Wpis z mikrobloga

Mirki w was moja ostatnia nadzieja. Jaka jest różnica pomiędzy Hazard Rate (Hazard Function) i Failure Rate?
Niektóre źródła podają, że to jest to samo a inne, że Failure Rate jest specjalnym przypadkiem Hazard Rate (z Failure Rate mamy do czynienia gdy Hazard Function jest funkcją stałą). Analizując źródła, które mówią, że to nie jest to samo, dochodzę do następujących wniosków:
Pojęcie “Failure rate" oraz jego definicja i sens jest w miarę intuicyjne (FR = total number of failures in a sample divided by Cumulative operating time of the sample)
matematyczna definicja "Hazard Function" jest dla mnie jasna, ale nie rozumiem, jaki jest „sens” tej funkcji… tj. jakiej informacji dostarcza (HF = hazard function is the ratio of the probability density function to the reliability function
#prawdopodobienstwo #niezawodnosc #reliable #matematyka #statystyka
  • 5
@arcx: Tak na moje oko, to z tego co napisałeś to failure rate jest po prostu prawdopodobieństwem upadku, wyliczonym tak jakby prawdopodobieństwo to było stałe w czasie.

Hazard Rate sugeruje z kolei że istnieje jakaś zależność czasowa, np. kupując akcje jakiejś firmy jest większa szansa na to, że firma splajtuje w ciągu roku niż w ciągu miesiąca.
@mraauuu: Bardzo mi pomogłeś tym wpisem bo zacząłem o tym myśleć w innej niż dotychczas perspektywie. Właśnie sobie uświadomiłem na czym polega różnica.
Pozwolę sobie jednak skorygować Twoją wypowiedź - hazard rate i failure rate nie są prawdopodobieństwem (i mogą być większe od 1)
@arcx: Racja, pomyślałem troszkę o czymś innym.

W takim posłużył bym się analogią to procesu poissona, gdzie
failure rate koresponduje z homogeneous poisson process, a
hazards function koresponduje z inhomogeneous poisson process
@mraauuu: Uświadomiłem sobie, że Hazard Rate jest funkcją (w czasie) a Failure Rate jest parametrem (po prostu liczbą). Jeśli z Hazard Rate wyliczyć średnią to otrzymamy Failure Rate... a ja się nad tym głowiłem jak głupi :D
@arcx: Ja bym tak tego nie uogólniał.

O ile failure rate jest parametrem to jest on parametrem stałym, a nie zawsze licząc średnią z Hazard Rate korzystasz ze średniej prostej.