•  

  Tak się zastanawiałem - skąd w środowisku Gazety Wyborczej taka sympatia do Ukraińców? Dlaczego Związek Ukraińców w Polsce ma silne powiązania ze środowiskiem Wyborczej? Może odpowiedzi na to pytanie należy szukać w czasach sprzed ostatniej wojny.

  Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, KPZU - ukraiński oddział Komunistycznej Partii Polski, działała w województwach lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim. Prekursorami późniejszej KPZU były grupy socjalistyczno - komunistyczne Borysławia, Drohobycza i Stryja. Partia powstała w październiku 1923 roku z przekształcenia Komunistycznej Partii Galicji Wschodniej. Opowiadała się za przyłączeniem południowo - wschodniej części Polski do ZSRR, podobnie jak Komunistyczna Partia Polski / KPP /.

  Czołowi przywódcy KPZU: m.in. Ostap Dłuski, Osyp Kriłyk, Roman Kuźma, OZJASZ SZECHTER . Organy prasowe: "Nasza Prawda", "Ziemia i Wola", "Walka Mas", "Kultura", "Trybuna Robotnicza".

  Ozjasz Szechter - ojciec Adama Michnika w dwudziestoleciu międzywojennym aktywnie działał w ruchu komunistycznym. We Lwowie był członkiem młodzieżowej bojówki komunistycznej i jednym z funkcyjnych działaczy nielegalnej Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Ozjasz Szechter był starym, wypróbowanym agentem Moskwy w Polsce. Wchodził wraz z Brystygierową / Krwawą Luną /, Bermanem, Chajnem, Groszem, Kasmanem i innymi w skład wydzielonej komórki, bezpośrednio podporządkowanej Moskwie. http://www.rodaknet.com/rp_szumanski_38.htm

  Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy... pod względem ideowym nie była jednolita i posiadała kilka frakcji. Największą z nich była grupa narodowych komunistów która podkreślała sprawę ukraińską. Mniejszość stanowili natomiast internacjonaliści których poglądy miały znikomy wpływ na partię. Partia skupiała się na emancypacji narodu ukraińskiego i jego dążeniu do niezależności co było postawą odmienną od tej propagowanej przez bolszewików. Odcinała się przy tym od nacjonalizmu. Partia pomimo delegalizacji zyskała szerokie poparcie pośród mniejszości ukraińskiej a duży wpływ na tą sytuację miały wydarzenia w ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej gdzie realizowano politykę NEP-u i „ukrainizacji” oraz stawiany przez partię postulat reformy rolnej. Głównymi rywalami KPZU była Polska Partia Socjalistyczna i Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie”[1].
  W 1927 roku większość członków KPZU poparła odchylenie nacjonalistyczne (czyli kierunek ukrainizacyjny) Ołeksandra Szumskiego, co spowodowało szybką reakcję Łazara Kaganowicza i konflikt z Komunistyczną Partią Polski która nie zgadzała się n a połączenie całego obszaru Ukrainy w jeden organizm państwowy[1]. Partia została oskarżona o zdradę idei komunistycznej, i podzieliła się. Większość (szumskiści) popierała politykę ukrainizacji Szumskiego w USRR, natomiast mniejszość pozostała wierna Kaganowiczowi. 18 lutego 1928 większość (wasylkiwcy) pod przewodnictwem Kriłyka i Kuźmy została wykluczona z Kominternu, i od tej pory występowały dwie partie: KPZU-większość i KPZU-mniejszość. Przedstawiciele wasylkiwców występowali przeciw polityce Józefa Stalina i Ł. Kaganowicza, żądali realnej ukrainizacji USRR. Pod koniec 1928 roku KPZU-większość ogłosiła samorozwiązanie, a jej liderzy wyznali swoje błędy, i wyjechali do ZSRR, gdzie wkrótce zostali straceni. Partię rozwiązano w 1938 roku, razem z Komunistyczną Partią Polski. Większość jej działaczy została aresztowana przez Sowietów podczas okupacji sowieckiej (1939-1941) i stracona. Do rehabilitacji partii doszło w 1956 roku.
  Do czołowych przywódców partii zalicza się działaczy takich jak: Aleksander Szpilman, Nestor Chomyn, Ostap Dłuski, Roman Kuźma Turianśkyj, Osyp Kriłyk, I. Senyk, Ozjasz Szechter, Hryhorij Iwanenko Barnaba, Myron Zajaczkiwśkyj Kosar. Organami prasowymi partii były: „Nasza Prawda”, „Ziemla i Wola”, „Walka Mas”, „Kultura”, „Trybuna Robotnicza”. Podlegały jej organizacje: Ukraińskie Zjednoczenie Włościańskie i Partia Wolności Ludu[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Zachodniej_Ukrainy


  #ukraina #polska

  PRZEMÓWIENIE POLSKICH KOMUNISTÓW W LWOWIE 1939
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   Tak się zastanawiałem - skąd w środowisku Gazety Wyborczej taka sympatia do Ukraińców? Dlaczego Związek Ukraińców w Polsce ma silne powiązania ze środowiskiem Wyborczej? Może odpowiedzi na to pytanie należy szukać w czasach sprzed ostatniej wojny.

   @oydamoydam: No a jakie jest powiazanie przedwojennych komunistów z wyrosła z nurtu antykomunistycznego Wyborczą? Przez ojca Michnika?

   +: RAYKER
  •  

   @oydamoydam: W takim razie dajesz prawo mówić o narodowcach- faszysci i nazisci.

   Nie rozśmieszaj mnie tą swoją naiwnością i podstawowymi brakami w wiedzy z najnowszej historii Polski.

   I kto to mówi( ͡º ͜ʖ͡º)

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Patrzcie jak Rosjanie eksploatuja Leszka Milera.

  Dwa bliżniacze artykuły w których wytłuszczona jest wypowiedź Millera, że ''rusofobia stała sie główna doktryna Polski".
  Różnica tytułów jest kosmetyczna - raz to'' doktryna Polski'' a innym razem ''doktryna w Polsce''. Miller to eks-premier a w innej wersji były premier.
  Gdzie tkwi haczyk? Jeden artykuł jest z 20 września a drugi z 20 października.
  Puszczono tę wypowiedź ponownie aby wzmocnić zarzuty wobec Polski, bo weszła akurat w życie ustawa dekomunizacyjna pozwalajaca usunąc część pomników radzieckich. Rosjanie ciągle prezentują retoryke - działanie przeciwko symbolom radzieckim i komunistycznym to rusofobia.
  Główna treść przewodnia jest taka sama, ale część wypowiedzi się różni. Obstawiam, że to ten sam wywiad, który teraz Rosjanie daja po kawałeczku gdy im wygodnie, bo całości nigdy na tej stronie nie widziałem, a chwalą się, że to wywiad dla RIA Nowosti.

  20 wrzesnia - ros
  20 pazdziernika - ros

  #rosja #ruskapropaganda #rosyjskiemediaopolsce
  pokaż całość

  źródło: millerrr.jpg

 •  

  Ciekawe czy część ofiar zabitych i zranionych w Polsce przez nożowników (było kilka przypadków) to może być w pewnej części pokłosie nieustannego ( i przesadnego) informowania o podobnych zdarzeniach na Zachodzie?
  Jest przecież coś takiego jak efekt Wertera gdy rozpowszechniane w mediach informacje o samobójstwach powodują zwiększenie ich liczby.
  Taki rozchwiany umysł może podłapywać impulsy z przekazu telewizyjnego.

  Efekt Wertera – znaczący wzrost samobójstw spowodowany nagłośnieniem w mediach samobójstwa znanej osoby. Informacje o samobójstwach oraz ich opisy zamieszczane w mediach mogą spowodować naśladownictwo.

  #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

 •  

  rzuciłem okiem na TT i podobno dziś we Wriemiach... znaczy się w Wiadomościach #tvpis nie było nic o #stalowawola
  co innego gdyby napastnikiem był ktoś o ciemnej karnacji albo chociaż Ukrainiec

 •  

  Pomyślcie jaka byłaby gownoburza gdyby zrobił to Ukrainiec ( ͡º ͜ʖ͡º) #stalowawola

 •  

  Atak nożownika w Berlinie czy gdzies na Zachodzie - paski na czerwono i specjalne pasmo TVP info i kolejni goście wałkujacy ten temat.
  Atak nożownika w Stalowej Woli - coś tam wspomnieli, ale i tak leca normalne tematy, a na pasku głownie info co porabia Kaczyński i Duda.

  #stalowawola #neuropa #4konserwy #tvp

 •  

  Jesteście gotowi na przeprosiny za zbrodnie AK aby polepszyć stosunki z Białorusią? Sa przedstawiane takie warunki z białoruskiej strony.

