Wpis z mikrobloga

Za namową @Vojtazzz postanowiłem podzielić się moją kolekcją kart NBA i nieco przybliżyć ich tematykę. Postaram się aby to było w miare przejrzyste i nie chaotyczne. Na końcu wpisu będą linki do moich zdjęć :)

Wiec zaczynamy. Karty NBA to bardzo bardzo popularne hobby w USA,ale także w Niemczech czy Francji. W Polsce też mamy silną grupę kolekcjonerów,wąską i hermetyczną ale silną.

Karty dzielą się na kilka rodzajów i są tworzone przez różnych producentów. Obecnie producenci to Upper Deck (obecnie bardzo słaba pozycja,mało licencji) i Panini (dominujące rynek). Niemal wszystkie moje karty są z Panini gdyż zbieram Serga Ibake,a to młody gracz. Dawniej Upper Deck był dominującym producentem a na rynku działały też inne firmy m.in. Topps,Fleer.

Tyle pokrótce o historii, oczywiście można by się było nad nią rozwodzić dużo więcej,ale to może opisze jak będą jakieś pytania :)

Jak dzielą sie karty?

Zasadniczo:

base - karty podstawowe

limity - karty limitowane,wyprodukowane w pewnej określonej liczbie

jersey- karty z kawałkiem jerseya meczowego gracza

patch- karty z kawałkiem jereya meczowego gracza w więcej niż jednym kolorze

auto- karty z autografem

Są też karty shoe,ball,floor (odpowiednio z kawałkiem buta zawodnika, piłki którą grał, parkietu na którym grał)

Oczywiście jest mase wariacji: limit patch,auto jersey, auto patch, auto shoe itd itd,wszystkie możliwe kombinacje :). Są też oczywiście karty one of one,jedyne na świecie.

Jak zdobywać takie karty?

Sposobów jest kilka. Pojedyncze karty od sprzedawców,boxy lub paczki.

Pojedyncze karty gdy zbieramy konkretnego zawodnika,najczęściej na ebay.

Boxy,czyli box z jedną lub kilkunastoma paczkami, z których można trafić wszystko z danej serii boxa. Czyli inwestujesz ok. 300 zł (najtańsze boxy) i możesz wyjąć z niego dziadostwo mało warte a możesz wyciągnąć Lebrona z autografem wartego kilkaset zielonych. No risk no fun. Pojedyncza paczka gdy chcesz sobie tak po prostu otworzyć,bez kupna całego boxa (też możesz wyjąć z niej coś bardzo dużo wartego,trzeba mieć szczęście).

To też jest temat rzeka,są dzisiątki rodzajów boxów, niektóre mają wewnątrz tylko jedną paczke a kosztują 1500 zł :D Ale nie chce Was zanudzić,jeśli będzie zainteresowanie to proszę pytać.

Moja kolekcja

Zamieszczam tutaj linki do mojej kolekcje na którą składa się Serge Ibaka i set kart Immortals (niestety wciąż niekompletny :( ).

Od razu mówie,moja kolekcja jest licha, mam ok. 60 kart Ibaki a wszystkich jest koło 300,350. Ale wszystko przede mną.Blokują mnie finanse, jest to droga zabawa mimo wszystko. Są tanie karty base,ale jeśli chcesz się bawić w jersey lub auto to trzeba szykować od kilkunastu do kilkudziesieciu (a nawet kilkuset) dolarów. Póki co nie na moją studencką kieszeń ale powolutku powolutku sobie gromadzę.

Więc po kolei:

Standardowe base, różne odmiany z różnych serii.

Base: http://imgur.com/a/Vj66f

==================================================

Karty jersey, z kawałkami koszulek. Ta przedostatnia z dużym kawałkiem materiału limitowana do 49,czyli tylko 49 sztuk zostało wyprodukowanych a jedna jest u mnie :)

Jersey: http://imgur.com/a/CKb0P

==================================================

Karty z limitami. Mój najmniejszy limit to ta druga w kolejności,limitowana do 24 sztuk.

Limity: http://imgur.com/a/QbgVP

==================================================

Dwa autografy,ten drugi uwielbiam,mój pierwszy. Jersey + auto.

Auto: http://imgur.com/a/SNLQN

==================================================

Mój jedyny patch,zdobyty niedawno.

Patch: http://i.imgur.com/P9h9fc1.jpg

==================================================

I na koniec taki podset który udało mi sie zebrać jako jednemu z pierwszych w Polsce,całe nazwisko z pojedynczych kart.

Ibaka: http://i.imgur.com/tbJb7m9.jpg

==================================================

A poza Ibaką zbieram też taki mały set legend NBA

http://imgur.com/a/KmFbE

Mam już Jordana najdroższego więc z górki,ale ciagle się nie mogę zebrać mentalnie i finansowo na skonczenie. Bardzo mi sie spodobał ten set,herby i nazwiska są wytłaczane :)

To tyle z mojej strony,dzięki za przeczytanie. Jeśli macie jakieś pytania śmiało,proszę pytać. Pozdrawiam :)

#nba #karty #koszykowka #hobby #ciekawostki
  • 20
@miki4ever: @Stekso: @ElGordo:

Tak,Panini obecnie kosi na tym hajs straszliwy,mimo kosztów licencji itd.

Nie da siew ydrukować tak dobrze bo to specjalne matryce są (pytałem w drukarniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)). No i na odwrocie oryginalnych kart na każdej jest certyfikat autentyczności,jednak w kolekcjonerstwie to ważne żeby był ten oryginał :)

Boxy ze sklepów: blowout cards, dacardworld
@AveNergal: Rozumiem sens kolekcjonowania ale nie czaję czemu uparłeś się na jednego gracza?

Jak by ktoś chciał złożyć powiedzmy 12 osoby skład drużyny to jaki to koszt?

I czy każdy gracz dostaje kartę? Nawet taki który 90% spotkań siedzi na ławie lub gra po 5 minut?
@PrawdaNieBoli: nie tyle uparłem sie co nie mam kasy na więcej :) Zależy jak złożyć. Jak po jednej karcie to spoko,grosze. Ale jak byś chciał dla całej dwunastki pokupować autografy,jerseye,patche itd itd. to byś musiał się ładnie szarpnąć. Ciężko ocenić teraz tak koszt no ale w tysiącach na pewno. Zależy od serii i jej ekskluzywności, jednakże każdy gracz,nawet taki co nie zagrał w nba a był w drafcie ma swoje karty
czemu uparłeś się na jednego gracza


@PrawdaNieBoli: Jeżeli zbierasz coś, co ma skończoną liczbę i jest w twoim zasięgu, to normalne że chce się mieć przynajmniej jedną rzecz w komplecie. Jak zbierasz dajmy na to monety/banknoty to raczej normalne jest, że nie zbierasz wszystkiego jak leci (jak już powiedzmy dysponujesz sporymi zasobami) tylko starasz się skompletować coś w 100%. Wydaje mi się że to instynktowna rzecz dla każdego kolekcjonera, zamknąć kolekcję
@Vojtazzz: Jasne ale raczej chodziło mi o to, że osobiście wolał bym zebrać cały team z jednej serii. Nawet tylko "base" niż jednego gracza. Ale każdy ma inne podejście :)

@AveNergal: Naszło mnie jeszcze jedno pytanie. Czy serie Base są kontynuowane czy raczej gdy pojawiają się nowe to stare idą w niepamięć? Chodzi mi o to czy np. za 10 lat dalej można zbierać tę samą serię?
@AveNergal: A jakie porady dałbyś osobie, która zawsze z zainteresowaniem temat śledziła, ale jednak nie wie od czego zacząć, skąd dokładnie zamawiać boxy żeby się nie zrujnować, jaką taktykę obrać, żeby nie wywalać pieniędzy w błoto i nie popełniać błędów żółtodzioba?
@MuzG: kolejny temat rzeka. W tym hobby chyba właśnie uczyć sie do pewnego stopnia na własnych błędach. Najważniejsze to zdecydować się co chcemy zbierać i trzymać się tego. Ja zacząłem na chaos, kupowałem na allegro co mi wpadło w ręce, chciałem mieć każdego koszykarza,WSZYSTKO. Ale szybko zrozumiałem że to bezsensu. Wiec postanowiłem zbierać graczy z top 3 każdego draftu. Zacna idea,ale znów okazało się że to za dużo,że jest chaos,że to
@AveNergal: Zainteresował mnie ten temat dlatego mam kolejne dwa pytania :)

Czy istnieje strona na której mógł bym obejrzeć wszystkie dostępne karty?

Czy każda kolekcja ma wszystkich graczy?

Chodzi mi o to, że chciał bym zebrać skład jednej drużyny z jednej kolekcji. Czy taka np. Panini Threads wydaje co roku karty każdego zawodnika? Tak aby móc uzbierać kolekcję aktualnego składu z roku na rok? Zbieranie jednego gracza jakoś mnie nie fascynuje,
@PrawdaNieBoli:

www.beckett.com tutaj możesz przeglądnąć karty,niestety bez konta premium bez obrazków.

Nie,nie ma wszystkich. Panini Threads to seria która była chyba przez tylko dwa lata. Ale na pewno reasumując wszystkie serie na dany rok jesteś w stanie uzbierać konkretną drużynę.

Co do strony to stricte nie,ale mam strony gdzie jest ich sporo. Jeśli jesteś zainteresowany (a bardzo by mnie to cieszyło,taki też cel miał mój post) napisz do mnie na PW,wszystko
@AveNergal: Dzięki za artykuł, przypomniałeś mi o kolekcji upper deck 96-97 którą zbierałem jakis czas temu a potem wróciłem do niej (stosunkowo niedawno) - strasznie ciężko jest coś znaleźć w polskim światku, ale dzięki temu jest większa satysfakcja jak gdzieś, ktoś sprzedaje jakiś set za żadne pieniądze, który z kolei dla Ciebie jest prawie że bezcenny :)