Wpis z mikrobloga

Jaka jest Wasza opinia na temat Balcerowicza i jego działań transformacyjnych? Jakie są fakty? Nie mam zbyt bogatej wiedzy ekonomicznej i trudno jest mi często oddzielić manipulację, opnie od faktów. Jakie materiały polecacie?

  • 20
@prdlt Balcerowicz to typowy ekonomista teoretyk. On wiedzial, ze na efekty zmian z poczatku lat 90 trzeba bedzie czekac 20 - 25 lat. Zmiany byly drastyczne, wielu osobom sie nie podobaly, wiele osob stracilo prace i ogolnie czasem bylo ciezko, ale z perspektywy czasu sam porownaj gdzie jestesmy i jak ma sie aktualnie nasza gospodarka (przede wszystkim w porownaniu do innych krajow ukladu warszawskiego, ktore startowaly w tym samym czasie). Mam swoje
@MireczekMichal: @kaarp: mówią, że Balcerowicz "wziął wszystko co Sachs dał" Bez żadnej refleksii i ogólnie jest ciołkiem co tylko łykał info od amerykanów. No ale z drugiej strony ciężko określić czyu jego działania wyszły na dobre czy złe. To tak jak ocenianie sytuacji Polski po tym czy ci jest lepiej czy gorzej - tyle czynników że ni #!$%@? nie powiesz czy coś co zrobiła władza się do tego w ogólnym
@tony_soprano: Raczej mi chodzi o to, że jak sprzedawali majątek państwa to kazali polakom bez pieniędzy konkurować z zagranicznymi korporacjami. A sam fakt, że podniósł opodatkowanie kredytów z 8 na 40 procent, wymusił zamrożenie kursu dolara i podniesienie stop procentowych lokat to jest jakieś szaleństwo, przecież to było celowe działanie na szkodę polaków i korzyść zagranicznych inwestorów.
@zombiag: Ty tak, ale rząd powinien skłaniać się w stronę dobra obywateli z polskim paszportem, zwłaszcza, że wtedy rodził się w Polsce kapitalizm więc powinny być podjęte specjalne działania na rzecz obywateli. Teraz państwo rzeczywiście powinno się kierować dobrem ekonomicznym, żebyśmy byli uznawali za uczciwe państwo z przetargami i wszystkim. Osobiście uważam, że reforma przebiegła zbyt szybko i drastycznie, a na prawdę wielu ludzi zostało pokrzywdzonych.
@zombiag: Nie jestem ekonomistą, osobiście wprowadzałbym reformę stopniowo. Nie mówię też ze skutki reformy są śmiertelne dla Polski, ale wypompowano z niej mnóstwo kasy i na pewno można by było zrobić to lepiej.
@kaarp: kwestia tego czy teraz stawiasz siebie w roli krytykanta bo można było zrobić lepiej, tak jak można by wyleczyć raka, czy możnaby zrobić lepszą szczepionkę na grypę. Co do tego, że reformę możnaby zrobić lepiej to nie do końca wiadomo, poza tym, reszta państw z bloku wschodniego zrobiła gorzej.