  Białoruski poseł domaga se przeprosin od Polski za jej przewinienia wobec Białorusinów i zaprzestania gloryfikowania ludobójców z AK.
  W jego wypowiedzi prośba Polski o wybaczenie jest warunkiem dobrych stosunków z Białorusią.
  Sprzeciwia sie uznaniu AK, bo 'zamiast walczyć z Niemcami niszczył białoruskie wsie'.

  Nie jest to co prawda stanowisko oficjalne jednak inicjator żądania przeprosin to Przewodniczący Komisji Parlamentarnej Edukacji, Kultury i Nauki Igor Marzaliuk.
  Troche go znam to białoruskojezyczny poseł z zachodniej czesci. Już kilka razy wypowiadał się negatywnie na temat Polski a pozytywnie o Rosji. Gdy trwały protesty białoruskich bezrobotnych to mówił, że to Polska chce wykorzystać chaos aby przejąc terytoria czy cos w tym stylu.

  Igor Marzaliuk, wywiadzie, jaki udzielił Radiu Swoboda, stwierdził, że Polska w celu ustanowienia normalnych międzypaństwowych relacji, powinna przeprosić Białoruś za grzechy przeszłości, w tym za zbrodnie Romualda Rajsa „Burego”.
  Polska wymaga od naszych liderów upamiętniania Armii Krajowej. Gdyby oni zgodnie walczyli z nami przeciw Hitlerowi, to czemu nie. Ale fakty mówią inaczej. Oni [Armia Krajowa – red.] plądrowała i niszczyła nasze wsie. Dochodziło do otwartych ludobójstw Litwinów i Białorusinów, na przykład, w obwodzie grodzieńskim – twierdzi białoruski parlamentarzysta.
  Poseł na pytanie o przyszłość stosunków białorusko-polskich i czy mogą ułożyć się pozytywnie stwierdził: A dlaczego nie? Nie wzywam do zemsty. Wzywam do prostej sprawiedliwości. Myślenia. Polacy muszą tylko poprosić o wybaczenie.


  Igor Marzaliuk przywołał przy tym Romualda Rajsa „Burego”. Twierdzi on, że polski żołnierz używał niemieckich metod: palił ludzi. Jego niedawna rehabilitacja to naplucie w duszę Białorusinom.

  Poseł stwierdził także, że marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany w Hajnówce, miał upamiętniać właśnie „Burego”. To wzbudziło oburzenie miejscowych Białorusinów. Ale „Bury” nie jest jedynym takim „bohaterem”. Nadszedł czas, aby zatrzymać ich gloryfikację i zmyślanie dowodów ich niewinności – twierdzi Mazaliuk.

  Poseł na pytanie o przyszłość stosunków białorusko-polskich i czy mogą ułożyć się pozytywnie stwierdził: A dlaczego nie? Nie wzywam do zemsty. Wzywam do prostej sprawiedliwości. Myślenia. Polacy muszą tylko poprosić o wybaczenie.

  Kresy.pl / nn.by

  No to podziękujmy po raz kolejny Buremu Rajsowi i polskim narodowcom za zorganizowanie marszu ku jego czci na szkodę Polski.

  Moja opinia na temat żądań-
  -raz ten gość to w jakijs czesci nosiciel ruskiej propagandy
  - co nie zmienia faktu, że polscy fałszerze historii gloryfikujacy burych dają mu pretekst
  - Białorusini widzac, że Polska czesto używa polityki historycznej w ofensywie (Rosja, Białorus) korzystajac z przestoju w takich działaniach na kierunku białoruskim spowodowanych ogłoszeniem sukcesu w dwustronnych stosunkach pozwalaja sobie na wiecej, bo dla Polski pogorszenie tychże byłoby na teraz niewygodne. Po prostu uprzedzili atak aby być w ofensywie.
  Zreszta widzieli już jakiś czas temu gdy w liscie domagali sie potepienia marszu ku czci Burego. Nawet poseł narodowców Andruszkiewicz w swoim komentarzu nie był w stanie Burego bronic tylko mówił, że Białorusini powinni odnotować, że on na kolejny marsz już nie pojechał jak na pierwszy. Czyli jakby wyparł się Burego, bo z poprawy stosunków z Białorusia zrobił swój znak rozpoznawczy i uznał, że to ważniejsze niż wyklety bohater.
  Skoro Białorusini zobaczyli, że pod presją Polacy ustepują to będą to powtarzac.

  #bialorus #historia #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

  •  

   @szurszur: Zapomniałem dopisac. On sie być może podpina pod atmosfere ostatniego skandal wokoł pomnika Kosciuszki (Polska zablokowała napis ''Syn Białorusi'') co wywołało zalew antypolskich komentarzy w białoruskim internecie.
   Jednak jak widze pełnego poparcia w tych miejscach gdzie były te komentarze nie dostał i najbardziej plusowane sa ironiczne pytania ''a Rosja?" i pomysł jest nawet krytykowany.

  •  

   powiedz mi prosze dlaczego ty tak nie lubisz tych Polakow.

   @szczebrzeszyn09: A cóż to za głupi wpis? Kółeczko wzajemnej adoracji znowu dodaje wpisy z bzdurnym atakiem personalnym aby odwrócic uwage od niewygodnego tematu? A kiedy kolega dołaczy?
   Albo piszesz na temat albo ban, bo chamskiego szczekania nie bede tu tolerował.

  • więcej komentarzy (22)

 •  

  #wzwa #ukraina #hiv #afera

  WHO ostrzega, że Ukraina może stać się wkrótce ogniskiem poważnych epidemii. I nie chodzi wcale o jedną chorobę. W grę wchodzi polio, błonica, odra, gruźlica i AIDS.

  Wszystko za sprawą ciężkich warunków na wschodzie kraju. Aż 32 szpitale przestały normalnie funkcjonować, ponieważ większość personelu uciekła z terenów objętych konfliktem. Wyczerpały się zapasy szczepionek. Kończą się również leki.
  Najgroźniejsze dla Ukraińców mogą okazać się polio i odra. Poziom wyszczepialności na te choroby jest u naszych sąsiadów bardzo niski. Na szczęście w Polsce szczepienia te są obowiązkowe, więc polio i odra nie stanowią dla nas zagrożenia. Podobnie jest z gruźlicą. Nie należy jednak zapominać o chorobach, na które nie ma szczepień - na przykład AIDS, na które w Ukrainie choruje stosunkowo duży odsetek populacji. Jeżeli konflikt na wschodzie się zaostrzy, można spodziewać się fali uchodźców przenoszących wirus HIV do naszego kraju. Co więcej, jak zauważa Krzysztof Simon z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w takich przypadkach groźne mogą okazać się choroby, które nie są w ogóle wymieniane w komunikacie WHO.

  Przemysław Guła, ekspert Wojskowego Instytutu Medycznego, zwraca uwagę, że w tej chwili powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zapobiec epidemiom w Ukrainie. Wysyłać szczepionki, leki, środki sanitarna, a nawet lekarzy. Jeżeli bowiem dojdzie do rozprzestrzenienia chorób, sytuacja będzie bardzo trudna do opanowania.
  pokaż całość

  •  

   @Camillo_Geo: Przeklejasz tekst o niefunkcjonujacych szpitalach z 2014 roku napisany w czasie walk, który obecnie jest rozklejany przez ruskie trole na onetach i gdzie się da.
   Jaki miałeś cel wrzucając to bez informacji, że ostrzeżenie dotyczy tamtego okresu?

   Ej, w sumie w Polsce zaobserwowało się kilka punktów, gdzie jest duża liczba zachorowań. Możliwe, że to Ukraińcy?

   @Primusek: Fajnie jest zwalac, ale wykryte w Polsce zachorowania na HIV u obcokrajowców to niewielki odsetek.
   Zresztą choroby weneryczne sie rozprzestrzenialy wyraznie jeszcze przed napływem Ukrainców i można znaleźć alarmujace artykuły sprzed 2013 roku. Niektóre ''rosły'' nam szybciej niz w zachodnich krajach przyjmujacych imigrantów setkami tysiecy.
   pokaż całość

  •  

   @Camillo_Geo: Dowód w postaci cytatów z raportu.

