Wpis z mikrobloga

Czym jest superwulkan i czy powinniśmy się go bać?

Superwulkany charakteryzują się tym, że są bardzo niskie ale rozległe (sama kaledra ma kilkadziesiąt kilometrów średnicy). Niestety do dzisiaj geolodzy nie wiedzą ile może być superwulkanów na Ziemi ponieważ potrzeba d tego bardzo szczegółowych badań geologicznych, właściwie to każda górska dolina i każde jezioro polodowcowe rynnowe może okazać się superwulkanem. Jeden z odkrytych superwulkanów znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów, a jest nim jezioro Laacher See (leży 37km od miasta Bonn) a ostatnia jego erupcja miała miejsce zaledwie 11 tys. lat temu i była na szczęście stosunkowo niewielka (dolina Renu została pokryta 7-metrową warstwą popiołu i pumeksu). Niestety nasz Niemiecki superwulkan zaczął się w 2012 powoli wybudzać (miejmy tylko nadzieję że nie dojdzie do erupcji).

Jakie mogą być skutki erupcji takiego superwulkanu?

Jednym słowem KATASTROFALNE.

Ale najpierw łagodny scenariusz. Na szczęście nie wszystkie erupcje superwulkanu zniszczą doszczętnie nasz ekosystem. Przy słabej erupcji nastąpi tylko powolny wylew lawy który może trwać tygodniami (tak to jest łagodny scenariusz).

Jednak przy silnej erupcji dojdzie do katastrofy ekologicznej, otóż powodem epok lodowcowych była własnie erupcja superwulkanu, przez taką erupcję rasa ludzka stała na krawędzi wymarcia (po erupcji wulkanu Toba na Sumatrze 74 tys. lat temu, liczebność gatunku Homo Sapiens ograniczyła się do zaledwie kilku tysięcy osobników). Zniszczenia będą zauważalne w promieniu setek a nawet tysięcy kilometrów a z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety, odbijający światło słoneczne przez wiele lat nastąpi epoka lodowcowa.

Wybuch superwulkanu zdarza się na Ziemi średnio co 50-100 tysięcy lat. Ostatni taki wybuch miał miejsce 26,5 tysiąca lat temu (wulkan Taupo w Nowej Zelandii). Kaledra Yellowstone wybuchał 3 razy (2 mln, 1.3 mln i 640 tys lat temu) i patrząc na to kiedy wybuchał możemy spodziewać się kolejnego wybuchy w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

Poniżej zdjęcie wulkanu odpowiadającego za nasze częściowe wyginięcie 74 tys. lat temu :)


#bigosowageografia #wulkan #wulkanizacja #geografia #geologia #ciekawostki
Pobierz D.....s - Czym jest superwulkan i czy powinniśmy się go bać?

Superwulkany charaktery...
źródło: comment_FgaZ7HqWxmhIhNJGGLzNrjc7Uuh0d3Tq.jpg