama Chomsky'ego. Przez wiele lat takimi właśnie technikami raczyła nas ekipa Platformy Obywatelskiej wraz ze współpracującymi z nią mediami. Sprawdź czy ekipa PiS robi to samo.

  Sposób nr 1. Odwróć uwagę:
  Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, bez czasu na myślenie”.


  Sposób nr 2. Stwórz problemy, po czym zaproponuj ich rozwiązanie:
  Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.


  Sposób nr 3. Stopniuj zmiany:
  Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980 i 1990: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.


  Sposób nr 4. Odwlekaj zmiany:
  Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.


  Sposób nr 5. Mów do społeczeństwa jak do małego dziecka:
  Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.


  Sposób nr 6. Skup się na emocjach, nie na refleksji:
  Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.


  Sposób nr 7. Utrzymaj społeczeństwo w ignorancji i przeciętności:
  Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała”.


  Sposób nr 8. Utwierdź społeczeństwo w przekonaniu, że dobrze jest być przeciętnym:
  Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

  Sposób nr 9. Zamień bunt na poczucie winy:
  Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!


  Sposób nr 10. Poznaj ludzi lepiej niż oni samych siebie:
  Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.


  Źródło: Noam Chomsky – "Silent Weapons for Quiet War"
  pokaż całość

 •  

  #ankieta #pytanie #pracbaza #polska

  Gdybyś miał do wyboru:

  1. Pracować od poniedziałku do piątku równą liczbę godzin każdego dnia.

  2. Pracować od poniedziałku do czwartku ciut dłużej, a w piątek kończyć wcześniej.

  +: Cronox

  Wybrałbym...

  • 22 głosy (28.95%)
   Równy czas pracy cały tydzień.
  • 54 głosy (71.05%)
   Piątek, piąteczek, piątunio!
 •  

  #ciekawostki #gielda #ekonomia #gpw
  https://blogi.bossa.pl/2018/09/19/plywanie-pod-prad-jest-meczace/

  Na portalu Institutional Investor opublikowano artykuł przedstawiający sylwetkę Jima Chanosa – legendę w inwestycyjnej niszy, którą jest krótka sprzedaż.

  W tym kontekście warto przytoczyć wypowiedź Chanosa, w której opisuje relację pomiędzy fazą cyklu koniunkturalnego oraz szeroko rozumianymi przekrętami na rynku akcyjnym: Nieubłaganie, gdy hossa się przedłuża i ludzie obserwują bogacących się sąsiadów zaczynają robić rzeczy, których nie zrobiliby kilka lat wcześniej. Dla większości ludzi to stopa zwrotu jest ostatecznym wyznacznikiem słuszności działań co sprawia, że im cena bardziej idzie w górę tym bardziej są przekonani, że wszystko jest w porządku. W takim otoczeniu przekręciarze nie mają żadnych problemów z pozyskiwaniem kapitału. Nie zostaną zdemaskowani dopóki hossa się nie skończy i ludzie nie przestaną ich finansować i nie zechcą odzyskać swoich pieniędzy. Wiele przekrętów to w rzeczywistości piramidy finansowe. Upadają gdy kierujący nimi ludzie nie mogą już pozyskiwać kapitału.

  Moim zdaniem zarówno cykl koniunkturalny jak i przekręty można w tym kontekście rozumieć bardzo szeroko. Hossa może obejmować gorączkę spekulacyjną w jednej, modnej branży. Przekręty mogą obejmować firmy nie dysponujące pomysłem na zarabianie pieniędzy. Nie są to oszustwa. Raczej trwale nieudane biznesy, które przez długi czas mogą przekonywać inwestorów, że są na progu uzyskania rentowności.

  Wypowiedź Chanosa skojarzyła mi się z producentami gier, którzy nie są w stanie zarabiać na publikowanych przez siebie produkcjach. Tak długo jak w sektorze dominują entuzjastycznie nastawieni inwestorzy i tak długo jak dostępne jest finansowanie działalności takie spółki mogą uzyskiwać atrakcyjne wyceny. Ale prędzej czy później akcjonariusze będą musieli się zmierzyć z faktem, że spółka, której akcje posiadają nie ma modelu biznesowego zapewniającego osiąganie zysków. Opisana sytuacja może mieć miejsce w każdej modnej branży. Wybrałem przykład producentów gier dlatego, że jest to najgorętsza obecnie branża na GPW. Wypowiedź Chanosa przypomina, że zawieszenie uniwersalnych praw rynku (wartość spółki wynika z jej zdolności do generowania zysków) może trwać przez dłuższy czas i dopiero zmiana sentymentu i odcięcie od finansowania mogą wywołać bolesny powrót do rzeczywistości.

