•  

  Szukam dobrej planszówki dla 4-5 graczy. Dotychczas najlepiej wchodzi Terraformacja Marsa i Catan - mamy wszystkie dodatki do obu, i choć dalej bardzo wkręcają, to powoli nadchodzi czas na coś nowego.

  Graliśmy też w Runebound, ale bez rewelacji. Gra o Tron towarzystwu mniej podeszła, ale też dlatego, że znaleźć wkręconą szóstą osobę było trudno i to trochę popsuło klimat.

  Zastanawiam się nad Diuną, ale ona jest tylko na 4 osoby, więc to trochę ogranicza. Dobrze się nam gra w coś, co ma bardziej złożoną mechanikę, pojedyncza rozgrywka trwa 2-4 godziny i jest udział kart. Fajnie, jeżeli pomiędzy graczami jest pozytywna i negatywna interakcja. Macie jakieś pomysły?

  #planszowki #gryplanszowe
  pokaż całość

  +: Glorf
 •  

  Jakas spoko planszówka/karcianka do grania w domu w 2 osoby, ale nie jakies bardzo duze i rozbudowane - bo nie mamy tyle miejsca na stole i pies i tak by sie wywalil na rozlozonych na podlodze planszach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Do tej pory gralismy w eksplodujace kotki, ale ilez mozna. Wiem ze sa dodatki - ale nie wiem czy sa dobre.
  jakie sa klasyki do grania z rozowa? patchwork wydaje sie spoko. Gralem kiedys w jaipur i to moj klimat zdecydowanie.
  #grybezpradu
  pokaż całość

  +: Melt
 •  

  Ale sobie eleganckiego filodendrona czerwonego ogarnąłem (。◕‿‿◕。)
  #rosliny #chwalesie

  źródło: 20211007_075949.jpg

 •  

  Tak ostatnio czytam sobie co wykopki myślą na temat Evergrande i takie IKSDE mnie łapie jak bardzo niedoceniany jest to temat i jak bardzo nikt nie dopuszcza do siebie możliwości upadku tego kraju i jak będzie kryzys to na pewno z USA, a nie z tak "świetnie zarządzanego" kraju jak Chiny. Przecież wiadomo - Komunizm tym razem działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na początek zaznaczam że wróżką nie jestem, mogę się mylić w absolutnie każdym rozdziale i czeka nas nieskończona hossa, a Evergrande o ile upadnie to bez echa ¯\_(ツ)_/¯

  TL;DR

  pokaż spoiler BREDZE SOBIE NA TEMAT SYTUACJI W CHINACH, CZEKA NAS MATKA WSZYSTKICH KRYZYSÓW, JESTEM SIEWCĄ PANIKI XD


  Rozdział 1. Evergrande to nie tylko deweloper

  Evergrande to nie deweloper, to ogromny konglomerat, zajmują się produkcją samochodów elektrycznych, parkami rozrywek, mają własną drużynę piłkarską (z największym szkołą piłkarską na świecie!), wodą butelkowaną, produkcją nabiału, no Evergrande to taki Orlen, zajmuje się wszystkim xD I to nie jest tak że tylko filia deweloperska upada, wszystkie biznesy Evergrande padają. Jako że to bardzo zdywersyfikowany biznes nie dziwne że wszyscy chcieli obligacje tego giganta. W końcu co mogło pójść nie tak. No, ale OK wszystko spoko, gdyby w Polsce upadł Orlen pewnie byłby by pewne perturbacje ale nic poważnego by się nie stało prawda?

  Rozdział 2. Chiny to państwo z kartonu

  Chinofile stworzyły propagande że państwo komunistyczne może wygrać z kapitalistami i rozkwit i dobrobyt jest możliwy tylko z komunistyczną władzą, TYM RAZEM SIĘ UDAŁO. No sęk w tym że nie. Chiny to wkurwy zadłużony kraj, mają rozwiązania rodem z Polski gdzie dług publiczny jest eksportowany do spółek typu PFR czy BGK. No więc według analityków goldmana okazało się że Chińskie samorządy są potężnie zadłużone, ukryty dług Chin sięga nawet 50% PKB. Dług samorządów w ciągu 8 lat powiększył się 3 krotnie i coraz gorzej sobie z nim radzą.

