DISCIPLINE IS PARAMOUNT TO ALL ACTIVITY. WITH PURPOSE WE MUST ENFORCE IT. PURPOSE IS THE GREAT SECRET WE MUST FIND IN ALL OF US.

 •  

  Załóżmy, że mam wiedzę o poziomie szybkiego szacunku inflacji za czerwiec 22' i wiem z dużym prawdopodobieństwem, że będzie to poziom bardzo wysoki, o wiele wyższy niż szacują nawet eksperci (żadne 14,6% czy 15,0%). Jak zarobić na fakcie posiadania takiej wiedzy? Na myśl przychodzą oczywiście kontrakty (futures), ale rodzi się kilka pytań:

  1. W dniu podania danych przez GUS (za czerwiec będzie to 01.07 o 10:00) od razu pojawia się porównanie do konsensu rynkowego (za kwiecień odczyt był 13,9% a konsensus 13,8%) - jak sprawdzić wcześniej (i kiedy najwcześniej) jaki jest konsensus by zestawić go z własną prognozą? Jeśli trzeba go wyliczyć ręcznie to prognozy jakich banków/instytucji są brane do jego wyliczenia, gdzie znaleźć dane?
  2. Jaki futures będzie odpowiedni? Kierunek ruchu jest (raczej) oczywisty - niespotykanie wysoka inflacja to dla Polski negatywna dana, lepiej iść w WIG20 czy USDPLN lub EURPLN? Przy WIG20 jest też sporo innych zmiennych, więc waluty wydają się być "pewniejsze", chociaż i tu na ruch kursu, nawet w perspektywie kilku godzin, jest wiele innych zmiennych.

  Oczywiście moje pytanie jest trochę teoretyczne, bo nie wiem czy zdecyduję się na taki ruch, chcę po prostu poznać Wasze zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #gielda #gpw #finanse #wig20 #waluty #inflacja #inwestycje #inwestowanie #zaorski #ekonomia #bankier
  pokaż całość

  •  

   @lunar4: 1. Bloomberg Terminal, czasami AceMarketU pokazuje screeny dzień przed ważnymi danymi makro. Jak chcesz to ręcznie liczyć, to pewnie musisz wejść na strony departamentów ekonomicznych dużych polskich banków.

   2. Najbardziej bezpośrednie byłoby niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęcie pozycji na swapie inflacyjnym albo swapie stopy procentowej/kontrakcie FRA. Z tego co podałeś to najlepszy będzie EURPLN, bo jest wolny od zewnętrznego szumu na dolarze i systematycznego szumu związanego z posiadaniem akcji. pokaż całość

  • więcej komentarzy (17)

 •  

  Czytam sobie pracę z przedwczoraj wrzuconego artykułu, o efektywności Bitcoina i Lightning Network w stosunku do tradycyjnego systemu finansowego.
  https://pl.beincrypto.com/tradycyjne-banki-zuzywaja-56-razy-wiecej-energii-niz-bitcoin/
  https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4125499
  Czas na skomentowanie tych mądrości.

  1. Rozdział Energy of ATMs
  Mam niezły ubaw, autor zakłada, że na każdy z ~5 mln bankomatów na świecie przypada 1 pobierający nieustannie 900W klimatyzator. Powiedzcie, ile widzieliście w Polsce bankomatów stojących na świeżym powietrzu, a ile z dedykowanym klimatyzatorem?
  https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/bankomaty.xlsx
  Na podstawie tego raportu ~21500 bankomatów w Polsce pozwoliło na zrealizowanie ~90 mld wartości nominalnej wypłat i ~50mld wpłat w 4 kwartale 2021. Nawet przyjmując założenie Michela Khazzaka, że każdy bankomat używa 250W mocy ciągłej. To 1 kWh energii pozwala na wpłacenie  lub wypłacenie do bankomatów 12000zł.

  2. Rozdział Energy of Banking Commute
  Dojazdy pracowników banków do pracy odpowiadają wg. Khazzaka za 68% całkowitego zużycia energii przez tradycyjny system finansowy. Tylko problem w tym, że banki nie zajmują się jedynie przelewaniem pieniędzy. Banki głównie sprzedają rozmaite produkty finansowe klientom detalicznym i korporacyjnym, sprawdzają jakie ryzyko wiąże się z udzieleniem kredytu, doradzają w zakresie pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa, doradzają przy fuzjach i przejęciach, sprawdzają czy klienci nie piorą pieniędzy, cofają wadliwe przelewy i robią masę innych przydatnych rzeczy. Na przykład około połowa pracowników banku Millenium to dział sprzedaży.