  bonus dla fanów #tesla #elonmusk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Zapewne najbardziej znaną pozycją w portfelu krótkich pozycji jest Tesla (średnia cena 250 USD, pozycja budowana od jesieni 2015 a więc Chanos przetrwał ruch z około 200 USD na 390 USD). Inwestor nie klasyfikuje jednak Tesli jako oszustwa. Dla Chanosa to raczej połączenie nietrwałego modelu biznesowego (w przypadku Tesli nie gwarantującego zyskowności) i dużego zadłużenia.
  pokaż całość

  •  

   @Cheater Spoko gość Chanos tylko nie patrzy Ci w oczy jak z Tobą gada :)

  •  

   @Cheater: Autor napisał, że spółki na GPW nie są w stanie zarabiać na swoich grach, to oczywiście bzdura. CDP to oczywista oczywistość, wiedźmin 3 przyniósł im ponad miliard zysku. Najnowsza produkcja studia 11bit, kosztująca 10 mln już po 3 dniach zaczęła generować zyski, a spółka ta słynie z długiej monetyzacji swoich produktów i zapewne przez kolejne 3 lata, aż do wypuszczenia nowej produkcji będzie przynosiła sowite zyski. 11bit ma też segment wydawniczy w którym odnosi sukcesy i zarabia kolejne miliony. Playway, czyli ostatni spółka z wielkiej trójcy gamedevu na GPW, to wydawca wielu niskobudżetowych gier, w ciągu roku spółki w których mają udziały tworzą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt gier. Większość z nich przynosi solidne zyski, a raz na jakiś czas trafi się perełka, w tym roku to "House Flipper". Sama ta gra zarobi na wszelkie koszty spółki w tym roku a pewni i w następnym, a inne gry to czysty zysk. Na głównym parkiecie jest jeszcze 5 innych spółek z branży(jeśli dobrze liczę) wszystkie oprócz vivid games i ci games przynoszą zyski. Ta pierwsza ostatnio wydała kilka gier i sytuacja może się zmienić, a cigames to producent dobrze sprzedających się niskobudżetowych, ale porwał się na stworzenie wysokobudżetowej gry AAA i nie udało się, może się ratować emisją, ale ma plan i kilka tytułów, których kontynuacje mogą przywrócić spółkę na właściwe tory.
   Nawet na newconnect, gdzie są spółki raczej w początkowej fazie rozwoju sytuacja nie wygląda tak źle, oczywiście w ostatnim czasie, z powodu mody na tę branże, na ten rynek weszły spółki o wątpliwej jakości i modelu biznesowym, ale większość spółek tam obecnych przynosi zyski i ma plan na rozwój, a nawet odnosi sukcesy, jak CreepyJar. Najbardziej pasujące do opisu autora jest jedna spółka, farm51, ostatnia gra teo producenta była niewypałem oraz była emisja na wydanie aktualnie tworzonej gry "World war 3". Gra wzbudza bardzo duże zainteresowanie graczy i mediów, dlatego studio zdecydowało się ją wydać samodzielnie, zamiast skorzystać z pomocy partnera biznesowego. Jeśli gra chwyci to zyski mogą być ogromne, inwestorzy z pewnością znają ryzyko i nie kupują akcji tej spółki bez powodu, bo rośnie albo sąsiad kupił, jak to w przypadku bańki, tylko liczą na zyski, mając na uwadze ryzyko nieudanego tytułu.
   Branża jest na pewno modna, bo na naszym podwórku w otoczeniu upolitycznionych spółek, machlojek w zarządach, trudno znaleźć dobre spółki w które warto zainwestować. A producenci gier mogą bez kompleksów rywalizować z zachodnimi konkurentami na równych warunkach, bo do platform sprzedażowych każdy ma taki sam dostęp. Powiedziałbym, że nawet nasze spółki mają przewagę dzięki stosunkowo niskim kosztom pracy w porównaniu z zachodem i jednym z najlepszych programistów w Europie.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  #ankieta #pytanie #polska #studbaza

  Jaki typ uczelni w Polsce produkuje największych tępaków, niezdolnych do logicznego myślenia, kojarzenia faktów i odnajdywania rozwiązań problemów?

  .....

  • 94 głosy (74.60%)
   uczelnie humanistyczne
  • 32 głosy (25.40%)
   uczelnie medyczne
 •  

  #ciekawostki #medycyna #narkotykizawszespoko

  Ibogaina – organiczny związek chemiczny, indolowy psychoaktywny alkaloid wyekstrahowany z kory afrykańskiej rośliny Tabernanthe iboga. Ibogaina należy do rodziny tryptamin.

  Ibogainę stosuje się eksperymentalnie do leczenia uzależnień oraz przy usuwaniu symptomów reakcji abstynencyjnej organizmu po odstawieniu narkotyków uzależniających fizycznie. Stwierdzono, że ibogaina jest skuteczna przy leczeniu uzależnień od kokainy, heroiny, etanolu i nikotyny. Ibogaina jest też czasem stosowana jako lek pomocniczy przy psychoterapii. Jak dotąd nie stwierdzono, aby ibogaina wykazywała właściwości uzależniające.

  Badania kliniczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dowiodły, że pojedyncze podanie dużej dawki (rzędu 1 g) ibogainy powoduje zanik symptomów głodu narkotykowego na czas od kilku dni do nawet kilku tygodni, co znacznie ułatwia przeprowadzenie wstępnej detoksykacji pacjentów.

  Stosowanie ibogainy w formie jednorazowej dawki w początkowym leczeniu uzależnień było testowane w kilkunastu państwowych klinikach w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. XX wieku, jednak rządowy program badań został zakończony w 2001 roku na skutek wstrzymania jego finansowania przez rząd amerykański.

  Dawki wynoszące od 3 do 5 mg na kilogram masy ciała wywołują słabą stymulację. Stan po przyjęciu wyższej dawki (10 mg na kilogram masy ciała lub więcej) zwykle dzieli się na dwie wyraźne fazy: wizyjną i introspektywną.

  Faza wizyjna zazwyczaj obejmuje efekty wizualne przy zamkniętych i otwartych oczach oraz oniryczne wizje. Przedmioty w polu widzenia mogą się wykrzywiać, układać we wzory, zmieniać kolory i teksturę. Po zamknięciu oczu mogą się ukazywać barwne, wyraźne i szczegółowe geometryczne wizje. Znane są subiektywne opisy ibogainowych wizji jako podobnych do marzeń sennych sekwencji symbolicznych obrazów czy filmowych retrospekcji z różnych scen z życia. W tej fazie często występują także: euforia, napady niekontrolowanego śmiechu i lęku, czasem występują też kłopoty z pamięcią krótkotrwałą. Trwa to zwykle jedną do czterech godzin, potem zaczyna się etap introspektywny.

  W fazie introspektywnej często występują: podniesienie nastroju, uspokojenie, zrelaksowanie oraz wyraźna intelektualna i emocjonalna klarowność. Możliwe jest osiągnięcie głębokiej introspekcji i głębszego zrozumienia zjawisk psychologicznych kierujących ludzką psychiką. W tej fazie zwykle występuje zanik potrzeby zażywania substancji psychoaktywnych, od których pacjent jest uzależniony. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni.
  #filmdokumentalny
  https://vimeo.com/130630278

  BEST UK DOCUMENTARY 2014 AT OPEN CITY DOCS FEST.
  David Graham Scott’s 2004 film DETOX OR DIE documented how with a single dose of iboga he quit his drug addiction, inspiring others to go down the same route. The psychedelic plant root hails from Africa where it has been used in religious ceremonies through countless generations. A burgeoning movement in the west has promoted iboga as a quick fix route to painless withdrawal.


  Now David wants to find out how truly effective iboga is. In a Dutch suburb several addicts embark on the long night of psychedelic detox under the watchful eye of an experienced Iboga practitioner. One client collapses and ends up on life-support, the provider is jailed and David starts to question the safety of iboga treatment.

  The film culminates with a nerve-wracking iboga session in London where the director himself administers the treatment. How does the filmmaker weigh up the ethics of involving himself so deeply in this controversial detox option and what will be his final resolve on the efficacy of it?
  pokaż całość

 •  

  Kilka cytatów z #rosja po ostatnim incydencie w #syria

  Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej Rosji Jurij Szwytkin:

  — Bez zagłębienia się w problem nikt nie powie od razu, co robić. Ale reakcja powinna nastąpić, nie tylko słowna. Jednocześnie ważne jest, aby nie sprowokować III wojny światowej. Nie są to już czcze pogróżki.
  Członek Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Franc Klincewicz:

  — W oświadczeniu Ministerstwa Obrony wyraźnie stwierdzono, że to, co się stało, to świadome działania Izraela. Jest to niedopuszczalne. Moim zdaniem obecnie Izrael dołoży wszelkich starań, aby rozwiązać tę sytuację, ale nie zwróci to życia naszym 15 młodym oficerów.
  politolog wojskowy Aleksander Pieriendżijew:

  — Wcześniej Rosja próbowała pomóc Izraelowi, np. w konflikcie z Iranem lub Turcją, w jakimś stopniu próbowała powstrzymać libański ruch Hezbollah. Najwyraźniej teraz nie będziemy tego robić — powiedział. Jego zdaniem w przyszłych możliwych konfliktach Izraela z innymi państwami w regionie Rosja stanie po stronie przeciwników Tel Awiwu.
  redaktor naczelny czasopisma „Obrona Narodowa" Igor Korotczenko:

  — Teraz wszystko zależy od reakcji Izraela. Moim zdaniem do dymisji powinni podać się minister obrony i dowódca sił powietrznych Izraela. Izraelski rząd powinien oficjalnie przeprosić Moskwę i zapłacić odszkodowanie — stwierdził. Jak dodał, jeśli tak się nie stanie, Moskwa udzieli adekwatnej odpowiedzi.
  #izrael #geopolityka
  pokaż całość

 •  

  Omg, do rana nie rozchodzę tej żenady
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polsko-amerykanska-deklaracja-podpisana-oto-jej-szczegoly,nId,2633081
  TL, dr:

  Polsko-amerykańska deklaracja podpisana. Oto jej szczegóły

  "Nadszedł czas umocnić strategiczne partnerstwo"

  Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce

  ...zobowiązują się do rozważenia...

  do rozważenia
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  Co w zamian chco hamburgery?

  Polska i USA będą przeciwdziałać projektom zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2
  czytaj:

  pokaż spoiler "tylko wolny rynek! ...ale jak zaczniesz wygrywać w monopol, to rozpierdolimy planszę"


  będą przeciwdziałać

  tldr z tldr:

  pokaż spoiler "zrób mi laskę, a ja rozważę czy ci zapłacić"

  #polityka #usa #4konserwy #neuropa #bekazpolaczkow #ruskapropaganda
  pokaż całość

 •  

  #ekonomia #gospodarka #bialekolnierzyki

  Pierwsze przesłuchanie przed komisją ds przekrętów z VAT za nami:
  https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-modzelewski-o-aferze-vat-straty-liczone-sa-w-setkach-miliard,nId,2632853

  Prof. Modzelewski mówił m.in. o liczeniu luki podatkowej. My stosowaliśmy - mówię o mojej skromnej osobie i o ekspertach, których reprezentuję - zasadę dość prostą, tzn. porównanie dynamiki dochodów nominalnych i stopę, czyli udział dochodów w PKB. To dość niesporne metody i dość czytelne i transparentne. To, co nastąpiło w tym okresie, tzn. nie tylko bardzo szybki przyrost tak pojmowanej (...) luki podatkowej, ale przede wszystkim spadek dochodów, (...) w relacji do PKB - powiedział Modzelewski.

  Jego zdaniem spadek ten był bezzasadny, dotyczył nie tylko dochodów w relacji do PKB, ale nastąpił także spadek nominalny. To było w roku 2009. Projekt budżetu państwa zakładał dochody z VAT, dochody budżetowe realne na poziomie 119 mld zł, natomiast potem zmieniono budżet i wykonanie było 99 mld zł. Różnica 20 mld zł jest bardzo duża - ocenił Modzelewski.

  Modzelewski podkreślił, że w 2008 r. zrobiono coś bardzo "niemądrego" - zlikwidowano dodatkowe zobowiązanie podatkowe, instrument znany na całym świecie. Podatnik VAT, który w deklaracji zaniżył zobowiązanie lub zawyżył zwrot miał zgodnie z tym instrumentem, oprócz wyrównania zapłacić również 30 proc. zaniżonego podatku lub zawyżonego zwrotu. To represja nie karna, ale skarbowa, proporcjonalna do zdarzenia, którego przyczyny mogły być przecież różne - mówił.

  Przypomniał, że przepis ten uchylono w 2008 r., argumentując, że jest niezgodny z prawem unijnym, a tymczasem na początku 2009 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że jest jak najbardziej zgodny. Dlaczego, po tym wyroku, gdy upadł główny argument przeciw, nie przywrócono dodatkowego zobowiązania - pytał Modzelewski. I dodał, że albo był to wynik błędu, albo niewiedzy. Likwidacja tego instrumentu spowodowała zwiększenie opłacalności unikania opodatkowania, a co najmniej ryzyko prawne i fiskalne stało się dużo niższe - ocenił.
  #4konserwy #neuropa #polityka
  pokaż całość

 •  

  #publicystyka #polityka #socdem #lewica

  Wywiad z Wosiem po burzy wywołanej tym jego artykułem.

