Wpis z mikrobloga

O rany. Moja siostra, jak to piszecie, 40+, dowiedziała się dzisiaj jak działa mechanizm różnicowy. Mianowicie jechaliśmy sobie po zupełnie oblodzonej wiejskiej drodze. Taka dróżka, gdzie asfaltu starcza na 1,5 samochodu osobowego, jak się auta mijają, to każde musi zjechać na pobocze. No i jedziemy sobie od rodziny, droga wąska, jedzie auto w drugą stronę. Tamto auto z górki, my pod. Uprzejmie się mijamy, tamto auto przejechało, ja próbuję się wytoczyć... "No elo". Jedno koło sobie śmiga na poboczu po lodzie, a drugie jak to uparte stoi w miejscu. W tym momencie wkracza siostra - podsypać piasek! Pomysł dobry, jeśli się wie, które koło traci przyczepność. Kamizelka ubrana, wychodzę, siostra leci zadowolona, że dobrze że piachu w fosach pełno, ona pomoże. I rzuca ten piach pod koło, które stoi na asfalcie. Mówię, że akurat z tej strony to samochód sobie poradzi, gorzej z prawą stroną, która śmigała po zupełnie oblodzonym poboczu. "No co ty, jak jedno chwyci to już wyjedziemy!". I gadaj dalej do takiej, sypie ten piasek, nosi z fosy. Na szczęście z przeciwka jechał ogarnięty kierowca, który dojrzał w lusterku, że jednak nasze auto nie wyjechało. Obyło się bez wyciągania na holu, bo stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie w tyle osób wypchać nasz samochód. Trzy minuty i było po sprawie, podziękowaliśmy sobie, życzyliśmy dobrych świąt i pojechaliśmy dalej. Siostrze wytłumaczyłem jak to działa na zasadzie zakrętu. Rozrysowałem jej na kartce skręt i to, że każde koło podczas jakiegokolwiek skrętu pokonuje różną odległość. Wydaje mi się, że ogarnęła, jak nie, to jutro podniosę jedną stronę samochodu na podnośniku i "ruszę". Wtedy powinna się przekonać na 100%.

Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej

#truestory #coolstory #mechanikasamochodowa #mechanizmroznicowy #logikarozowychpaskow
  • 5
A ja się dziwię, że od tylu lat producenci aut nie pomyśleli, żeby zamiast klasycznych mechanizmów różnicowych używać mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu (np. Torsen) takie mechanizmu są stosowane min. w Audi Quattro, ale jak widzimy mogą przydać się również w pojazdach bez napędu na 4 koła....