Wpis z mikrobloga

Profil fb z 'paskami' górników:
https://www.facebook.com/zarobkigornikow

Średnio ok. 2500 zł na ROR.
Tylko zapomnieli o:
- flapsy, ok. 300 zł miesięcznie
- Barbórka, ok. 3000 zł rocznie
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie
- węgiel, 8 ton * 560 zł = 4480 zł rocznie
- wczasy pod gruszą, ok. 800 zł rocznie
- do tego 100% płatne L4, co czyni górników jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych
- więcej urlopu niż wynika z kodeksu pracy

2500 zł(wypłata) * 12 + 300 (flapsy) * 12 + 3000 (barbórka) + 3000 (czternastka) + 4480 (węgiel) + 800 = 44 880 zł

44 880 zł / 12 = 3740 zł

Ok., może co miesiąc na 'pasku' jest 2500 zł, ale różnego rodzaju dodatków wychodzi kolejne 1000-1500 zł.

Panowie górnicy. Do manipulacji mediów, rządu jesteśmy przyzwyczajeni. Nie róbcie tego wy. Zbierzcie za miniony rok wszystkie przelewy, uwzględnijcie wszystkie dodatki, policzcie ile z 'pasków' zabrali (dobrowolnie) na związki. Wtedy otrzymamy kwotę, którą rzeczywiście zarabia górnik.

Żebyśmy się rozumieli. Nie uważam, że 4000 zł za pracę górnika to dużo. Bądźcie po prostu uczciwi wobec społeczeństwa, skoro lubicie się określać mianem 'strony społecznej'.

#ekonomia #gornictwo #strajknaslasku #polityka
  • 105
  • Odpowiedz
@biczek: przez to chciałbym, aby uczciwie podeszli do sprawy. Niech nie patrzą tylko na pozycje 'ROR', tylko uwzględnią pożyczki lub dobrowolne składki na ZZ, które pobierane są już na etapie wypłaty przez pracodawcę. Niech uwzględnią wszystkie dodatki. Otrzymają kwotę NETTO, którą zarobili. Później niech sprawdzą, ile to brutto i wtedy wszyscy czarno na białym zobaczymy, czy średnie wynagrodzenie w górnictwie wynosi 6000-7000 zł brutto miesięcznie.

Bez emocji. Proszę tylko o czyste
  • Odpowiedz
@AngusMacOg: jeśli jest jakiś związkowiec wśród nas i jest chętny podzielić się taką informacją - bardzo chętnie. Wiem, że po takim postawieniu sprawy na tym profilu FB zostałbym szybko 'zaorany', więc może tutaj znajdzie się ktoś, kto nie ma niczego do ukrycia?

Póki co i jedna i druga strona manipuluje na swoją korzyść. Ozłocę osobę, która podzieli się szczerością:)
  • Odpowiedz
@Pchelka87: nie ma co sie spinac z rana... rzont zlodziej IIIrp i tak wyrucha system a potem beda w na wspolnej klanie familiadzie robic jakies wstawki z gornikami.....
moze nawet w nastepnym odcinku taniec z gwiazdami wystapia zony gornikow itp
to sa tematy zastepcze pyta jest co przygotowuja zlodzieje w gabinetach?
  • Odpowiedz
@SokMalinowYwButelcEpoCzystej: posiłki regeneracyjne, najczęściej wypłacane w postaci bonów. Będąc na Górnym Śląsku łatwo można zauważyć, jak ludzie często przy kasach płacą bonami. 14,90 zł za każdy zjazd pod ziemię. Nie jestem przekonany, czy wszystkim przysługuje i czy na pewno w takiej wysokości. M.in. dlatego zależy mi na kimś, kto wliczyłby WSZYSTKO co dostaje.
  • Odpowiedz
@piastun: i nie chcę się spinać, i mam nadzieję, że nikt w tym wątku tego nie będzie robił. Nikt nie byłby zainteresowany obiektywnymi danymi? Bo tak jak oczywiste jest, że żaden z górników (przeciętny) nie dostaje 6000-7000 zł, ponieważ przez GUS podawana jest kwota brutto, tak mam też przekonanie, że nikt też nie zarabia tych 2000-2500 zł, które są podawane na powyższym profilu fb.
  • Odpowiedz
@Pchelka87: podobno przez posrednikow placa 1500 za place w blocie itp... to juz w biedrze sie lepiej zarabia. generalnie nikomu nie zalezy na pokazaniu jak to jest naprawde. kazda ze stron pokazune najbardziej skrajne przypadki.... a my bedziemy placic za benefity zwiazkowych baronow
  • Odpowiedz
@piastun: firmy zewnętrzne to rzeczywiście spory problem. Co ciekawe (również do potwierdzenia), nie przypadkowi ludzie są właścicielami tych firm.

Co do drugiej sprawy. To prawda, każda ze stron broni swoich interesów, dlatego będzie przedstawiać informacje tak, jak im wygodnie. Społeczność wykopu jest jednak na tyle bogata, że może znajdzie się osoba, która pracuje w JSW lub KW i podzieli się jak wygląda sytuacja w rzeczywistości.
  • Odpowiedz
W każde swieta gdy mój tata i stryj popija (72 i75lat) wspominaja swoja młodość i opowiadaja episode jak pojechali w latach 60tych za zarobkiem na Ślask (urodzeni i wychowani w Kraśniku woj Lublin). Wspomnien ia zawsze kończa się tym, że Hanysy nie lubili przyjezdnych, bo przyjezdni pracowali za stawke, na która się zgodzili, a Hanysy zaraz po zjeździe chcieli podwyzke, zanim tusz ich podpisu na cyrografie wysechł. Obaj, tata I stryj, po
  • Odpowiedz
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie


@Pchelka87: eeeee, to górnicy mają 13 miesięcy w roku, że aż dostają czternastkę czy trzynastka to dla nich za mało było i wyszantażowali sobie oprócz nich te czternastki?
  • Odpowiedz
@Fr33: to akurat w wielu zakładach pracy jest stosowane. Płaci się składki x zł miesięcznie (kilkanaście zł zwykle) i można brać co roku darmowy kredyt na rok.
  • Odpowiedz