  Rozdział 3. Komunistyczny rynek nieruchomości

  "Potęga" Chin nie jest zbudowana na przemyśle jak wszyscy sądzą. Prawie 30% ich PKB to właśnie rynek nieruchomości, najdroższy na świecie zresztą. Sam sposób funkcjonowania deweloperki w Chinach jest dziwny. Jako że to komuniści to nie sprzedają ziemi. Nie możesz mieć działki, możesz ją co najwyżej wydzierżawić i właśnie z tej dzierżawy przez deweloperów, lokalne samorządy miały lwią część dochodów. Dorzućmy do tego kwestie kulturowe że ABSOLUTNIE KAŻDY FACET MUSI mieć mieszkanie bo inaczej raczej nie znajdzie żony i to że Chińczycy nie bardzo bawią się w wynajem bo ceny pustych mieszkań i tak rosną, a poza tym są naleciałości kulturowe jak przeświadczenie że można przejąć pech poprzednich lokatorów. Więc mamy już obraz jak bańka się rozwija (presja na posiadanie mieszkanie, ciągle rosnące ceny) i mamy też potencjalnie pierwsze ofiary pęknięcia bańki w postaci załamanego cash-flow samorządów kiedy utracą kolejne zyski z nowych dzierżaw i przestaną spłacać własne obligacje, a to się właściwie dzieje.

  Rozdział 4. Nie tylko Evergrande

  Spółki dewloperskie w Chinach to właściwie piramidy finansowe, zresztą czasem w Polsce widać też deweloperów którzy sprzedają mieszkania na etapie dziury w ziemi, a potem jest pikachuface, tylko tutaj jeszcze jest to jakoś zabezpieczone funduszami powierniczymi itd. W chinach już nie.
  Jako że rynek w Chinach się powoli załamuje mamy tragiczne raporty odnośnie wolumenu sprzedaży, ponieważ raz że ceny lecą na mordę bo Evergrande wyprzedaje się z czego tylko może to jeszcze jest strach na rynku i ludzie nie chcą kupować. Ceny mieszkań spadły póki co o 11,5%, a wartość kontraktów budowlanych o 26%

  A jako że nie tylko Evergrande był piramidą tak zaczynają powoli pękać inni deweloperzy którzy ogłaszają że nie mają z czego spłacać milionów obligacji https://www.reuters.com/business/chinese-developer-fantasia-misses-repayment-deadline-2021-10-04/ kwestia czasu, aż ta lista będzie coraz dłuższa.

  Rozdział 5. Dług to nie jedyny problem

  Chiny jako komunistyczne państwo z kartonu zmaga się z również z innymi problemami nie znanymi w żadnym innym ustroju ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sami na własne życzenie mają kryzys energetyczny. Nie mają po prostu węgla co za tym idzie prądu. Całe miasta mają blackouty, wszystko w Chinach jest zadłużone, ani samorządy ani elektrownie nie bardzo chcą kupować węgiel który wystrzelił w kosmos z cenami, a szaleńcy za sterami nie dopuszczają handlu z Australią bo się na nich obrazili. Oprócz tego regulator w postaci rządu szaleńców pokazał że dla nich nie liczy się gospodarka, ale tylko i wyłącznie szalona ideologia. Wcześniej w tym roku zaorano sektor szkół prywatnych właściwie z dnia na dzień, nie mają zarabiać i chuj, atakują swoje big-techowe korpo rządając niesamowitą ilość danych, jak ktoś ich krytykuje to znika. Jeśli nadal są ludzie którzy twierdzą jak Cezary Graf jak to Czerwony Chiński smok jest przebiegły to w moich oczach mają intelekt Sasina. Jest to tragicznie zarządzane państwo które zaraz upadnie po własnym ciężarem niekompetencji