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Na tysiąc złotych grzywny skazał wrocławski sąd mężczyznę oskarżonego o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. To rodzic, który w szkole swojej córki zerwał plakat z ukraińską flagą i godłem.
  24 listopada 2016 r. w jednej z wrocławskich szkół w ramach programu edukacyjnego pt. "Tolerancyjny Europejczyk" obchodzono dzień ukraiński. Madej, który przyszedł odebrać swoją 8-letnią córkę, zerwał umieszczone w oknach i przed biblioteką plakaty z flagą ukraińską i godłem tego kraju.


  https://wroclaw.onet.pl/sad-skazal-na-grzywne-rodzica-za-zerwanie-ukrainskiej-flagi-w-szkole/12vf3cc

  #ukraina
  pokaż całość

 •  

  Ciekawy wywiad na temat wyidealizowanego Jedwabnego Szlaku.
  Jako ''czytacz'' portali w krajach postsocjalistycznych potwierdzam to co mówi o narracji innych krajach w ostatnim zdaniu. To u nas sie rozpętała jedwabnoszlakoamania podsycana przez różnych Bartosiaków, mówiąca, że to my będziemy głównym beneficjentem i ''wzbogacimy się jak Niemcy'' (to mnie ostatecznie przekonało, że Bartosiak to jakiś szarlatan - no chyba, że lobbuje za kase). A prawda jest taka, że dokładnie to samo przekonanie panuje w innych krajach. Zresztą Chińczycy już dali kase na rozbudowe portu w którymś z państw nadbałtyckich i ku niezadowoleniu miejscowych (wykoszeni z rynku) wybudowali wielkie centrum przeładunkowe na Białorusi.

  _Chińczycy sami do nas nie przyjdą?_

  Przekonanie, że jesteśmy szczególnie atrakcyjni dla Chin i że w Pekinie łamią sobie głowę, jak wejść do Polski, można włożyć między bajki. Dla chińskich koncernów cały świat jest wielkim placem budowy, mają wiele opcji i już po kilkanaście otwartych inwestycji od Afryki po Amerykę Łacińską. Jakieś próby namawiania, żeby tutaj przyszli, nie dają rezultatu, bo im się zwyczajnie nie chce. Polska to dla nich kraj daleki, o innej kulturze, ze skomplikowanymi regulacjami prawnymi, rynek niezbyt duży, a poza tym regulowany przepisami Unii Europejskiej, co dodatkowo komplikuje sytuację.

  No jak to? Podobno jesteśmy dla Chińczyków furtką do UE i to znad Wisły zaczną gospodarczą ekspansję na Europę?

  To każdy kraj tak mówi. Powtórzę: jedyną drogą dla polskich firm do tego, żeby skorzystały na chińskim tsunami, jest osiągnięcie zdolności współpracy międzynarodowej i udział w takich projektach.

  PS.Zobaczycie, że z tym sukcesem Polski w nowym szlaku to bedzie tak jak z wizjami potegi w kilka lat dzieki łupkom.

  #chiny #geopolityka #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

  •  

   @JanKartofl: Faktycznie. Mówił, że będziemy bogatsi.

   Mec. Jacek Bartosiak z "Nowej Konfederacji" w wywiadzie dla Polskiego Radia przekonywał, że Polska pełni szczególną rolę dla Chin, gdyż nasz kraj jest naturalnym łącznikiem pomiędzy Azją a Europą, który pozwala ominąć jedną z przeszkód geograficznych, jaką jest pasmo Karpat. (...)
   Geografia jednak sprzyja Polsce. Wykorzystajmy to i bądźmy bogatsi od Niemców, tak jak w przeszłości - komentował Jacek Bartosiak. To całkiem możliwy scenariusz - przekonywał analityk.


   http://forsal.pl/artykuly/907584,polska-chiny-nowy-jedwabny-szlak-handel-wspolpraca-duda-w-chinach-polska-chiny-nowy-jedwabny-zlak-partnertwo-polska-chiny.html
   pokaż całość

   +: bijotai
  •  

   ogólnie taki zdrowy sceptycyzm wobec tej papierowej idei jest znany w Polsce. Jakiś czas temu linkowałem raport nt. właśnie tego pomysłu. Są też podsumowania z Białorusi, Rosji, Kazachstanu, więc powinien Cie zainteresować.

   @appylan: Przegladam białoruskie portale i mimo, że Chińczycy tam są od dawna obecni na wieksza skale niż u nas to widziałem, że jest sporo zawodu i pojawiły się głosy, że oczekiwanego cudu nie będzie i trzeba szukac otwarcia na Zachód. A miejscowi przedsiebiorcy narzekali na dotowana konkurencje z Chin, która ma przewage nad rodzimymi firmami.
   To m.innymi doświadczenia z krajów post ZSRR nastrajały mnie trochę (bo nie jestem od razu radykalnym przeciwnikiem) sceptycznie do tych cudownych tez.
   Zreszta jak przyjeżdża ktoś ze Wschodu do nas to sie nie raz dziwi, że ''mało''( w jego mniemaniu) u nas chińskich towarów i samochodów. Polacy tak narzekajacy na zalew zachodnimi produktami nie rozumieja chyba z czym może się wiązać chińska ekspancja.
   Otwarłem sobie ten raport i widzę, że dobra robota bez tego hurraoptymizmu czy wręcz owczego pedu jaki był obecny w zeszłym roku w internecie. Zresztą tam nawet do tego piją.
   Może jeszcze dodałbym do zagrożenia z pkt 2 (chińska firma budowlana po wygraniu kontraktu sprowadza materiały z Chin a nie Polski) dodałbym fakt, że w Białorusi chińskie firmy to sprowadzały sobie nawet pracowników.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Coś media nie informuja za dużo o dalszym ciagu skandalu wokół pomnika Kosciuszki.
  Białorusi się chwalą, że wygrali. Niby nie osiągneli dokładnie tego co chcieli, ale skoro my milczymy, a oni tryumfują to jednak przegraliśmy.

  Białorusini twierdzą, że dzieki interwencji białoruskiego MSZ konflitkt z Polska o napisy na pomniku Kościuszki w szwajcarskim miescie został rozstrzygniety na korzyśc białoruskich emigrantów.
  Chodzi o pomnik jaki białoruska emigracja zechciałą wystawić w szwajcarskim miejscu śmierci Kościuszki Napis to białoirsuki miał przedstaiwać naziwsko oraz nazywać Kościuszkę synek Białorusi. Wywołało to protest polskiej strony, która postawiła ultimatum szwajcarskiemu meorwi grożąc bojkoetm polskiej delegacji. Poczatkowo Szwajcarzy ustapili i nazwisko Kosciuszki miało być pisane po poslku i usunieto zwrot "syn Białorusi''.
  Wywoałało to oburzenie i antypolskie komentarze czesci białoruskich publicystów i zwykłych użytkowników internetu (zrównywanie Polaków z imperialistami Rosjanami było jednym z łagodniejszych określeń)
  Teraz jednak szwajcarski mer zgodził się na napisy w jezyku Białoruskim jednak bez fragmentu "syn Białorusi".

  Inicjator budowy pomnika powiedział, że udział w jego odsłonieciu potwierdziła już storna litewska i trwaja rozmowy z Amerykanami. Polacy w ogole nie odpowiedzieli na oficjalne zaproszenie.

  Czyli nawet w tak niby błahej sprawie nie jesteśmy w stanie sie dogadac a niektórzy myśla, że dogadamy się z kwestiach historycznych.

  #bialorus #kosciuszko
  pokaż całość

  •  

   Usunięto "syn Białorusi" i to jest raczej sukces. A co sobie Białorusini myślą to ich sprawa

   @januszniepije: Tylko ktoś nieznajacy sprawy uzna to za sukces. Sprawa została naglosniona w białoruskim społeczenstwie - poszedł sygnał, że Kosciuszko to Białorusin. Nie ma napisu? I co z tego skoro ataki na polskie potepowanie poszły szkodzac naszemu wizerunkowi.
   A do tego już pojawiły sie informacje o kolejnych inicjatywach Białorusinów. Czyli wywołalismy falę.
   pokaż całość

  •  

   @januszniepije: Ale przegraliśmy to PRowo. Pewnie nasi mysleli, że nic nie bedzie bo skoro Kosciuszka nie ma pomnika czyt ulicy to białoruskie włądze beda stały z boku.

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Ambasador Bułgarii na Ukrainie pozytywnie o reformie nauczania językami mniejszości.

