Wpis z mikrobloga

Wczoraj miałem w robocie nadgodziny, więc nie udało mi się iść planowo na siłownię. Stwierdziłem, ze pójdę dziś rano. Zrobiłem standardową rozgrzewkę (trochę olałem krążenie biodrami) później na wioślarza, żeby dogrzać się całościowo. Poszedłem na przysiady. Rozgrzewka: serie 10,8,6,4,2 progresując do 70kg. (PR:80kg x2). Zrobiłem 4 serie, podniosłem się, i upadłem na kolana. Ból w dolnej części pleców. Obecnie chodzenie, wstawanie z fotela kończy się bólem, mocnym. Zaraz będę się smarował jakimś żelem przeciwbólowym. Więcej już na rano nie idę. Mam 2 opcje : Albo byłem rozkojarzony i gdzieś popuściłem mięśnie pleców, albo za słabą rozgrzewkę zrobiłem. Tak czy siak, obecnie mam status: tydzień przerwy, tydzień siłki, tydzień przerwy. Macie jakieś rady jak uniknąć kontuzji przy przysiadach? Czy inwestycja w pas, poprawi moje bezpieczeństwo?


#silownia #mikrokoksy
  • 26
@KubIT: przy bólu mocnym na tyle, że utrudnia wstawanie uważam że powinieneś porozmawiać ze specjalistą
natomiast sam pas na pewno nie zaszkodzi, ułatwi utrzymanie techniki, ale to nie jest cudowny środek na niedociągnięcia techniki : /
@Brzozaa: Najwcześniej będe mógł pójść w poniedziałek, a pewnie do tego czasu już przejdzie ;/. Nie oczekuje złotego środka, tylko coś, co w sytuacji krytycznej, uchroni mnie od poważnej kontuzji choćby na rzecz, małej kontuzji :)
@KubIT: dobra rozgrzewka ogólna (bieżnia, przysiady bez obciążenia, wymachy nóg) plus seria rozgrzewkowa z samą sztangą, przed pierwszą serią z obciążeniem. No i brak pośpiechu.
@KubIT: do 150kg przy wadze do 80kg nie ma sensu zakładać pasa. Jak zaczniesz siadać 2x swoją masę to możesz myśleć o pasie, ew. kilka kg wcześniej, ale na 80kg - totalny bezsens.
Musisz wzmacniać mięśnie głębokie.
Proponuję plank, martwe ciągi z powolnym negatywem i pauzą, przysiad ze sztangą nad głową.
Musisz myśleć co robisz. Przed seriami roboczymi wykonaj 4-6 serii rozgrzewkowych (zaczynasz od 40-50% spodziewanego ciężaru jaki założysz w ostatniej
martwe ciągi z powolnym negatywem i pauzą, przysiad ze sztangą nad głową


@Skogyr: Dla upewniena się, negatywna cześć, to ta, w której odkładam ciężar na ziemię? Bardzo możliwe, ze problemem są właśnie mięśnie głębokie. (Moja waga, to 100kg).

Musisz myśleć co robisz.


Dlatego nie zamierzam chodzić rano na siłownie. Jestem zbyt nieprzytomny.
@KubIT: Tak. Kontroluj opuszczanie. Dzięki temu dorzuciłem w 2msc 20kg do ciągów.
Planki rób, siad ze sztanga nad głową, myśl w trakcie ćwiczeń. To bardzo trudne, żeby w trakcie wielostawowego ćwiczenia połączyć umysł ze wszystkimi jednostkami motorycznymi, tylko taka kombinacja z dobrą mobilnością, prawidłową postawą ciała, pozwala dźwigać duże ciężary.
do 150kg przy wadze do 80k nie ma sensu zakładać pasa


@Skogyr: bzdura, wyjaśniałem wielokrotnie

@KubIT: możesz stosować pas, ale żeby go poprawnie użyć, to musisz mieć w miarę silne mięśnie brzucha. technika używania pasa polega na napieraniu mięśniami na niego.
Widziałeś kiedyś jak robisz przysiady na filmiku?
@berti: Nie widzialem. Jedynie widzialem z Twoich treningow. Poza tym sugeruje sie opinia znajomego instruktora i bardziej doswiadczonych kolegow.
nie ma sensu zakładać pasa

wzmacniać mięśnie głębokie


@Skogyr: Właśnie przy poprawnym użyciu pasa treningowego (manewr Valsalwy) wzrośnie zaangażowanie mięśni głębokich i zostaną one wzmocnione.
Gość nie umie porządnie podnieść 70kg żeby mu w krzyżu nie łupnęło a Wy się zastanawiacie czy ma ćwiczyć z pasem czy bez... w tym przypadku to bez różnicy.

Technika zapewne jest do bani i ma miejsce buttwink albo nadmierne wstawanie plecami (albo jedno i drugie) co owocuje dyskopatią. Jeżeli tak to fizjoterapeuta powinien załatwić sprawę, ale bez ogarnięcia techniki licz się z częstymi powtórkami z rozrywki.
@KubIT: polecam się nagrać i porównać z przysiadami kogoś silnego i doświadczonego.
Niekoniecznie musi to być trójboista, bo oni nie robią pełnych przysiadów. I niekoniecznie dwuboista, bo oni stosują przysiad jako uzupełnienie do bojów, co sprawia, że ich odcinek lędźwiowy jest w sporym przeproście zamiast trzymany neutralnie.

@wspolrzednebiegunowe: Valsalwe robisz bez pasa. Z pasem mięśnie kierujesz w przeciwnym kierunku. W materiale powyżej pokazano, że nie ma różnicy u początkujących. Z