  Rozdział 6. Święta wiara w bank centralny

  Z jakiegoś powodu sporo wykopków podnosi DEBILNY argument że RZĄD DO TEGO NIE DOPUŚCI ŻEBY COŚ SIĘ STAŁO xDDDD Rząd to nie czarodzieje którzy mogą zadecydować czy zadłużona gospodarka upadnie czy nie. Gdyby tak było to nigdy by nie było żadnego kryzysu. Wiara w Bank Chin też jest conajmniej debilna bo uwaga uwaga BANK CHIN NIE MOŻE DRUKOWAĆ DOLARÓW co za tym idzie NIE SĄ W STANIE ZADRUKOWAĆ ZADŁUŻENIA DENOMINOWANEGO W DOLARZE. Im więcej dodrukują Yuanów tym mniejszą wartość będzie miał w stosunku do dolara. Komunistyczna waluta państwa z kartonu vs Oficjalna waluta rezerwowa świata. Co prawda w głowach Chinofili dolar już dawno przegrał z Yuanem, ale rzeczywistość jest dewastująca xD Chiny pompują codziennie miliardy yuanów żeby utrzymać płynność sektora finansowego, ale to za mało. Mogą tylko złagodzić cios, a nie go zatrzymać.

  Rozdział 7. Wszyscy wiedzą co się święci

  Nikt poważny już za bardzo nie inwestuje, skala reverse repo w USA jasno pokazuje jak bardzo gargantuiczne pozycje gotówkowe mają banki i fundusze. Kto może z świata finansowego ten czeka na "coś". Jeśli Evergrande upadnie to pociągnie za sobą cały sektor gospodarki odpowiadający za 30% PKB DRUGIEJ GOSPODARKI ŚWIATA. Razem z obligacjami deweloperów popłynie cały sektor finansowy z Chin. Właściwie to będzie masakra. Jeszcze nie wiemy jak to odbije się na rynkach zachodnich. Zachodnia ekspozycja na obligacje Chińskie nie jest jakoś bardzo duża, chociaż nadal mówimy o dziesiątkach , potencjalnie setkach miliardów. Dla porównania dług Evergrande denominowany w dolarze to "tylko" 20 miliardów dolarów, ale istnieje szansa załamania całego rynku obligacji korporacyjnych w Chinach.

  Więc mamy DRUGĄ GOSPODARKĘ ŚWIATA, która stoi na krawędzi zagłady z jednej strony nie mając prądu z drugiej mając kryzys zadłużenia. Jej upadek pociągnie szerokie konsekwencje dla zachodu, ciężko mi ocenić jakie bo nie ma precedensu w tej sytuacji. Z jakiegoś powodu zrobiliśmy sobie fabryke świata w komunistycznym kurwidołku który zaraz upadnie xD Jeszcze można dorzucić że zachód wiele mniej zadłużony nie jest, widma wysokich inflacji, podniesienia stóp, setki jak nie tysiące scenariuszów. To czego można być na pewno pewnym to że to nie rozejdzie się kościach i giełdy ani gospodarki nie zostaną obojętne na co się zbliża. Co by się nie stało po każdej Bessie nadchodzi Hossa i jeszcze wszyscy będziemy zarobasami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler Jeśli ktoś uważa że nie jesteśmy globalną wioską przypominam że w 2007 ktoś dał kredyt hipoteczny na psa na drugim końcu globu, ktoś inny zrobił z tego obligacje, a ktoś trzeci ją kupił przez co Polacy z kredytami w Frankach zbankrutowali xD

  #gielda

  #kochanekhedgefund - Mój tag z bredniami, można dać follow albo zablokować jak tam chcecie xD

  SPOKOJNIE KOMUCHY, NASTĘPNYM RAZEM SIĘ UDA ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  pokaż całość

  źródło: 149494764.v2.pressablecdn.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Melt

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.