  –Polska lewica w poszukiwaniu czystości zaczęła się zżerać. Dużo mówimy o otwartości i tolerancji, ale najchętniej byśmy tropili odstępstwa odchylenia i dewiacje. Im mniej nas jest, tym bardziej się napinamy. Jesteśmy mistrzami świata w teorii, przeczytaliśmy wszystkie książki i widzieliśmy wszystkie wykłady ważnych ludzi. Tylko politycznie dalej lewica nie może nic. A co, jeśli dodatkowo się okaże, że na prawicy jest też więcej przestrzeni dla różnorodności i pluralizmu poglądów niż po naszej stronie? – pyta Rafał Woś w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską.
  http://krytykapolityczna.pl/kraj/rafal-wos-rozmowa/

  Fragmenty:

  Jak słyszę po raz tysięczny, że „z Kaczyńskim nie da się rozmawiać…” to moje oczy stają się szkliste. Bo wiem, że osoba wygłaszająca to zdanie czerpie wiedzę o PiS-ie co najwyżej z Ucha Prezesa.

  Ja jestem zwolennikiem demokratycznych metod kierowania instytucjami. Mediami również. Mój ideał to organizacje, które rosną od dołu. Gdzie ludzie mają wpływ na kierunek, w którym podąża firma. Gdyby w takiej np. „Gazecie Wyborczej” było demokratyczne zarządzanie, to zaręczam ci, że Sroczyński nadal by tam pracował ku zadowoleniu czytelników i samego koncernu. Ale zwyciężył model konserwatywny niedzielenia się władzą. I nie wychodzi to „GW” na dobre niestety.

  Najzabawniej będzie, jak się okaże, że na prawicy jest więcej przestrzeni dla różnorodności i mniej niechęci dla obcego niż u liberałów. Zwróć uwagę, że „Do Rzeczy” już dziś tak działa. Łukasz Warzecha, który chce mieć dostęp do broni i nie lubi podatków, obok endek Ziemkiewicz, monarchista Zychowicz, piłsudczyk Semka albo zafascynowany pismami Abramowskiego Stefan Sękowski. A na deser Kataryna. Rozdyskutowani jak lewica w 1968!

  Dziś trudno jest być lewakiem. Trzeba spełnić cały szereg wyśrubowanych kryteriów. Lewica w poszukiwaniu czystości zaczęła się zżerać. Dużo mówimy o otwartości i tolerancji, ale najchętniej byśmy tropili odstępstwa odchylenia i dewiacje. Każdy ma swojego hopla. Ja u wszystkich tropię fascynację trzecią drogą i nieuświadomione neoliberalne schematy. Inni nie gadają z tobą, jak powiesz coś dobrego o Kościele albo będziesz nie dość gorliwym feministą. Czasem można się w tym wszystkim pogubić. To gąszcz najeżony pułapkami. Im mniej nas jest, tym bardziej się napinamy. Od strony teoretycznej jesteśmy mistrzami świata. Przeczytaliśmy wszystkie książki i widzieliśmy wszystkie wykłady ważnych ludzi. Tylko politycznie dalej lewica nie może nic. Wciąż nie ma na nic wpływu.
  #takaprawda #4konserwy #neuropa
  pokaż całość

 •  

  #imigranci #europa

  Zdaniem Dalajlamy „Europa należy do Europejczyków”. Przywódca tybetańskiego buddyzmu wzywa też uchodźców, by wrócili do swoich ojczystych krajów i zajęli się ich odbudową.
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/dalajlama-europa-dla-europejczykow/

  „Przyjmijcie ich, pomóżcie, uczcie… ostatecznie jednak powinni rozwijać własne państwa” – powiedział w Malmö na południu Szwecji 83-letni laureat Pokojowej Nagrody Nobla podczas pierwszego etapu swojej podróży po Europie.

  „Sądzę, że Europa należy do Europejczyków” – oznajmił czternasty Dalajlama, dodając, że uchodźcy „powinni odbudować własną ojczyznę”.

