Wpis z mikrobloga

#stan #polityka #historia #zbrodnia #upa Zbrodnia wołyńska. To trudny "dzień, miejsce i rocznica"

Ukraińscy nacjonaliści – według szacunków - zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, około 100 tys. Polaków. Dziś obchodzimy rocznicę zbrodni wołyńskiej.

Mija 72. rocznica zbrodni wołyńskiej. Mówi się o niej w Polsce skromnie, nieśmiało, raczej po cicho, tak jak gdyby chciano przemilczeć i zapomnieć krwawą historię sprzed niezbyt odległych lat. Bo Katyń to była wielka zbrodnia, a Wołyń – to… po co tam leźliśmy. Ukraina to nasz bliski sąsiad, wiążemy z nią wielkie nadzieje polityczne – musi dla naszego spokoju, bezpieczeństwa i ambicji politycznych – być koniecznie w Unii Europejskiej, a w przyszłości też w NATO.

Tymczasem nie daje nam spokoju historia. Zbrodnia wołyńska to śmierć wielu tysięcy Polaków. Śmierć dzieci, kobiet, młodzieży i starców – mordowanych w haniebny, straszliwy, bestialski sposób, w trudnych do opisania męczarniach.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku, na Wołyniu zaczęło się dla Polaków tam zamieszkałych, za sprawą bandyckiej UPA, prawdziwe piekło na ziemi. W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, UPA wymordowała łącznie, według historyków, od 100 tysięcy do nawet 260 tysięcy Polaków. Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców pod pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na stołecznym Skwerze Wołyńskim - z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kombatantów - uczczono w dzisiejszą sobotę 72. rocznicę zbrodni wołyńskiej.

- Spotykamy się w dniu szczególnym, w dniu 72. rocznicy tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu i w miejscu szczególnym na Skwerze Wołyńskim - mówił podczas uroczystości w Warszawie, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert. - Spotykamy się, by uczcić, oddać honor i objąć modlitwą ponad 100 tysięcy ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zbrodni dokonanych w 2136 miejscowościach siedmiu województw II Rzeczpospolitej na Kresach Południowo-Wschodnich – dodał Andrzej Kunert.

Jak zaznaczył Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to niezwykły dzień, miejsce i rocznica, ponieważ po raz pierwszy "ma honor obchodzić tę rocznicę wspólnie ze środowiskiem 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej".

Prezes zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Anna Lewak, na uroczystości podkreśliła, że to spotkanie jest "świadectwem prawdy o Kresowianach II Rzeczpospolitej, o ludności polskiej, która przeżyła dwie okupacje: sowiecką i niemiecką, o ofiarach ludobójczych czystek na Wołyniu, Polesiu, Podolu, ziemi lwowskiej, stanisławowskiej i tarnopolskiej, którzy zginęli z rąk OUN-UPA".

W trakcie uroczystości, zgromadzeni na stołecznym Skwerze Wołyńskim, odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar zbrodni i odczytano apel pamięci. Po salwie honorowej przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej złożono wieńce i zapalono znicze.

UPA, w wolnej, niepodległej Ukrainie, ma swoje miejsce w ustawodawstwie i wśród legalnych organizacji. Członkowie UPA zostali uznani przez parlament "bojownikami o wolność". Mają zniżki dla weteranów i są kary dla ich krytyków. Od pewnego czasu przechodzą szkolenie wojskowe prowadzone przez Amerykanów. Na szkolenie kierują ich władze w Kijowie.

Jak podają szacunki oparte na badaniach polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, około 100 tys. Polaków, z czego 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, i co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały jednocześnie około 150 polskich miejscowości na ziemi wołyńskiej.
Źródło: tvn24.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Zbrodnia wołyńska w znaczeniu potocznym jest ludobójstwem – mówi Paweł Kowal. Foto: archiwum.rp.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #polityka #historia #zbrodnia #upa Zbrodnia wołyńska. To tr...

źródło: comment_6apn0obqrxmlJhY5eKkvbmmBndWVktfX.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz