Wpis z mikrobloga

Mirki, mirkówny czy moglibyście napisać mi co to jest framework? Zaczynam przygodę z Javą ale nie mogę pojąć jak/gdzie używać frameworka. Wszystko póki co robię/tworzę w eclipse. Są to podstawowe aplikacje jakie zazwyczaj towarzyszą początkującym.

  • 18
@ryzael: Też miałem problem ze zrozumieniem tego terminu na poczatku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

czy moglibyście napisać mi co to jest framework?


Framework, to najprościej mówiąc zbiór już napisanego kodu, który wykorzystujesz, żeby pisać inny kod.

W Javie bardzo popularny jest np. Spring Framework. Dzięki niemu możesz korzystać z rzeczy, które zajęłyby Ci dużo czasu, gdybyś miał je pisać od podstaw.
@scrappcio: Czy frameworki wykorzystywane są tylko w aplikacjach webowych? Niestety zostałem przytłoczony ogromem wiedzy jaka jest potrzebna do ogarnięcia tego języka, stąd moje pytanie.

Czy najlepszym rozwiązaniem jest w tym momencie tworzenie aplikacji desktopowych? Uczyć się swinga/javafx i tworzyć jakieś apki z graficznym interfejsem?

Czy na tym etapie łączyć już np Javę z SQL(nie znam SQL)? Np. Aplikacja budżet przechowuje dane w bazie danych. Choć wydaje mi się, że na razie
@ryzael: Tak najogólniej mówiąc, zestaw bibliotek. Czyli dodatkowe klasy, funkcje i inne rozszeżenia języka, które ułatwiają programowanie. Np. framework do programowania stron internetowych będzie zawierał inne "dodatki" niż taki do obliczeń statystycznych. Pomogłem?
@ryzael:

Czy frameworki wykorzystywane są tylko w aplikacjach webowych?


Frameworki są wykorzystywane wszędzie. Nie tylko w aplikacjach webowych

Uczyć się swinga/javafx i tworzyć jakieś apki z graficznym interfejsem?

Swinga/javafx raczej się nie ucz (Jeśli uczysz się pod zapotrzebowanie rynku).

Moim zdaniem nie musisz się uczyć graficznego interfejsu. Najpierw ogarnij dobrze sam język na jakichś prostych projektach, później Spring i Maven.
@xyz_: Właśnie starałbym się jakoś podpasować pod rynek. Widziałem, że najczęściej Java łączona jest z aplikacjami rozproszonymi, webowymi.

Ścisłe podstawy mam już ogarnięte, klasy, metody, obiekty, interfejsy, klasy abstrakcyjne. Staram się teraz zrobić taką aplikacje, w której będę kontrolował swój budżet :P Mimo, że jest tego pełno i to dużo lepiej zrobionych. Nie wiem co poznawać jako następne. W kursach z których korzystam jest niestety "skakanie po działach" trochę tego, trochę
@xyz_: Hmmm.... czyżby ktoś pomylił framework z biblioteką ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@ryzael: Framework najprościej rzecz biorąc to taki twór, który zapewnia szkielet aplikacji. Różnica między biblioteką a frameworkiem jest taka, że biblioteka to kod, który możesz wykorzystać w swoim kodzie, kiedy framework rozszerza funkcjonalności języka. We frameworkach kod jest niemodyfikowalny, do tego sterowanie programem jest odrócone (narzucone przez framework, nie programistę). Frameworki często narzucają jakieś
Swinga/javafx raczej się nie ucz (Jeśli uczysz się pod zapotrzebowanie rynku).


@xyz_: i all: a możecie coś napisać na co jest i jakie zapotrzebowanie na rynku, waszym zdaniem?
@wrrior: Java głównie do backendu, do frontendu teraz modny jest Angular.js choć już też hejty się zaczynają na niego : ) Jak mawia pewien doskonały programista, nie ma drugiej tak podatnej branży na modę jak programowanie, zaraz po kobiecych strojach : )
@xyz_: Hm, no właśnie ja kończę z PHPem (w sensie, że przebijać się przez niego) i mam już na celowniku tego Angulara, czymkolwiek by nie był, więc coś jest na rzeczy :)

Ale serio, może jakaś ankietka by się przydała na co jest ssanie i w co warto swój czas inwestować.