Wpis z mikrobloga

Wincyj pytań (praktyki):

w jaki sposób zablokować wątki względem siebie (tj. kontrola wątków) - synchronized przestarzałe, executory, semafory i coś jeszcze, ale nie pamiętam

czy w Javie można przepełnić pamięć, jak?

skąd GC wie, które obiekty można usunąć, podstawy działania

dwa fragmenty kodu, w których trzeba było zwrócić uwagę na referencję przekazywaną do metody i co się wydrukuje (String i jakaś inna klasa)

poprawić kod, żeby działał poprawnie

napisać metodę zwracającą długość listy - while (a != null) { length++; a = a.next; }

2 zapytania SQL

wyjaśnić Model-View-Controller (używałem w projekcie)

#java
  • 23
@zranoI:
2) można, przez tworzenie w nieskończonej pętli obiektów i trzymanie do nich referencji.
3) GC jest zdefiniowany najczęściej przez algorytm Mark and Sweep. Oznacza obiekty markbitem, które dla GC mówi, że dany obiekt nadaje się do zniszczenia. Przy każdym markowaniu jest tzw. sweep i usuwa obiekty z kolejki
4) Możesz kontrastować wokół Stringa i np. inta, ale nieopakowanego.
@Godziu73: proste, ale muszę nad tym popracować.
1. tablica (v int not null) - suma wartości v w tablicy
2. tablice autor i książka (zawiera autor_id), wypisać imię, nazwisko i liczbę książek napisanych przez autora - na tym się wyłożyłem, próbowałem robić joinem, zamiast normalnie z where.
@Pipcieo: studiuję coś zupełnie niezwiązanego z programowaniem, jestem samoukiem (książki, Internet) w dodatku od około pół roku, więc jak dla mnie pytania niełatwe, wymagające więcej doświadczenia, ale o GC czytałem.
@zranoI: jedyną (ale wielką!) zaletą studiów informatycznych jest konieczność nauczenia się rzeczy, których nie miało się i pewnie nie będzie miało bez specjalnej okazji nauczyć. Znakomita większość programistów nie wie jak działa GC, bo nie jest to im specjalnie potrzebne. Natomiast student/absolwent dobrych studiów informatycznych nie realizujący żadnych projektów poza uczelnią doskonale wie jak działa GC i potrafi go zaimplementować na papierze czy też nawet w kodzie, ale kompletnie nie nadaje
@Godziu73: nie, czytałem wiele złego o nich, że to korpo, które pozbawia pasji, ale nie wiem ile w tym prawdy. Wysłałem w sumie jakoś 7-8 CV na praktyki, odpowiedzieli z dwóch miejsc na razie. Nie chciałem się rzucać na juniora z tak małym doświadczeniem.

@Pipcieo: no właśnie ja skupiłem się na praktyce, ale teorii też sporo czytałem, bo się tym po prostu bardzo interesuję. Niemniej jednak siłą rzeczy ciężko opanować
Trudne pytania jak na praktyki. Wprawdzie sam sie ucze 6 miesiecy dopiero Javy, to np o synchronizacji watkow bym zbyt duzo nie umial powiedziec. Podobnie nie umialbym z pamieci napisac zapytania SQL, z tym ze o tym sie jeszcze wogole nie uczylem. Natomiast o modelu MVC sie uczylem przypadkiem ogarniajac podstawy JavaFX, a o GC, poza tym ze jest, i ze czysci pamiec z obiektow, do ktorych nie znajduje sie juz referencja