  „w Europie jest zbyt wielu uchodźców”. „Państwa europejskie, na przykład Niemcy, nie powinny stać się krajami arabskimi” – dodał w tym samym wywiadzie.
  #4konserwy #neuropa #cytatywielkichludzi
  pokaż całość

 •  

  #publicystyka #ekonomia #gospodarka #polska

  Transformacja ustrojowa nie przyniosła zmiany w poziomie moralności Polaków. Ale wyzwoliła cechy, które ukształtowały specyficzną etykę polskiego biznesu – korupcja czy oszustwa stały się normą warunkującą powodzenie. Transformacja mentalności dopiero się zaczęła
  Stare, ale widzę że nie było. Polecam
  https://www.forbes.pl/csr/o-etyce-biznesu-polska-dobra-i-zla

  Fragmenty:

  Ludzie zauważyli, że wygrywają ci, którzy potrafią w każdym systemie dobrze się ustawić, a nie ci, którzy na to zasługują swoją ciężką pracą i talentami. Moralność została uchylona na rzecz pragmatyki politycznej i ekonomicznej

  Uzależniało, bo stawka finansowa była wyższa nawet niż w Ameryce Łacińskiej, gdzie przemianom gospodarczym towarzyszyły podobne terapie szokowe jak u nas. Europa Wschodnia była nietknięta przez zachodni kapitalizm, podobnie jak rynek konsumencki. Najcenniejsze przedsiębiorstwa znajdowały się w rękach państwa i były pierwszymi kandydatami do prywatyzacji. Potencjał szybkich zysków dla tych, którzy pojawili się nad Wisłą pierwsi, był więc ogromny. Podobna okazja pojawiła się kilkanaście lat później przy finansowanych z funduszy unijnych gigantycznych przetargach informatycznych, infrastrukturalnych czy podbijaniu nowych segmentów rynku, na przykład farmaceutycznego. Lekarzy korumpowali już nie tylko pacjenci załamani nieudolnością służby zdrowia, ale też przedstawiciele medyczni. Kolejny po infoaferze przykład współpracy CBA z Amerykanami – w sprawie korumpowania łódzkich lekarzy przez koncern GlaxoSmithKline – to tylko ujawnienie jednej z wielu tego typu tajemnic poliszynela.

  Sposób traktowania Polski przez korporacje międzynarodowe wpłynął na nas demoralizująco. Bardzo często zachowywały się one u nas jak w krajach Trzeciego Świata, ignorując nasze prawo czy prawa pracownicze. Biernie przyglądało się temu państwo, pogłębiając w obywatelach poczucie całkowitego porzucenia i zdania jedynie na własne siły. Promowało to brutalne nastawienie na przetrwanie za wszelką cenę. Moralność musiała ustąpić przed wymogami przeżycia we wrogim otoczeniu – ocenia profesor Andrzej Szahaj z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk myśli społecznej i filozof polityki.

  Ta pragmatyka doprowadziła do tego, że – jak wynika z tegorocznego raportu Komisji Europejskiej – 82 proc. Polaków nadal przyznaje, że korupcja jest u nas powszechnym zjawiskiem. Tylko w minionym roku 15 proc. osób (w porównaniu z ledwie 4 proc. Europejczyków ogółem) spotkało się w Polsce z sugestią wręczenia łapówki lub też w inny sposób było świadkami korupcji, głównie w kontekście opieki zdrowotnej. 92 proc. Polaków (największy wskaźnik w całej Unii Europejskiej) przyznaje, że łapówkarstwo i koneksje są często jedyną, a na pewno najłatwiejszą drogą do skorzystania z określonych usług publicznych, ponad połowa uważa, że powiązania polityczne są konieczne do odniesienia sukcesu w biznesie. Również z opublikowanego pod koniec ubiegłego roku raportu Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) wynika, że w Polsce korupcja może obejmować nawet jedną czwartą przetargów. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce, w towarzystwie Rumunii, Bułgarii i Węgier. To pokazuje brak wiary, że aparat państwowy działa skuteczniej (o czym świadczy ujawnianie afer) czy też że większe sukcesy odnoszą już utalentowani i ciężko pracujący na swój sukces.

  Socjologowie tłumaczą zachowania w miejscu pracy naszą historią i kulturą. Jacek Santorski podczas ubiegłorocznego Kongresu Regionów w Świdnicy, organizowanego przez „Forbesa”, udowadniał, że większość polskich instytucji, zarówno publicznych, jak i prywatnych firm, działa na zasadzie biznesowych folwarków. Z utrwalonymi historycznie wzorcami minidyktatur: krótka mowa, twarda gra, metoda kija i marchewki – jeśli przekroczysz znacząco wyznaczone cele, otrzymasz nagrodę, jeśli ich nie osiągniesz, stracisz pracę. Twórcą pojęcia „modelu folwarcznego” jest profesor Janusz Hryniewicz, który twierdzi, że taka kultura organizacyjna doprowadziła do wykształcenia dwóch typów zachowań pracowników i kierownictwa „folwarku”. Kierownicy mieli nieskrępowaną władzę, nieograniczoną przepisami. U chłopów z kolei wykształciło się, najczęściej wymuszone, posłuszeństwo, połączone jednocześnie z brakiem poczucia odpowiedzialności i biernością.
  pokaż całość