  Widzimy, że przepis 'O edukacji' daje nam nowe możliwości, aby nasze dzieci nabyły dobrą znajomość języków ukraińskiego i bułgarskiego '

  #ukraina

  +: Aryo, RAYKER
 •  

  Że te wszystkie ruskie talk-show to taki polityczny Jerry Springer i przynajmniej raz w miesiącu uczestnicy muszą się tam pogłaskać ze sobą na antenie to wiadomo. No ale żeby prowadzący startował z łapami do gościa to jeszcze nie było chyba xD
  #rosja

  źródło: youtube.com

 •  

  #ukraina

  „W żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, by Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę uznającą cały okres radziecki na Ukrainie za okupacyjny. Oznaczać to będzie koniec naszej historii, ponieważ unieważni USRR, i tym samym podda w wątpliwość granice współczesnej Ukrainy i jej status międzynarodowo-prawny” – pisze lwowski historyk Wasyl Rasewycz w bardzo ciekawym tekście „Sowieci” i „bolszewicy” dawniej i dziś:

  https://kresy24.pl/wasyl-rasewycz-usrr-to-nie-jedynie-produkt-sowieckiej-agresji-ale-i-wspolczesny-projekt-ukrainski/
  pokaż całość

 •  

  Znalazłem listę studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z roku 2014/15. Na jakieś 120 studentów aż 36 pochodzi z Ukrainy,czyli prawie 25 procent.To się tyczy prawie wszystkich kierunków.Skąd u nich tak ogromne zainteresowanie studiami w Polsce ?

  #ukraina #studia

  •  

   Studia za darmoszkę?

   @plackojad:

   Dostają stypendia socjalne

   @kolanin:

   Oczywiscie nadal te same manipulacje , bo wiekszośc Ukriańców płaci za swoje studia i nie dostaje stypendiów socjalnych.

   Jedyne na czym zyskują to stypendium socjalne, bo po przeliczeniu na nasze standardy dostają najwyższe,

   @TenebrosuS: Jak płaca na studia to raczej nie dostaja stypendiów.

   Ale już nie raz wybuchła afera,że na Ukrainie występuje czarny rynek związany z Kartą Polaka.Wystarczy zapłacić i ma się pozytywną opinię.

   @dom_perignon: To dotyczy tylko czesci KP. Skoro przez 10 lat wydano ich na Ukrianie około 90 tysiecy Kart Polaka to tylko mniejsza czesc w ostatnich 3 latach. Do tego wiekszosc nie jest kupiona.
   Wniosek? Nawet jeżeli jest proceder kupowania KP to dotyczy kilkuset lub kilku tysiecy osob gdyby to już było nagminne. A studentów z Ukriany jest około 35 tys w Polsce.
   pokaż całość

  •  

   Według Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie, liczba wniosków o wydanie dokumentów potwierdzających związki z Polską w ubiegłym roku wzrosła o 10-15% – do prawie 2 mln, a od 2008 roku podwoiła się

   @dom_perignon: Najpierw zapytam o źródło.

   Ale nawet jeżeli to prawda to nie sa wnioski o wydanie Karty Polaka jak mylnie zrozumiałes ale wnisoki o wydanie dokumentów w ukrianskim archiwum. Ci ludzie nawet nie skladaja wniosków o KP i możliwe, że nawet dokumenty potrzebne były do czegoś innego. pokaż całość

  • więcej komentarzy (35)

 •  

  Bardzo dobrze, że rząd chce ściągnąć lekarzy z #ukraina

  Faktem jest, że nie ma w Polsce lekarzy i nie da się "wewnętrznie" ich szybko wyprodukować. Faktem jest tez ze malo zarabiaja - pytanie jest tylko takie kto zarabia duzo (oporocz politykow oczywiscie). Czyli mamy społeczeństwo ktore choruje teraz i potrzebuje pomocy teraz, nie mamy kadry ktora ich wyleczy, a kadre mozna znalezc zmieniajac pare zapisow w ustawie.

  Nie ma obecnie dobrych mozliwosci na zatrzymanie Polakow przed emigracja (wszystkich nie tylko lekarzy), dlatego powinnismy skorzystac z wyksztalconych imigrantów. Przypomne, że na podobnych zasadach dziala np. USA, ktora sciaga wyksztalconych ludzi w zaleznosci od zapotrzebowań.

  #neuropa #4konserwy #polityka #medycyna
  pokaż całość

  źródło: x3.wykop.pl

 •  

  Mamy plot-twista. Ksenia Sobczak, chrześnica Putina, zapowiedziała, że będzie rywalizować o fotel prezydencki ze swoim ojcem chrzestnym.

  #rosja #putin #polityka

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Zapraszam na #mirkoczat. W Kijowie próbują nowy Majdan zrobić, może być ciekawie.

  STREAM+CZAT: http://mirkoczat.pl/i/ukraina
  CZAT: http://mirkoczat.pl/t/ukraina

  #ukraina #polityka #4konserwy #neuropa pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

 •  

  Wschodnik za mnie odwala robotę

  1 Ukraińcy przez rok ukradli ze sklepów towarów o wartości miliarda hrywien

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13980-ukraincy-przez-rok-ukradli-ze-sklepow-towarow-o-wartosci-miliarda-hrywien.html

  2. Przed wizytą grupy specjalnej misji OBWE w rejonie Pikuzy terroryści zakamuflowali czołgi i wozy bojowe

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13976-przed-wizyta-grupy-specjalnej-misji-obwe-w-rejonie-pikuzy-terrorysci-zakamuflowali-czolgi-i-wozy-bojowe.html

  3. Ukraina złożyła do Światowej Organizacji Handlu trzeci pozew przeciwko Rosji

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13970-ukraina-zlozyla-do-swiatowej-organizacji-handlu-trzeci-pozew-przeciwko-rosji.html

  4. Pod Radą Najwyższą Ukrainy zebrało się około 2000 demonstrantów wraz z Saakaszwilim. Wspominałem niedawno, że coś cicho o nim no i wykrakałem. Micha nadal deklaruje że on nie chce obalać rządu, on chce dokończenia reform.

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13967-pod-rada-najwyzsza-ukrainy-zebralo-sie-okolo-2000-demonstrantow.html

  5. Na Ukrainie po raz pierwszy od 10 lat zmniejszyła się liczba zabójstw - tu dosyć prosty powód jest. Nowa policja faktycznie pracuje i przyjeżdża na zgłoszenia (od roku są nie tylko od pilnowania dróg, ale też . Ciocia dzwoniła żeby zabrali awanturującego się sąsiada z pod bloku to byli po 10 minutach. Z milicją natomiast jak jakaś grupka szła za moją kuzynką i ona chowała się po krzakach przed nimi to odmówili przyjazdu "bo nie ma paliwa, bo nie chce nam się, niech sama radzi", wtedy na szczęście taksówkarz z którą ciocia pojechała był wielkości Pudziana to sprawę załatwił sam.

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13954-na-ukrainie-po-raz-pierwszy-od-10-lat-zmniejszyla-sie-liczba-zabojstw.html

  6. 150 kilometrów ukraińskiej granicy z Węgrami to „prywatne” grunty i pogranicznicy nie mają do nich pełnego dostępu

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13946-150-kilometrow-ukrainskiej-granicy-z-wegrami-to-prywatne-grunty-i-pogranicznicy-nie-maja-do-nich-pelnego-dostepu.html

  7. Na muralu z wizerunkiem Jana Pawła II w Kijowie namalowano swastykę. Antypolskie napisy zostały natychimast usunięte.

  Wychodzi na to, że to jakiś fan ruskiego miru ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na dole muralu nieznani sprawcy namalowali swastyki i napisali po polsku „Psa polska krew” i po rosyjsku „Usunąć brzydala”. Napisano również „Unia nie przejdzie”.

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13938-na-muralu-z-wizerunkiem-jana-pawla-ii-w-kijowie-namalowano-swastyke.html

  8. Lwów i Dubno może połączyć droga szybkiego ruchu – Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy (czyli kłótnie kłótniami, ale interesy to inna sprawa)

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13925-na-ukrainie-zaanonsowano-budowe-nowej-autostrady.html

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13934-lwow-i-dubno-moze-polaczyc-droga-szybkiego-ruchu-ministerstwo-infrastruktury-ukrainy.html

  9. Projekt ustawy o wwiezionych na Ukrainę samochodach z europejskimi rejestracjami jest gotowy

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13922-projekt-ustawy-o-wwiezionych-na-ukraine-samochodach-z-europejskimi-rejestracjami-jest-gotowy.html

  10. 15 mln ha gruntów na Ukrainie jest zdegradowanych

  http://wschodnik.pl/ukraina/item/13908-15-mln-ha-gruntow-na-ukrainie-jest-zdegradowanych.html

  11. A tymczasem w #moldawia Sąd Konstytucyjny ogłosił że ma wszystkie prawne podstawy dla usunięcia prezydenta Dodona ze stołka. Dodon okazał się wyjątkowo prorosyjski w swoich działaniach, a nawet szkodliwy dla własnego państwa.