  3. Rozdział Comparing at Transacition Level
  Niestety autor sam się zaorał: tradycyjny system finansowy obsługuje 5775 razy większy wolumen transakcji niż Bitcoin, a zużywa tylko 56 razy więcej energii.

  4. Rozdział Bitcoin Lightning vs Instant Payments
  Autor narzeka, że rozliczenia w tradycyjnym systemie trwają 2 dni. Zróbmy L2 i rozliczajmy się raz na ruski rok, z medianą przepustowości kanału na poziomie 200 dolarów.
  Wspomnę jeszcze o wprost genialnym pomyśle modelowania węzłów jako Raspberry Pi i pojedynczego dysku SSD (które według autora zużywają energię tylko wtedy jak przesyłają środki), wszystko fajnie będzie działać do pierwszego crasha. Bardzo dobre oranko LN tutaj(pomijając shillowanie XRP): http://galgitron.net/Post/Why-Lightning-Network-Sucks-Balls

  Swoją drogą dość ironiczne jest to, że naturalna ewolucja Lightning Network to wymyślanie koła na nowo. https://bitcoinvisuals.com/ln-clustering
  Na powyższym wykresie widać, że w raz z upływem czasu sieć składa się z coraz popularniejszych hubów(banków), a większość węzłów(klienci) nie komunikuje się bezpośrednio ze sobą, tylko właśnie przez huby.

  Na koniec dochodzimy też do pewnych absurdów, bo autor musi jakoś wybrnąć z rozliczania w czasie rzeczywistym za pomocą gotówki, co dawałoby nieskończoną "efektywność energetyczną". Powstaje potworek: "Money in cash form (banknotes and coins) are indeed directly exchanged between Alice and Georges but they are not 100% direct exchange of money." Kuurczę, szkoda, że o tym wcześniej nie wiedziałem, to bym dzisiaj nie robił zakupów za pomocą czegoś, co totalnie nie jest pieniądzem.
  #kryptowaluty #bitcoin #finanse #banki #ekonomia
  pokaż całość

  źródło: weighted bitcoin lightning network.png

  •  

   @RGB_XYZ: Podstawowym zakłamaniem LN jest koszt przesyłu. Fanatycy mówią że jest praktycznie zerowy. A to bzdura. Zeby user mógł wykonywać nieskończoną ilość przesyłów musi mieć dobrze z balansowane kanały. Co generalnie nie jest możliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dla przeciętnego usera zostają rozwiązania custodialne, gdzie druga strona, jakiś hub, daje ci płynność na żądanie. Oczywiście nie za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  8 lat temu pod wplywem emocji postanowiłem dostac sie na medycyne. Nie udalo sie ale po tym jak zabraklo mi paru pkt postanowilem NIESTETY dostac sie ponownie. Rok pozniej sie zostalem zakwalifikowany. NIESTETY... po 6 latach skończylem te studia.

  6 lat zycia zmarnowane na cos co kompletnie mnie nie interesowalo, męczylo i uwazam za największą strate czasu w swoim zyciu. Musialem to studiować bo wyszedlem z założenia ze "cos w zyciu trzeba robic" i uwazalem ze jezeli cos sie w zyciu zaczyna to trzeba to skonczyc Uwazam ze jest to zawod z zarobkami niewspolmiernymi do wlozonej pracy(chyba ze chcecie to robic chujowo).
  Zeby kasowac te 200zl za wizyte to trzeba sie tyle w zyciu najeb... ze poswiecony na to czas i tak tego nie rekompensuje. Pieniadze nie są najwazniejsze.

  Odchodząc od pieniędzy(ktore juz calkiem niezle zarobiłem dzieki typ studiom) sam nie chcialbym trafic nigdy do szpitala. Nie chodzi o lekarzy ale boje sie tego miejsca. Czuje w nim lęk. Nie ma w tym miejscu nic co fascynowaloby mnie. Nie interesował mnie żaden przedmiot poza dwoma powiązanymi lekko z moimi zainteresowaniami.

  Uwazam ze przez wlasne ambicje zmarnowalem czesc swojego życia i predyspozycjie w innym zawodzie. Nie potrafie sobie tego wybaczyć. Cały czas mnie to gryzie ale gdybym chcial cos w nim osiagnac musiałbym znowu prowadzić żywot robaka przez wiele lat a czas na mieszkanie, dom i jakies zycie, a nie tylko w książkach.
  Porażka.

