Wpis z mikrobloga

Gołębie jako "technologia" łączności były wykorzystywane kilka tysięcy lat. W 2002 r oficjalnie odeszły na emeryturę w Indiach gdzie były wykorzystywane najdłużej (jako awaryjny system łączności na wypadek kataklizmów).
W czasie II wojny światowej na ogromną skale korzystali z nich Brytyjczycy (wiedzieli przecież, że łączność radiowa nie jest bezpieczna - Enigmę mieli złamaną:)
W służbie było 250 000 gołębi.

Brytyjski wywiad pracował nad gołębiami "zdalnie sterowanymi" za pomocą radia. Próbowano wykorzystać nawyki gołębi do siadania na przewodach i antenach - chcieli wysyłać na terytorium wroga gołębie uzbrojone w ładunki wybuchowe, które eksplodowały, gdy gołąb siedział nieruchomo. Myślano również o przenoszeniu bakterii za pomocą ptaków - rzekomo możliwe było wytresowanie ptaka tak by leciał do wskazanego celu (...gabinetu Hitlera:) Amerykanie pracowali nad bombą naprowadzaną zdalnie na okręty wroga przez gołębie.

...ale w praktyce służył głównie do łączności. Ptaki te były na wyposażeniu samolotów, statków i łodzi podwodnych. Z poczty gołębiej korzystały wojska łączności obu stron konfliktu, a także agenci wywiadu i żołnierze sił specjalnych jak np. komandosi lądujący w Normandii w celu unieszkodliwienia niemieckiej artylerii ostrzeliwującej plaże.
Niemcy obsadzili całe wybrzeże Francji sokolnikami, którzy mieli "wyłapywać" gołębie wracające z meldunkami do domu.
#ciekawostki #fotohistoria #stahs


Na zdjęciu członek załogi bombowca niosący dwie klatki z gołębiami, które wypuszczano gdy samolot lądował awaryjnie. Jednym z takich ptaków była angielska gołębica „Winkie”, która znajdowała się na pokładzie brytyjskiego samolotu wykonującego zadanie u wybrzeży Norwegii. W drodze powrotnej samolot spadł do Morza Północnego, a operator zdążył jedynie nadać sygnał SOS, bez podania współrzędnych katastrofy. Akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatów i została odwołana. „Winkie” przebyła dystans 200 km, jaki dzielił rozbity samolot od bazy, pomimo iż cała umazana była smarem i paliwem samolotowym. Na podstawie czasu jej lotu udało się obliczyć przybliżone miejsce katastrofy. Wznowione poszukiwania pozwoliły odnaleźć załogę. „Winki” była pierwszym z 32 gołębi odznaczonych za swoje zasługi medalem Dickin – odpowiednikiem angielskiego Krzyża Wiktorii i amerykańskiego Medalu Honoru.
stahs - Gołębie jako "technologia" łączności były wykorzystywane kilka tysięcy lat. W...

źródło: comment_P7OOjoCKtaHBt9lHgb4uSiJjLvI4volu.jpg

Pobierz
  • 12
Zaszyfrowany komunikat dostarczany przez ptaki. Często wysyłano go w dwóch częściach transportowanych przez dwa ptaki, dzięki temu przechwycenie i rozszyfrowanie całości było praktycznie niemożliwe.
A tu przykłady akronimów stosowanych w meldunkach:
OAKN - Artillery Observer At "K" Sector, Normandy
HVPKD - Have Panzers Know Directions
FNFJW - Final Note [confirming] Found Jerry's Whereabouts
DJHFP - Determined Jerry's Headquarters Front Posts
CMPNW - Counter Measures [against] Panzers Not Working
PABLIZ - Panzer Attack
stahs - Zaszyfrowany komunikat dostarczany przez ptaki. Często wysyłano go w dwóch cz...

źródło: comment_naUxaPvmRBSBrvRWQc6pJufVBdfxGRiD.jpg

Pobierz
Podobnie jak w trakcie I wojny światowej, tak i w latach kolejnego globalnego konfliktu gołębie przenosiły informacje, od których zależało istnienie wielu żołnierzy. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w południowych Włoszech, gdzie oddziały angielskie szturmowały miasto zajęte przez Niemców. Wskutek masowej ucieczki Niemców, Anglicy zdobyli miasto bez walk. Niestety, znaleźli się na pozycjach niemieckich, które miały zostać zbombardowane przez Amerykanów. Radiostacja, którą mieli przy sobie przestała działać, a do startu bombowców
stahs - Podobnie jak w trakcie I wojny światowej, tak i w latach kolejnego globalnego...

źródło: comment_zNXqFAVrCVVyoRmDLvS4bPVMuh3a6zwV.jpg

Pobierz
W trakcie II wojny światowej było bardzo dużo podobnych przykładów ratowania wielu ludzkich istnień przez jednego gołębia. Największe z tych wydarzeń miało miejsce 19 IX 1944 r. w okolicach holenderskiego miasta Arnhem, gdzie jeden z pułków alianckich komandosów został otoczony przez dwie doborowe dywizje SS. Jak w większości przypadków, tak i w tym, przyczyną użycia gołębia przez komandosów były kłopoty z radiostacją. Wypuszczony przez nich ptak przebył trasę o długości 420 km
stahs - W trakcie II wojny światowej było bardzo dużo podobnych przykładów ratowania ...

źródło: comment_OjhDZUvBscPujvqfnBVHZgYwOVcVnVFi.jpg

Pobierz