  12. Rodzynek informacyjny z Rosji. Gazprom ciągle się zadłuża jego dług wzrósł z 35 mld $ do 53-ch. W tekście mowa, że może zbankrutować, a ja jestem zdania, że raczej rosyjski rząd prędzej czy później będzie musiał sypnąć pieniędzmi.

  https://www.obozrevatel.com/finance/v-rossii-obyasnili-kakie-poteri-prinesli-sanktsii-zapada.htm

  #aryoconcent #ukraina #ukrainainfo #rosja #ciekawostki
  pokaż całość

  źródło: d.wpimg.pl

  •  

   . Na Ukrainie po raz pierwszy od 10 lat zmniejszyła się liczba zabójstw - tu dosyć prosty powód jest.

   @Aryo: Miałem o tym pisac.
   To zdanie nie jest prawdziwe -Przekrecili chyba informacje o najnizszej liczbie zabójstw od 10 lat. Co nie równa sie pierwszemu spadkowi ich liczby. liczba zabójstw zmiejszała sie na Ukrainie systematycznie w ciagu 10 lat. Z wyjatkiem lat 2014 -15 gdy były wzrosty o okolo 100%.
   Niedawno widziałem mapke potem ja dodam.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

  •  

   @world: Moim zdaniem czesc z tych piszacych regularnie to konta troli.. Widać to na Sputniku gdzie pisza z profili fb i czesto sa to fikcyjne z wymyslonymi nazwiskami i imionami. A jeżeli nawet mają zdjecia i na pierwszy rzut oka wyglądaja na prawdziwe to po wejsciu głebiej okazuje się, że w znajomych mają głównie fejk konta z całego świata.
   Celowe pisanie w celu podgrzewania atmosfery.

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Czekam w hotelu na samolot i chcac nie chcac skacze po kanalach ruskiej telewizji. Nasze tvp i syndrom oblezonej twierdzy to nic w porownaniu z tym xd sama polityka i programy gdzie goscie sie przekrzykuja juz od rana, i kazdy news to o jakims miejscu gdzie rosjan nie szanuja, nielubia, krzywdza,i w ogole caly swiat sie na nas uwzial :d dzisiaj jedyny temat to Sakaszwili na ukrainie, ogolnie to 3 glowne tematy, kluczowe slowa to Ukraina, Amerika i nato ewentualnie polsza. Na jednym kanale placza ze w wynikach jakiegos badania ludzie uwazaja rosje za najwieksze zagrozenie dla pokoju na swiecie (niby sie z tego smieja ale czuc ogromny bol dupy a z drugiej strony dume ze niby wszyscy ich sie boja "amerykanska armia to ciapy xd") Na osłodę zawsze na koniec czy to wiadomosci czy jakiegos talk show najlepiej jakas gwiazda lub murzyn z zachodu zachwalajacy Rosje. Z programow rozrywkowych jak juz cos leci to serial kryminalny ale to tez lapie sie pod retoryke "militarna" #rosja pokaż całość

  •  

   Nasze tvp i syndrom oblezonej twierdzy to nic w porownaniu z tym xd sama polityka i programy gdzie goscie sie przekrzykuja juz od rana, i kazdy news to o jakims miejscu gdzie rosjan nie szanuja, nielubia, krzywdza,i w ogole caly swiat sie na nas uwzial :d dzisiaj jedyny temat to Sakaszwili na ukrainie, ogolnie to 3 glowne tematy, kluczowe slowa to Ukraina, Amerika i nato ewentualnie polsza

   @Pentylion: Samo sedno. U nas wiekszosc p ogramów publicystycznych i politycznych dyskusji z goścmi w studio jest na temat sytuacji wewnętrznej. W Rosji o polityce wewnatrzkraju sie niemal nie mówi, bo i tak zawsze wygrywają ci sami. 50% jest o Ukrainie, 20% o tym jak wszyscy inni zbiorczo inni nie lubia Rosji (Zachód), i reszta jak Polska nie lubi Rosji. Na temat samej Rosji jest kilka do 10% programów z tym, że to sa czesto wypełniacze w rodzaju - nastolatki pobiły koleżankę. Raz na rok robia mateirał o złej sytuacji w służbie zdrowia. O korupcji w polityce to chyba jeszcze nic nie widziałem.
   pokaż całość

 •  

  Widziałem dzisiaj człowieka w mundurze wojksowym z Ukraińską flagą w Warszawie. Legalne to jest w polsce?XD
  #warszawa #ukraina

 •  

  Niestety prezydent Duda po zablokowaniu reformy sądownictwa kolejny raz zawiódł dziś Polaków mówiąc o poparciu dla Turcji w UE. Prawda jest taka, że PiS nie uchroni nas przed multi-kulti, oni nigdy nie mieli poglądów narodowych, na co wskazuje np. przyjmowanie Ukraińców. Zresztą przed wyborami mówili, że zrealizują kwotę relokacji uzgodnioną przez PO, ale na szczęście wyszło tak nie inaczej i przypadkiem znaleźli się w tej sprawie po właściwej stronie. Niestety PiS jest zbyt centrową partią by móc w jakikolwiek sposób zreformować nasz kraj.

  #polityka #4konserwy #duda #polska #ukraina #turcja
  pokaż całość

  źródło: i.iplsc.com

 •  

  Czyżby utrata stanowiska za pomysł wizerunków na paszportach co wywołało protesty Litwy i Ukrainy?

  Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl decyzję o odwołaniu prezesa PWPW podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Resort - dowiadujemy się - miał za złe wytwórni pomysł, aby internauci wybierali wygląd stron nowego paszportu; wśród opcji była grafika z wileńską Ostrą Bramą i Cmentarzem Orląt Lwowskich. Propozycje spotkały się z ostrymi, oficjalnymi sprzeciwami rządów w Wilnie i Kijowie.

  https://www.tvn24.pl/piotr-woyciechowski-odwolany-byl-prezesem-pwpw,781890,s.html

  #ukraina
  pokaż całość

  +: galonim
 •  

  Mapa cenzury internetu na świecie

  #aryoconcent #internet #swiat #ciekawostki #mapy

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: internet-censorship-world-map.jpg

 •  

  W sieci pojawił sie filmik nagrany przez przebywajacych w Polsce Rosjan, którzy wracając autem do Kaliningradu podczas wyprzedzania wojskowej kolumny pokazywali faki amerykańskim żołnierzom i lżyli ich wulgarnymi okrzykami.

  https://www.youtube.com/watch?v=4tRryDSA-XQ

  #rosja #wojsko #armia #nato #4konserwy pokaż całość

 •  

  Rosyjska tv Rossija24 powołując sie na obietnicę szefa ukrainskiego MSZ złożoną przed szefem MSZ Rumunii podaje, że ukraińska ustawa o szkolnictwie ograniczajaca nauczanie w językach mniejszości nie dotyczy języków państw UE (a wiec i polskiego) i tym samym skierowana jest przeciwko językowi rosyjskiemu.

  Nie znalazłem tej wypowiedzi Klimkina, ale faktycznie spotykał sie on z przedstawicielami Węgier i Rumunii gdzie zapewniał, że ani jedna szkoła tych mniejszosci nie bedzie zlikwidowana. Na dniach z minister oświaty Ukrainy spotyka się strona Polska.
  I rzeczywiście w ustawie jest przepis, który mówi o możliwości nauczania nieokreslonej ilosci przedmiotów w językach krajów UE.
  Ukraincy podkreślaja ciągle, że ustawa ma na celu poprawe znajmosci jezyka ukraińskiego wśród mniejszosci, które go nie znaja. Minister edukacji Ukrainy niedawno mówiła, że polskiej mniejszości ten problem nie dotyczy.

  I konsekwentnie uważam, że postawa polskich władze jest póki co własciwa. Nie krzycza tylko czekaja z przedstawieniem ostatecznego stanowiska na dwustronne rozmowy. Koniec może być taki, że hejt zbiora Wegrzy i troche Rumunii a zyski z ukrainskich ustępstw spijemy i my. Jeżeli deklaracje ukraińskiej strony nie będą nas zadowalać to będzie i czas na protesty, bo ustawa nie działa w interesujacej nasz cześci już w tym roku szkolnym.

  króciutki materiał po rosyjsku klik

  #ukraina #rosja
  pokaż całość

  •  

   @Dzieciok: Sa w Polsce szkoly mniejszosci i tam tylko niektore przedmioty sa nauczane po polsku. Jest podobnie jak w kwestii ukrianskich szkoł na Ukrainie.