 •  

  #4konserwy #neuropa #polityka #ekonomia

  Zaborski:

  Może zaprosi pan premiera Morawieckiego do debaty? Byłby pan gotów zmierzyć się na polityczno-gospodarczym ringu z premierem Morawieckim?
  Balcerek:

  Z takim człowiekiem nie będę debatować.
  chicken xD
  #bekazliberalow

  https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-prof-leszek-balcerowicz-o-mateuszu-morawieckim-z-takim-czlow,nId,2632493
  pokaż całość

  źródło: 6257756-.jpg

  •  

   @Pantokrator:

   ale ja mówię o Korei po wojnie, a nie o Korei już zamożnej i rozwiniętej.

   W 1991 r. Korea była krajem o wyraźnie wyższym PKB per capita od Polski, ale z drugiej strony daleko jej jeszcze wtedy było do krajów wysoko rozwiniętych. Według MFW PKB per capita Korei w 1991 r. stanowił 35% USA, a Polski - 26%. Mając taki poziom na starcie w stosunku do USA, Polska i Korea rozwijały się w takim samym tempie w porównaniu procentowym. Porównując tempo rozwoju w punktach % w stosunku do USA, wzrost Korei byłby o ok. 1/3 wyższy od Polski. PKB per capita Polski w latach 1992-2018 wzrósł o 25 punktów w stosunku do USA (z 26% do 51%), a Korei o 32 punkty (z 35% do 67%). Jednak jednocześnie Korei zajęło 13 lat dojście z poziomu 35% do 51% w stosunku do USA tj. do relatywnego poziomu jaki Polska ma obecnie, a Polsce dojście z 34% do 51% USA zajęło 14 lat i z tego punktu widzenia tempo rozwoju można wręcz uznać za porównywalne. pokaż całość

  •  

   @Raf_Alinski ten wykres ma tę wadę, że PKB na łeb w USA też rosło, raz wolniej, raz szybciej, co utrudnia analizę.

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  #turcja #bliskiwschod

  zgnilem

  Erdogan kazał aresztować wszystkich strajkujących. 500 robotników za kratkami https://www.wykop.pl/link/4530745/erdogan-kazal-aresztowac-wszystkich-strajkujacych-robotnicy-za-kratkami/

  tl,dr:

  Prezydent Recep Tayyip Erdogan ma osobiście dokonać w październiku inauguracji tego lotniska.

  Strajkujący wznosili podczas piątkowej demonstracji okrzyki: „Nie jesteśmy niewolnikami” i domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń, polepszenia warunków, w jakich mieszkają na budowie, wydania ubrań roboczyc

  Gdy delegaci uczestników strajku nie zdołali przy stole rozmów osiągnąć porozumienia z przedstawicielami inwestorów, policja rozproszyła demonstrację z użyciem gazu łzawiącego.
  W nocy z piątku na czwartek przeprowadziła aresztowania.

  nie ma takiego strajkowania xD
  tylko #wolnyrynek ! tylko #korwin !
  #bekazlewactwa #bekazprawakow #polityka
  pokaż całość

 •  

  Zauważyłem że w #neuropa panuje konsensus co do oceny osoby Witolda Modzelewskiego, oraz jego wiedzy na temat wszystkiego co związane z podatkiem VAT w Polsce (prawo, działanie, wady, luki...)

  ...i jedno pytanie mnie nurtuje:

  Kto może wiedzieć więcej o tym temacie w PL, niż INDYWIDUALNY i JEDYNY twórca prawa w tym zakresie (a przynajmniej jego pierwotnej formy)?

  #4konserwy #polityka
  pokaż całość

 •  

  #ukraina #rosja #geopolityka #ekonomia

  Ukraiński bank centralny NBU przedstawił w maju analizę...

  Ze szczegółowych danych wyłania się zaskakujący obraz. Według nich w 2017 roku Rosja stała się największym partnerem handlowym Ukrainy. Dynamika obrotów z Federacją Rosyjską była wyższa niż z całą Unią Europejską (odpowiednio 28 proc. i 25 proc.). Eksport towarów z Ukrainy do Rosji był w zeszłym roku wyższy o niemal 9,6 proc., a import z Rosji aż o 39,9 proc. Rosja, mimo niemal 10-proc. spadku ukraińskiego eksportu na ten rynek, i tak wciąż jest na pierwszym miejscu wśród krajów, do których eksportują ukraińskie firmy. Import rosyjskich towarów przez Ukrainę wzrósł w tym czasie o 28,7 proc. i stanowił 15,2 proc. całego importu nad Dniepr. Ujemne saldo wymiany handlowej z Rosją sięgnęło niemal 1,1 mld dolarów.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/rosja-pozostaje-glownym-partnerem-biznesowym-ukrainy/

