Wpis z mikrobloga

Mirki przypomnę, że w zeszły wtorek wyjechałem do Danii w celu kontynuowania zawodu inżyniera budowy.

Pierwsze wrażenia są bardzo miłe. Miasto - Odense jest bardzo ładne. Świetna architektura, dużo zieleni, mały ruch aut i duży rowerów. Cenowo nie jest lekko chociaż przy dobrej optymalizacji wydatków nie ma tragedii. Paliwo nie jest drogie, bo koszt 1 litra to około 4zł, ale chciałbym zakupić sobie jakiś rower żeby efektywniej spędzać czas w weekendy i po pracy. Pogoda jest mocno zmienna. Bywały całe dni słoneczne, ale większość dni to deszcz, wiatr, słońce na zmianę.

Pierwszą zasadą jest BHP, na przestrzeganie którego nie szczędzi się tu czasu i środków. Duńczycy pracują od 7 do 15 i choćby się paliło i waliło zawijają się punkt o 15, a w piątek o 12 i mają #!$%@? :) Generalnie z pracą nikt się tu nie spieszy i nie ma tekstów w stylu "Jutro beton, musimy skończyć zbrojenie". Z GW dogaduję się bez problemu po angielsku, ale jak ktoś chce to i po niemiecku nie będzie to problem ;) Języka bałem się najbardziej, ale okazuje się że słownictwo techniczne ogarniam lepiej od nich, a problem stanowi gramatyka, którą zawsze analizuję w trakcie mówienia.

Najlepiej będzie jak zadacie jakieś pytania, bo nie wiem za bardzo o czym mam jeszcze napisać :)

Wołam: @tylordurden @IHaveThePower @kiper9002 @tymeek

Będę pisał pod tagiem: #danskesiteeng

#budownictwo #emigracja #inzynieria #dania
  • 21
Czy w Danii mają coś na kształt naszych uprawnień, jak to tam działa? Na jakiej zasadzie z inżyniera budowy możesz przejść na kierownika?
@siteeng: Witam w Danii. I uwazaj bo winter is coming. Musisz sie przyzwyczaic ze o tej 7 jak bedziesz jechal do pracy to bedzie srodek nocy a o tej 15 jak bedziesz wracal... to tez bedzie srodek nocy.. :(
@siteeng: paliwo za 4 zł?
Coś mi się nie chce wierzyć. Jak byłem w Danii w sierpniu to najtaniej udało się znaleźć za 8.5 korony, a korona była wtedy zauważalnie tańsza.
Średnio wychodziło ok. 4.8-5 zł.
@WatchYourBack: teraz i tak są niskie ceny bo ropa potaniala. ( a tutaj obniżają gdy ropa tanieje, nie jak w Polsce :D ) W zeszłym roku jak patrzę na historię z Fuelio to średnio po 9.5 tankowalem.
@IHaveThePower:

1. W przeliczeniu około 500 pln/dzień (w soboty też pracujemy)
2. Nie mam żadnych certyfikatów językowych. Uczyłem się angielskiego jak każdy. Nigdy mi to nie szło zbyt dobrze, bo do tego przedmiotu zbyt mocno się nie przykładałem i chyba byłem trochę leniwy ;) Do pierwszej rozmowy tu na miejscu bałem się komunikacji jak ognia. Teraz wiem, że to zbędny stres, bo każdy robi pomyłki i w różnym stopniu mówi po
@siteeng:

1. Jaki procent pracownikow na budowie to Polacy? +/-
2. Zakladam ze macie na budowie zuraw to czy zuraw ma winde ktora operator wjezdza na gore?
3. Czy akceptuja w Danii polskie uprawnienia? Zakladam ze operator zurawia to Polak to bys mogl go podpytac tam co i jak;)
@NamietnyDzwigowy:
1. Na dziś 50% pracowników to Polacy
2. Żurawia nie mamy i mieć nie będziemy. Projekt zakłada dobudowę prefabrykowanych klatek schodowych na zewnątrz budynku, które będą montowane za pomocą dźwigu kołowego.
3. Co do uprawnień nie mam pojęcia, ale mamy na budowie ładowarkę teleskopową, którą prowadzić może każdy bez papierów. Papiery są potrzebne w przypadku transportu ludzi tym sprzętem.
@siteeng: Mi to sie podoba to co napisales ze jest 8 godzin i do domu. Piatek o 12 fajrant to rewelka. A w Polsce? #!$%@? trzeba jak glupi bo jutro beton, bo oni maja plany, harmonogramy, musza sie wyrobic bla bla bla a zarobki i tak gonwo warte.
@siteeng: 1. Jak wrażenia po 2 tygodniach (?) pracy?
2. Jakie są Twoje koszty utrzymania?
3. Czy jako inżynier budowy pracujesz też czasami z robolami?
4. Twoim pracodawcą jest podwykonawca z Polski czyli jesteś w delegacji?
5. Orientowałeś się już, jak to będzie z rozliczeniem podatkowym i na jakim podatku się rozliczysz?
6. Jakbyś miał wskazać największą różnicę między pracą w Danii a w Polsce to co by to było? (oprócz