 •  

  #ukraina #polska #polityka
  To już nie jest naiwność. To jest głupota ze strony Marszałka Senatu, który daje się ogrywać cwaniakom z Ukrainy – mówi Kresom.pl dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, komentując wizytę Stanisława Karczewskiego na Ukrainie. Krytycznie ocenia także postawę Polski ws. rezolucji RE nt. ukraińskiej ustawy oświatowej.

  https://kresy.pl/wydarzenia/dr-hab-andrzej-zapalowski-dla-kresow-pl-karczewski-daje-sie-ogrywac-ukrainskim-cwaniakom/
  pokaż całość

  •  

   @oydamoydam: Lanie wody Rosja jest wrogiem a Ukraina może nia być. To tak jakbyś majac dizeci promować zaprzyjaznienie sie z pedofilem, bo drugi sasiad teoretycznie może chciec sie wzbogacić i opedzlolić nam mieszkanie.
   Ktos kto proponuje aby sprzymierzyc sie z wrogim nam krajem przeciwko panstwu chcacemu dołaczyć do naszych sojuszy działa przeciwko polskim interesom. Kropka.
   Przyznałeś sie do popierania polityki przeciwnej do tej realizowanej przez wszystkie polskie rzady od upadku PRL a jednocześnie popierasz taką korzystną dla Rosji usiłujac przekonać, że Ty masz rację.

   Ale przed kim ja mam bronić Zapałowskiego przed Reyem?
   Rey potyka się o własne nogi.


   @oydamoydam: To nie o Zapałowskim. Nadal ucieczka od tematu i brak odneisień do szczegółów pokazuajcych powiazania Zapałowskiego.

   Nie znam całego kontekstu, więc się nie będę wypowiadał zaś dowody bazujące tylko na facebookowym profilu Reya wydają mi się niewiarygodne.

   @oydamoydam:To znamienne, że unikajac odniesienia sie do szczegółów uznajesz dowody za niewiarygodne. Ot niewiarygodne bo nie po mysli prorosyjskiej
   Masz na profilu V kolumna zjdecie uśmiechnietych Zapałowskiego z Wypołzowem, autorytetem dla "najlepszych" geopolityków od Szykulskiego. Panowie sie znaja a Zapałowski jest też cytowany przez agencje Regnum której Newsbalt jest ''córką''.
   Wypołzow jest radaktorem naczelnym portalu Newsbalt, który przypisuje mord w Katyniu Niemcom co sam Wypełzow udostepniał na jednym ze swoich profili.
   Brak zdecydowanej krytyki Zapałowskiego podważa jego profesjonalizm i przeczy obiektywizmowi poglądów jakie wygłasza.

   A teraz nawiazujac do rzekomo złego wpisu Reya wyobraź sobie odwrotna sytuacje- że Rey nie jest aktywny w sprawie pomników na Ukrainie i jak gdyby nigdy nic przyjaźni sie z osoba, ktora promuje tekst twierdzący, że na Wołyniu Polaków pozabijało przebrane NKWD i Rey ignoruje takie wpisy.
   Oburzałbyś sie totalnie skoro juz teraz tak go atakujesz.
   No i zestaw to z Zapałowskim pokaż mi jego oburzenie na artykuły z portalu jego rosyjskiego znajomego?
   pokaż całość

  •  

   @oydamoydam: Pisałes o sojuszowaniu z Rosja w kontekscie geopolitycznym wiec tak sie do tego odnosze.
   Powinnismy prowadzic polityke, która pozwoli nam sie zabezpieczyc. A to jest taka poszerzajaca nasz sojusz o kolejne państw. Działanie z Rosja przeciwko Ukrainie w obecnej sytuacji to przeciwenstwo naszych interesów.
   Wymien mi geopolityków, któzy mówią o sojuszowaniu z Rosja przeicwko Ukrianie.

   A ty chciałbyś zadeklarować że jednego to nienawidzimy na zawsze, a na drugiego to jesteśmy skazani by się z nim przyjaźnić.

   @oydamoydam: Bzdura. 5 lat temu byłem stosunkowo pozytywnie nastawiony do wspołpracy z Rosją i to ten kraj pokazał, że stanowi zagrożenie dla naszych itneresów i bezpieczeństwa.Ukriana nie wtedy nie interesowałem i byłem nastawiony raczej negatywnie.
   Po prostu swoje poglady weryfikuję na podstawie bierzących wydarzeń a nie dogmatów o tym, że sasiad to wrywal i wróg.
   Jeżeli Rosja realnie zmieni swoje postepowanie to powitam ja nawet w naszych sojuszach.

   Masz klapki na oczach, jesteś dogmatyczny w swoich poglądach pro ukraińskich i jednocześnie anty rosyjskich, nie umiesz spojrzeć na nie krytycznie, jesteś przez to zaślepiony i ograniczony, nie widzisz przy tym tego co jest oczywiste, że ważne są interesy Polski, nie Ukrainy ani Rosji.

   Własnie opsiujesz swoje poglady. Masz klapki na oczach bo dogmatycznie przekonujesz, że sasiad to wróg i rywal a dalsze panstwo to parter gdzie kompletnie ignorujesz obecna sytuacje i istniejace sojusze. Opierasz swoje poglady na wirtualnych scenariuszach gdzie tych sojuszy już nie ma sa inne. Ignorujesz obecne sojusz, uwarunkowania polityczne ioraz to, że najlepszym zabezpieczeniem dla nas jest zmniejszeni naszej roli pańśtwa na skraju sojuszu.

   Tak wązne sa interesy Polski, dlatego ja popieram ogólną wschodnią linię polityczną Polski a Ty nie wiadomo czyją.

   Oczywscie z tematu Zapałowskiego i Reya zrejterowałes. A szkoda, bo to własnie Zapałowski jest głównym tematem dyskusji.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (20)

 •  

  Orbana szkalujo! Szkoda, że dostępny jest tylko fragment. Ale to, że Węgry są zachodnia montownią w znacznie wiekszym stopniu niż Polska chyba nie powinno być dla nikogo tajemnicą. Na dodatek Orban przebijał polskie oferty aby sciagnać do siebie kolejne niemieckie zakłady.

  Mit gospodarczego sukcesu Orbána. Węgry nie są wzorem dla Polski
  Wychwalana przez prawicę polityka gospodarcza premiera Węgier jest wyjątkowo przereklamowana. Nie tylko nie zwiększył on suwerenności ekonomicznej kraju, lecz wręcz utrwalił jego klientelistyczną pozycję w stosunku do zachodniej UE – głównie Niemiec - pisze Piotr Wójcik.


  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1078014,wegierska-gospodarka-jest-uzalezniona-od-innych-krajow.html

  #wegry #orban #4konserwy #neuropa
  pokaż całość

 •  

  Dzień Obrońcy Ukrainy

  Obchody w Kijowie

  #aryoconcent #ukraina #ukrainainfo

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Czy odkad do władzy w Polsce doszedł PIS spotkaliście sie z informacjami o jego kontaktch z rosyjską demokratyczną opozycją?
  Z jednej strony wydaje mi się, że coś było ale odnaleźc nie mogę albo są to jednak spotkania z końcówki poprzedniej władzy aktywnej na tym polu-jakieś sympozja i szkolenia, nagroda dla Niemcowa odebrana przez jego córkę -obecnie pracuje dla Deutsche Welle czy CHodorkowskiego.
  Oczywiscie znaczenie rosyjskich demokratów oraz ich szanse na przejecie władzy są bardzo niewielke, ale zaprzestanie kontaktowania sie z nimi i tak nic nam nie daje w stosunkach z Rosja.
  Pytam, bo widze, że na tym polu pojawia sie Litwa i Niemcy a u nas to ucichło.
  Pamiętam, że ktoś z rosyjskiego kregu demokratów przyrównał działania PiS do Putina i może tu jest pies pogrzebany.

