Wpis z mikrobloga

Zdjęcie poniżej to wydawałoby się niczym nie wyróżniające się zdjęcie nocnego nieba wykonane przez jakiś teleskop. Nic bardziej mylnego.

Jest to jedno z najważniejszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) i nosi nazwę Ekstremalnie Głębokiego Pola Hubble’a (XDF - Hubble eXtreme Deep FIeld). Jest częścią zdjęcia znanego jako Ultragłębokie Pole Hubble’a (ach, ta nomenklatura NASA :) ). W zasadzie jest to mozaika wykonana ze zdjęć wykonanych na przestrzeni 10 lat – od 2002 do 2010. Łączny czas ekspozycji wyniósł prawie 23 dni. Ujęcie przedstawia obraz bardzo maleńkiego wycinka nieba w gwiazdozbiorze Pieca. Wybrano ten fragment z pozoru pustego nieba właśnie ze względu na małą liczbę gwiazd co pozwoliło lepiej obserwować bardziej oddalone obiekty.

Zdjęcie jest najdalej sięgającym zdjęciem wykonanym przez człowieka. Widać na nim tylko 3 gwiazdy (rozpoznawalne dzięki liniom w kształcie krzyża, tzw. diffraction spikes). Reszta to galaktyki i to nie byle jakie. Jest to ich obraz sprzed 13,2 miliarda lat. Dla przypomnienia: wg aktualnych wyliczeń Wielki Wybuch miał miejsce 13,8 mld lat temu. Najbledsze z nich mają jasność równą jednej 1:10 000 000 000 jasności dostrzegalnej przez nieuzbrojone oko.

#eksploracjakomosu #kosmos #kosmosboners #astronomia #nauka #ciekawostki #hubble
Pobierz
źródło: comment_U7WqoLYuBiWgBQII0xvvvJINej3wNvPy.jpg
  • 111
Dla wszystkich chcących zrozumieć jak można oglądać swiąt z przed 13,2 miliardów lat polecam ten filmik Veritasium youtube

I z tego co wiem to "spajki" na gwiazdkach to efekt "photoshopa" - Hubble nie posiada elementów tworzących spajki
@last_man_standing: uwielbiam to zdjęcie. Najlepsza terapia na problemy :-) Podobno fotografia pokazuje wycinek nieba równy 1/10 tarczy Księżyca, widzianego gołym okiem z Ziemi. I podobno jest na tym zdjęciu 10 tys. galaktyk. Potwierdzasz?
Jest to ich obraz sprzed 13,2 miliarda lat. Dla przypomnienia: wg aktualnych wyliczeń Wielki Wybuch miał miejsce 13,8 mld lat temu. Najbledsze z nich mają jasność równą jednej 1:10 000 000 000 jasności dostrzegalnej przez nieuzbrojone oko.


@last_man_standing: czyli co, cofamy się w czasie i tam ich nie ma czy robią zdjęcie po tym okresie, bo nie kminię. Co oznacza ostatnie zdanie?
@gryzli6: @Pro-Xts: Webb jest następcą Hubble'a, z tą różnicą, że będzie pracował w podczerwieni. Jego zwierciadło będzie ok 5-krotnie większe. Ma być wystrzelony za 3 lata. Myślę, że kwestia zwierciadła Hubble mogłaby być tematem jakiegoś przyszłego wpisu :) Otóż zwierciadło to jest wadliwie wykonane i generalnie HST ma astygmatyzm (ja też) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kepler to inna historia, bo jest w kosmosie już od 5
Pobierz
źródło: comment_pTRbTZSxk7Eq27WlJFbMgBo5uljXes8j.jpg
@maze: Ostatnie zdanie oznacza mniej więcej tyle, ze ta galaktyka musiałaby być jaśniejsza 10 000 000 000 razy, żebyśmy mogli ją zobaczyć.

A poprzednie znaczy mniej więcej tyle, że ta galaktyka jest od nas oddalona o 13,2 miliarda lat świetlnych, więc światło które obserwujemy w tej chwili leci do nas od 13,2 miliarda lat. Nikt się nie cofa w czasie tylko widzimy przeszłość.
@last_man_standing: Obydwa obrazki trochę się kłócą ze sobą - nie widać na tym głównym żadnych "dark ages" ani "radiation era".

(a co tam, przesunie się niedługo Wielki Wybuch parę miliardów lat wstecz i będzie grało)