Wpis z mikrobloga

Zdjęcie poniżej to wydawałoby się niczym nie wyróżniające się zdjęcie nocnego nieba wykonane przez jakiś teleskop. Nic bardziej mylnego.

Jest to jedno z najważniejszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) i nosi nazwę Ekstremalnie Głębokiego Pola Hubble’a (XDF - Hubble eXtreme Deep FIeld). Jest częścią zdjęcia znanego jako Ultragłębokie Pole Hubble’a (ach, ta nomenklatura NASA :) ). W zasadzie jest to mozaika wykonana ze zdjęć wykonanych na przestrzeni 10 lat – od 2002 do 2010. Łączny czas ekspozycji wyniósł prawie 23 dni. Ujęcie przedstawia obraz bardzo maleńkiego wycinka nieba w gwiazdozbiorze Pieca. Wybrano ten fragment z pozoru pustego nieba właśnie ze względu na małą liczbę gwiazd co pozwoliło lepiej obserwować bardziej oddalone obiekty.

Zdjęcie jest najdalej sięgającym zdjęciem wykonanym przez człowieka. Widać na nim tylko 3 gwiazdy (rozpoznawalne dzięki liniom w kształcie krzyża, tzw. diffraction spikes). Reszta to galaktyki i to nie byle jakie. Jest to ich obraz sprzed 13,2 miliarda lat. Dla przypomnienia: wg aktualnych wyliczeń Wielki Wybuch miał miejsce 13,8 mld lat temu. Najbledsze z nich mają jasność równą jednej 1:10 000 000 000 jasności dostrzegalnej przez nieuzbrojone oko.

#eksploracjakomosu #kosmos #kosmosboners #astronomia #nauka #ciekawostki #hubble
Pobierz lastmanstanding - Zdjęcie poniżej to wydawałoby się niczym nie wyróżniające się zdjęc...
źródło: comment_U7WqoLYuBiWgBQII0xvvvJINej3wNvPy.jpg
  • 111
Prawdę mówiąc to wszystko co widzimy jest przeszłością, bo światło ma ograniczoną prędkość.


@last_man_standing: nope.

@prusi: Czekaj, teraz to już się całkiem pogubiłem. Do tej pory zawsze spoglądając w nocne niebo byłem przekonany że oglądam przeszłość. Coś w tym stylu: na pewnej gwieździe oddalonej o x lat świetlnych zachodzi reakcja w wyniku której uwalniany jest foton. On sobie do mnie lecie przez te x lat, wiec odbieram efekty reakcji sprzed
jest dokładnie tak jak mówisz, to zdjęcie pokazuje jak te galaktyki wyglądają teraz...


@prusi: Co za bzdura, w jaki sposób miałbyś zobaczyć jak wygląda teraz gwiazda, czy galaktyka której światło leci do nas choćby 1 milion lat? Nie ma takiej możliwości.

@Szyszka992: Tak naprawdę to zdjęcie przedstawia miks galaktyk z różnych okresów. W zależności od tego jak daleko się znajdują i w jakim tempie się oddalają (czy raczej w jakim
@grucha_ @Szyszka922: przestrzeń się rozszerza, ale to nie oto chodzi, chodzi o to, że jak oglądasz teraz gwiazdę odległą powiedzmy o parę lat świetlnych od nas to światło leci te parę lat (w naszym układzie odniesienia), ale tak stricte nie możesz powiedzieć, że "to już było" bo żadna informacja nie może się przemieszczać szybciej od prędkości światła, ergo: zanim foton do ciebie nie doleci to co się tam dzieje jeszcze się
@prusi: W naszym układzie odniesienia tak, ale obawiam się, że mieszkańca galaktyki Andromedy gówno obchodzi nasz układ odniesienia, to co dla nas jest teraźniejszością, w jego układzie odniesienia jest już zamierzchłą przeszłością.
@grucha_: @Szyszka922: ujmijmy to inaczej: mówienie "przeszłość" o czymś co jeszcze nie miało wpływu na to co się z nami teraz dzieje jest trochę śliskie. bardziej to wygląda tak, że te galaktyki rozwijają się w zwolnionym tempie. po prostu nasza terminologia dotycząca czasu nie odzwierciedla rzeczywistości - my mamy terminy nierelatywistyczne jak przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, a to oddaje tylko prawdę w naszych nierelatywistycznych realiach odległości i prędkości.
@pitersi: oczywiście to zależy od prędkości z jaką byśmy podróżowali. Gdyby była to prędkość wieksza od światła to dotarlibyśmy do granicy wielkiego wybuchu gdzie nastąpiło by zapętlenie osi czaso przestrzeni i znów znalazłbyś się przed komputerem coś jedząc.
A wszystkie te galaktyki zawierają miliardy gwiazd, a każda gwiazda od kilku do kilkunastu planet, na którym mogło rozwinąć się życie, a to tylko jak wynika z tekstu milimetrowy wycinek nieba. Jakie to smutne, że są nadal ignoranci mówiący o tym, że życie wytworzyło się tylko na Ziemi.
a każda gwiazda od kilku do kilkunastu planet, na którym mogło rozwinąć się życie, a to tylko jak wynika z tekstu milimetrowy wycinek nieba.


@zxc44: W nauce nie ma "mogło" - tylko "udowodnij, że istnieje".