  #zalesie #depresja #medycyna #lekarz
  pokaż całość

  •  

   @gracilis: Gratuluję ukończenia studiów, papier to zawsze coś. Na twoim miejscu poszedlbym na staż w miejsce gdzie wiadomo, że jest luźno. Nigdy później nie dostaniesz tak wiele za tak niewiele wysiłku. W wolnym czasie przekwalifikowanie za hajs ze stażu. Jak staż się skończy, to chałtury w POZ poza miastem, zwłaszcza jak już chałturzyłeś podczas covida. Hajs przeznacz na edukację i będzie dobrze :)

  • więcej komentarzy (11)

 •  

  Mam dość niską tolerancję na głupotę ludu polskiego a przez ostatnie miesiące na wykopie widać ją aż zanadto zwłaszcza w temacie cen benzyny.
  Ileż to wpisów i wykopalisk było o tym jak to cena ropy poszła w dół a benzyny nie i nic nie robią tylko nas Obajtek z Kaczyńskim robią na pozycję zwaną "wieża Eiffla"

  Jeśli oni nas robią to dlaczego cena benzyny praktycznie na całym zachodnim świecie poszła do góry? Może jest jednak inny tego powód?
  A no jest.
  Dość prosty.
  Jest większe zapotrzebowanie na benzynę niż rafinerie mają przepustowości i tym samym cena benzyny odkleiła się od cen surowca z którego głownie jest robiona.
  Jak tłumaczył w wywiadzie prezes ExxonMobile (taki Orlen tylko w USA i warty więcej niż cała nasza polska giełda) zapotrzebowanie jest większe niż rafinerie są w stanie przerobić.
  A dlaczego? Bo kiedy politycy zaczęli głośno walczyć poprzez regulacje o głosy swoich zielonych wyborców firmy posiadające rafinerie zastopowały swoje plany konstrukcji nowych obiektów ¯\_(ツ)_/¯

  Szok, kto by się spodziewał.
  Do tego doszły problem rafinerii związane z wojną na ukrainie, z pogodą i tak o to mamy paliwo po 8 zł.
  To co teraz Obajtek mówi, że wam obniży jest to tylko i wyłącznie podyktowane presją ogólnoświatowego rynku.
  Poniżej macie obecne ceny na kontrakty futures na benzynę w USA (cena w USD/galon) tym samym przewiduję, że w grudniu ceny na stacjach będą w okolicach 6-6,5 zł za litr.

  O ile oczywiście Mati nie uzna, że koniec obniżki podatku na paliwo i skoro płaciliście 8 zł to możecie dalej płacić 8 zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #paliwo #ekonomia #benzyna
  pokaż całość

  źródło: ceny benzyny futures 22.06.22.PNG

 •  

  Zasada działania CeFi (2022, indykizowane)

  #kryptowaluty #bitcoin

  źródło: ei_1655493480867.jpg

 •  

  I znów FED podwyżką stopy reverse repo zmusza grubasów do pokazania ręki. 4 tygodniowe T-Bille na dzisiejszej aukcji z rentownością 1,18%, stopa reverse repo 1,55%. Nie można pożyczać FEDowi pieniądzy przez noc z oprocentowaniem 1,55%, tylko trzeba kupować T-Bille z premią.
  #gielda

 •  

  https://www.wykop.pl/wpis/62479423/smiesznekreski-%CA%96-gielda/

  6 miesięcy później, mamy 2022 a 2 godzinny kwadracik znów ma wpływ na indeks z market capem na poziomie kilkunastu bilionów dolarów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #gielda #smiesznekreski

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @bruhhhhhhhh: Mam pytanko, bez złośliwości. Jeżeli strefy wsparcia i oporu działają, to dlaczego nie monetyzujesz tego za pomocą opcji?
   Przecież wystarczy sprzedawać calle powyżej oporu i puty poniżej wsparcia, ewentualnie ograniczając maksymalne ryzyko kupując bardzo dalekie OTM calle/puty.
   Jeżeli rozkład prawdopodobieństwa przyszłych cen jest faktycznie w niektórych miejscach nieciągły, a nie tak jak prognozuje rynek opcji bezwzględnie ciągły, to będziesz bogaty. pokaż całość

  • więcej komentarzy (14)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika RGB_XYZ

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)