Wpis z mikrobloga

Zdjęcie poniżej to wydawałoby się niczym nie wyróżniające się zdjęcie nocnego nieba wykonane przez jakiś teleskop. Nic bardziej mylnego.

Jest to jedno z najważniejszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) i nosi nazwę Ekstremalnie Głębokiego Pola Hubble’a (XDF - Hubble eXtreme Deep FIeld). Jest częścią zdjęcia znanego jako Ultragłębokie Pole Hubble’a (ach, ta nomenklatura NASA :) ). W zasadzie jest to mozaika wykonana ze zdjęć wykonanych na przestrzeni 10 lat – od 2002 do 2010. Łączny czas ekspozycji wyniósł prawie 23 dni. Ujęcie przedstawia obraz bardzo maleńkiego wycinka nieba w gwiazdozbiorze Pieca. Wybrano ten fragment z pozoru pustego nieba właśnie ze względu na małą liczbę gwiazd co pozwoliło lepiej obserwować bardziej oddalone obiekty.

Zdjęcie jest najdalej sięgającym zdjęciem wykonanym przez człowieka. Widać na nim tylko 3 gwiazdy (rozpoznawalne dzięki liniom w kształcie krzyża, tzw. diffraction spikes). Reszta to galaktyki i to nie byle jakie. Jest to ich obraz sprzed 13,2 miliarda lat. Dla przypomnienia: wg aktualnych wyliczeń Wielki Wybuch miał miejsce 13,8 mld lat temu. Najbledsze z nich mają jasność równą jednej 1:10 000 000 000 jasności dostrzegalnej przez nieuzbrojone oko.

#eksploracjakomosu #kosmos #kosmosboners #astronomia #nauka #ciekawostki #hubble
lastmanstanding - Zdjęcie poniżej to wydawałoby się niczym nie wyróżniające się zdjęc...

źródło: comment_U7WqoLYuBiWgBQII0xvvvJINej3wNvPy.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
@last_man_standing: można dodać, że to zdjęcie ma wymiary mniej więcej kwadracika o boku 2' (minut kątowych), przy czym np. Słońce i Księżyc mają średnicę ok. 30'.

Zatem żeby unaocznić jak wielki jest to kawałek nieba - 15 takich kawałków jeden za drugim to tyle co średnica Księżyca.
  • Odpowiedz
@last_man_standing: Jestem laikiem. Co by się stało gdybyśmy podróżowali wciąż w jednym kierunku? Dotarlibyśmy do kompletnej pustki (poza obszarem Wielkiego Wybuchu) czy wrócilibyśmy do punktu wyjściowego?
  • Odpowiedz
@Mr-Slimak: Na zdjęciu widać setki galaktyk, niektóre tak odległe, że całość sprawia wrażenie że można to przybliżyć jeszcze wielokrotnie a nadal niebo będzie pełne gwiazd.
  • Odpowiedz
@koch4m_cie:

Prawdę mówiąc to wszystko co widzimy jest przeszłością, bo światło ma ograniczoną prędkość. Księżyc widzimy takim jaki był niecałe 1,3 sekundy temu, a Słońce takie jakie było 8 minut temu. Nawet kiedy patrzysz w lustro widzisz obraz siebie sprzed milionowych części sekundy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Im dalej jest jakiś obiekt tym bardziej w jego przeszłość możemy zajrzeć. A Hubble może spojrzeć naprawdę daleko.
  • Odpowiedz
Jeżeli to jest obraz sprzed 13,2 miliardów lat a Wielki Wybuch miał miejsce 13,8 miliarda lat temu, to jeżeli wynajdziemy taki teleskop, który sięgnie jeszcze dalej (do 13,8 miliardów lat) to zobaczymy Wielki Wybuch ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz