Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór!

Uwielbiam nowe technologie. Ja, jak to piszecie tutaj, level 40+, mój ojciec level 70+. Mówią, że starzy ludzie nie są w stanie nauczyć się obsługi internetu, laptopa, tabletu, smartfona. Nic bardziej mylnego. Dwa lata temu kupiłem tabletowe cudo mojemu padre. Na początku pytanie za pytaniem, co teraz, co kliknąć, co zrobić. Po około miesiącu nauczył się pierwszej zasady - czytaj to, co jest napisane na ekranie. Naprawdę, starsi ludzie mają z tym problem. Wyskoczy okienko - o, Andrzej, chodź tutaj, co teraz? Bo coś mi wyskoczyło. No to szanowny padre przeczytaj, co wyskoczyło i pomyśl. I tak się uczył zupełnie nowej dla niego rzeczy. Dzisiaj rozmawiamy bez problemu przez skype, linkujemy sobie do co ciekawszych rzeczy/artykułów znalezionych w internecie, facebooka założył sobie sam, ale stwierdził, że to bez sensu, bo jego znajomi nie mają pojęcia co to jest. Czasami wspomina, że dla niego to jak science-fiction, bo swego czasu w filmach oglądał, jak ludzie rozmawiają przez ekrany. Ale dał sobie radę. Ostatnio zasypał mnie linkami do tabletów, bo chce coś większego i nie wie co wybrać. Na sugestię o laptopa albo netbooka stwierdził, że tablet jest ok, bo bardziej mobilny, a w razie czego podepnie etui z klawiaturą.

Uczcie swoich rodziców, dziadków obsługi tabletów czy smartfonów. To, że na początku są sceptyczni, to naturalne, ale kurczę, satysfakcja jak po pewnym czasie starsza osoba zaczyna sobie z tym wszystkim znakomicie radzić jest bezcenna.

Serdecznie pozdrawiam!

Andrzej

#technologia #seniorzy #truestory #coolstory #niewiemjaktootagowac #uczojcaswegoimatkeswoja

Jak kogoś niepotrzebnie zawołałem tagami, to przepraszam. :-(
  • 24
@Andrzej_i_Bozena: JA nie umiem nauczyć babci że wystarczy czytać lub cofnąć, czegoś tam się nauczyła ale najczęściej za każdym razem przychodzę i to samo mówię. Jak chciała żebym pokazał to pokazałem, niedługo później znowu pyta o to samo... okazało się że bazuje na karteczkach gdzie zapisywała np jak wejść do wiadomości w telefonie: "środkowy,lewy, w dół, środkowy, 3 razy w dół" itp. a potem w razie pomyłki był problem. Tłumaczyłem, rozmawiałem,
Po około miesiącu nauczył się pierwszej zasady - czytaj to, co jest napisane na ekranie.


@Andrzej_i_Bozena: Moja mama lvl 60. Spodobało jej się to, co robię na smartfonie. Tylko moja mama tę zasadę zna i od początku czytała co i jak, także pytań było mniej. Najbardziej podoba mi się to, że czyta na nim książki - ma lżejsze torby na wyjazd - i gra w gierki, które jej instaluję. Cieszy mnie
Starsi ludzie często po prostu nie chcą się uczyć, myśleć i czytać.


@pyciak666: ot i najlepiej chyba podsumowałeś problem. Dotyczy to zresztą nie tylko ludzi starszych. Podobną rzecz zauważyłem choćby u moich rodziców, a są tylko lekko ponad 50.
@Andrzej_i_Bozena: Ehh... U mnie niestety nie jest tak różowo. Starszy lvl 50 - tłumacze mu ale ostatecznie i tak w końcu przyjdzie i powie "Weź ty zrób dla ciebie to tylko chwila a ja będę szukał i kombinował". Trochę to denerwuje ale co zrobisz...

Czasem przychodzę coś zrobić i jak już to zrobię i zobaczę, że nie było z tym żadnego problemu to się pytam "A próbowałeś chociaż?" - nie bo
@Andrzej_i_Bozena: @crosfire: Moja matka 55 lvl nie ogarniała w ogóle nic na komputerze kilka miesięcy temu a teraz ogląda grę o tron (xD) i potrafi sama ściągnąć napisy + korzysta z internetu normalnie i umie robić zakupy, wysyłać maile itp. Nawet śmiechłem, bo przerzuciła się na oglądanie amerykańskich serialów typu właśnie GoT, a wcześniej Dexter, Utopia i kilka innych z M jak Miłość, na dobre i na złe itp.
@Andrzej_i_Bozena: moj tata powiedział, że nigdy nie sa się namówić na smartfona, do czasu, aż jego starszy brat do niego przyjechal i zaszpanował, że on ze swoją żoną pisze na komunikatorze, ma tam podpiętą całą rodzinę, przegląda internet kiedy chce itp. Tata poszedł do salonu, akurat kończyła się mu umowa, przedłużył ją, wziął sobie smartfona i teraz śmiga, że hoho.
@Andrzej_i_Bozena: Mój dziadek, 74lvl jest nerdem. Sam co chwilę wymienia sprzęt, przeinstalowuje systemy, dłubie w BIOSie, korzysta też z linuxa, pewnie gdyby była potrzeba to i programować by się sam nauczył. Ba, to on jako pierwszy w rodzinie miał komputer, a jeszcze parę lat temu z każdym problemem biegłem do niego ;)

Rodzice to natomiast straszny beton w tej dziedzinie. O ile ojciec jakoś tam w internetach się porusza, potrafi sobie
Mówią, że starzy ludzie nie są w stanie nauczyć się obsługi internetu, laptopa, tabletu, smartfona.


mój ojciec level 70+


facebooka założył sobie sam, ale stwierdził, że to bez sensu, bo jego znajomi nie mają pojęcia co to jest.


@Andrzej_i_Bozena: uśmiechłem się :D
@Andrzej_i_Bozena: moja mama spedza przed komputerem ok. 7h dziennie, ale sa tylko.dwie rzeczy ktore potrafi zrobic... odpalic tetrisa i odebrac polaczenie na.skype. Jeszcze zamiast

orencz mowi oranz xD nic nie czyta i matka ciagle sciaga wirusy, komputer musze formatowac co chwila bo sie taki syf robi, gdy kliknie w jakas reklame, bosz. I tak juz z 15 lat.
@Andrzej_i_Bozena: moja mame lat 50+ jak do mnie dzwoni to z jakimiś pytaniami o wyrafinowane formuły w excelu albo jak coś zrobić z ms accessem. #!$%@? jakieś makra. moja siostra za to, level 16, czekała ostatnio kilka dni aż przyjadę i wepchnę jej wtyczkę od xboxa do kontaktu bo nie ogarnęła czemu nie działa.
Moja babcia level 70+ jest taka sama jak Twoj tata :) Jednym z ulubionych jej zajęć jest granie na playstation. Ma również telefon komórkowy na którym gra w różne gierki, pisze smsy itd. Potem tata kupił jej laptopa i teraz codziennie spędza na nim wieczorem minimum dwie godziny: gra w gierki, patrzy co slychac u rodziny na fejsie (ale siary nikomu pod zjęciami nie robi), wyszukuje nowych przepisów do ugotowania, patrzy jak