  Jak Ukraińcy walczą z ujemnym deficytem handlowym z Rosją?
  Zmniejszając własny eksport do Rosji xD -> https://www.wykop.pl/wpis/35196185/ukraina-rosja-donbaswar-to-nie-ukraina-odciela-kry/

  #pytaniedoeksperta
  Ktoś potrafi sensownie wytłumaczyć co odpierdzielaja ukraińskie władze? Czy to jakiś trolling? ...a może obecne ukraińskie władze są pachołkami Kremla? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  (serio jeden wielki #wtfcontent) pokaż całość

  •  

   Serio uważasz, że kilka osob decydujących w tej sprawie mialoby na uwadze dobro Ukrainy, poprawe jej gospodarki w dalekiej przyszłości czy (o ironio) patriotyzm jeżeli zamiast tego mogą sami szybko się nachapac na vzjatkje?

   A dla Rosji, z jej kulejącą gospodarką, taka poprawa wizerunku (poprawa wskaznikow makroekonomicznych, wiekszy eksport) jest teraz mega ważna - chce uchodzic za mega mocarstwo z magiczną ropą, a i tym samym pompuje troche kasy do gospodarki kosztem Ukrainy. No i pokazac zachodowi, ze eksport u nich ma się dobrze pomimo zachodnich sankcji.

   Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak powszechne są łapówki w Rosji i na Ukrainie... Od najniższego szczebla, tzw. krawężnika na ulicy do polityków i decydentów. To nie jest tak, że o tym się tylko tak mówi, albo jest to jakiś mit - tam naprawdę korupcja rządzi państwem. Smutne, ale prawdziwe.
   pokaż całość

  •  

   @alter-nighter:

   A dla Rosji, z jej kulejącą gospodarką

   A dla Rosji, z jej kulejącą gospodarką
   Bzdury. Rosja dawno odrobił straty po chwilowej recesji spowodowanej ukraińskim cyrkiem z 2014 (pomimo narastającym wciąż sankcji!)
   Jak tu z wami gadać, jak żyjecie w świecie urojonym:/

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  #ukraina #rosja #geopolityka #ue

  Za #ruskapropaganda

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odrzuca możliwość bankructwa kraju w 2019 roku choć przyszły rok będzie dla Ukrainy najcięższy pod względem spłaty zobowiązań wynikających z długu publicznego.

  Co się robi gdy długi zaczynają mocno ciążyć? Zaciąga się kolejne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Za PAP (z wczoraj):

  Ukraina otrzyma miliard euro kredytu z Unii Europejskiej - poinformowała Komisja Europejska. Ukraińskie władze podpisały w Kijowie porozumienie w tej sprawie z KE.
  #ukrainelogic
  pokaż całość

  źródło: 8783059.jpg

  •  

   @PanJapson:

   to nie jest Ukraine logic, tylko sposób w jaki "funkcjonuje" światowy system finansowy.
   Nie zawsze. Nie wszyscy dają się nabierać.

   Co o Grecji napiszesz?
   Grecy zostali wydymani bez mydła. Stracili już porty, dużo ziemi i inne dobre aktywa.

   Wcale nie musi tak być. Np. Grecja czy Irlandia zostały wydymane. Np. Islandia czy Argentyna nie dały się nabrać i wybrały bankructwo. Tego właśnie życzę Ukrainie, bo stawiam dolary na orzechy, że za te długi będą chcieli ukraińskie czarnoziemy ...zreszta już próbowali wcześniej uzależniac kredyty od zniesienia moratorium na handel ziemią dla obcokrajowców #pdk (na szczęście dla Ukraińców - bez powodzenia)

   pokaż spoiler zresztą o tym też kiedyś pisałem na wypoku. Znajdziesz pod tymi samymi tagami


   wyczuwam delikatny ton antyukrainski
   Nie mam nic do Ukrainy jako narodu. Szkaluje ich obecną politykę i władze, bo na to zaslugują
   pokaż całość

  •  

   @Cheater: Argentyna jest bardzo złym przykładem- z mocarstwa do roli podrzednego kraju nawet w "zatechlej geopolitycznie" Ameryce Południowej.
   Myślę, że na Ukrainie jest tak wielka agentura masy państw, że do końca nie podejmują niepodleglych decyzji jako Państwo. W Polsce podobnie zresztą.

  • więcej komentarzy (2)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Cheater

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (7)