  #rosja #polityka
  pokaż całość

  •  

   @Kapitalis: Tu nawet nie chodzi o samą pomoc, ale utrzymywanie kontaktow tanim kosztem na wszelki wypadek. Jednym z najlepszych adwokatów Polski w rosyjskich programach jest były polityk,którego Polska na kilka lat przygarneła kilkanascie lat temu. Jest z niego pożytek, bo choc nie jest lubiany to nie generuje takiej niecheci jak polscy goście i niektórzy rosyjscy prozachodni.
   A gdyby tak kiedyś doszło w Rosji do odpreżenia i opozycja do władzy zostanie dopuszczona to kontakty beda mieli Litwini czy Niemcy, a nie my.
   Tu nie chodzi nawet o to żeby spotykały sie z nimi władze. Takie rzeczy sie załatwia przez instytucje i fundacje prodemokratyczne. Tyle, że niektóre sa chyba teraz i naszym wrogiem.
   Być moze jednak coś jest robione, ale tego nie zauważam, bo to nie sa informacje z pierwszych stron.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Rosyjskie MSZ zapowiada, że wydalenie rosyjskiego naukowca z Polski nie pozostanie bez odpowiedzi.
  Chodzi o Rosjanina wydalonego kilka dni temu pod zarzutem oraganizowania sieci wpływu i nosicieli #ruskapropaganda.
  W komentarzu na RIA Nowisti ktoś zbiera plusy bo zaproponował aby w odwecie wydalić Jakuba Korejbe i innych polskich politologów.
  Jeszcze Maciejczuka nam zwrócą ;)

  "Jakuba w odpowiedzi odsyłajcie, a z nim cały tłum pszeckich ''politologów'' i ''dziennikarzy'', którzy wycierają się po wszystkich kanałach i polewają Rosję błotem"

  źródło ros

  #rosja #rosyjskiemediaopolsce
  pokaż całość

 •  

  Most, którego miało nie być, nie ma i nie będzie, który osiadał, bankrutował i walił się, właśnie dostał drugie przęsło na odcinku drogowym. W przypadku łagodnej zimy istnieje szansa oddania konstrukcji (części drogowej) do użytku przed końcem wakacji, zamiast w grudniu 2018. Informacja oczywiście została przemilczana przez nasze rzetelne media (a przecież z taką lubością pisują o wschodzie). Ostatnio nasze portale i telewizja powielały #ukrainskapropaganda mediów zza Buga, a na wykopie serwował ją @Aryo
  #rosja #krym #budownictwo #inzynieria #technologia
  pokaż całość

  źródło: youtu.be

  •  

   walił się

   @KZMeskoSK__kcnzKK: Pamietam, że rzekome zawalenie tego mostu to chyba Ty wyśmiewałes manipulujac Wykopowiczami nie wiedzacymi, że wyszydzone i rzekomo kłamliwe newsy dotyczyły innego małego mostu na Krymie, który naprawde sie zawalił.

  •  

   Przeinaczasz, nagłówki sugerowały, że zawalił się most łączący Krym z resztą Rosji, podczas gdy podczas silnych wiatrów

   @KZMeskoSK__kcnzKK: Podaj przykłady.
   Ja znam tylko taki-
   Rosjanie otworzyli most na Krymie. Zawalił się po trzech dniach

   Nie widze sugestii, że to most do Rosji.

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Wpis dedykuję wszystkim ślepo zaopatrzonym w przyjeżdżających do Polski ukraińców, twierdzących że kult bandery to zdecydowana mniejszość w narodzie. Dziś tj 14.10 obchodzony jest tam dzień żołnierza a następnie święto kozactwa. Tak się miło składa że obchodzony jest również bardzo hucznie 75 rocznica powstania upa. Plakaty, obchody, pieśni i marsze są wszędzie na całej ukrainie. Nie w nacjonalistycznych mniejszościach ale wszędzie, nawet na uniwersytetach. Wpis ten to również odpowiedź na vlogi popularnego ostatnio Polaka z ukrainy który Również problemu nie widzi.
  #ukraina #upa #bandera #gownokraj
  pokaż całość

 •  

  Coraz bliżej wyjścia filmu "Sobibór" czy oburzy Polaków bardziej niż "Nasze matki nasi ojcowie"?

  Na konferencji zapowiadajacej film minister kultury Rosji powiedział, że przez lata o tej sprawie nie mówiono, bo duża część załogi obozu koncentracyjnego stanowili ukraińscy nacjonaliści a uciekajacych Żydów wyłapywali i wydawali w ręce nazistów polscy mieszkańcy.
  Potem przedstawiciel historycznego towarzystwa krytykuje Polskę za usuwanie pomników radzieckich i niedopuszczenie strony rosyjskiej do decydowaniu o kształtu muzeum w Sobiborze.

  Nastepnie jest wypowiedź polskiego ambasadora w Rosji.
  Mówi bardzo oglednie, chyba o propagandzie w wypowiedzi ministra i nie wyciagnieciu wniosków z przeszłej władzy, która niosła taka czy inna ideologie i że z tego wynika ustawa dekomunizacyjna w Polsce i jest potrzeba (tzn nie nazywa jej wprost, ale o to mu chodzi, mówi strasznie oglednie). Nie wiem do czego on sie odnosi i chyba nie do tego co tu napisałem.

  Potem znów Rosjanin z niezadowoleniem stwierdza, że polski ambasador mówił w odniesieniu do Sobiboru o dwóch reżimach totalitarnych . Mówi, że przygotowywana jest wystawa o polsko rosyjskich stosunkach jaka bedzie ustawiona na cmentarzu w Katyniu. Zapowiada, że tam bedzie ukazana sprawa Sobiboru.
  To ta wystawa, która przedstawia też temat obozów jeńców bolszewickich w Polsce z lat 1920-21.

  Wyglada na to, że Rosjanie realizuja coś na kształt zarzuconego w Polsce pomysłu. Zakładał on nie usuwanie pomników radzieckich ale ustawienie tablic wyjasniajacych kontekst powstania i negatwyna role Armii Czerwonej we wprowadzaniu systemu .
  Rosjanie dla neutralizacji wymowy mogił polskich oficerów w Katyniu ustawili przed nimi wystawe o polskich obozach jenieckich i być może polskich chłopach wyłapujących Żydów.

  https://www.youtube.com/watch?v=J1plKYTlcQU

  #rosja #rosyjskiemediaopolsce #film #kino #4konserwy #sobibor
  pokaż całość

  •  

   @Mr_Gray: Jeżeli chodzi o film to już niewiele tym bardziej, że niestety kwestia tych Polaków pod Sobiborem nie jest wyssana z palca.
   Jeżeli chodzi o inne zarzuty, czesto kłamliwe w rosyjskich mediach to powinny być co najmniej ukazywane w naszych mediach i komentowane przez historyków. Niedawno podałem przykłady, gdy kilka lat temu polski ambasador za czasów PO interweniował w sprawie rosyjskiego programu i wypowiedzi o winie Polski w rozpetaniu II wojny. Kilka tygodni temu w tym samym programie powiedziano podobne rzeczy i chyba nikt nawet w Polsce o tym nie napisał nie mówiąc o wypowiedzi ambasady. pokaż całość

  •  

   @Mr_Gray: Nie jestem pewny czy aż rząd musi sie tym zajmowąc, jednak sytuacja gdy zapowiadano reagowanie na takie sytuacje wbrew rzekomo uległej poprzedniej władzy a wcale tak nie jest trochę dziwi.
   Jest jeszcze powiazana z PiS Reduta Dobrego Imienia interweniujaca w takich sprawach, ale ona robi to tylko w przypadkach mediów zachodnich i chociaz do nich napisałem o tym, że w publicnzej rosyjskiej tv AK jest nazywana organizacka antysemicka itp. to ziwet nie raczyli odpowiedziec. Tropia tylko artykuły w mediach niemieckich czy francuskich bo to korzystne aby pokazać zła Europe. pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Materiał z ukrainskiej tv o rosnacej współpracy polskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.
  Pokazano m. innymi armatohaubicę Krab na wystawie w Kijowie (wywołała spore zainteresowanie w mediach i internecie Ukraina chyba nie ma samobieżnej artylerii o tym kalibrze) , polskiego producenta optyki militarnej mówiącego o kontraktach z Ukrainą, ukrainsko polski system pocisków p-lot głównie przeciwko dronom i polskie drony bojowe.

  https://www.youtube.com/watch?v=JTlZ_Ft9p0g
  ---------------------------------------------

  Drugi materiał z wizyty marszałka polskiego Senatu w szpitalu w Charkowie. Marszałem ofiarował rannym żołnierzom drobne upominki, a szpitalowi trochę sprzętu medycznego.

  https://www.youtube.com/watch?v=1zS_tDY_MVg

  #ukraina
  pokaż całość

 •  

  Na dniach wydalono z Polski Rosjanina, który nawiązywał kontakty w środowisku naukowo dziennikarskim i instruował ich jak maja sie wypowiadać aby szerzyć rosyjską propagandę wymierzoną w Polskę i zaogniać spór polsko ukraiński.
  Udało się go zidentyfikowąc to Dmitry Karnaukhov.

  Na youtube jest wideo z jednego z jego wykładów i ciekawe towarzystwo znajdujemy obok niego. klik

  Prowadzacy to znany internetowy narodowiec - Rafał Mossakowski. Niegdyś blisko z przebierańcem Olszańskim. Zasłynał przepychankami podczas zakłocenia uroczystego powitania wojska USA. Miał jakąś wuwuzele ale został wyprowadozny co uratowało go przed obiciem gęby przez oburzonych ludzi.
  Drugi gośc obok Rosjanina to słynny redaktor portalu Kresy.pl M.Skalski. Znany działacz na gruncie ''anty'' ukrainskim a jednocześnie na tyle prorosyjski, że pozwolił sobie na wizyte w Rosji na konferencji propagandowej z J. Bondarenką (przyjaciel prowadzacy Mateusza Piskorskiego organizował propagandowe wyjazdy np. polskich uczennic na Krym) za co wg. tekstu na portalu prawy.pl stracił stanowisko redaktora Kresów (ale nadal tam pisywał, wiec to pewnie kosmetyka na odczepne w wyniku presji) . Publikuje też na portalu media narodowe powiazanym z Marszem Niepodległosci. Czyli nie jest to jakas nisza ale główny nurt ruchu narodowego w Polsce.

  Ktoś powie przypadek. Ale czy przypadkiem jest to, że wspomniany wyżej J.Bondarenko wygadał się w rosyjskim programie, że dla Rosji korzystne byłoby dojscie do władzy w Polsce narodowców?
  Ten sam Bondarenko podobne rzeczy mówił w wywiadzie dla Kresy.pl przeprowadzonym przez... oczywiście M.Skalskiego.
  Jaki ten świat mały prawda?
  Bondarenko nazywał polskich narodowców patriotami, ale już kilka dni później w rosyjskim programie polskim patriotą nazwał W.Jaruzelskiego. Sprytne prawda? Kłopot w tym, że polscy narodowcy (a ściślej częśc z nich) nadal nie zauważyli, że są trybikiem w maszynce rosyjskiej propagandy. "Pożytecznym" trybikiem.

  Co do wykładu z youtuba to Rosjanin mówi w skrócie mniej wiecej to - Polska kiedyś utraciła niepodległośc bo chociaż osłabła ti nadal miała zbyt duże ambicje czym sprowokowała Rosję. I teraz też Polska prowokuje Rosję nie mając wystarczajacych środków i może na tym źle wyjść, bo sojusznicy mogą zdradzić gdy Rosja sie zdenerwuje. Czyli sugeruje ustepstwa Polski wobec Rosji.
  Skalskiego ogladałem tylko kawałek i mówi o zagrożeniu dla Polski ze strony mogącego powstac mocarstwa ukrainskiego. Czyli doskonałe uzupełnienie tez Rosjanina.

  A tu opis sprawy wydalonego Rosjanina.

  1 października na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydalono z Polski Dmitryia K., obywatela Federacji Rosyjskiej. Z ustaleń ABW wynika, żemężczyzna prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.

  Jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, oficjalnie Dmitryi K. przebywał w Polsce jako przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie (RISS). Działając oficjalnie jako naukowiec i badacz RISS K. nawiązywać miał kontakty w środowiskach naukowców, w tym historyków, oraz dziennikarzy.

  W grupach tych znajdował osoby o prorosyjskim światopoglądzie i wciągał ich we współpracę, proponując m.in. współpracę z rosyjskimi uczelniami, czy finansowane przez stronę rosyjską publikacje i wyjazdy naukowe. Grupę współpracujących z nim osób instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia.

  Dmitryi K. wykorzystywał tworzoną przez siebie sieć kontaktów do szerzenia prorosyjskiej propagandy - podkreśla Stanisław Żaryn. Z ustaleń ABW wynika, że w ramach swojej działalności K. podejmował szereg inicjatyw wymierzonych w polskie interesy, m.in. inicjował kampanie informacyjne na rzecz Rosji prowadzone w Polsce, prowadził kampanie podgrzewające polsko-ukraińskie animozje, stymulował działania w Polsce sprzeciwiające się demontowaniu sowieckich pomników, a także akcje dyskredytowania polskich władz, zarówno w polskich jak i zagranicznych mediach.

  ABW ustaliło również, że Dmitryi K. utrzymywał kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi. W czasie kontaktów z kooperującą z nim grupą osób zatajał swoje związki z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych. Analiza działań K. wskazuje, że jego aktywność w Polsce koresponduje z działalnością rosyjskich służb wymierzoną w interesy RP.

  #neuropa #ruskapropaganda #rosyjskiemediaopolsce #4konserwy #rosja
  pokaż całość

 •  

  Polskie Radio wyemitowało audycje gloryfikująca "Burego" gdzie uzasadniano dokonane przez niego pacyfikacje.

  Dla wielu ludzi postać Romualda Rajsa "Burego", jest uważana za kontrowersyjną, z czym nie zgadza się gość audycji. – To był bardzo dobry żołnierz i dowódca. Brał na siebie odpowiedzialność i wykonywał rozkazy – tłumaczyła Ewa Szakalicka. - Najczęściej jest atakowany za pacyfikację skomunizowanych, białoruskich wsi, nie zapominajmy jednak o tym, że ludność jaka tam mieszkała współpracowała z sowieckim okupantem, z którym walczyło z kolei polskie wojsko - dodała reżyserka filmu.

  Film "Podwójnie wyklęty", opowiadający o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym" zdobył aż trzy nagrody na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

  Widywałem już przypadki gdy mordy na Polakach uzasadniano za pomocą dokładnie tych samych argumentów.

  http://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1882907,Nagonka-na-kpt-Romualda-Rajsa-trwa-do-dzis

  #neuropa #historia #bury
  pokaż całość

  •  

   Oddział partyzantki był w wiosce spacyfikowanej przez Łupaszkę a jego również traktuje się identycznie.

   @ediz4: Nie traktuje sie identycznie, bo uczczono go na poziomie państwowym a Burego nie (póki co).
   Nie było tam partyzantki, a odział policji, który zlikwidowano z zaskoczenia. Ludzie Łupaszki przez długi czas metodycznie mordowali cywilnych mieszkańców głównie kobiety i dzieci. Nie ma co wciskać tu bajek o przypadkowych ofiarach w walce, bo mord był odwetem za inny.

   UPA nie ma czym tłumaczyć pacyfikacji - nie było tam ani państwa Ukraińskiego ani Polskiego bo byliśmy pod okupacją. Do tego sami współpracowali długo z nazistami.

   @ediz4: A tam gdzie działał Łupaszka było? Łupaszka działał wbrew rozkazom AK, wiec też nie moze sie podeprzec autorytetem władzy i też działał pod okupacją. A tam gdzie działał Bury było PRL czyli działał przeciwko temu państwu.
   Poza tym

   Nie wiem. Nie czytałem meldunków Burego. Informację o współpracy się jednak pojawiają.

   @ediz4: No to jest własnie to. Obronny Burego zawsze rzucaja ogolnikami i teoretyzuja, a nie podadza jakiegoś konkretu.
   Nawet jeżeli tam był ktoś kto współpracował z komunistami jako wójt czy działacz to czy to uzasadnia zbiorową odpowiedzialnośc mieszkańców?
   pokaż całość

  •  

   To nie były losowe kobiety i dzieci a rodziny litewskich żołnierzy

   @ediz4: Tylko niektore. Zabito przez pomyłkę także osoby polskiej narodowości.
   Poza tym to nie zmienia faktu, że zabicie ich i tak było zbrodnia wojenną.

   A współpraca Białorusinów była powszechna więc nie wiem czemu zaprzeczasz.

   @ediz4: Nigdzie temu nie zaprzeczam.

   A Ty jak traktujesz bo wpisów na ten temat widziałem na wykopie mnóstwo - wszystkie takie same jak ten.

   @ediz4: Moim zdaniem jeżeli poslkie władze w liscie do Ukriancow zadeklarowały, że w Polsce na szczeblu pańśtwowym nie gloryfikuje się ludzi odpowiedizlanych z zbrodnie przeciwko cywilom to powinniśmy się tego trzymać. Dlatego Łupaszka nie zasługuje na na ponowny państowy pogrzeb z udziałem prezydenta.

   --------------------------------
   Poza tym my uciekamy tu od tematu i proponuje to co wyżej zostawic i wrocic do Burego. Stawiasz tezy w rodzaju to była wojna, skomplikowane.
   Ja temu nie zaprzeczam. Twierdzę jedynie zdecydowanie - ok tak było jednak nie możemy ludzi, którzy sie dali spirali przemocy ponieśc wynosić niemal na ołtarze tak jak innych bohaterów, którzy człowieczeństwo w tym trudnym czasie zachowali.

   Zgodzisz sie ze mna czy uważasz, że nie ma różnicy pomiedzy tymi którzy mordowali bezbronnych cywili w tym dzieci od tych, którzy tego nie robili?
   a) jest róznica lepiej gloryfikowac oficjalnie tych bez skazy
   b) zrównujmy tych od pacyfikacji z pozostałymi, mordowanie rodzin wrogów jest uzsadnione i nie ujmuje nic z bohaterstwa i honoru żolnierza
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (18)