Wpis z mikrobloga

8 041 - 1 = 8 040

Tytuł: Obłomow
Autor: Iwan Gonczarow
Gatunek: fikcja literacka
★★★★★★★★

Zastanawiałem się, czy chce mi się pisać coś w tym tagu. Zdecydowałem się jednak, że będę polecał czasami książki, które uznam za godne tego zaszczytu ;).
"Obłomow" to powieść rosyjska z wieku XIX. Iwan Gonczarow opisał w niej styl życia i zbiór wartości typowego rosyjskiego ziemianina i skonfrontował je ze stylem zachodnioeuropejskim, reprezentowanym przez pół-Niemca Andrieja Sztolca.
Może wam się pewnie wydawać, że takie rozliczenia XIX-wiecznego Rosjanina z jego narodem niewiele was będą obchodzić. I to jest prawda. Jednak powieść ta jest, moim zdaniem, wciąż bardzo trafna i aktualna. Obłomow może i umarł w dziewiętnastym stuleciu, jednak obłomowszczyzna jest nieśmiertelna ;).
Jak śpiewał Jacek Kaczmarski (już w wieku XXI):

Taki z nim [Obłomowem] i Stolzem kram -

A ja... obu w sobie mam.

A czym w ogóle jest ta obłomowszczyzna? Zamiast samemu się produkować, oddam głos autorowi:

- Czemu zginęło to wszystko? - podniósłszy głowę zapytała nagle - Czyje przekleństwo ciąży ma tobie? Coś ty zrobił takiego? Jesteś dobry, rozumny, czuły, szlachetny... i... giniesz! Co cię zgubiło? Nie ma nazwy na to zło...

- Ma nazwę - powiedział ledwie dosłyszalnie.

Spojrzała nań pytająco oczami pełnymi łez.

- To obłomowszczyzna! - wyszeptał [...]


Myślę, że fragment ten jest dość zachęcający, polecam gorąco tę książkę.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz Kampala - 8 041 - 1 = 8 040

Tytuł: Obłomow
Autor: Iwan Gonczarow
Gatunek: fikcja...
źródło: comment_43d8QjKpB0TboVs8FlnECaVJse5creYY.jpg