Wpis z mikrobloga

Które lepiej potraficie?
a) Przeanalizować dokładnie dany problem.
b) Bardzo szybko coś oszacować.

Ad. a.
- To potrafi większość umysłów ścisłych. Nie ma dla nich problemu z matematyką. Szczególnie liczenie działań w pamięci wykonują popełniając mało błędów (potrafią zapamiętać kilka pośrednich wyników po kolei i nie pogubić się w nich).
- Jak ktoś zada im pytanie, potrzebują chwili czasu na zastanowienie, ale odpowiedzą precyzyjnie.
- Podczas gry w szachy potrzebują trochę więcej czasu na zastanowienie, ale wraz z upływem czasu przewidują kolejne posunięcia i opracowują lepszy ruch.
- Działają jak (krzemowy) komputer. Jak mają plan jak coś zrobić (wykonać algorytm, policzyć coś itd), to wykonają go po kolei i precyzyjnie.

Ad. b.
- Często w szkołach mają większe problemy z matematyką. Liczenie w pamięci jest dla nich cięższe. Nie mogą się skupić i zapamiętać kilku pośrednich wyników, żeby nie popełnić błędu. Często potrafią jednak szybko przewidzieć sposób rozwiązania (jak należy postępować żeby rozwiązać, ale gorzej z jego wykonaniem i wynikiem końcowym). Możliwe, że część humanistów czy ludzi który muszą szybko reagować tak mają (lekarze, strażacy, policjanci, część sportowców sportowcy, dziennikarze, prezenterzy).
- Jak ktoś zada im pytanie, to bardzo szybko udzielą odpowiedzi (kilka sekund). Dosyć poprawnej, ale nie precyzyjnej. Dłuższe zastanawianie (powyżej 5 sekund) zazwyczaj nie przynosi dużo lepszych lepszych efektów.
- Podczas gry w szach potrafią szybko przeanalizować sytuację na planszy i wybrać dosyć dobry ruch. Jeśli czas na ruch jest dłuższy,
- Działają jak (kwantowy) komputer. Bardzo szybko coś oszacują i policzą, ale niedokładnie. Aby uzyskać dokładny i pewny wynik muszą bardzo się skupić i poświęcić dużo więcej czasu.

Podejrzewam, że większość programistów jest a).
Ale jak ktoś jest b) i jest programistą lub chciałby nim być, to zaraz będę miał dla niego ciekawostkę.

#psychologia #umysl #matematyka #nauka
  • 12
@mk321: (CC @looklikelance)
Odnosząc się do psychologii analitycznej wg Junga, przytoczony przez Ciebie typ a) odpowiada osobowości (doh) analitycznej, a typ b) tzw. kreatywnej, choć częściowo też mógłby pokrywać się z osobowością dominującą.

Faktycznie, więcej jest programistów z typu a), ale to dlatego, że zarówno kreatywne, jak i dominujące osobowości zdają się być rzadsze. Znam jednak programistów również i z tych typów.

Z tymi drugimi typami jest tak, że praktycznie
@looklikelance: tutaj ciekawostka http://www.wykop.pl/wpis/15514171/programowanie-nauka-wymyslilem-technike-programowa/

@Sh1eldeR: o, dzięki za taką wyczerpują odpowiedź. W sumie nawet nie wiedziałem, że to jest zdefiniowane w psychologii.

Rzeczywiście, żeby coś większego programować, to muszę się mocno zdyscyplinować (albo samo to, żeby zacząć pisać albo żeby pomyśleć jak coś zrobić, a nie próbować coś naokoło i na czuja).
Chociaż w drugiej strony lubię porządek w kodzie. Jak już zadziała i jak mam czas, to lubię pedantycznie
@Sh1eldeR: @mk321: Jung? Ten opis idealnie pasuje do stylów poznawczych.

Styl poznawczy -to preferowany sposób funkcjonowania poznawczego, odpowiadający indywidualnym potrzebom jednostki. Style poznawcze kształtują się w dzieciństwie i mimo podlegania zmianom rozwojowym odznaczają się stosunkowo dużą stałością.

Wyróżniamy:Refleksyjność – impulsywność, Zależność – niezależność od pola, Abstrakcyjność – konkretność

I Refleksyjność – Impulsywność Inaczej: tempo poznawcze (Kagan). Ujawnia się w sytuacjach rozwiązywania problemów poznawczych. Psycholodzy definiją go przy użyciu 2 wskaźników: